Рід іменників. Іменники спільного роду. (6 клас)

Тема: Рід іменників. Іменники спільного роду.
Мета: Повторити вивчене про рід іменників, поглиблювати знання про іменники спільного роду, формувати вміння визначити рід іменників; розвивати спостережливість, пам'ять; виховувати любов до влучного і дотепного слова.
Тип уроку: комбінований (повторення; урок засвоєння нових знань).

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчання.

III. Виконання вправ на повторення.
1) Завдання: прочитати, визначити рід виділених іменників. Чи всі подані іменники змінюються за родами? Які з поданих іменників не мають категорії роду?
Учитель, робітник, лікар, орел вовк, коза, вівця, син, дочка, дитя, ім'я, коліща, маестро, леді, кашне, шахи, ножиці.
2) Завдання: прочитати, вказати іменники, які можуть позначати осіб як чоловічої, так і жіночої статі.
Оженився сирота Іванко, узяв сироту Оленку (Народна творчість). Базіка бреше, коли схоче, брехню рот собі лоскоче. Хоч він і гострий на язик, а сам заїка із заїк. (С.Брант). Гляньте, як працює бідолаха, аж язик висолопив. (І.Нечуй-Левицький). Непосида сойка метушиться, дбає про запаси для зими. (Є. Гуцало). Три роки суд хапузі присудив. Він з хабарів податків не платив. (В.Ортинський).

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1) Коментар учителя.
Кожному іменникові властивий граматичний рід. У назвах людей і тварин за допомогою роду розрізняється стать і вік істот: хлопець - дівчина, голуб - голубка - голубеня . Проте є багато назв тварин, у яких розрізнення родових іменникових форм відсутнє : оса, синиця, білка, жайворонок, короп. Це пов'язано з тим, що людина не мала потреби розрізняти стать таких істот.
І назви неістот рід не має реального значення, бо ми не можемо пояснити, чому одні іменники належать до певного роду: понеділок, середа, клен, береза, смуток і т.д.
Крім жіночого, чоловічого, середнього роду. Іменники можуть належати до спільного роду: бідолаха, нероба, сирота, базіка, лівша. У реченні вони виступають то як іменники чоловічого роду, то як іменники жіночого роду: Який ти плакса, Петре? Не будь плаксою, Оленко!
Деякі іменники належать лише до чоловічого роду, але можуть позначати осіб чоловічої і жіночої статі Валентина Іванівна - досвідчений лікар.
2) Вибірковий диктант.
Завдання: виписати іменники спільного роду. Один з виписаних іменників увести до 2 самостійно складених речень так, щоб у першому він означав особу чоловічої статі, а у другому - особу жіночої статі (усно).
Базіка набалака - і в торбу не збереш. Соня та ледацюга - рідні брати. Гуляка гуляв : ні чобіт, ні халяв, а додому прийшов - не знайшов підошов. З достатків хороших не йдуть міхоноші. Білоручки - дармоїди та недоучки. Нероба гірше пияка. Вереда сам себе на рік любить.

V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.
1) Виконання пізнавального завдання аналітичного характеру.
Завдання: записати іменники, визначити рід кожного, аргументувати свій вибір.
Жайворонок, перепелиця, тюль, шампунь, муха, посуд, дочка, син, середа, вільха, осика, жаль, кума, невістка, зять, піч, річ, холод, сирота, граб.
Завдання: у виділених словах виділити наголос, у разі потреби перевірити за словником.
2. Творчий диктант.
Завдання: прочитати, замінити словосполучення і речення іменниками спільного роду.
1) Роботяща, працьовита людина.
2) Людина, яка говорить багато і беззмістовно.
3) Неуважна людина.
4) Людина з дефектами мови, що полягає в невмінні правильно й чітко вимовляти деякі слова чи звуки.
5) Той, хто навчився чого-небудь самостійно, без систематичного навчання, без керівника.
6) Той, хто мешкає поруч, поблизу кого-небудь.
7) Службовець пошти, який розносить кореспонденцію адресатам. Матеріал для довідок: листоноша, сусіда, самоучка, роззява, пустомеля, недоріка, роботяга.
3. Вправа на запобігання помилок у вживанні родових форм.
Деякі учні допускають помилки у визначенні роду окремих слів. Здебільшого це є наслідком впливу російської мови: слова, що в нашій мові належать до чоловічого роду, в російській - належать до жіночого. Або навпаки. Чи зумієте ви запобігти подібним помилкам скаже лінгвістична гра.
Завдання: доберіть до поданих іменників потрібні за змістом прикметники. Виграє той, хто не допустить жодної помилки. Путь, сіль, магістраль, Сибір, полин, степ, дріб, тюль, шинель, емаль, туш, собака.
Складіть речення з даними словами (усно).
4. Творче спостереження.
Завдання: прочитати прислів'я і приказки, пояснити її повчальний зміст.
Базіка набалака - і в торбу не збереш. Соня та ледацюга - рідні брати. Гуляка гуляв: ні чобіт, ні халяв, а додому прийшов - не знайшов підошов. З достатків хороших не йдуть міхоноші. Білоручки - дармоїди та недоучки. Нероба - гірше пияка. Вереда сам себе на рік любить.(Народна творчість)
Завдання: визначити рід іменників, виписати іменники спільного роду, скласти два речення з одним з виписаних іменників так, щоб у першому він належав до чоловічого роду, а в другому - до жіночого.

VІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.
Подумати й дати відповіді.
1. Як визначають приналежність іменників до одного з трьох родів?
2. Чи змінюються іменники за родами? Свою думку довести на прикладах
3. Що нового ви дізнались про роди іменників?
4. Що слід пам'ятати про іменники спільного роду?
5. Навести приклади речень з іменниками спільного роду.

VІІ. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Скласти 5-6 речень з іменниками, що вживаються лише в чоловічому роді, але можуть позначати осіб і жіночої статі.
Наприклад: Моя мама спеціаліст - вищої категорії.