Конспекти уроків за повістю І.Франка Захар Беркут

Урок української літератури у 7-А класі
Тема: Характеристика образів Максима та Мирослави за повістю І.Франка «Захар Беркут»
Мета: навчити учнів:
  характеризувати образи Максима та Мирослави;
  визначити їхні моральні якості, ставлення до краю;
розвивати:
творче мислення;
спостережливість;
уміння аналізувати, порівнювати риси літературних героїв, робити висновки;
формувати активну життєву позицію;
виховувати:
почуття патріотизму, гордості за рідну землю, повагу до історичного минулого на прикладі образів Максима та Мирослави;
любов до рідних, близьких людей, повагу до старших та їх рішення як загальнолюдські морально-етичні цінності;
здатність робити правильний вибір у складних життєвих ситуаціях.
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: портрет І. Франка, текст твору «Захар Беркут», краєвиди Карпат.
Епіграф:
Героями моїх творів майже ніколи не бувають люди темні і безпомічні, а коли ті твори будять симпатію до них у читачів, то певно не за їх терпіння, а за їх життєву енергію, розум і чуття, яке вони проявляють 
у життєвій боротьбі. (Іван Франко)
ХІД УРОКУ
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Слово вчителя
Сьогодні ми з вами розглянемо образи Мирослави та Максима, порівняємо їх, визначимо їхні життєві пріоритети, а також спробуємо аргументувати вибір персонажів у вирішальних епізодах твору.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Літературний диктант (письмо, в зошитах).
На кожне питання дати відповідь «так» чи «ні».
1. У монгольському таборі були крики й паніка, хоча вода доходила нападникам ледве до кісточок.(Так)
2. Бурунда лагідно, по-батьківськи умовляв своїх воїнів не лякатися, зачекати ще трохи, поки знайдеться вихід. (Ні)
3. Захар Беркут сам вирішував долю свого сина. (Так)
4. Тугар Вовк, побачивши в долині воду, подумав, що це звичайна в горах повінь. (Так)
5. Бурунда відпустив Максима Беркута, коли той показав йому прохід. (Ні)
6. Бурунда, побачивши ворогів, аж зубами заскреготав і за зброю вхопився, але його гнів був даремний. (Так)
7. Монголи видерлися на крутий уступ гори, звідки прогнали тухольців отруєними стрілами. (Ні)
8. Незважаючи на величезні хвилі повені, монголи дотримували військового порядку, весь час відстрілювались. (Ні)
9. Ті монголи, що стояли на високій купі каміння, допомагали тим, що у воді, рятували їх. (Ні)
10. Тугар Вовк врятував Максима від Бурунди. (Так)
11. Максим Беркут загинув у боротьбі з Бурундою. (Ні)
12. Останнє віщування старого Захара Беркута збулося дослівно. (Так)
IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Робота в групах.
Характеристика образів Максима та Мирослави за опорними питаннями. (Учні об’єднуються у групи і обирають керівника. Він може доповнювати та коригувати відповіді інших учасників групи. Кожна група отримує орієнтовний перелік питань, які необхідно висвітлити. Використовуючи цитати з твору, учні характеризують персонажів).
1-ша група
ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ МАКСИМА
Портрет героя.
Вольові якості:
Наполегливість;
Цілеспрямованість;
Мужність;
Велика сила волі;
Готовність до самопожертви;
Свідомість обов’язку.
3. Розум та кмітливість:
Володіння зброєю
Риси начальника.
4. Почуттєві риси:
Справедливість
Любов до вітчизни, коханої
Вірність
Розсудливість
Самоволодіння.
5. Значення образу Максима.
Бесіда за питаннями до образу.
Хто такий Максим? Коли вперше ви зустрічаєтеся з ним у творі?
Як тухольці ставилися до Максима?
Де познайомилися Максим і Мирослава?
Яким чином Максим опинився у ворожому таборі?
У результаті чого Максим потрапив у полон?
Чи можна молодого Беркута вважати зрадником?
За що Мирослава полюбила Максима?
Чи буде Максим продовжувати справу батька?
2-га група
ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ МИРОСЛАВИ
Портрет героїні.
Риси вдачі:
Сердечність
Доброта
Скромність
Ніжність
Порядність
Вірність.
3. Донька і батько.
4. Вольові риси:
Готовність віддати життя за щастя народу і коханого
Сила волі
Мужність.
5. Кохання до Максима.
6. Мирослава – рятівниця Тухлі.
Бесіда за питаннями до образу.
Хто виховував дочку боярина? Як це вплинуло на її характер, поведінку?
Як Мирослава поводилася під час полювання?
Через що дочка не розуміла свого батька? Як вона сприймала його зраду?
Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?
Як Захар Беркут ставився до Мирослави?
Як Мирослава допомагала тухольцям боротися з монголами?
3. Колективне складання порівняльної характеристики Максима, і Мирослави

 
Спільні риси
Максим і Мирослава сміливі й мужні.
Волелюбні, розуміють справедливість порядків, установлених тухольцями.
Виявляють військове вміння. Патріоти.
Щирі. Здатні до глибоких почуттів, любові.
Поважають старших.
Не здатні на зраду.
Готові віддати життя за щастя народу.
Відмінні риси
Різні умови виховання по-різному впливають на їхні характери.
Син вождя тухольської громади Максим не згоден на жодні поступки, коли йдеться про щастя народу.
Дочка боярина Мирослава ладна відмовитися від справедливої кари ворогові, аби зберегти життя коханому.
Максим твердий і непохитний. Мирослава слабкіша, іноді вагається.
Максим перш за все свідомий свого обов'язку перед народом.
Мирослава насамперед думає про свого нареченого.
4. Інтерактивна технологія «Мікрофон». (Учні стисло висловлюють власні думки, відповідаючи на питання).
Який ідеал втілив І. Франко в образі Максима?
Чому образ Мирослави трагічний?
Такі люди, як Максим та Мирослава...
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Робота над епіграфом.
Прокоментуйте слова І.Франка про героїв його твору:
Які герої викликають симпатію, а які ні? Через що?
Які життєві цінності втілено в образах Максима і Мирослави?
VI . ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УЧНІВ
VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати матеріали до дискусії на тему «Проблема вибору людини у вирішальній ситуації (за повістю «Захар Беркут»)».

Урок української літератури у 7-А класі
Тема. Розвиток мовлення №1 (усно). Обговорення проблеми вибору людини у вирішальній ситуації
Мета: навчити учнів:
 Виявляти зв’язки історії із сучасністю;
;засвоювати уроки історії;
розвивати:
Навички аналізу епічного твору
Навички проведення паралелей із власним життєвим досвідом;
виховувати:
почуття патріотизму, гордості за рідну землю, повагу до історичного минулого;
здатність робити правильний вибір у складних життєвих ситуаціях.
Любов до рідних, вірність у дружбі й коханні, повага до рідних, старших як загальнолюдські морально-етичні цінності.
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: портрет І. Франка, текст твору «Захар Беркут», краєвиди Карпат.
Епіграф:
Перед чесністю, правдивістю та сміливістю
навіть камінь не встоїть.
(Українське прислів’я)
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Слово вчителя
Зверніть увагу на епіграф. До нього ми ще повернемося під час уроку.
Сьогодні ми з вами обговоримо життєвий вибір персонажів твору і спробуємо визначити наскільки він усвідомлений, яку ціну за нього заплатили герої Івана Франка. А також кожен з вас протягом уроку має визначити для себе, якими ж морально-етичними цінностями потрібно керуватися під час вирішальних ситуацій у житті.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мозкова атака.
- Кого тухольці вважали охоронцем долини?
-Що ви знаєте про Сторожа?
-Пригадайте легенду.
-Яку проблему тут порушує автор?
-Між якими силами відбувається протистояння? ( добро і зло, життя і смерть, світле й темне).
-Хто у творі асоціюється зі сторожем, захисником?( тухольці).
-А який образ протилежний?( монголи).
IV. ОБГОВОРЕННЯ ДИСКУСІЙНОГО ПИТАННЯ
Міні-диспут «Від чого залежить життєвий вибір людини?»
Слово вчителя.
Життєвий вибір людини – це здатність вибирати серед різних обставин і пропозицій життя. В однакових ситуаціях люди чинять по-різному. Кожна людина має власну думку щодо тієї чи іншої проблеми. Крок, який робить одна людина, є цілком неприйнятним для іншої. Чому так? Спробуймо з’ясувати, удавшись до прикладу історичної повісті «Захар Беркут».
Прийом «Дерево рішень».
Визначте, хто з героїв повісті повинен був зробити вибір і між чим.
Захар Беркут

Загибель сина
Безпека рідного краю

Максим Беркут

Зрада і життя
Загибель

Мирослава

Покірна дочка
Патріот, людина, яка не зраджує своїм почуттям і переконанням

Тугар Вовк

Зрада, влада, багатство
Повага громади, любов дочки


Робота в групах «Захисти позицію».
Обговоріть у групах та зробіть висновок щодо життєвого вибору кожного із перерахованих героїв повісті, аналізуючи умови та мотиви їхнього вибору. У підсумку визначте, якими морально-етичними цінностями вони керувалися.
Орієнтовний висновок.
Кожен із головних героїв повісті були змушені зробити свій вибір. Проаналізуємо, що ж примушує людей чинити так а не інакше.
Захар Беркут – літня людина, формальний лідер громади не лише у своєму селі, а й користується авторитетом на всій Тухольщинi. Вiн є найстарiшим членом громади, вихований як незалежна вiд князя i його оточення особа. Всi його справи – лише на користь громади. Вже з дитинства засвопв iдею чесностi i справедливостi. Обрав цiлковите служiння людям свого села i вже не здатен зробити iншого вибору. А така можливiсть була: двiчi монголо-татари пропонували йому обмiняти життя свого сина на порятунок селища. Але Захар приймав рiшення з позицiп не власноп користi, а з позицiп вiрностi обов’язкам. Якщо вiн пообiцяв допомогти в оборонi Тухольшини, то вiн буде тримати своє слово, незважаючи на залежнiсть життя сина вiд батькового рiшення. Тобто життєвий вибiр цiєп людини цiлком залежить вiд традицiй i правил поведiнки того суспiльства, де його виховано, від вічних морально-етичних цінностей людства.
Максим Беркут дуже схожий на свого батька. Вiн успадкував усi його риси: смiливий, чесний, справедливий, незалежний. Певною мiрою також зразкова людина серед громади. I в його життi також був момент вибору. Максим опинився у полонi монголо-татар, i тi запропонували йому стати на зрадницький шлях: бути провідником у свопй мiсцевостi, а за це в нагороду отримати своє життя. Проте полонений вiдмовився, бо розумiв, що через цей вчинок постраждає багато iншого люду. Вiн вважав, що його життя не варте життя iнших людей, яких пiн обiцяв захищати. Пояснюючи життєвий вибiр даного героя, вiдзначимо, що вiн, як i його батько, був вихований у вiльному незалежному дусi. Тобто головну роль у життєвому виборi людини відіграє виховання.
Тугар Вовк – боярин князя Данила. Брав участь у битвi на рiчцi Калка, яка закiнчилася цiлковитою перемогою монголiв. Але боярин якимось чином уникнув смертi, i по тому пiшли чутки, що вiн запродався монгольському хановi. Припущення справдилися. Хоча боярина можна зрозумiти: перед обличчям смертi вiн змушений був перейти на бік монголiв. Але коли потiм вiн отримав дiлковиту волю, то все одно чинив своп чорнi справи. Спробуємо знайти пояснення такому вибору. Тугар Вовк бачив реальнi сили загарбникiв i чудово розумiв, що бiльшiсть князiв не готовi вiдбивати напад. Княжа верхiвка була зайнята мiжусобними вiйнами i частенько використовували монголiв у боротьбi зi свопм суперником. Тепер ми можемо зрозумiти вибiр боярина, адже зрада вiтчизнi була не новою справою, i Тугар Вовк знав багато прикладiв подiбних злочинiв. Він керується корисливістю, жадібністю, власними амбіціями, тобто обирає зважаючи на свої власні інтереси, які зумовлені його вихованням і життєвими цінностями.
Мирослава – дочка боярина. Проте вона зробила свiй вибiр, незважаючи на приклад i прохання батька. Вона перестала поважати його за зраду вiтчизнi. Мирослава смiливо стала на захист Тухольщини, показавши себе кмiтливим тактиком i винахiдницею. Але чим обумовлювався пп життєвий вибiр? Коханням. Мiж нею i Максимом спалахнуло те велике i палке почуття, про яке написано багато пiсень i поезiй. Що за вибiр зробила б дочка боярина, якби не високе почуття до Максима Беркута? У цiй ситуацiп на життєвий вибiр вплинула любов.
Пiдбиваючи пiдсумки вище сказаному, маємо: в трьох з чотирьох випадкiв життєвий вибiр обумовлюється вихованням i традицiями оточуючого суспiльства, наявністю чи відсутністю морально-етичних принципів. I натомість лише одного разу вибiр майбутнього життя залежав вiд кохання.
Метод «Прес».
Дайте відповідь на питання «Як вчинки героїв пов’язані із сучасністю?», «Який вибір зробив би ти на місці героя повісті?».
1. Я вважаю, що
2. Тому що
3. Наприклад,
4. Отже,
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Робота над епіграфом.
Поясніть зміст прислів’я.
Які моральні цінності в ньому втілені? До кого із персонажів можна звернутися із цим прислів’ям? Чому?
Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
На уроці
Я дізнався про
Повчальним було
Набуті знання я застосую
VІ. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Поміркувати над питанням «У чому актуальність повісті І.Франка «Захар Беркут»?»




ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Бондаренко Ю. Міфологічна природа повісті Івана Франка «Захар Беркут» // Дивослово. 2000. № 1. С. 2-5.
2. Розвиток життєвих компетенцій на уроках української літератури / упоряд. Л. В. Батурін. Терпопіль-Харків : Вид. «Ранок», 2011. 144 с.
3. Соя Б. Аналіз повісті Івана Франка «Захар Беркут» // Дивослово. 2006. № 9. С. 38-48.
 4. Колесникова М.М. «Проблема вибору людини у вирішальній ситуації. Характеристика образів Максима та Мирослави із твору Івана Франка «Захар Беркут». 7 клас. // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – №3.– С.15-17.


Рисунок 1
ђ Заголовок 1
ђ Заголовок 215