Конспект уроку з читання у 4 класі за темою М.Слабошпицький Хлопчик Валь


Тема. М. Слабошпицький «Хлопчик Валь»
Мета: продовжити знайомство учнів з особливостями жанру літературної казки,
учити аналізувати зміст прочитаного, стежити за логікою описуваних
подій, самостійно визначати головну думку твору, удосконалювати
техніку читання прозових творів, розвивати зв’язне мовлення, мислення
учнів, формувати вміння співпрацювати, виховувати прагнення творити
добро, чуйність, любов до братів наших менших.
Обладнання: презентація, портрети Т.Г.Шевченка та М.Слабошпицького,
картки з висловом, «Сонечко Доброти» та маленькі сонечка, план
засідання, силуети відбитків ніжок, картки з завданнями для парної та
групової роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Всіх присутніх привітаємо,
І урок розпочинаємо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні у нас незвичайний урок - урок-засідання книжкового клубу
„Читайлик”. Наше засідання пройде під таким девізом (читаємо хором):
«Раз добром нагріте серце — вік не охолоне.» (Шевченко Т.)
Робота зі словником
-А що ж таке добро? Звернемось до словника.
Добро - усе позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням, мріям; Добра, корисна справа, вчинок.
Вправа «Асоціативний кущ»
- Як називають людину, в серці якої живе доброта? (Доброю)
Сонце
доброти
- Давайте назвемо риси, притаманні добрій людині і засвітимо в нашому класі «Сонце доброти».
Любов, милосердя, тепло, чуйність, щедрість, безкорисність, жалість, щирість, співчуття.

У всі часи люди вірили у перемогу добра і справедливості і відображали це в літературі, а особливо в казках. То ж на нашому засідання ми звернемося до казок, в яких прославляється добро.
Сплануємо сьогоднішнє наше засідання у книзі планування роботи клубу. (Оголошення плану уроку)
Гра « Додай слово»
План
Покращити в читанні справи
нам допоможуть корисні… вправи.
Перевіримо домашнє завдання-Стисло перекажемо …оповідання.
3. А потім думки всі докупи зберемо
Й над твором новим працювати...почнемо.
4. Коли ж забажаємо ми відпочинку,
То проведемо фізкультурну...хвилинку.
5.Разом добре поміркуємо,
В групах дружно... попрацюємо.
6. Перш, ніж задзвенить дзвінок,
Підсумуємо урок.
ІІІ. Вправа на вдосконалення читацьких навичок.
Читання слів з перешкодами:
казка, казкова, автор, авторська, народ, народна.
ІV. Перевірка домашнього завдання.
Прочитані слова допоможуть нам пригадати назву розділу, над яким ми працювали на попередніх уроках. („Літературні казки”).
Л . т . р . т . р н . к . з к .


Чим вони відрізняються від народних казок? ( У них є автор)
Над якою казкою працювали вдома? ( Л. Українка «Біда навчить)
Яким було домашнє завдання? (стисло переказати казку за планом)
План
Дурненький горобчик.
Пошуки розуму.
Біда навчила.
Яка головна думка казки?
(Подолання неприємностей допомагає ставати розумнішими і сильнішими.)
Яким став горобчик?
( Навчився дружити, поважати інших, став добрим, піклувався про інших)
Л. Українка нам показала, що тільки так можна самому стати щасливим.
V. Повідомлення теми і мети уроку.- Продовжимо знайомство з літературними казками про добро. Давайте прочитаємо назву казки, з якою познайомимося сьогодні.
Хлопчик Валь

-Написав цю казку відомий уже вам письменник Михайло Федотович Слабошпицький.
- Пригадаємо, що ви про нього знаєте. ( Сучасний український письменник, його твори перекладено на багато інших мов, лауреат багатьох літературних премій.)
- Який його твір ми вже читали? ( «Чудасія на балконі» )
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання казки М.Слабошпицького «Хлопчик Валь».
Словникова робота.
У казці зустрінуться такі слова, потренуємося їх читати.
Вправа на розширення поля читання
бу ло сві ті
ні коли від тоді
рай дуга схо жими
тер пець само тнійДіти, зверніть увагу на наголос в словах нікóли, відтóді.
Коли будете читати текст, звертайте увагу на наголоси в словах, які там подано.
Читання слів,поданих аналітико-синтетичним способом
заповітніше
ста ріший най доб кращий
Тлумачення незрозумілих слів
Робота в парах. З’єднайте слово з його значенням.
Замшілий справжні вірні друзі
Кривдник порослий мохом
Нерозлийвода той, хто ображає інших
Первинне ознайомлення з твором.
Читання казки вчителем ( до слів … піде шукати собі собаку)
Вправа «Передбачення»
Як ви думаєте, куди піде хлопчик?
Читання вчителем наступного речення.
Ваші припущення співпали з задумом автора?
Читання казки учнями ( до слів … і пішли додому)
Вправа «Роз’єднай слова»
Прочитайте мовчки цю частину тексту, роз’єднавши слова. Перевірка.
Читання вчителем казки до кінця.
Перевірка первинного сприймання
Сподобалась казка?
Доведіть, що це казка.
V. ФізкльтхвилинкаVI. Закріплення, систематизація та узагальнення знань.
Робота в групах.
Самостійне читання частин казки ( мовчки) з завданнями.
Аналіз змісту казки. Вибіркове читання.
Зараз будемо працювати в групах. Памятайте, що працювати треба дружно, не заважаючи іншим. Використовуйте читання мовчки. На виконання завдання у вас 3 хвилини.
І група
Прочитайте частину тексту від його початку до слів, якими закінчилась розмова Гнома з хлопчиком ( …. –От і добре,- полагіднішав гном,- буде тобі собака.)
Дайте відповіді на наступні питання:
Яке найзаповітніше бажання було у хлопчика?
Звідки хлопчик дізнався про собак?
Що він узнав про них? Прочитайте.
Куди Валь пішов на пошуки собаки?
Кого він там зустрів?
Прочитайте діалог між Гномом і хлопчиком.
Як Гном пояснив, для чого він живе?
За якої умови Гном пообіцяв допомогти хлопчику знайти собаку?
ІІ група
Прочитайте частину тексту, починаючи з речення на с. 97 ( Гном заклав два пальці в рота і тихенько свиснув. ) та закінчуючи реченням на с. 98 ( Собака лизнув хлопчикову щоку і поклав йому голову на плече. )
Дайте відповіді на наступні питання:
Як виглядав Гном?
Хто допомагав Гномові?
З яким проханням Гном звернувся до дятла?
Прочитайте, який вигляд мав подарований собака?
Прочитайте, як відбулася перша зустріч Валя і собаки?
Чому собака спочатку довго дивився на хлопчика?
Що Валь запропонував собаці?
ІІІ група
Прочитайте частину тексту, починаючи з речення на с. 98 ( - А чому у тебе такі сумні очі? – запитав собаку Валь. ) до завдання: Роз’єднай слова і прочитай.
Дайте відповіді на наступні питання:
-Чому у собаки були сумні очі? Прочитайте.
- Яку пораду дав Гном новим друзям? Прочитайте.
- Чому собака став довіряти хлопчику?
ІV група
Прочитайте частину тексту, починаючи з завдання на c. 98: Роз’єднай слова і прочитай. до кінця тексту.
Дайте відповіді на наступні питання:
Як склалися відносини між хлопчиком і його новим другом? Прочитайте.
Як ви гадаєте, чому ж Гном допоміг Валю?
Чи допоможе ця риса хлопчику у подальшому житті?
Мовно-логічне завдання. Вправа «Порушена послідовність»
Робота в групах.
Перед вами речення. Прочитайте їх. Встановіть послідовність подій, про які в них говориться. Поставте біля кожного правильний порядковий номер і складіть план до казки.
План
Зустріч з Гномом-чарівником. ( 2 )
Друзі-нерозлийвода. ( 4 )
Мрія маленького Валя. ( 1 )
Допомога Дятла. ( 3 )
Визначення головної думки казки.
Назвіть головних героїв казки.
Що у цій казці автор схвалює, а що засуджує?
( Автор схвалює любов до тварин, а засуджує жорстоке ставлення до них)
Яка головна думка твору?
( Треба бути добрими, мати добре серце, добре ставитися до тварин.)
VII. Домашнє завдання.
Ще раз перечитати казку, навчитися переказувати її за планом.
Поміркуйте, які ще назви може мати ця казка.
VIIІ. Підсумок уроку.
Робота з «Хмарою слів».
На уроках громадянської освіти при вивченні теми «Доброта» ви добирали прислів’я про добро, доброту. Сьогодні я пропоную вам знайти у хмарі слів і прочитати прислів’я , які підходять до теми засідання нашого клуба і пояснити їх.
Добру вчися, погане на ум не прийде.
Добре діло роби сміло.
Доброго тримайся, поганого цурайся.
Добре роби, добре й буде.
* Домашнє завдання. Дібрати прислів’я про добро і закодувати у хмарі слів, прислати мені на електронну пошту.
Вправа «Стежка доброти»
- Я знаю, що у багатьох з вас вдома теж є домашні тварини, на класній годині ви розказували про них, про те, як ви про них піклуєтесь. Разом мі виготовили класну газету «Друзі наші менші».
- Підніміть, будь ласка, руку, у кого ж вдома є домашні тварини?
- А хто з вас вважає їх своїми друзями?
- Мені приємно, що в нашому класі так багато дітей, які люблять тварин.
Значить в ваших серцях живе добро.
А зараз на відбитках своїх ніжок я пропоную вам написати , які добрі справи ви зробили комусь. Утворимо стежку доброти.
Прикріпіть до дошки свої відбитки ті діти, які допомогли у чомусь людині.
А тепер – хто допоміг тварині.
А зараз, хто допоміг рослині.
Своїми маленькими ніжками ви протоптали стежку доброти, бажаю вам , щоб ця стежка перетворилась на широкий шлях, яким ви будете йти впевнено, даруючи усім радість і любов.
Я вірю в силу доброти. Добро завжди сильніше злого, Дає наснаги, щоб цвісти І світлу обирать дорогу. Я вірю в силу доброти, Що має долю роботящу. Що хоче, щоб і я, і ти, І все було у світі кращим.
- Ось і добігло кінця засідання нашого клубу. На згадку про нього я
пропоную вам взяти собі маленьке Сонечко Добра, щоб разом з ним ви і далі продовжували творити більше добра в своєму житті.
Всі дружні й активні були увесь час.
Хороші оцінки чекають на вас!