Конспект уроку з української мови на тему Прийменник як частина мови. Похідні й непохідні прийменники. Розряди прийменників.

17.02.2017
Тема: Прийменник як частина мови. Похідні й непохідні прийменники. Розряди прийменників.
Клас: 7
Мета: створити умови для знайомства учнів із прийменником як частиною мови, із розрядами прийменників.
Тип уроку: урок отримання нових знань.
Задачі:
Навчальні: поглибити знання учнів про прийменник як службову частину мови, навчити учнів розпізнавати прийменники в реченні та відрізняти їх від префіксів, правильно визначати похідні й непохідні прийменники, визначати групи за будовою;
Розвивальні: формувати загально-навчальні вміння й навички самостійної роботи з опорними таблицями, вміння розпізнавати прийменники в реченні;
Виховні: виховувати любов до лісу, бережне ставлення до навколишнього середовища, виховувати інтерес до навчання, сприяти формуванню мовленнєвої культури, розвитку творчих здібностей та життєвих компетенцій.
Формування УНД:
регулятивні: вміння планувати, передбачувати результат власної дії, контролювати та оцінювати свої дії.
комунікативні: вміння працювати в групах, вміння виказувати свої судження, формувати вміння слухати та розуміти інших.
особистісні: формувати мотивацію до навчання і цілеспрямованої пізнавальної діяльності.
пізнавальні: постановка і формулювання проблеми, самостійне створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблеми, пошук та відокремлення необхідної інформації.
Форми навчання: групова, індивідуальна, фронтальна.
Наглядно – демонстраційний матеріал: презентація, картки для учнів, мотузка, кольорові листочки у вигляді листя, прищепки.
Основні поняття: прийменник, розряди прийменників, похідні й непохідні прийменники, прості, складні та складені прийменники.

Етапи уроку:
1. Мотивація.
2. Актуалізація.
3. Виявлення місця та причин труднощів.
4. Цілепокладання і побудова проекту виходу із затруднення.
5. Реалізація побудованого проекту.
6. Первинне закріплення із коментуванням у зовнішньому мовленні.
7. Самостійна робота із самоперевіркою за еталоном.
8. Включення в систему знань і повторення.
9. Рефлексія.

Хід уроку
Мотивація.
Добридень, любі друзі! Ласкаво просимо до нашого уроку! СЛАЙД 1.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Сьогодні у нас незвичайний урок ще й тому, що до нас завітало дуже багато гостей. І щоб показати себе якнайкраще, ми повинні якісно та плідно працювати.
Наш урок мені хотілося б розпочати словами видатного англійського письменника Бернарда Шоу: СЛАЙД 2. «Якщо у вас є яблуко і у мене є яблуко і ми обміняємося цими яблуками, то у мене і у вас залишиться по одному яблуку. А якщо у вас є ідея і у мене є ідея і ми обміняємося, то.
(відповіді дітей)
Правильно, у кожного з нас будуть по дві ідеї».
Так давайте ж сьогодні обмінюватися ідеями і здобувати із них користь.
Актуалізація.

Через три дні, 20 березня, ми святкуємо Міжнародний день лісу. І саме сьогодні ми отримали звідти телеграму. СЛАЙД 3.
Прочитаймо її.
Телеграма
Учні Новодар’ївської ЗОШ
..Ліс прийшла біда. Він страждає ..людей. Прийдіть ..допомога.
Лісові мешканці
19/03-17

А чим людина може загрожувати лісу? (Найчастіше саме людина стає причиною лісових пожеж. Люди забруднюють ліс власним сміттям. Вони знищують рослини і вбивають тварин).
Що незвичайного ви побачили у цій телеграмі?
(Відсутні прийменники.)
А для чого це роблять?
(Щоб менше сплачувати.)
Ви вже здогадалися, про що ми будемо говорити на цьому уроці? (про прийменники і про ліс).
А що ви вже знаєте про прийменники?
(Це службова частина мови. Використовується для зв’язку слів у словосполученнях і реченнях)
Коли ми приходимо до школи, ми обов’язково навчаємося чогось. Як ви гадаєте. Чи є в цій темі щось невідоме для вас?
(Вони можуть мати розряди, як і прислівники. За структурою поділятися на різні види та ін..)
Відкрийте зошити і запишіть сьогоднішнє число СЛАЙД 4.
Сімнадцяте березня
Класна робота
Пробна навчальна дія.
Запишіть речення під диктовку. Знайдіть прийменники.
У наших лісах панує безлад. Піклування про природу наш обов’язок. Завдяки нашій турботі, ліси знов розквітнуть.
Виявлення місця та причини труднощів.
Що ми зробили?
записали, розібрали, знайшли прийменник у, про ми їх знаємо; зіткнулися зі словом завдяки та виявили труднощі – не знаємо, що це за частина мови або сумніваємося чи це прийменник, так як нам не вистачає знань.
Цілепокладання.
З’ясувати мету нашого уроку нам допоможе «Дерево сподівань».
Як ви вже і передбачали, говорити ми будемо про прийменник. Це стовбур нашого дерева. А гілочки нашого дерева виростуть із ваших сподівань. Про що ви хочете дізнатися.
З’ясувати, чи є прийменником слово завдяки.
СЛАЙД 5. Допоміжні питання.
Є прийменники у, в, на, а є навколо, близько. (Дізнатися, які бувають розряди прийменників).
Може бути так: Автомашина під’їхала близько. (
Автомашина зупинилась близько лісу.
Луганщина чудовий край. (
Край дороги росте клен.
Чому ми повинні навчитися? (Навчитися відрізняти прийменники від інших частин мови. Від яких частин мови утворюються прийменники.)
Є прийменники під, за, через, а є незважаючи на, відповідно до. (відрізняються за будовою)
А навіщо все це нам потрібно? (знання нам будуть потрібні для визначення частин мови у реченнях; для того, щоб запобігати помилок при написанні; знання нам потрібні на екзаменах.)
Виходячи із поставленої нами мети уроку, ми можемо уточнити і його тему.
Записуємо тему уроку. СЛАЙД 6.
Прийменник як частина мови. Похідні й непохідні прийменники. Розряди прийменників.
Побудова проекту виходу із труднощів.
Як нам реалізувати мету?
Що для цього потрібно? (прочитати теоретичний матеріал підручника)
Реалізація побудованого проекту.
Я гадаю, що ми з вами зможемо відповісти на ці питання без допомоги підручника. Я дам вам матеріал, а ви, працюючи в групах, заповните таблицю й презентуєте її.
Складіть визначення прийменника (слайд 7).
прийменники, між словами у словосполученнях та реченнях, службові слова, граматичні відношення, які, виражають.


Творення прийменників (слайд 8).
Проаналізувавши словосполученні, зробіть висновок, від якої частини мови утворені прийменники.
Словосполучення:
1) подивитися навколо, подивитися навколо себе,
2) на зустріч із ветеранами, йшла назустріч мені
3) виступити у новій ролі, виступає у ролі сполучника
4) чудовий край, росте край дороги.
Висновок:
Прийменники можуть утворюватися від інших частин мови:
від іменників ( росте край дороги,
від прислівників ( подивитися навколо себе,
поєднанням іменників із прийменниками ( йшла назустріч мені, виступає у ролі сполучника.

Розряди за походженням (слайд 9).
Подані прийменники розподілити на дві групи

Похідні
Непохідні





у, ззаду, над, вздовж, через, поперек, при, внаслідок, без, протягом, до, коло, для, шляхом, незважаючи на, задля.

Висновок
За походженням прийменники поділяються на непохідні та похідні.
До  непохідних належать прийменники, походження яких зараз важко встановити.
Це- прийменники у, над, через, при , без, до , для та ін..
До похідних належать прийменники, походження яких можна встановити, оскільки вони зберегли зв'язок з формами тих слів, від яких утворилися.
До них належать прийменники, що утворюються:
переходом з інших частин мови:
іменника (коло, шляхом), дієприслівника (незважаючи на), прислівника (ззаду, вздовж, поперек, внаслідок, та ін..;
поєднанням двох або кількох прийменників (задля, поза, та ін..).


Групи за будовою

Прості
Складні
Складені





Від, попід, під час, при, задля, відповідно до, за, з-посеред, згідно з, кругом, із-за, на відміну від, на, заради, в напрямку, шляхом, поміж, незважаючи на.



Висновок
За будовою прийменники поділяються на прості, складні та складені.
ПРОСТІ
СКЛАДНІ
СКЛАДЕНІ

Непохідні та похідні прийменники, що мають одну основу
Утворюються з кількох частин і пишуться разом або через дефіс
Утворюються з кількох частин і пишуться окремо

Від, при, за, кругом, на, шляхом.
Попід, задля, з-посеред, із-за, заради, поміж
Під час, відповідно до, згідно з, на відміну від, в напрямку, незважаючи на



5. Учні усно виконують завдання. СЛАЙД 10










Заповніть кластер користуючись словами із довідки
Підказка: задайте до них питання.
Слова для довідок: підійшли до гори, подивився з радістю
років зо два, келихи з кришталю, зроблю за день, плаче з горя, ішов за правду, ночують при негоді, знав про закон.
Висновок: За допомогою прийменників виражаються відношення дії до предмета, між предметами, ознаки до предмета.
За цими смисловими відношеннями прийменники поділяються на
Ці відношення легко визначити, якщо до прийменника з іменником поставити питання.
6.Самостійна робота. СЛАЙД 11.
Завдання: Прочитати мовчки текст. Дібрати до нього заголовок, який виражав би тему висловлювання. Виписати словосполучення з прийменниками, указуючи на смислові відношення, виражені за допомогою прийменників.
Мешканці традиційно (ви)ходять (на)велику весняну толоку, звільняючи (від)(на)копиченого (за)зиму сміття ліси і парки, сади, (уз)біччя доріг, (роз)чищаючи канави, (об)різуючи сухе гілля дерев, (ви)саджуючи саджанці й кущі. (Під) час екологічної акції знаходять свій (най)кращий (ви)яв (при)таманні нашому суспільству милосердя і взаємодопомога.
Лексична робота Пояснити лексичне значення слова толока
Толока безкоштовна праця гуртом для швидкого виконання великої за обсягом роботи, на яку скликають сусідів, родичів, друзів.
З’ясувати, чи можуть прийменники виражати певне значення самостійно, без повнозначних частин мови.
Перевірка за еталоном. СЛАЙД 12.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Груди розпряміть, вдихніть,
Видохніть і повторіть.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Первинне закріплення із коментуванням у зовнішньому мовленні.
Гра «Намисто»
Завдання: подані прийменники на мотузочках. До них треба дібрати самостійні слова та скласти відповідне речення, прикріпляючи їх порід із прийменниками за допомогою прищіпок.
Кожна група збирає своє речення. А після вони складають з них текст.
Речення.
Холодна зима покинула природу, а на зміну їй прийшла весна.
Тугі бруньки набухли на деревах за кілька днів, і скоро вони розкриються у ніжне зелене листя.
Завдяки сонцю і весняним дощам ліс знову повертається до життя.

Самостійна робота із самоперевіркою за етолоном. СЛАЙД 13.
 Випишіть із тексту прийменники, розподіляючи їх за розрядами «похідні-непохідні», «прості-складні-складені».
Посеред  лісової  галявини  росли  дуби-велетні.  У  тіні,  попід 
густим  зеленим  шатром,  було  прохолодно  і   спокійно.  Сонце  майже  не  пробивалося  з-поміж  гілля  дерев.  Лише  подекуди  на  тлі 
майже суцільної тіні лежали світлі мазки його променів. А   вгорі, 
прогулюючись  по  верхівках  крон  дубів,  шелестів  листям  вітер.
Близько лісу протікала невеличка річка, поруч з нею простягалися неосяжні лани. Незважаючи на спеку, мені зовсім не хотілося повертатися додому.

Непохідні
Похідні

У, на, по
Посеред, попід, з-поміж, близько, поруч з, незважаючи на


Прості
Складні
Складені

У, на, по, близько
посеред, попід, з-поміж
поруч з, незважаючи на.

Скільки прийменників ви знайшли? (9)
Перевірка за етолоном (СЛАЙД 14).
ОЦІНІТЬ СВОЮ РОБОТУ!
А тепер трохи відпочинемо і пограємо.
Гра
1. Згадати автора та  твір, у назві якого є прийменники.
А.Чайковський «За сестрою», Л.Костенко «Чайка на крижині», А. Малишко «Пісня про рушник», Б. Олійник «Пісня про матір», Т.Шевченко «Садок вишневий коло хати», С.Васильченко «В бур’янах», Г. Тютюнник «Вогник далеко в степу».
2. Пригадати фразеологізми з прийменниками та пояснити їх значення.
(Тримати язика за зубами, говорити за спиною,товкти воду в ступі, душа не на місці, дивитись у корінь,мати голову на плечах).
Включення в систему знань і повторення.
Творча робота СЛАЙД 15
Перекласти словосполучення українською мовою. З’ясувати, які прийменники є відповідниками російського прийменника по. З двома – трьома словосполученнями скласти речення. Підкреслити члени речення.

Тетрадь по украинскому язику (зошит з української мови), по указанию директора (за вказівкою директора), называть по имени (називати на ім’я) , по делам службы (у службових справах), отсутствовать по болезни (бути відсутнім через хворобу).
Висновок: прийменник по в українській мові може перекладатися різними способами: як прийменники з, за, на, у, через.
Слово вчителя. Але все ж таки прийменник по має право на існування і в українській мові, але вживається в обмеженій кількості конструкцій:
коли вказує на дію, спрямовану на якусь поверхню (стукати по дошці, бити по плечу), а ще, коли кажуть про напрям дії (піти по воду або піти по гриби. В ніякому разі не за водою, не за хлібом, не за грибами).
Ось і все. Насамкінець лише додам: шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови.
Домашнє завдання  СЛАЙД 16
Вивчити теоретичний матеріал.
Виписати із улюбленого вірша 10 прийменникових словосполучень, визначити, з яким відмінком іменника чи займенника сполучаються прийменники;
[Написати твір-мініатюру «Ми – захисники рідної природи», використовуючи прийменники.]
Рефлексія.
Давайте повернемося до нашого «Дерева сподівань». Чи знайшли ви відповіді на всі ваші запитання. Зверніть увагу на гілочки та спробуйте прикрасити їх листочками із інформацією, яку ви здобули на уроці.

Подивіться, яке яскраве і чудове стало наше дерево. СЛАЙД 17
Ми дуже чудово впоралися і допомогли нашому лісу. А як ви оцінюєте свою роботу?
Самооцінка
Оцініть себе за допомогою яскравих смайлів.
(У кожної групи на парті – смайлики)
ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО
ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ
ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО
МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ







Оцінювання дітей із коментуванням.


Дівчина читає заздалегідь складений вірш про прийменник

Він членом речення ніколи не буває
Але він діло своє твердо знає
Не змінюється, сам не може жити
Із дієсловом відмовляється дружити.

Словам протягує він руку дружби.
Допомагає, береже зв'язок.
І пишеться від слів окремо.
Вважає: що чіплятись неприємно.

СКЛАДАННЯ СЕНКАНУ (Діти зачитують власні сенкани)
Сенкан - вірш, який складається з п’яти рядків:
1 рядок – іменник,     який означає предмет,    про який йдеться;
2 рядок   –    два   прикметника чи дієприкметника, які встановлюють ознаки цього предмета;
3 рядок  –  три    дієслова,   які описують дії предмета;
4 рядок –  фраза  з чотирьох слів, які виражають відношення до предмета (речення);
5 рядок - слово-сінонім до першого рядка (предмета).

І насамкінець хочеться звернутись до вас словами поета:
Любіть природу не як символ
Душі своєї,
Любіть природу не для себе –
Любіть для неї.
Вона – не тільки тема вірша
Або картина –
В ній є висоти незміримі
Й свої глибини.
Любіть природу! І хай вона допоможе вам досягти висот душевної щедрості і глибин народної мудрості.









За допомогою прийменників виражаються відношення дії до предмета, між предметами, ознаки до предмета.



Просторові

Часові

Причини

Мети

Умови

Означальні

Кількісні

Способу дії

Об’єктні



Рисунок 30Рисунок 115