Урок позакласного читання. Твої ровесники в житті та в літературі.
Авраменко Леоніла Петрівна,
вчитель початкових класів
Часовоярської ЗОШ І-ІІІ ступенів №17
Тема. Урок позакласного читання. Твої ровесники в житті і в літературі
Мета. Удосконалювати навички правильного та виразного читання та літературного аналізу твору, вміння працювати самостійно; розвивати творчі здібності: уміння складати усну зв’язну розповідь про цікаву подію на морально-етичну тему та уміння співвідносити текст із малюнком виховувати людяність, чесність, працьовитість, бажання робити добрі вчинки.
Обладнання: таблиці, малюнки, твори В.О.Сухомлинського
Матеріал до уроку: В.О.Сухомлинський « Доброго вам здоров’я, дідусю!»,
«Наш тато одужав», «Миколка, Вітя й цуцик», «Татусь – це не борода, а очі», «квітка ДОБРА», картки з прислів’ями.
Хід уроку
І. Організація класу
Учитель
Щедрий сонячний промінь
Вклоняється людям до ніг,
Зустрічає з походів та далеких доріг,
Зігріває серце і душі,
Тішить, ніжить, голубить усіх,
Зерно мудрості прогріває
І одного лише від людей благає:
Щоб кожен з них любов, повагу та добро зберіг
І щоб проніс через віки
Найкращі почуття святі.
1.Вправа «Очікуване»
Напишіть, що ви очікуєте від уроку, а в кінці перевірите чи виправдались ваші сподівання.
-А тепер прочитайте (даю запис) і я бажаю вам успіхів на уроці.
II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
Фонетична зарядка:
пошуміть, як вітерець
як співають пісень без слів?
як пищить пташечка
Мовна розминка
Скоромовка
Наші діти спритні й дужі
І сміливі вони дуже.
Це вже нам усім відомо,
Що сміливість риса добра.
2. На дошці записано вірш. Учні вчаться читати його з відповідною інтонацією.
Сказав Мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара —
Людина починається з добра.
2. Читання слів на картках - «блискавках».
Повага, чемність, порядність, вихованість, щедрість, гідність, милосердя.
Пояснити значення цих слів.
III. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом В. О. Сухомлинського
- Діти, на уроках читання ми зустрілися з багатьма поетами і письменниками, які написали цікаві твори для дітей.
Чи впізнаєте ви, хто зображений на цьому портреті?
Розповідь учня
В. О. Сухомлинський — найвідоміший педагог і письменник. Він працював 35 років у школі. Василь Сухомлинський — заслужений вчитель України, якого любили й батьки, й діти.
Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато-багато цікавих оповідань, казок.
У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику, прекрасну Батьківщину.
Твори В. О. Сухомлинського мають виховний характер, тому що це був письменник та педагог за покликанням, який усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем бажав зробити світ і людей у ньому добрішими.
Учитель
Тож давайте поринемо в його твори, збагатимо свої знання, наповнимо серце добротою.
Сьогодні у нас урок позакласного читання. Сьогодні на уроці ми помандруємо дорогою добра, будемо читати цікаві оповідання про справи ваших ровесників, про їхні добрі вчинки, про вміння дарувати добро іншим.
Будемо вчитися складати власні розповіді на задану тему
IV. Робота в групах
І група – оповідання „ Доброго вам здоров’я, дідусю!”
ІІ група – оповідання ”Наш тато одужав”.
ІІІ група – оповідання „ Миколка, Вітя й цуцик”.
IV група – оповідання „ Татусь – це не борода, а очі”.
2) Відповіді на запитання до прочитаного оповідання.
Діти читають оповідання, складають запитання до прочитаного,
ставлять їх всьому класу, роблять висновок за прочитаним оповіданням.
3) Творча робота (розповіді про життєві ситуації, подібні до прочитаних)
Бібліотекар
Свої спостереження за дітьми й роздуми Василь Олександрович занотував і створив книги для вчителів, батьків, дітей. У нашій бібліотеці також є книги В.О. Сухомлинського. Ось вони перед вами. (Розгляд виставки книг).
- Діти, я вас запрошую до бібліотеки, приходьте і беріть книги, читайте їх і доброго навчайтеся.
Ф і з к у л ь т х в и л и н к а
V. Робота в групах. Складіть із слів прислів’я, поясніть їх зміст.
І група - « Платять, за, добром, добро».
ІІ група - «Добрий, ніколи, не, вчинок, пропаде»
ІІІ група - «Добро, просто, твориться – так, ні, за»
IV група - «Одяг, не прикрашає, а, людину, діла, добрі»
VІ. « Поетична хвилинка»
- Пригадаємо вірші про добре і красиве на землі.
1-й учень.
Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало.
Бо стільки всюди зла – людина вже не та.
2-й учень
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
3-й учень
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах вітаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта — не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті те основне,
Яке з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині…
Немає вищої святині,
Ніж чисте слово доброти!
Вчитель.
Творити добро на землі –
Покликання для всіх.
Тож не лякайся, що малий –
Під силу кожному любить,
Навчатись добре, працювати,
Дружити вміти й цінувати все,
Що називається добром.
Рости, дитино, й сміло йди у світ,
Та тільки завжди пам’ятай,
Цінуй життя, люби людей
І про добро не забувай.
VІ. Підсумок уроку
Вправа «Квітка добра »
Пригадаємо все, про що ми говорили на уроці і прикрасимо квітку словами про те, якою повинна бути людина в своєму житті (діти виходять до дошки і вішають пелюстки).
Людина повинна в своєму житті бути ... (доброю, працьовитою, скромною...)
Прочитайте ваші записи, чи виправдались ваші сподівання?
Вчитель.
- Ось і закінчився урок, але не скінчилася дорога добра. Вам ще, діти, жити і йти цією дорогою все своє життя. Хочеться, щоб на цій дорозі ви не загубили людяності, чесності, чуйності.
Закінчимо урок словами В.О. Сухомлинського
«Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання відбивається на людях, які тебе оточують. Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки ... Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре».
Домашнє завдання – підготуватися до уроку «У країні гумору», читати жартівливі вірші.