Розвиток звязного мовлення. Особливості побудови елементарного роздуму. В.О.Сухомлинський Як білочка Дятла врятувала

Сонцевська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.







ТЕМА
Розвиток зв’язного мовлення.
Особливості побудови елементарного роздуму. В.О.Сухомлинський «Як білочка Дятла врятувала»






















Підготувала
Михайлова В.М.
учитель української мови та літератури
Сонцевської ЗОШ І-ІІІ ст.
с.Сонцеве, Старобешівського р-ну



2012

Українська мова. 5 клас.
ТЕМА УРОКУ : Розвиток зв’язного мовлення. Особливості побудови
елементарного роздуму .В.О. Сухомлинський « ЯК Бі -
лочка Дятла врятувала».
МЕТА УРОКУ: сформувати в учнів уявлення про особливості побудови
елементарного роздуму;
навчити учнів розпізнавати роздум серед інших типів
висловлювання;
удосконалювати навички складання роздумів на тему
пов’язану з життєвим досвідом учнів;
збагатити знання про життєвий шлях В.О.Сухомлинського.
Виховувати в учнів любов до природи та співпереживання
до тварин.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань і формування опорних ком-
петентностей.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: активізація пізнавальної діяльності, підвищення інтересу до вивчення української мови, до казок, які допоможуть дітям зрозуміти і пізнати світ не лише розумом, а й серцем,нададуть життєвого досвіду.
ЗАСОБИ НАВЧАННЯ: портрет В.О.Сухомлинського, малюнки птахів,текст
казки, пам’ятка учневі.




ПЕРЕБІГ УРОКУ.
Епіграф до уроку: ГОРІШОК ЗНАНЬ –ЦЕ ЗНАЄ КОЖЕНМІЦНИЙ, ТА НАМ –НЕ ВІДСТУПАТЬ !
А РОЗКЛОТИ ДОПОМОЖЕ
БАЖАННЯ ВСІХВСЕ ХОЧУ ЗНАТЬ !
I Організаційний момент. Налаштування емоційного настрою.
--Діти, дуже важливо починати будь-яку справу з хорошим настроєм. Давайте подаруємо свої посмішки один одному. Нехай разом з посмішкою відкриються наші серця назустріч добру.
II. Повідомлення теми, мети уроку.
III.Актуалізація опорних знань.
-Які типи висловлювання вам відомі?
--Чим роздум відрізняється від інших типів висловлюваннярозповіді чи опису?
IY.мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Роздумце висловлювання, в якому йдеться про причини та наслідки дій. До роздуму можна поставити запитання чому? Давайте познайомимось з казкою Василя Олександровича Сухомлинського.
Жив на світі педагог,учений, письменник В.О.Сухомлинський. Він дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповідань, казок про ласкаве сонечко і м’яку зелену травичку, про ласкаві мамині руки і добру бабусю.
Він писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною і дуже хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими,щоб любили тата й маму, рідну домівку,нашу прекрасну Батьківщину з її широкими луками, густими лісами, безмежними ланами.
Робота з віршами , прислів’ями, скоромовками.
- На уроці ми прочитаємо казку «Як Білочка врятувала Дятла»
-А хто знає вірші про білочку, дятла?
Із верхівки білочка З гілки обірвалася!
скочила на гілочку Впала? Де сховалася?
Гілочка погнулася, Ой,не вірте білочці -
білочка хитнулася. Он вона на гілочці!
Катерина Перелісна.
Пише хвостиком лисиця
слід по росяній траві.
Пише дятел, гарна птиця,
Дивні знаки на корі.
Володимир Лучук.
СЛОВО В СЛОВО,
СЛОВО ЛОВКО
СКОРО МОВИТЬ
СКОРОМОВКА.
-У сосні дупло,
У дуплі тепло.
А хто у дуплі,
То живе в теплі.
Загадки. Тесляр гострим долотом будує будинок з одним вікном?
Хто на гілці шишки гриз та кидав огризки вниз?
Весь час стукає, дерево довбає, але їх не калічить,а тільки лікує
ПРИСЛІВ’Я. Білку ловититільки ніжки бити.
Наносила білка горіхів у дуплобуде взимку тепло.
Y.Фізкультхвилинка.
- Уявіть, що ви маленькі шишки, впали на землю і стали проростати.
YI .Робота з текстом В.О.Сухомлинського «Як Білочка Дятла врятувала»
1. Серед зими потепліло, ішов дощ, а потім знову вдарив мороз. Покрилися дерева льодом, обмерзли шишки на ялинках. Нічого їсти Дятлу. Скільки не стукає об лід, до кори не достукається, скільки не б*є дзьобом шишку, зернятка не вилущуються. Сів Дятел на ялинку й плаче. Падають горючі сльози на сніг, замерзають. Побачила Білочка з гніздаДятел плаче. Стриб , стриб прискакала до Дятла.
--Чому це ти, Дятле, плачеш?
- Нічого їсти ,Білочка
Шкода стало Білочці Дятла. Винесла вона з дупла велику ялинову шишку, поклала між стовбуром і гілкою .Сів Дятел біля шишки і став молотити дзьобом.
А Білочка сидить біля дупла і радіє. І Білченята в дуплі радіють, і сонечко радіє.
2. Бесіда на тему прочитаного.
- Про яку особливість ви дізналися з казки?
- Чому радіють БІЛКА та Білченята?
-Яку справу зробила Білка?
- Чи могла вона вчинити інакше?
3. Пам’ятка учневі.
Роздум має особливу будову:
Теза – частина, що містить думку, яку потрібно довести
Докази – частина, що пояснює, аргументує тезу.
Висновок –твердження про правильність чи хибність висловленого.
YI. Самостійна робота. Написати стислий переказ тексту і висловити свої власні думки (що будете стверджувати , якої думки дотримуватися)
YII. Рефлексія методом «Мікрофон»
- Мене найбільше вразило те, що.?
-Я думаю ,що у мене є дещо спільне з героєм казки, наприклад.
Оцінювання навчальних досягнень
YIII. Домашнє завдання. Дописати творчу роботу, намалювати малюнок до казки.










.



























Изображение 003Изображение 007Изображение 002Изображение 00815