Конспект урока по украинскому языку Ділові папери. Лист. Адреса. Урок розвитку мовлення.(5 клас)

Урок української мови
5 клас

Тема уроку: Ділові папери. Лист. Адреса. Урок розвитку
мовлення.
Мета уроку: ознайомити учнів з ознаками офіційно-ділового стилю, сферами його вживання, правилами написання листів; формувати вміння та навички правильно визначати зміст і композицію листа, добирати потрібні слова та словосполучення, правильно писати адресу на конверті; виховувати мовленнєву культуру.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Обладнання: робочі зошити, чисті поштові конверти, комп’ютер, проектор, екран.

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні наш урок розвитку зв’язного мовлення незвичайний. До нас у гості завітає чарівна Українська Мова та її сини Стилі Мовлення. Отже, ми з вами повторимо стилі мовлення. (Додаток 1, слайд 1)
У зошитах учні записують стилі мовлення.
Для того ж, щоб дізнатися, яка тема нашого уроку, треба відгадати кросворди. (Додаток 2)

ІІ. Ознайомлення з темою та завданнями уроку. (Додаток 1, слайди 2-3)
Учні записують в зошитах тему уроку.
Зачитування листа від Української Мови.
Нещодавно, на адресу нашої школи надійшов незвичайний лист, адресований п’ятикласникам. Зараз я зачитаю вам його.
Добрий день, дорогі дітки!
До вас звертається любляча мати Українська Мова. Я надзвичайно щаслива, бо в мене багато дітей. Серед них найулюбленіші – Стилі Мовлення. Я дуже сумую за своїми синами. І з нетерпінням чекаю зустрічі з ними. Четверо зателефонували, що вже в дорозі, а п'ятий щось забарився. У нього завжди термінові справи, ділові зустрічі. Своєю неувагою він мене дуже засмучує, дітки. Допоможіть прискорити приїзд мого сина.
9 листопада 2011 р. З повагою до вас матінка Мова.



Давайте разом допоможемо матусі Мові.
Як ви гадаєте, котрий же з синів Стилів Мовлення забарився з приїздом до матінки Мови?
Що є характерним для офіційно-ділового стилю? (Додаток 1, слайд 4)
Де використовується цей стиль? (Додаток 1, слайд 5)
Заходить Офіційно-Діловий стиль (учень 8 класу):
Доброго дня, дорогі дітки! Прямуючи до своєї матусі, я вирішив завітати до вас, бо чув од своїх доповідачів про ваш незвичайний урок і про лист, якого надіслала вам моя матінка. Я хочу, щоб ви теж уміли грамотно й правильно писати листи й оформляти конверти. Виконуйте завдання та вчіться. Бажаю успіху!
Як ви вважаєте, чи потрібно вміти писати листи, адже можна комусь зателефонувати, надіслати телеграму чи відправити лист електронною поштою? Для чого потрібні листи?
Метод «Мікрофон» - учні висловлюють власні думки.
Отже, сьогодні ми приділимо увагу листам, бо листування – один із видів письмового спілкування.
Лист – це творчість кожної людини, проте існують основні правила ведення листування:ввічливий тон спілкування, увага до адресата, уміння писати про себе коротко, про інших – більше й детальніше, уміння писати про цікаві факти й події, обов’язково відповідати на одержані листи. В листах, як взагалі у мовленні, проявляється характер людини, її розум, знання, рівень культури і вихованості.

ІІІ. Засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Складання «Асоціативного куща».
Які словесні асоціації виникають, коли почуєте слово «лист»? (Додаток 1, слайд 6)
Наукове повідомлення.
Вам, мабуть, буде цікаво дізнатися про історію листування та перші листи.
Повідомлення підготовлених учнів 8 класу. (Додаток 1, слайди 7-9)
Ще Давньому Єгипті створювали послання за встановленими формулами. Лист ніс не лише змістове навантаження, але й мав конкретні форми, яких писарі повинні були дотримуватися. Писарі мали знати архітектоніку письма, знати прийнятні стилі того часу, дотримуватися певних зразків написання.
Греція Першу концепцію написання приписують філософській школі Аристотеля. Ця теорія має ряд вимог:
ясність вираження думок
прояв своїх моральних якостей, наміри, добрий настрій
мова має бути зрозумілою, буденною, без словесних прикрас
Структура грецького листування :
Вступна (прескрипт) частина,
Основна (центральна) частина,
Заключна (клаузула) частина
У важливих і офіційних посланнях вказувалися дата і час написання. За часи античності налічувалося близько 40 різновидів зразків написання листа. Серед відомих епістолярних митців можна назвати Сенека, його 124 листи до Луцилія, Цицерон, написав собі повчально-утішливого листа з настановами, поет Горацій і його поетичні листи.
Середньовіччя Епістолярний етикет з часом зазнає змін, у період середньовіччя набувають своїх характеристик п'ять складових написання листа
Привітання
Преамбула
Виклад (передача суті справи)
Прохання
Закінчення
Також були форми привітань до різних посадових осіб(імператор, король, духовна особа) і друзів. Були укладені так звані письмовики, це були книги з інструктажем правильного написання листів, вони були повні і неповні. Повний включав у себе: вступ, теорія стилю письма і грамоти, зібрання епістолярних формул, правових положень. Також були збірники стандартних висловів для звертання у листі(до прикладу твір Феофіла Коридаллевса «Твір про типи письма». Мистецтво написання листа було одним із навчальних предметів,їх викладачів називали «диктаторами», один із найвідоміших Іоанн Каетані і Альберіко Монтекассіно, разом вони обґрунтували закон акцентації(чергування наголошених і ненаголошених складів у фразі).
«Золотий вік» ХVIII ст.. З розповсюдженням друкарства і освіченості кількість посилань досягла в цей час неймовірних масштабів. Листи писалися державним особам, чиновникам, прийшла хвиля кореспонденції. Листи ХVIII ст.. діляться на дві групи: ділові та особисті, тобто службові або привітні. Перші ідуть до державних, другі до родинних архівів. Проте науковці не можуть віднести лист, до конкретно однієї групи, адже у приватних листах політичних діячів, поетів часто містяться свідчення, які є ціннішими, аніж актовий матеріал. ХІХ ст. З винайденням телеграфу і телефону, знижується інтенсивність листування і набуває іншої форми, здебільшого вітальної(листівки, поздоровлення з днями народження, зі святами). В кінці ХІХ ст. функція листування дещо змінюється, окрім інформативної і психологічної функцій, виникає установлення і підтримування ділових контактів. Ц е зумовило створення нових форм письмового звернення, комерційного листа. Такі документи часто несуть юридичну силу, для них виготовляється спеціальний іменний папір зі знаками-штемпелями, водяними знаками тої чи іншої установи чи особи.
Які ж бувають листи? (Додаток 1, слайд 10)
Типи листування В епістолярному жанрі розрізняють деякі типи листування:
офіційне
приватне
публіцистичне
любовне тощо.
Мовленнєва ситуація «Зустріч» (виконують учениці 8 класу)
Привіт, Олю!
Добрий день, Настю!
Як ми давно не зустрічалися! За яким адресом ти зараз проживаєш?
Я мешкаю не за адресом, а за адресою. Адрес – письмове звернення до особи, установи. Адреса – місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?!
Ой, і знову ці нудні правила! Я так не люблю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших слів я знаю добре. Адресат – це той, хто надсилає кому-небудь листа.
І неправильно! Давайте друзі, допоможемо Насті розібрітися в лексичному значенні цих слів.
Щоб ви не помилялися так, як Настя, я підготувала для вас пам’ятки.
Усім роздаються пам’ятки. (Додаток 3)
Прочитайте уважно, хто такий адресат, а хто – адресант; також запам’ятайте, що називають адресою та з яких частин вона складається.
Правила листування.
Існують також і загальноприйняті правила як спілкування, так і листування. (Додаток 1, слайд 11)

IV. Узагальнення знань.
Підпиши конверта. (Додаток 1, слайд 12)
Перед вами зразок конверта з адресами адресанта і адресата.
Завдання.
На заздалегідь підготовлених конвертах написати власну адресу й адресу того, кому ви відправлятимете свого листа.
Робота в групах за окремими завданнями. (Додаток 4).

V. Підсумок уроку. Метод «Мікрофон». (Додаток 1, слайд 13)
Чи потрібні вам знання, які одержали на уроці?

VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VІІ. Домашнє завдання. (Додаток 1, слайд 14)
Написати листа близькому другові.













15