Конспект уроку позакласного читання у 5 класі за казковою повістю Марини Павленко


Конспект уроку позакласного читання у 5 класі за казковою повістю Марини Павленко "Домовичок з палітрою"
                                                                             АНОТАЦІЯ
Конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури за книгою Марини Павленко «Домовичок з палітрою»(5 клас), метою якого є пропагувати читання сучасної літератури для дітей та юнацтва;  ознайомити учнів із сучасною письменницею Мариною Павленко та її  повістю  «Домовичок з палітрою»; розвивати  вміння грамотно і послідовно висловлювати свої думки, навички самостійної роботи, переказу прозового твору,  виразного читання, творче мислення, спостережливість; виховувати  справжніх шанувальників  українського слова, кращі людські якості
Тема: Світ дитинства у казковій  повісті Марини Павленко «Домовичок з палітрою»
Мета: пропагувати читання сучасної літератури для дітей та юнацтва;
            ознайомити учнів із сучасною письменницею Мариною Павленко та її  
            повістю  «Домовичок з палітрою»;
            розвивати  вміння грамотно і послідовно висловлювати свої думки, навички  
            самостійної роботи, переказу прозового твору,  виразного читання, творче  
            мислення, спостережливість,
            виховувати  справжніх шанувальників  українського слова, кращі людські
            якості
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний екран, презентація, музичне оформлення, повітряні кульки, картки настрою, кросворд, куб із запитаннями,  
                     портрет  М.Павленко
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу
Емоційна готовність до уроку (інтерактивна вправа «Кольоровий настрій»)
Слайд 1
Зараз ми перевіримо вашу емоційну готовність до уроку за допомогою кольорової веселки.  Оберіть колір, який вам найбільше подобається саме зараз, і запишіть його на картках настрою.
 У давніх літописах райдугу називали «райською дугою». Її народження вважалося добрим знаком, люди ототожнювали появу веселки з приємною перспективою на майбутнє. Якщо вашим вибором є зелений та блакитний колір, то ви готові до розв’язання серйозних задач. Ті з вас, хто обрав червоний колір, у цю хвилину насторожені, але здатні до   «перетворення». Вибір синього та фіолетового кольорів свідчить, що під час роботи на уроці ви не тільки успішно впораєтеся з завданнями, а й виявите вміння творчо мислити. Жовтий та оранжевий колір свідчить про те, що ви готові до активної роботи. Нехай же на нашому уроці райдуга засяє всіма своїми барвами!
ІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів.
 А зараз, діти, послухайте пісню  «Дитинства світ»       
(Слова: Н.Погребняк, музика: О.Янушкевич)1.Нас дитинства світ казковий
Знов у гості кличе всіх
По доріжці веселковій,
Де лунає дружно сміх,
Де на кульках кольорових
Лине в небо дітвора,
Бо країна ця чудова –  |
Світ любові і добра!   | (2)
Приспів:
Дитинства світ, чарівний світ,
Це світ рожевих, добрих мрій!
Це до зірок швидкий політ,
Віночок сонячних надій!
Це світ добра,         |
Це літній луг,         |
Це я, це ти,           |
Мій найдорожчий друг!  | (2)
  - Які почуття викликала у вас пісня? Чому?   
Слово вчителя
Дитячий світ… Мрійливий, квітучий і різнобарвний… Скільки прекрасних творів про нього складено – і пісень, і оповідань, і віршів! Щастя, радощі, веселощі, ігри – незмінні супутники цієї неповторної пори у людському житті. І недарма епіграфом до сьогоднішнього уроку я вибрала слова української поетеси Ліни Костенко:
          Душа летить в дитинство, як у вирій, бо їй на світі тепло тільки там.
Слайд 2
- Які асоціації виникають у вас, коли вимовляєте слово «дитинство»?
Метод «Асоціативний кущ».
Дитинство: цукерки, морозиво, іграшки, мамина колискова, бабусині казки, ігри та розваги.                                                                               
Слайд 3
«Настрій       А зараз давайте створимо радісну й веселу атмосферу в класі. Надміть кольорові повітряні кульки свого дитинства. І разом з кульками в нашій уяві виникнуть посмішка мами і казка бабусі, яскраві іграшки і солодкі цукерки, тепле сонечко та безтурботні дні…
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
Кожна доросла людина в душі відчуває себе дитиною. Особливо це стосується письменників і поетів, адже лише той, хто любить яскраві фарби життя, вміє фантазувати, бачити незвичайне у звичайному, може відобразити дитячий дивосвіт на папері. Такою є сучасна письменниця Марина Павленко, у якої дитинство асоціюється з Домовичком. («Я зріднилася з цим образом настільки, що вже й не мислю без нього свого дитинства»).
Слайд 4
Отже, тема нашого уроку: «Марина Павленко «Домовичок з палітрою» ».
Та спочатку давайте познайомимося з життєвим та творчим шляхом письменниці і послухаємо учнів, які одержали випереджуюче завдання і підготували презентацію на дану тему.
Перегляд презентації про життєвий та творчий шлях Марини Павленко.
Слайди 5 - 8
Готуючись до сьогоднішнього уроку ви самостійно прочитали книгу Марини Павленко «Домовичок з палітрою»».
   Фронтальне опитування
  - До якого жанру ми відносимо цей твір?
(Сама Марина Павленко називає «Домовичка з палітрою» казковою повістю)
Тож давайте згадаємо, що таке казка?
Яка казка називається літературною?
Що таке повість?
ІV.Сприймання та усвідомлення учнями теоретичного матеріалу
Слайд 9
   У мене для вас гарна новина: для вас, п’ятикласники, прийшов лист….від Домовичка. Тож зараз ми його прочитаємо.
Слайд 10
Лист від Домовичка
Привіт усім, хто ходить в 5 клас!
Знаю, прочитав про мене повість кожен з вас.
Пропоную вам я виконать завдання,
Тож уважні будьте, зібрані й старанні.
Як активно, творчо працюватимете,
Подарунок від Домовичка в кінці уроку матимете.
Порадуємо Домовичка своїми знаннями?
Не боїмося його завдань?
Слайд 11
Для початку на хвилинку
Пропоную вам розминку.
Гра «Впізнай, про кого йде мова»
Із дзеркала з’явився до сестричок
Бузковобородий чоловічок.
«З», «ч», «с» не вимовляє,
Хист до малювання має.(Домовичок)
Домовичок із сестрами про неї піклувався,
Новий будинок їй побудувати взявся.
Та не хотіла вона бути в цій оселі ні хвилинки,
Тому невдячна розвалила цю хатинку.
(Кішка Мурка)
Скільки пригод було у них з бороданем!
Міцніла їхня дружба з кожним днем.
Домовичка вони завжди з собою брали,
Коли хворів, з любов’ю доглядали.
Для нього кращих подруг не знайти,
Як звати цих сестер, згадаєш ти?
(Даринка і Наталя)
Зірками цирку їх Домовичок хотів зробити,
На задніх лапках цих тварин учив ходити.
І не пройшли його старання марно –
Через м’ячі стрибали вихованці вправно.
(Кролики)
Він знає мови іноземні, на скрипці гарно грає,Він – незрячий, тому книги пальцями читає.Ще історії цікаві може розказати,
І дівчатка дуже люблять в нього гостювати.
(Дідусь)
Слайд 12
А зараз, хлопці і дівчата,
Прошу відповідь на запитання дати.
Слайд 13
«Мозкова атака»
Як Домовичок потрапив до дзеркала?
Зачитайте портрет бороданя.
Яка пригода сталася з бузковобородим чоловічком на рибалці?
Навіщо Домовичок пофарбував у баби Івги в саду вересневе листя в зелений колір?
Що дівчатка зробили для того, аби і в їхнього друга з дзеркала був подарунок від Святого Миколая?
Що вигадав зробити бородань, аби Наталя і Даринка не боялися Чорної Руки, яка жила у спальні в кутку за шафою?
Чому Домовичок не захотів переїхати з дівчатками до нового будинку?
Слайд 14
Ви знаєте: прислів’ями я сиплю, мов горохом,
                      Багато з них, напевно, запам’ятали й ви.
                      Тож дружно зараз в парі ви попрацюйте трохи
                       І спробуйте закінчення прислів’їв віднайти.
Слайд 15
Риба шукає, де глибше,                                        а руки зроблять.
Корінь навчання гіркий,                                       проспиш щастя й долю.
Очам страшно,                                                      пропав навіки.
Хто з собою хліб носить,                                     а чоловік – де краще.
Умієш танцювати -                                               зате плід його солодкий.
Дай снові волю -                                                   той їсти не просить.
Перейшов на ліки -                                               а кажи «навчуся».
З ремеслом дружити -                                          умій і перестати.
Не кажи «не вмію»,                                              в житті не тужити.
Слайд 16
Цікавий кросворд для школяриків склав,
І вдень, і вночі я над ним працював.
Ви ж загадки-вірші уважно читайте!
Бажаю удачі! Ну що ж – починайте!
Слайд 17
Кросворд «Хто це? Що це?»
1.Домовичок у цьому місці ночував,
І не зважав на темряву – книжки читав.  
(Шухляда)
2.Який нестерпний ранок! Нічого не знайти!
Поділись де шкарпетки й дівчаток гребінці?
Мабуть, він знову в домі сьогодні побував,
Навмисне вкрав ці речі й гарненько заховав. 
(Хапко)
3.Із цієї пряжі за хвилинку
Зробила бороду Домовичку Даринка.
(Мохер)
4,5.За цими овочами на городі день за днем
Дівчатка доглядали із бороданем.
(Картопля, квасоля)
6,7.Із міста до сусідів приїхали онуки,
І виникла між ними й дівчатами війна.
Звичайно, перемир’я вдалося досягнути,
А ви назвіть, будь ласка, цих хлопців імена.
(Костик, Юрчик)
8.Чиє сімейство бородань намалював,
Коли Даринку і Наталю розважав?
(Абрикосяче)
9.В цю країну друзі вирушали
І в дорогу сухарі з собою брали.
(Втікляндія)
- Яке слово у вас одержалось у виділених клітинках? (Домовичок)
І, звичайно, він буде дуже радий почути від вас теплі слова в свою адресу.
Слайд 18
Завдання творче зараз пропоную вам:
Складіть про мене гарний віршик чи сенкан.
(Складання сенкану)
Слайд 19
А зараз уявіть, що я – кореспондент,
А хтось із вас – Даринка, хтось – Домовичок, а хтось – Наталя.
У персонажів цих візьму я інтерв’ю,
Від вас же я чекаю відповідей вдалих.
Запитання дівчатам (зачитує вчитель)
Наталю, навіщо ти на наступний день після дня Святого Миколая взялася перелічувати ваші спільні з сестрою гроші?
Даринко, чому ти боїшся іти в малину?
Дівчатка, де взяв ваш дідусь скрипку?
Запитання Домовичку
Чому ти шепелявиш?
Як ти гадаєш, чому ви з дівчатами не наловили риби?
Чому ти не зізнався, що брав книжки, які всі так шукали?
Я знаю, що ти спиш в шухляді. Як тобі вдається в темряві читати книжки?
Навіщо ти взяв з собою повну баночку салатової фарби, коли йшов з Даринкою і Наталею в поле по горох?
Про що ти мрієш?
Вчитель: Діти, а у вас є мрія?
(Відповіді учнів: «Так», грає мелодійна музика)
Але про свої мрії не варто говорити вслух, бо, кажуть у народі, що тоді ми їх сполохаємо і вони не збудуться…У мрій є крила, тому вони і називаються крилатими. А ще вони теплі,тому їх називають рожевими.
Їм треба простір, віра й широкий світ…
Тому я пропоную заплющити очі й тихо про себе подумати про свою найпотаємнішу мрію і випустити її у світ прекрасний, чистий, як і ваші мрії.
Хай летять вони на своїх крилах у світ, допомагають вам його відкривати, чим більше мрії пізнають світ, тим ви будете щасливішими. А я знаю, що більшість із вас почуваються щасливими, коли отримують гарні оцінки. Тож продовжуємо працювати, і на нас вже чекає наступне завдання від Домовичка.
V.Узагальнення та систематизація знань
Слайд 20
Сподіваюсь, уважно ви повість читали,
Про мене історії всі запам’ятали.
Чи зможете відповідь на запитання дати:
«З якого розділу ось ці цитати взяті?»
(Вчитель зачитує цитати)
 «Чоловік відірвав від бороди етикетку і вдоволено прочитав: «Штовідшотковий  мохер. Вищий ґатунок».»(«Несподіване знайомство»)
   «Остаточно Домовичок викрив себе після того, як раптово зник перший том енциклопедії,- почав сипати відомостями про явища й предмети, котрі всі, як одне, починалися буквою «А».
(«Домовичків секрет»)
«Далі в Домовичковому списку значилися: «міні-фарбомісалка», «парасоля від снізних опадів», «санчата з протипадальною подускою», «валянки-лизі»…»
(«Щедрий Святий Миколай»)
«На моєму чистому аркуші відбилася п’ятірня синього кольору, в сестри – червоного, в Домовичка, звичайно, - бузкового. Коли різнобарвні «долоні» заповнили весь стіл і  долівку, я згадала про той, як його, дизайн.»
(«Товариство для Чорної Руки»)
«-Дивіться, хлопці, тут написано: «дівчачий»! – і показав на велосипедну раму. Ми – до штахет. Справді, на тому місці, де – своїми очима бачили – написано було «Орлятко», такими самими буквами й кольором виведено: «дівчачий». Ба ні – «Дівцаций»!»
(«Війна і мир»)
«Набрав повні відра, почепив на коромисло, поклав на плече. І – назад, під гору. Крок за кроком – відра хить та хить. Не розхлюпуються! Чарівник, а не дідусь!»
(«В гостях у дідуся»)
« - Ой! Щоб ви тільки бачили! У горосі таке завелося! Ми з татком під’їхали машиною, щоб теляті вкосити, а звідти як вискочать зелені люди! Двоє отакі-о десь, як ви, а третє – мале, волохате. Їй-богу, не брешу! Такі зелені, страшні! Чесне слово!»
(«Зелені люди»)
VI.Підсумок уроку. Метод «Розумний куб»
Слайд 21
З розумним кубом в гру пограйте,
Відповідь на запитання дайте.
(Учень кидає куб і відповідає на запитання, яке йому випало на певній грані).
Чи хотіли б ви мати такого друга, як Домовичок? Відповідь обґрунтуйте.
Яка історія вам сподобалася найбільше? Чому?
На вашу думку, чому Святий Миколай не приносить подарунків домовичкам?
Як ви вважаєте, чи зміг би Домовичок потоваришувати з Карлсоном? Відповідь обґрунтуйте.
Якби вам випала можливість поспілкуватися з Мариною Павленко, про що запитали б?
Як ви вважаєте, Домовичок повернеться до дівчаток?
Слайд 22-23
(Обіцяний подарунок від Домовичка)
       В нагороду за вашу плідну роботу на уроці я дарую вам продовження своїх історій – повість «Домовичок повертається». Впевнений, що ця книга для вас буде не менш цікавою. А я з великим задоволенням ще до вас завітаю. Тож – до нових зустрічей!
Слайд 24
Інтерактивна вправа «Кольоровий настрій» (закінчення роботи з картками настрою)
    Оберіть колір, який вам найбільше подобається саме зараз і запишіть його на картках настрою знову, порівняйте цей колір із тим, який був на початку уроку. Чи змінився він? Чому?
Слово вчителя
VII. Оцінювання учнів
VIII. Домашнє завдання
Слайд 25
        На наступний урок позакласного читання прочитати повість «Домовичок повертається», виписати цитати до характеристики Домовичка.
На високий рівень придумати ще один розділ до повісті (написати фанфік).