Художній твір як явище мистецтва, новий ірреальний світ, створений письменником. Його особливість і значення. Функції мистецтва.
Урок №1
Тема: Художній твір як явище мистецтва, новий ірреальний світ, створений письменником. Його особливість і значення. Функції мистецтва
Мета:
навчальна: допомогти учням зрозуміти й запам’ятати функції літератури як мистецтва слова;
розвивальна: вчити висловлювати міркування з приводу функцій мистецтва, його місця в житті людини;
виховна: виховувати усвідомлений потяг до мистецтва, прекрасного, прагнення до самоосвіти та самовдосконалення.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: Бесіда, лекція, літературна вікторина, робота з таблицею.
Обладнання: Підручник, зразки (зображення) різних видів мистецтва.
Використана література:
Українська література. Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2007. – 288 с.: іл.
Українська література. 7 клас: плани-конспекти уроків. – Х.: Веста, 2009. – 272 с. – (Майстер-клас).
Перебіг уроку:
І. Організаційний момент
1.1. Вітання з учнями:
Доброго дня, діти!
1.2. Оголошення теми уроку:
На вступному уроці української літератури ми з вами пірнемо у світ мистецтва. Докладно розглянемо його види, функції.
1.3. Формування очікуваних результатів:
За урок ми повинні вивчити види мистецтва і зрозуміти, яку роль воно виконує в житті людини.
ІІ. Засвоєння нового матеріалу
Слово вчителя.
Світ навколо багатий і різноманітний, сповнений таємниць і несподіванок. Кожен із нас намагається зрозуміти його, визначити свої роль і місце в житті. Звичайній людині все збагнути, вирішити всі проблеми, прожити всі ситуації просто неможливо. Але є особливі талановиті люди, генії — митці, які за допомогою розуму, таланту, багатої уяви й досвіду творять нову ірреальну дійсність, яка віддзеркалює навколишній світ, думки, почуття, поривання багатьох людей, примушує їх замислюватися, навчає, виховує, підказує рішення, здавалося б, найскладніших проблем.
Художня література, живопис, музика, скульптура, театр — це різні види мистецтва, які покликані показати людині прекрасне й потворне в житті, збагатити її знаннями, досвідом, високою духовністю. (Демонстрація ілюстрацій, зразків різних видів мистецтва.)
Художня література, яку ми вивчатимемо,— один із найпоширеніших, найдоступніших видів мистецтва і разом з тим чи не найскладніший. За висловом видатного письменника Івана Франка, «книги — морська глибина», але хто доторкнеться душею до «красного письменства», той зможе винести «дивні перли» — радість пізнання, здатність до співпереживання, прагнення стати кращим.
Інколи бувало навіть так, що деякі письменники ставали провидцями, передбачали реальні події, винаходи, тенденції в розвитку суспільства. Більше двохсот фантастичних вигадок французького письменника Жуля Верна стали нині дійсністю, І. Франко передбачив організовані страйки, каси взаємодопомоги і т. ін., Т. Шевченко — нове, вільне, демократичне суспільство в рідній Україні.
Тож прилучимося й ми до скарбів художньої літератури нашого народу.
ІІІ. Формування і вдосконалення вмінь та навичок
3.1. Бесіда.
Учитель пропонує учням розповісти про прочитані влітку книжки, їхні теми, героїв, проблеми та те, чим вони зацікавили.
3.2. Літературна вікторина.
(За творами, вивченими у 6-му класі.)
Кожна правильна відповідь — 2 бал; неповна відповідь — 1 бала; виконується письмово; перевіряється методом роботи в парах, взаємоперевірки або учнями-асистентами під керівництвом учителя.
1) Хто є засновником першої бібліотеки в Київській Русі? (Ярослав Мудрий.)
2) Назвіть три види календарно-обрядових пісень українців. (Колядки, щедрівки, веснянки, жниварські, купальські, русальні і т. ін.
3) У якій поемі говориться про хлопчика, котрий згадав батьківщину за допомогою полину, хто є його автором? («Євшан-зілля» М. Вороного.)
4) Хто є автором творів «Думка» («Тече вода в синє море…»), «Іван Підкова», «Тарасова ніч»? (Т. Шевченко.)
5) Яке справжнє ім’я, по батькові та прізвище видатної письменниці Лесі Українки? (Лариса Петрівна Косач.) (Або навпаки: Хто така Л. П. Косач?
6) У якій повісті протиставляється розбишакуватий, але чесний, справедливий доброму і тихому, скромному, на перший погляд, однак підлому? («Федько-халамидник» В. Винниченка.)
3.3. Робота з таблицею.
Завдання: заповнити праву колонку таблиці термінами з теорії літератури, що вивчалися у 5—6-му класах. Назви термінів повинні починатися літерою, записаною в лівій колонці.
Л І Т Е Р А Т У Р А (Слова для довідки: Легенда, літопис, лірика; ідея, інверсія; тропи; епітет, експозиція; рефрен; анафора, алегорія; тема; уособлення; рима, ритм; акровірш)
3.4. Інтерактивна гра «Мікрофон».
Завдання: продовжити речення: «Книга (література) для мене — це…».
3.5. Завдання для ерудитів.
- Наведіть приклади видів мистецтва.
Література_________________________________________________________
Музика____________________________________________________________
Живопис__________________________________________________________
Скульптура________________________________________________________
Хореографія _______________________________________________________
Театр _____________________________________________________________
Кіно______________________________________________________________
Архітектура________________________________________________________
ІV. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Літературний герой, якого хочеться наслідувати»(«Мій улюблений літературний герой»); опрацювати сторінки підручника 10-14,переказувати.
V. Підбиття підсумків уроку
Друзі, дякую за увагу! Підійдіть ті, будь ласка, хто отримав оцінки.