Позакласне заняття з предмету Я і Україна — Усний журнал Довкілля








Позакласне заняття з предмету “Я і Україна”












Учитель : Пономаренко О. І.


Усний журнал “Довкілля”
Позакласне заняття з предмету “Я і Україна”.

Мета: Вчити дітей знаходити красиве в довкіллі.Збагатити знання дітей про природу і заходи щодо її збереження.Вчити зіставляти вчинки людей, аргументувати свою думку, встановлювати з”язок між елементами длвкілля. Розвивати творчу здібність та інтелектуальні здібності дитини. Виховувати любов до природи,екологічну грамотність.

Хід заняття
Повідомлення теми та мети заняття.
Привітання присутніх.
-Сьогодні ми помандруємо сторінками усного журналу “Довкілля”.Ми ближче познайомимося з красою нашої рідної землі- України – і переконаємося в тому, що красу цю ми повинні берегти.

Всією душею, всім своїм серденьком
Люблю тебе, рідний край, земленька рідненька.
І вас люблю,гори,ліси та гайочки,
І вас, ріки повноводі, маленькі струмочки
Бо в тих ріках і струмочках – в чистій тій водиці,
Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!
Ти мене годуєш,як свою дитину,
Тому люблю тебе, земле, люблю Україну!

2)Установно – мотиваційний етап.
Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна. Ми любимо її родючу землю, розлдогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви.Любимо тебе, Україно, наш тихий зелений рай.
Давайте оживимо наше заняття.
Нам потрібна голова – ми будемо мислити, думати. Очі – ми будемо бачити, дивитись. Вуха – ми будемо слухати, чути. Губи – ми будемо розмовляти, посміхатись. Серце – ми будемо відчувати.
А навіщо нам серце?
Мудрий письменник Антуант Сент-Екзюпері говорив: “Шукати потрібно серцем, найголовнішого очима не побачиш”. Уявіть картину: дитина зірвала квітку і вона зів”яла, дитина поймала поймала метелика і він помер у неї на долоні. І тоді дитина зрозуміла, що доторкнутися до краси можна лише серцем.
Діти, то ж як ми будемо милуватися красою довкілля? (очима і серцем)
Як ви думаєте, про що сьогодні йдетиметься на занятті? (про красу природи, про те, як користуватися її дарами і не завдавати їй шкодим).


Сторінка “Сполох”

Україна – одна з екологічно забруднених країн. Екологія – це наука про навколишнє середовище, яке тісно пов”язане із впливом кліматичних факторів та іхньою взаємодією з живою природою.
Трагедією в житті всього українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Велика кількість радіаційний продуктів, що потрапили у навколишнє середовище після аварії, згубно вплинуло на все життя, на здоров”я людей. Рост онкологічниз захворювань у дітей збільшився у 5-6 разів. Наслідки аварії не знають державного кордону.У пам”яті спливають рядки Тараса Шевченка : “Схаменіться, будьте, люде, бо буде вам горе.” Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, проблема чистої води, кислотні дощі, різні захворювання. І причиною всьому є порушення у навколишньому середовищі.

Так, “Планета людей – у небезпеці”
Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвилину.
За 60 років на планеті зникло 76 видів тварин та декілька сот видів рослин.
Зникло 26 видів птахів, гшине риба, потоки автомашин отруюють повітря,яким ми дихаємо.
В процесі виробництва щороку у ріки, озера,моря скидається до 6 кубокілометрів забрудненої води, а це десятки мільйонів тонн шкідливих речоівин.
Рослинний покрив планети вже не взмозі переробити вуглекислий газ, який виділяється при згоранні палива.
Червона книга набуває все нових видів назв.
І тому,діти, ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю. Люди мають згнати,як і де слід будувати атомні станції, заводи, фабрики, що робити для того, щоб зберегти природу, заповідники у яких ще є рідкісні рослини та тварини. В Україні 13 заповідників.

Ми, учні 2 класу, склали правила поведінки в природі “Буду я природі другом”.
Не ламай гшілля дерев та кущів.
Не зривай в лісах та на лугах квіти.
Не лови метеликів, джмелів, бабок та інших комах.
Не руйнуй мурашники
Не руйнуй пташині гнізда.
Не лови диких тварин і не принось їх додому.

Виконання пісні “Рідний дім”.


Сторінка “Лікарські рослини”.

-По всій Україні знають давно баладу про чарзілля. А чи існує чар-зілля у природі? Звичайно існує. Адже чарівне зілля, як його скорочено у народі називають чар-зілля, - це лікарські рослини. Людина з давніх давен гнавчилася використовувати їхню цілющу силу. А чи знаєти ви якісь лікарські рослини?
Очок золотий на сонечко диветься,
Як сонечко нахмуриться,
Очок зажмуриться (кульбаба).
- На дощову погоду кульбаба не розкривається Отже по ній можна визначати погоду. ЇЇ листя і стебла дуже корисні, їх можна використати для салату.
В лукас сестри молоді,
Очі золотії, ще й біляві вії (ромашка).
Ромашка – символ добра і ніжності. ЇЇ, як і кульбабу, використовують під час простуди, п”ють з неї чай, полощуть горло. Ромашка красива у віночку.
Якже не згадати сьогодні про калину?
Серед поля, край села
Калинонька зацвіла.
Ніби дівчина в віночку
У вишиваній сорочці
Русу косу заплела.
Калина – рослина нашого українського народу. Колись у сиви данину вона пов”язувалась з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця, Зорі. Тому і назву свлю має від давньої назви Сонця – Коло – калина. А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Ось через це весільні рушники, караваї прикрашають гронами калини. Цвіт калини дівчата вплетали в віночки.
Про дівочу красу можна почути : “Гарна, як калина”.
Нашу українську мову звуть колиновою.
Калина – цілюща рослина.Коли ти простудишся – попий чаю калинового. І одужаєш – здоровим будеш.
Соком калини лікують шкіряні захворювання, знижують кров”яний тиск. З калини робили немовлятам ложечки, щоб не було стоматиту.
Українці вважали калину своїм оберегом, тобто рослиною, яка захищала їх від злих духів та нечистої сили.
Народ прославляє калину і в піснях, і в віршах, і в легендах . Послухайте одну з них(Учитель читає)
Діти, заспівайте пісню про калину на вірші Т. Шевченка .
Зацвіла в долині червона калина, Ніби засміялась дівчина – дитина
Цвіте синьо, лист зелений.
Хоч усе мороз поб”є, а його не займає.(Барвінок).
Існує повір”я, що ця рослина оберігає від чаклунів. Барвінок не тільки лікує тіло , але й душу. Листочки зелененьки,а квіточки синеньки.
А що в теве за торбина?
А це природа передала торбинку, тут і пелюстки квітів, і насіння, а ще якийсь папірець.
Я Матінка – Природа, даю вам це насіння,щоб ви рознесли разом із вітром його по всій Землі, щоб насіння проросло, і на світ з”явилось море лікарських рослин.
Діти, зробимо цю корисну справу?
Так!

Сторінка “Прикмети.”
З давніх давен люди постійно спілкуються з природою, спостерігають за нею, прислухаються до неї, радяться з нею. Особливо людей цікавить якою буде погода? Відповісти на це питання їх допомагає спостережливість. Люди спостерігають за сонцем,небом,зірками, птахами, тваринами і складають прикмети. Послухайте деякі :
Місяць на небі яскравий – до ясної погоди, блідий – на сніг.
Якщо вдень падав сніг, але під вечір припинився – погода буде кращою.
Яким видався перший день грудня, такою буде вся зима.
Синиці зранку пищать – буде мороз, а ховаються під дах – на хуртовину.
Ворони каркають на мороз.
Зима морозна, з великим снігом – буде гарний врожай хліба.
- Чи може змокріння солі в сільниці бути прикметою дощу?
-Якщо сіль стає вологою в добре вентильованому приміщенні,куди вільно проходить зовнішнє повітря, то резонно сподіватися на дощ.
Чи правильною така прикмета ? Якщо ластівки літають низько – чекай дощу?
Зниження висоти польоту ластівок виникає переміщенням комах у надземному шарі, які є кормом для птахів. Існує думка, що ті комахи на яких полюють ластівки чутливі на зміну тиску. Тобто, коли падає тиск, вони знижуються, а слідом за ними і ластівки.
- Чому на землі під час перших морозів утворюються крижані квіти?
Візерунки на землі з кристалів льоду у вигляді листя або квітів утворюються на теплому, злегка вологому грунті під час різкого похолодання. Волога, що є в повітрі, швидко охолоджується і замерзає, кристали льоду при цьому розміщуються групами, утворюючи чудернацькі візерунки, що нагадують квіти.
Прикмети записують в “Народні календарі” (Показую.)

Сторінка “Веселинка”.
Ігри “Батько”, “Ліс восени”, “Які професії має осінь”
– Сторінка називається “Веселинка”, давайте разом посміхнемось.(Діти розказують смішинки - веселинки).
Відгадування кросворду.

1



7


2


3





---
4



5







6



---


По горизонтали:
1. Голодна мукає, сита жує, всім молоко дає.(Корова)
2. Не кравець , а все життя з ножицями.
(Рак)

3.Місце проживання багатьох диких тварин (Ліс)
По полю гасає, овечок хапає і нас лякає (Вовк).
Живе в лісі хижа, дика. Душить кури та індики.(Лисиця)
За лісом, за пралисом жива палиця лежить. (Змія)
По вертикалі:
Брат зайця (Кріль)
Ходить по городу кожух та свитина (Вівця)

Сторінка “Цікавинки”.
Насіння пролісків пахне олією.Цей запах приваблюе мурах,які його переносять. Так проліски”їздять на мурахах”.
Ведмідь любить подласувати мурахами, розкриє мурашник, покладе туди лапу,мурахи налізуть на лапу, він тут їх і з”їсть.
Глибокі сніги допомагають лосям та оленям зігрітися.
У качки більш ніж 12тисяч пір”їнок, у голуба – 2500, а у лебедя – близько 20 тисяч.
Справжній гйгант серед птахів – страус африканський. Його вага 50-90 кг, хоч він і не літає, та під час бігу розвиває швидкість 70 км/год.
Найменший представник птахів – колібрі. Вага пташки 1.5 – 2 грами. Ці птахи трохи більші за джмелів, живляться вони переважно нектаром квітів.
У нашій країні найменші птахи – королики (королькі)
Робочих мурах називають фуражирами. Їх у мурашнику 13 %.У мурашнику є самка – королева, мурахи – воїни, домогосподарки і скотарі, котрі пасуть та доять попелиць.


Сторінка “Загадки”.
Сам меленький, а шубка дерев”яна (горіх).
Червоненька дівчинка – біле дитячко.(вишня і кісточка).
Під землею птиця гніздо звила і яєць нанесла (Картопля).
Стооїть дівка на погорбі в червоній спідниці, хто йде, той поклонеться(СУНИЦЯ)
Хвіст гачком, ніс п”ятачком, ще й два ряди гудзиків(свиня).
Ходить по городу кожух та свитина (вівця).
Хто на собі ліс носить (олень).
Повзун повзе – на базар голки везе.(Їжак).
Прийшла кума з довгим віником на бесіду з нашим півником(Лисиця).
Хто влітку гуляє, а зимою спочиває (Ведмідь).
Хто його вб”є – свою кров прол”є (Комар).
За лісом, за пралісом каша кипить (Мурашник).
Комаха – трудівник (Мураха).
Сіренька кума в грунті дірку зробила (Миша).
Два братьи у воду дивляться, а повік не зійдутьсЯ (Ріка й береги).

Сторінка “Вірш”.
Конкурс віршів.

Сторінка “Художник”.
Наш журнал не буде цікавим, якщо у ньому не будке малюнків. Зараз ми розглянемо малюнки на тему “Дивовижне поруч” , які ви підготували вдома.

Підсумок заняття.
Ми перегорнули останню сторінку нашого журналу “Довкілля”. Ми побачили, як багато цікавого є у нашої Матінки – Природи, ближче познайомилися з красою нашої рідної землі – України. Всі ми переконалися у тому, що повинні оберігати природу рідного краю.
А що вам запам”яталося?
Вірш хором :
Вмійте природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева та трави
Оберігайте ж повсюди
Кожну травиночку в гаї,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.

Заспіваємо пісню “Не дразните собак”.

P Заголовок 1R Заголовок 2L Заголовок 3Ў: 15тJ Основной текстZ Основной текст с отступом^ Основной текст с отступом 2^ Основной текст с отступом 3