Розробка уроку зарубіжної літератури в 7 класі. Р.Л. Стівенсон. Балада про вересовий напій

План-конспект уроку зарубіжної літератури в 7 класі

Тема. Р.Л. Стівенсон. «Балада про вересовий напій».
Цілі уроку:
освітні - коротко познайомити учнів з біографією та творчістю Р.Л. Стівенсона, поглиблювати знання про літературну баладу, вдосконалювати вміння та навички аналізу поетичного тексту;
розвиваючі - удосконалювати логіку, мислення, увагу, память, грамотне мовлення, навички виразного читання, розвивати творчі здібності учнів (літературні, художні та ін);
виховні - прищеплювати любов до літератури, інтерес до читання.
Обладнання: презентація «Біографія і творчість Р.Л. Стівенсона», виставка книжок, індивідуальні картки з завданнями.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя. Сьогодні на уроці літератури ми познайомимось з життям і творчістю відомого шотландського письменника Роберта Льюїса Стівенсона і прочитаємо один з його творів –«Баладу про вересовий напій»; на прикладі твору згадаємо деякі особливості даного літературного жанру.
Для короткого знайомства з життям і творчістю Стівенсона пропоную подивитися невеликий відеофільм. Під час перегляду запишіть у свої зошити основні дати, назви книг, написаних автором.
Перегляд відеофільму.
Отже, про що ви дізналися про Р.Л. Стівенсона під час перегляду фільму?
- Народився у 1850 році в Единбурзі.
- Багато хворів у дитинстві.
- За вимогою батька вступає до юридичного факультету, але пізніше вирішує присвятити себе літературній творчості і в 23 роки стає професійним літератором.
- Багато подорожує, під час однієї з подорожей знайомиться зі своєю майбутньою дружиною – Френсіс Осборн.
- Наприкінці свого життя (1887 рік) їде спочатку до Америки, потім здійснює морську подорож, в кінці 1890 року купує частину землі на одному з островів Самоа і оселяється там.
- Помер у 1894 році у віці 44 роки.
Повідомлення учня. Імя Роберта Льюїса Стівенсона повязане насамперед з його пригодницьким романом «Острів скарбів». Ця книга дуже популярна і улюблена читачами, вона витримала десятки видань, за її мотивами зняті відомі художні та мультиплікаційні фільми. Кращим перекладачем роману вважається К.І. Чуковський.
Слово вчителя. Можливо, багато хто з вас вже прочитав роман «Острів скарбів».
А які ще твори були написані Р.Л. Стівенсоном?
- «Чорна стріла».
- «Катріона».
- «Викрадений».
- «Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда»
- «Принц Отто».
- «Власник Баллантре» та ін.
Звичайно, перераховані шедеври творчості Стівенсона складають далеко не повний список. У нас представлена невелика виставка книжок. Якщо вас зацікавив будь-який із творів, можете потім підійти і познайомитися з ним поближче.
Твір, який ми сьогодні будемо читати, називається «Балада про вересовий напій».
Що ж це за рослина – верес?
Презентація учня про рослину.
Слово вчителя. Давайте згадаємо, що в дослівному перекладі назва твору звучить як «Вересовий ель». Верес використовують у виноробстві.
Ми вивчаємо твір у перекладі С. Маршака.
Мова в баладі йде про піктів. Що ж це за народність?
Презентація учня про піктів.
Фізкультхвилинка
Слово вчителя. А зараз перейдемо безпосередньо до твору «Балада про вересовий напій». Виразне читання балади.
Слово вчителя.
Який жанр називається баладою? (Визначення на слайді)
Балада – вірш, в основі якого найчастіше лежить історична подія, переказ з гострим напруженим сюжетом.
Ми вже зустрічалися з творами, написаними в цьому жанрі. І сьогодні прочитали ще один. Давайте назвемо прикмети цього жанру, які ви помітили в прочитаному творі:
- Героїчний характер.
- Легендарний сюжет.
- Незвичайний пейзаж.
- Діалог.
- Емоційне співчуття автора.
III. Закріплення
Слово вчителя.
Деяким учням я зараз роздам індивідуальні завдання. В кінці уроку ми до вас повернемося і перевіримо вашу роботу.
Бесіда за питаннями:
- Про які події йде мова у творі «Балада про вересовий напій»?
- Чи сподобалась вона вам? Про що змусила вас задуматися?
- Кого можна вважати головним героєм балади?
- Яким ми бачимо головного героя?
- Чому старий шотландець не розкрив королю таємницю вересового напою?
- Який вибір зробив герой? Чому?
- Як ви ставитесь до вчинку батька?
- Чому свою таємницю він називає «святою»?
- Яка у творі позиція автора? Як і де вона проявляється у цій баладі?
- Які людські якості прославляються в цій баладі? Примітка. Бажано зосередити увагу учнів на головній події балади: герой жертвує власним сином, щоб зберегти таємницю медоварів.
Примітка. Навряд чи можливо очікувати однозначних відповідей. Думка учнів багато в чому залежить від інтерпретації вчителя, від того, як він прочитає баладу, чого чекає від учнів. Завдання не в тому, щоб знайти «правильну» відповідь, а в тому, щоб показати складність і суперечливість життя, необхідність страшного вибору, перед яким деколи ставить людину життя, трагізм цього вибору.
Слово вчителя.
Деякі з вас намалювали малюнки до прочитаної балади. Прошу вас прокоментувати ваші роботи.
Виставка малюнків
IV. Підсумок уроку
А тепер давайте перевіримо, як впоралися з роботою ваші товариші і, таким чином, підведемо підсумок уроку, перевіримо ваші знання.
Перевірка індивідуальних завдань.
Оцінки за роботу на уроці
V. Домашнє завдання
Читати сторінки підручника 179-180; на сторінці 181 відповісти на запитання (усно).

15