Зарубіжна література «Героїчне минуле в літературі: за романом В. Скотта « Айвенго».







Тема: «Героїчне минуле в
літературі: за романом
В. Скотта « Айвенго».»
Підсумковий урок.
7 клас


Учитель
Клемешова Віра Михайлівна





Тема: Героїчне минуле в літературі: за романом В.Скотта «Айвенго» (підсумковий урок).


Мета: - перевірити знання учнів з теми, охарактеризувати епоху Середньовіччя;
- охарактеризувати картини героїчного минулого цього періоду;
- розвивати творчі здібності учнів;
- виховувати полікультурну компетентність, культуру відповіді, уміння обстоювати власну точку зору;
- виховувати вміння бачити зв’язки між різними видами мистецтва;
- виховувати любов й інтерес до літератури.


Методи: бесіда з учнями, робота з текстом твору, інтерактивні методи (рицарський турнір, складання акровірша, білого вірша, інтерв’ю, робота кореспондентів), літературний диктант, прослуховування музики Середньовіччя, перегляд епізоду фільму «Айвенго».


Обладнання: портрет В. Скотта, таблиці, телевізор, магнітофон, музика Середньовіччя, репродукції мініатюр, ілюстрації до епохи Середньовіччя, зошити, тексти творів.







Стверджую, що Скотт є зразком людини настільки прекрасної, наскільки людина може бути прекрасною.

Джордж Байрон


Хід уроку


І. Організація уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Слово вчителя.
На попередніх уроках ми познайомилися з цікавим романом відомого письменника В. Скотта «Айвенго», героїчним минулим тих далеких часів.
Уявіть себе на кілька хвилин кореспондентами, які беруть інтерв’ю у В. Скотта. Які б питання ви йому задали?
(Учні задають питання)
- Де і коли Ви народилися? (1771, Единбург).
- Як проходили ваші дитячі роки? (Був дев'ятою дитиною в сім'ї, улюбленцем батьків, ріс не в багатстві, але й не в бідності).
- Хто були ваші батьки? (Батько –адвокат, мати – дочка професора медицини).
- Де Ви вчилися? (Закінчив школу, далі вчився в Единбурзькому університеті).
- Які твори написали? («Веверлі», «Роб Рой», « Айвенго», «Абат», «Річард Левове Серце»).
2. Слово вчителя.
Діти, а як ставилися інші письменники, критики до літературної спадщини В.Скотта. Зачитайте їх спогади, оцінки, критику (учні зачитують вислови інших письменників про В.Скотта.
(- Федір Достоєвський: « У дванадцять років я ...прочитав усього Вальтера Скотта і захопив із собою в життя... стільки прекрасних і високих вражень».
- Джордж Байрон: « Я не читав роману більш прекрасного й захопливого, ніж «Веверлі»...».
- Олександр Пушкін: « Він повів за собою цілий натовп спадкоємців. Але наскільки далекі вони від шотландського чародія!...»).
3. Бесіда з учнями:
- Події якого століття зображені в романі? (ХІІ ст.)
- Що в цей час відбувалося в Англії? (велася боротьба за централізацію королівської влади, було безмежне свавілля феодалів, лицарські замки перетворювались на розбійничі осередки, було безправ’я та злидні селян, хрестові походи, лицарські поєдинки.)
- Між ким йшла боротьба і за що? (сакси, нормани).
- Хто такі сакси? (корінне населення Англії).
- Хто такі нормани? (загарбники).
4. Слово вчителя.
Щоб краще уявити ту епоху, про яку писав В.Скотт, пропоную вам зробити невелику мандрівку в ті далекі часи і провести рицарський турнір. Тема цього турніру : «Чи добре ти знаєш епоху Середньовіччя?» (4 учасника, кожний придумує свій девіз і герб, а поєдинком буде відповідь на питання. Групи підтримки. Експертна комісія.).
Питання.
Розповісти про те:
а) Як проходили рицарські турніри?
(Про лицарський турнір сповіщали звуки сурм. Зачитували правила турниру, що мали на меті зменшити небезпеку. Учасникам заборонялося колоти мечами і загостреними списами, можна було тільки рубати. У кожного лицаря, який порушив правила турніру, забирали обладунки і зброю. Подавався сигнал, лицареві списи нахилялися, починався турнір).
б) Які були обладунки і зброя у лицаря?
(Обладунки лицаря складали: кольчуга з довгими рукавами, сталеві лати, шолом, сталеве взуття, плащ з гербом. Зброя: спис, меч).
в) Що означав кодекс честі лицаря?
(Кодекс честі лицаря – це комплекс моральних та етичних правил, якого присягався дотримуватися кожен, кого посвячували в лицарі:
- Бути вірним присязі, честі лицарській.
- Не битися з пораненим супротивником.
- Захищати даму серця й інших жінок.)
г) Що відомо про Річарда, Левове Серце?
(Річарда Левове Серце вважають найкращим лицарем серед усіх монархів Середньовіччя. Річарда не можна назвати зразковим королем, бо за десять років свого правління він лише двічі побував в своїй країні. Увесь останній час він воював. Він завжди прагнув тільки лицарської слави, війна для нього була стихією, а подвиг- образ життя. Часто ходив у хрестові походи. Річард Левове Серце був перш за все лицарем, а вже потім королем.)
Отже, який він, справжній лицар, які якості характеру мали визначати його?
(Сміливість, відвага, честь, доблесть, відданість дамі серця, здатність на самопожертву).
5.Складання акровірша або вільного вірша.
(згадати визначення акровірша, вільного вірша);
Акровірш – це поетичний твір, в якому початкові літери кожного віршованого рядка, що читають зверху вниз, розкодовують слово чи фразу, присвячену певній особі чи події.

ЛИЦАР
Л –Лучник сміливий
И (й) –й відважний
Ц – Ціль бачить перед собою,
А – Але завжди він пам`ятає
Р – Рицаря кодекс честі.
Вільний вірш або верлібр – вірш, побудований на відносно однотипній синтаксичній організації рядків, на ритмі синтагм. Верлібр не визнає рим, внаслідок чого дуже часто зникає і поділ на строфи.
ЛИЦАР
Л –Лучник сміливий
И (і) – і рішучий,
Ц – Цілеспрямований,
А – Активний,
Р – Ричарда захищає.

6. Слово вчителя.
Отже, ми з вами з’ясували, якою була епоха Середньовіччя. Це був героїчний час з присутнім йому романтизмом, бажанням лицарів здійснювати подвиги, походи.
Література – це дзеркало епохи. Багато письменників відображали героїчне минуле у своїх творах. Це О.Пушкін, А. Міцкевич, М.Гоголь. Романтично зображено цей період і в народному епосі. Наприклад, балади про Робін Гуда.
-А які ви знаєте твори про рицарство? («Трістан і Ізольда», Бертан де Борн «Трубадур – рыцарь воспевает войну» )
Вальтер Скотт є засновником історичного роману в європейській літературі. Його твори «Айвенго», «Корсар», «Роб Рой» переносять нас у далекі століття, в часи великих битв і завоювань. Ще раз звертаю вашу увагу на те, що цей твір - історичний.
- Назвіть ознаки історичного роману.
( епічний жанр;
- сюжет – зображення подій певного історичного періоду;
- опора на історичне джерело;
- герої – історичні та вигадані особи;
- поєднання історичних фактів із художнім вимислом;
- автор об`єктивно показує історичні події, але має свій погляд на них;
- мова розповіді характерна для епохи автора.)

7. Бесіда з учнями:
-Як зображено лицарський турнір у романі?
(«Лицарі радилися, як краще виладнатися для бою і підтримували один одного в бою.
Далі, коли за знаком герольдів сталася тиша, вони прочитали турнірні правила, що мали на меті хоч скільки зменшити небезпеку цього дня ; така пересторога була тим потрібніша, що бій мав одбуватися на вигострених мечах і гострих списах
Маршали перевірили, чи рівна кількість учасників з обох боків. І там, і там число було однакове. Тоді дали сигнал, засурмили сурми, лицареві списи нахилилися, остроги врізалися в кінські боки: дві передні лінії обидвох загонів кинулися щосили одна на одну й зіткнулися посеред арени; гуркіт від цієї атаки пролунав аж за милю навколо.»)
- Які девізи були у рицарів? («Бийтеся- смерть бо краща від ганьби!». «Чоловік умирає, слава живе»)
- Як з’являється у творі «Айвенго»? (Його зразу не впізнають, він позбавлений спадщини, немає у нього ні коня, ні зброї, але він по духу – лицар. І ось він на турнірі.)
- Чим він завойовує симпатію? (Військовою майстерністю)
- З якої родини походив Айвенго? (Він був сином англосакського феодала Седріка, який пишався давністю і честю свого роду.)
- Кому служив Айвенго? ( Королю Річарду І.)
- Що було зображено на щиті Айвенго? (Дуб, вирваний з коренем.)
- Під яким іменем виступав Айвенго на турнирі? (Лицар, Позбавлений Спадку.)
- Як нагороджували переможця на рицарському турнірі? (На голову лицаря покладали вінець переможця).
- Що робив лицар, коли отримував вінець? Зачитайте цей епізод. («Лицар схилив голову й поцілував руку прекрасної цариці, що винагородила його відвагу...».)
- Як звали даму серця Айвенго? (Леді Ровена)
- Що сталося з Айвенго на турнірі? (Він був поранений)

8. Перегляд фрагмента з фільму «Айвенго». (рицарський турнір).
Пропоную вам подивитися фрагмент фільму «Айвенго», де йдеться про бій, в якому брав участь Айвенго.
(Перегляд фрагмента).
Знайдіть цей епізод у тексті, зачитайте.
(«Ватажки билися напрочуд. Ні Бріян де Буа-Гільбер, ані лицар Позбавлений Спадщини не могли розшукати поміж супротивників вояка, рівного кожному з них силою. Запалені взаємною ворожнечею, вони весь час намагалися зіткнутися один з одним, добре розуміючи, що, коли буде подоланий один з них, це вирішить перемогу. Але ж на початку турніру була така жахлива тиснява, всі так змішалися, що всі їх спроби були даремні: їх раз у раз роз'єднували товариші, що з них кожний невтримано домагався честі позмагатися з ворожим ватажком.»)
Порівняйте епізоди з фільму та роману ?
Що дозволяє зрозуміти екранізація твору? (Чудова гра акторів дозволяє краще зрозуміти почуття героя, його емоції, які передаються не тільки за допомогою слів, але й рук, жестів, а також міміки.)
Порівняйте два види мистецтва, що спільного?
Який вид мистецтва вас найбільше вразив?
У підручнику вміщено багато малюнків, де зображено рицарські турніри. В основному це була мініатюра.
Мініатюра – це художній твір маленьких розмірів. (дуже тонка манера накладання фарб). Є книжкова мініатюра. Виконували мініатюри також на табакерках, годинниках. (Розгляд мініатюр, репродукції картини Рафаеля «Сон лицаря»).
9. Слово вчителя.
Отже, Айвенго переміг, але він поранений, і не може брати участь у бою при осаді замку.
- Про які закони рицарства він говорить? («Любов до битви - їжа, що нею ми живемо; і дихаємо ми лише самим повітрям війни»).
Ось він який, справжній герой епохи!
Розгалужений сюжет дає змогу письменнику широко охопити історичну добу, зобразити її суперечності й конфлікти.
Отже, давайте підведемо підсумок.
Роман «Айвенго» В.Скотта наскрізь пройнятий лицарським духом, як ми бачимо, для лицаря честь - понад усе.
Як прекрасно про це сказав письменник (зачитування епіграфа з підручника: «Лицарство воно джерело найчистіших і найшляхетніших прихильностей, опора пригніченим, захист ображеним, оплот проти свавілля володарів! Без нього дворянська честь була б пустим звуком. І свобода знаходить найкращих покровителів у лицарських списах та мечах!»).
Ми з вами не тільки познайомились із змістом роману, персонажами, але, я вважаю, відкрили для себе багато цікавого про героїчне минуле ХІІ століття.
- Давайте ще раз згадаємо персонажів роману.( Айвенго, Річард Левове Серце, принц Джон, Седрік, Ровена, Ребекка, Буа- Гільбер ).
- Кого ж назвемо головним героєм роману? (Айвенго).
Отже, Айвенго –головний персонаж твору .
У всьому: і в почуттях, і у вчинках наш герой є людиною свого часу. Він не підкорився батькові, став лицарем, позбавленим спадщини і вирушив у хрестовий похід до Палестини, служив королю Річарду І.
Айвенго кохає Ровену і страждає, що втрачає Ребекку. Він різний – але завжди людина свого часу.
Айвенго-син своєї епохи, незважаючи ні на що, він - справжній лицар.
Давайте визначимо значення роману. (Перший історичний роман в європейській літературі. Сприяє пізнанню та розумінню історії. Цікаво й романтично зображено героїчне минуле).
- У чому полягає своєрідність роману В.Скотта «Айвенго»?
(- тема – англійська історія ХІІ століття;
- основний конфлікт – боротьба саксів і норманів;
- вигаданий сюжет;
- головний герой – вигадана особа;
- персонажі – історичні та вигадані – представники різних соціальних верств;
- наявність легенд і легендарних особистостей;
- відтворення широкого історичного тла;
- використання художньої деталі;
- мова – сучасна автору;
- фінал – родинна іділія;
- зображення впливу історичних подій на життя звичайної людини;
- проблема незмінності людської природи;
- поєднання історичних подій і особстого життя героїв).
10. Літературний диктант.
1. В Скотт народився і писав в країні(в Шотландії).
2. «Айвенго» за жанром (роман).
3. Хто був Седрік для Ровени (опікуном).
4.Під іменем Лицар, Позбавлений Спадщини маскується(Айвенго).
5. В романі зображено боротьбу між(саксами і норманами).
6. В. Скотт був засновник жанру(історичного роману).
7.Під іменем Локслі автор зображує(Робін Гуда).
8. Ребекку засудила на смерть за(чаклунство).
9. Седрік Сакс хотів одружити Ровену з метою об'єднання саксів з (Адельстаном).
10. Чорний Ледар – це( Річард Левове Серце).
11. В кінці роману загинув(Буа- Гільбер).
12. Події роману відбувається якому столітті? (ХІІ).
11. Взаємоперевірка літературних диктантів.
12. Творча робота.
Есе «Лицар ХХІ століття».
Есе (від фр. – проба, нарис) – наукові, історичні та інші нариси, які відзначаються невимушеною, вільною трактовкою питання.

13. Зразок есе.
Твір-есе
«Лицар ХХІ століття»
Середньовіччя Епоха лицарства Відданість дамі серця, кодекс честі, сміливість, порядність, Хрестові походи, мужній воїн на білому коні...
Як все це романтично!
Але ці часи вже давно минули, і ми живемо у ХХІ столітті.
Який же він – сучасний лицар і чи існує взагалі сьогодні?
Справжній лицар – це мужність, патріотизм, самопожертва, кохання до жінки. Можна назвати ще багато інших чеснот. Але я вважаю, що справжнього лицаря зараз майже не зустрінеш.
Лицарі! Де ви? У транспорті чоловіки не поступаються місцем для жінки, не завжди ввічливі, часто можна почути від них грубі слова. Можливо, винні у цьому самі жінки. Бо в епоху середньовіччя дівчина поважала насамперед себе і берегла свою честь. Зараз дівчата не такі вимогливі. Бо саме вони дозволяють чоловікам так себе вести по відношенню до жінки.
Для мене лицар ХVІ століття – це культурна, освічена, порядна людина, яка завжди допоможе жінці, і не тільки їй у тяжку хвилину.
Справжній лицар захистить Вітчизну, свою родину, свою кохану, допоможе іншим людям. Я мрію зустріти такого у своєму житті.
ІІІ. Підсумки уроку.
ІV Домашнє завдання: написати твір-роздум: «Героїчне минуле в літературі за романом В.Скотта «Айвенго».
Література до уроку:

Героїчне минуле в літературі за романом В.Скотта «Айвенго».

Вовк О.В. Сто великих рыцарей – М.,Вече, 2004.-480с.
2. Ионина Н.А. Сто великих картин – М.,Вече, 2001.-512с.
3. Перська Н.Л. Культура Средневековья и Возрождения: Хрестоматия. – Х., Факт, 1998.-352с.
4. Пирсов Х. Вальтер Скотт. – М.,Молодая гвардия, 1978.-303с., (Жизнь замечательных строк).
5. Самин Д.К. Сто великих художников – М.,Вече, 2004.-480с.
6. Тяжелов В.Н. Искусство средних веков. – М., 1968, -350с.
7. Тяжелов В.Н. Малая история искусств. – М., искусство, 1981, -384с.








13PAGE 15


13PAGE 141015






Зарубіжна література