Разработка урока по украинскому языку на тему Поняття морфеми. Основні орфограми в коренях, суфіксах, префіксах


Урок № 24. 25. 03. 2016 р. 11 клас
Тема. Поняття морфеми. Основні орфограми в коренях, суфіксах, префіксах.
Мета: узагальнити знання про будову слова, основні орфограми в коренях,суфіксах та префіксах; удосконалювати правописні вміння та навички; розвивати логічне мислення, усне мовлення, увагу.пам’ять;виховувати відповідальне ставлення до навчання.
Очікувані результати: учні повторять відомості про будову слова, основні орфограми в коренях,
префіксах, суфіксах, удосконалюватимуть правописні навички.
Основні поняття: морфема, словозміна, словотвір,орфограма.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
ІI.Мотивація навчальної діяльності школярів.
Повідомлення теми і мети уроку
ІІI.Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда.
Згадайте, з яких морфем складається слово?
Що становить собою основа?
Які онови є похідними, а які – непохідними?
Яка основа називається твірною?
Чим відрізняється словозміна й словотворення?
Самостійна робота.
Запишіть речення, розставте розділові знаки. Зробіть його синтаксичний розбір, накресліть структурну схему. Випишіть виділені слова, розберіть їх за будовою.
Коли ж збагнеш що в дорогій людині вже щирості й відвертості нема тоді щось обірветься всередині й прониже серце холодом зима. (П. Тичина)
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Слово вчителя.
Під час слово- і формозміни деякі голосні й приголосні звуки можуть змінювати
одне одного, тобто чергуватися, Чергування може відбуватися в коренях, суфіксах, префік –
сах. Щоб правильно писати слова, слід знати певні орфограми.
Повідомлення учнів.
(Учні розповідають про основні орфограми в коренях, префіксах, суфіксах.)
Матеріал для вчителя.
ОРФОГРАМИ А ПРЕФІКСАХ
Роз-, без-. Завжди:безсилий, роззброєння.
З- (с-, зі-). Префікс с- пишемо перед к, п, т, ф, х: спитати, сказати, схопити, сфотографувати, стишити.
Пре-. Збільшена ознака: премудрий (дуже мудрий).
При-. Наближення, приєднання, неповна дія або ознака: приїхати, пришити, прилягти.
Прі-. У чотирьох словах: прірва, прізвище, прізвисько, прірвистий.
Префікси, що закінчуються на приголосний, не оглушуються:обшитий, підхопити, відїхати.
ОРФОГРАМИ В КОРЕНЯХ
У коренях дієслів звук [о] може чергуватися з [а], [е]з [і]; [е] з [и], якщо далі йде наголошений суфікс -а-(-я-), рідше – -ува-, -юва-):схопити – хапати, плести - заплітати, підперти – підпирати.
При словозміні й словотворенні звуки [о],[е] у відкритому складі можуть чергуватися з [і] в закритому складі: слово – слів, кінь – коня, гори – гір.
Після шиплячих (ж, ч, ш) перед складом з твердим приголосним пишемо о, із м’яким – е: жолудь, вечеря.
При зміні й утворені слів у коренях може відбуватися чергування приголосних звуків [г]- [ж]- [з], [к]- [ч]- [ц], [х]- [ш]- [с]: нога – ніжка – нозі, рука – ручний – на руці,книга – книжка – у книзі.
Ненаголошені е, и в корені (перевіряються наголосом; сполуки –ере-, -еле-, -ри-,
-ли-; випадний е): береза, пелена, криниця, весна – весни, січень – січня.
Літера а в коренях перед наголошеним складом з –а(-я): хазяїн, гарячий, багатир(багатій). Літера о пишеться у словах:поганий, солдат, монастир, козак, богатир (силач), лопата, гончар, товар тощо.

ОРФОГРАМИ В СУФІКСАХ
-ив- (-ев-). Суфікс –ив- виражає збірне поняття, що позначає продукт праці чи матеріал: печиво, добриво (але марево).
-инн-. Іменники середнього роду зі значенням збірності: гарбузиння.
-інн-.
-ичк-, -ичок-. У словах, що утворені іменників із суфіксами –иц-, -ик-: сестричка – сестриця, коничок – коник.
При утворенні слів за допомогою суфікса -ськ-, -ств- відбуваються зміни в залежності від кінцевого приголосного основи:
г, ж, з + -ськ-, -ств- = -зьк-, -зтв-:Прага – празький, убогий – убозтво;
к, ч, ц + -ськ-, -ств- = -цьк-, -цтв-: неук – неуцтво, таджик – таджицький;
х, ш, с + -ськ-, -ств- =-ськ-, -ств-: птах – птаство, одеса – одеський.
Чоловічі імена по батькові творяться за допомогою суфікса –ович-, а жіночі – івн- (-ївн-): Валерій – Валерійович, Валеріївна, Іван – Іванович, Іванівна.
При творенні слів за допомогою -ин-, -ан-(-ян-) відбуваються зміни: -цьк- змінюється на -чч-, а -ськ- на -щ-: козацький – козаччина, турецький – Туреччина (але Галичина), сумський – Сумщина.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Самостійна робота. Спишіть, вставляючи пропущені букви, підкресліть префікси, поясніть правопис.
Пр..вабливий, пр…довго, пр…д’явити, пр…тихий, пр..свячений, ..цідити, пр…їздити, п..р..творювати, бе..честя, бе..хребетний, пі..чепити, ро..христаний, чере..смужжя, бе..силий, пр..в’ялий, пр…зирливий, пр..шкільний, ..хопити.

Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені буквиУ виділених словах вказати суфікси, визначити в них орфограми.
Він зуп..нивсь, над виг..ном Дніпра, над вар..вом, Козацького порога, тут лицарська відвага не дріма… (С. Бурлаков.) У пер..досінь понад полем с..рпневі мар..ва пл…вуть. (М. Братан.) Покликала мене у тінь в..рба журлива, і звідти я д..влюсь на плет..во орбіт… (Л. Вишеславський.) На ч..рнім лузі неба зір отари обскубують косм..чну мураву, вцілілий сонях шапкою-радаром промацує нічну напів’яву. (В. Гужва.) Простацтво — це не простота. …Лиш фанат..чний пошук дороста до простоти митця і віртуоза. (Л. Костенко.)
Від поданих іменників утворити прикметники.В утворених прикметниках позначити місце наголосу. Позначити орфограму «Суфікси -ов-, -ев-(-єв-) у прикметниках».
Береза, шовк, ківш, перець, вишня, барвінок, алича, емаль, сургуч, марш, борщ. марганець, лосось.
Розкрити значення фразеологізмів.Пояснити написання виділених слів, виділити в них орфограми. Два-три фразеологізми увести до самостійно складених речень (усно).
Прикусити язика (стулити писка). Злітати з уст (зриватися з язика). Зціпити зуби. Не спускати з ока. Прихиляти коліна. Спустити шкуру. Здійняти бучу. Збити пиху. Ссати кров. Премудра голова. Зловити ґаву. Прийти на шапкобрання. Здобути(придбати) собі ім’я. Прикінцевий акорд. Схрещувати мечі.
Переписатиприслів’я,вставляючипропущеніслова.Письмово розкрити зміст одного з прислів’їв (обсяг висловлювання 4-5 речень).
До Бога взивай, а рук … .Коли став беззубим, тоді горіхи … .Язиката Хвеська і будинок … .Чоловік — не горіх, його не … .Життя — то казка, а смерть — … .
Для довідок.…прикладай. …принесли. …рознесе. …розкусиш. …розв’язка.
VII. Підбиття підсумків уроку
Гра «Редактор»
Усуньте допущені помилки, запишіть подані слова правильно, обґрунтувавши це правилами правопису.
Козакський, птахство, братцтво, товаришський, ткачський, мислителство, реміскникський, рибальський, посередницьтво, кавказський, парижзький, сивашський, Віничина, Німетчина, агенство, студенцтво.
VІII. Домашнє завдання
Повторити матеріал про частини мови.
Виконати вправу (на вибір учителя).