Б. Грінченко. Оповідання «Каторжна». Утвердження прагнення людини до любові й добра. Психологізм твору.
Тема. Б. Грінченко. Оповідання «Каторжна». Утвердження прагнення людини до любові й добра. Психологізм твору.
Мета: розвивати вміння сприймати текст, аналізувати його зміст, пояснити причини душевних страждань Докії, розкрити чинники формування її характеру, причини неординарного вчинку головної героїні під час пожежі, довести, що любов та добро – важливі духовні цінності буття людини; виховувати найкращі людські якості, а особливо любов до людей, співчуття, добро та милосердя.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет Б. Д. Грінченка; презентація; оповідання «Каторжна», дидактичний матеріал.
Очікувані результати:
-учень знає зміст оповідання “Каторжна”; ознаки екзистенціалізму;
-учень вміє визначає ідейно-тематичну спрямованість твору, причини душевних страждань Докії; причини неординарного вчинку головної героїні під час пожежі; проводить паралель між різними творами; характеризує головних героїв, порівнює героїв різних творів з подібними долями.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка д/з.
III. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Оповідання Б. Грінченка «Каторжна» (1888р., с. Олексіївка).
1. Обговорення назви оповідання. - Поясніть назву оповідання «Каторжна».
(Розповідається про життя дівчинки Докії, яку всі називали «каторжна»)
2. Випереджувальне завдання: дослідження етимології слова каторжна.
1. Слово «каторжна» похідне від «каторга» – запозичене з грецької мови – «галера, примусова праця», пов’язане з дієсловом – з гр. «заганяю; примушую; обмежую» (за «Етимологічним словником української мови»).
2. Згідно із «Словником української мови», який уклав Б. Грінченко – «каторжний» – вживається як лайливе слово в значенні: злий, поганий.
3. Маємо обґрунтування назви оповідання в самому тексті: «… вона була тоді справді каторжна, що її нічим не дошкулиш - ні словом, ні ломакою».
Аудіозапис. Прослухати перший абзац оповідання. Скільки разів вживається слово «каторжна»?
3. Жанр: оповідання. Пояснити поняття терміну.
4. Фронтальна бесіда за змістом оповідання «Каторжна»
-Ім’я головної героїні.
- Яка трагедія сталася в житті Докії, коли їй було сім років
-Згадайте перші дні перебування мачухи в домі Докії. Як савилася мачуха до Докії? За що била і як била? Що найбільше дратувало в Докії мачуху?
-Якими рисами характеру дівчина схожа на свою матір?
-Як рідний батько ставився до доньки?
-Як ставилася Докія до мачушиних дітей? Чи завжди так було? Докажіть, спираючись на текст твору.
-Чому Івасик вдарив Докію кулачком?
-Чому на вулиці не любили Докію?
5.Теорія літератури: екзистенціалізм. Представники цієї літературної течії прагнули збагнути справжні причини трагічної невлаштованості людського буття.
-Чи, дійсно, в Докії серце, як каменюка? (худ засіб). Докажіть, зачитавши рядки твору.
Назвіть художній засіб «серденько».
-Де ховалась від усіх Докія? Опишіть схованку Докії.
2769870116205Схованка
0Схованка
6. Асоціативний кущ.
Які асоціації викликає у вас калина?
1722120146685Краса
Краса
387477028575Пісні,
вірші
Пісні,
вірші
306705010477500
351282015430500228409415430400
252222070485 Калина
00 Калина
125539542545Їжа
Їжа
424624594615Кущ
00Кущ
366522013462100182689412319000
2169160704850035128207048600
1722120104775Ліки
Ліки
31127703810000
371284521590Сік, напій
я
00Сік, напій
я
2702560154305Символ
0Символ
Яку роль вона грає в житті дівчинки? Які художні засоби використовує автор?
7. Проблемне завдання (індивідуальне)
- Чому автор увів у твір саме образ калини, а не верби чи іншого дерева?
Учень-фольклорист. Один із символів України – це калина, вона асоціюється із материнською любов’ю та мудрістю. У нашого народу існує безліч прислів’їв про калину:
Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
У лузі калина з квіточками, неначе мати з діточками.
Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого, як мати дитині.
Взявши за основу фольклорну традицію, Б. Грінченко вводить в оповідання саме кущ калини
«… і нахиляла тоді до неї калинонька свої віти, і здавалось дівчинці, що то мати рідна руки до неї простягає…».
Природа створила кісточку калини у формі серця. Кордоцентризм українця (сприйняття довкілля насамперед через серце) пов’язаний з нашим менталітетом. Автор твору не пише про це відкрито. Але головне завдання читачів – вміти побачити і зрозуміти прихований зміст, тобто підтекст.
Існує повір’я в українців про те, що наруга над калиною вкривала людину ганьбою. Зазвичай дітям, які ламали її цвіт, казали: «Не ламайте калину, бо накличете біду».
Хто із персонажів оповідання «Каторжна» порушив віковий звичай?
Як бачимо, мачуха завдала непоправної шкоди душі Докії, перетнула духовний зв’язок доньки й матері.
8. Гронування.
Дії Докії, за допомогою яких розкривається психологічний стан:
заніміла; кинулась, себе не пам’ятаючи; пробігла; добігла; несамовито скрикнула; не займайте моєї калини; очі горіли; щоки білі-білі; груди так і здималися; цілувала мачусі руки; затуляла своїм тілом останні калинові стеблини; обхопила руками кущ; маленькі пальці так і заклякли…
9. Прийом «Скринька»
Який предмет знаходиться у скриньці.
Підказка: Пишається над водою…. Відповідь: Кетяг калини.
Фізхвилинка.
-Коли героїні відкрилася краса природи? Знайдіть і зачитайте ці рядки у творі. -Чи справжніми були почуття Семена? Де кульмінація у творі?
- Що здалося Докії найобразливішим при намаганні з'ясувати стосунки з хлопцем? Що задумала Докія? Чому дівчина кинулася гасити пожежу? Що її зупинило?
-Де розв’язка твору?
- Пригадайте останні слова Докії. Що вони означають?
Тема твору – показ розвитку особистості, безрадісне дитинство напівсироти, яка замкнулася в собі, перетворилася на каторжну.
Композиція твору1. Експозиція. У родину приходить мачуха2. Зав’язка. Усі звуть Докію «каторжна»
3. Розвиток дії Знущання батьків з Докії, зустріч із Семеном
4. Кульмінація. Зрада Семена, пожежа5. Розв’язка.Смерть Докії 10. Прийом «Доміно» або «Сходинки». За допомогою прийомів розкрити причини трагедії
Докії.
Смерть матері - - ненависть мачухи - - зневага батька - - зрубана калина - - ставлення односельчан,
дівчат, хлопців (самотність) - - зрада Семена - - помста(пожежа) - - смерть Докії («За що?»).
Смерть матері8826510287000
115506513716000 Ненависть мачухи
22123409525000 Зневага батьком
29648158890000 Зрубана калина
38696909588500 Зневага дівчатами, хлопцями
47364659588500 Зрада Семена
Помста
56032401206500
смерть Докії
11. Метод «Мікрофон». Поради: із кожної ситуації є вихід – знайди його. Не відповідай на зло злом – візьми добро. Не замикайся в собі - йди до людей. Не відчуваєш «світла» - запали його в собі. Закам’яніло серце - наповни його радістю.
Ідея – утвердження прагнення до любові, добра; засудження нерозуміння та жорстокості батьків у вихованні дітей, що є причиною закомплексованості в майбутньому дорослому житті, деградації
особистості.
Проблематика оповідання:
проблема нещасного дитинства та його впливу на усе життя людини;
проблема людської черствості й байдужості;
проблема любові, утвердження прагнення людини до любові, добра.
12. Робота в парах. Визначити ДОБРО і ЗЛО у творі
ДОБРО ЗЛО
Жива матір смерть матері
Ніжність до дитини мачухи поява мачухи
Кущ калини мачуха рубає калину
Закоханість у Семена зрада Семена
Любов до Саньки байдужість односельців
підпалює хату
Докія рятує дівчину і гине сама. Докія, Євдокія (благовоління)
13. Складання сенкану (д/з)
Докія. Докія.
Мовчазна, похмура. Неговірка, тиха.
Подорослішала, покохала, рятувала. Доглядала, захищала, любила.
Кохання – відрада в житті. Помста – спалити всіх кривдників.
Дівчина. Каторжна.
Докія.
Напівсирота, самотня.
Працювала, мовчала, догоджала.
Безталання без підтримки батька.
Дочка.
14. Робота в парах. Діаграма Венна (д/з)
Чіпка Докія
Відмінне Спільне Відмінне
1.Безбатченко 1. Напівсироти 1. П’яний батько
2.Присутність матері 2. Глум, зневага. 2. Відсутність матері
3.Прагнення служити громаді 3. Кохання. 3. Цуралась людей.
4.Злочин (крадіжка, вбивство) 4. Перехід до табору зла. 4. Підпал.
5. Ув’язнення. 5. Смерть.
15.Акродиктант.
1. Яке дерево було духовним зв’язком Докії з матір’ю?
2. Позитивне твердження, регулярне повторення якого наближає втілення бажаного в дійсність.
3. Розповідь про життя дівчини-сироти (поняття з т/л).
4. Як звали дочку мачухи?
5. Як по-іншому називають підсумок уроку.
6. Що всім зберегла Докія, а власне втратила.
7. Яке почуття мачухи було до Докії?
8. Зв’язок уявлень, коли одне з них у людській свідомості викликає низку інших.
Відповідь: КАТОРЖНА
16. Колективне створення афірмаціїАфірмація ( термін психології) – позитивне твердження, регулярне повторення якого наближає втілення бажаного в дійсність. І все це відбувається на рівні підсвідомості. По-перше, будь-яке позитивне твердження формулюється в теперішньому часі. По-друге, не повинно містити частки «не». По-третє, воно повинне бути направлене в ім’я добра і любові у всьому Всесвіті.
Моє життя спокійне та безпечне. Я люблю себе.
Навколо мене мир і гармонія. Моє життя сповнене радості.
Я впускаю успіх у своє життя. Я люблю людей, які мене оточують.
Я втілення здоров’я, енергії, життя! Я все зможу, все буде гаразд.
Хай буде мир і спокій! Все буде добре, бо ми того варті!
Формування вашого характеру ще не завершилось. Ви ще працюєте над собою, над розвитком своєї особистості. Якщо Вас у собі не все влаштовує, ви маєте час ще змінитися, попрацювавши над собою.
Отже, твори Б. Д. Грінченка примушують нас замислитися над швидкоплинністю життя й по-іншому поглянути на свої вчинки. Лише сильна особистість, яка має тверді переконання, моральні принципи, здатна протистояти негативним суспільним явищам. Саме цього бажаю вам: бути сильними, за будь-яких ситуацій вміти протистояти обставинам, залишаючись порядною, шляхетною людиною.
V. Підсумок уроку. РЕФЛЕКСІЯ.
VІ. Д/з: виконання тестів стор.72 підручника;
усна розгорнута відповідь «Чи доцільно вивчати оповідання «Каторжна» у школі?»;
написати фанфік «Докія одужала».