Методична розробка уроку з української мови в 9 класі Складносурядне речення.







































Вчитель:Лінник О В .



- 2017 -



Тема: Складносурядне речення.
Мета. Навчальна: узагальнити й систематизувати знання учнів про складносурядне речення, засоби зв’язку між його частинами; удосконалювати вміння обгрунтовувати вживання розділових знаків та застосовувати набуті теоретитчні знання на практиці.
Розвиваюча: розвивати логічне та образне мислення, пам'ять, увагу, культуру усного та писемного мовлення, навички самостійної роботи.
Виховна: виховувати любов до рідної мови, слова, української поезії, природи; через елементи народознавства виховувати справжніх українців.
Тип уроку: Узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: дошка, роздавальний матеріал, сигнальні картки, телевізор, аудіозапис.
Міжпредметні зв’язки: українська література, народознавство.

Перебіг уроку
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань.

Епіграф до уроку:

Чую, земле, твоє дихання, розумію твій тихий сум,
А на тебе холодні світання ронять пригорщами росу.
В. Симоненко

Бесіда за епіграфом:

Діти, ви бачите, що ці віршовані рядки взяті із творчого доробку українського письменника, нашого земляка – Василя Симоненка. Скажіть, що вам відомо про В. Симоненка як людину, як письменника?
Чи є серед вас такі, хто захоплюється творчістю цього прекрасного поета?
Назвіть твори, які ви вивчали на уроках літератури або читали самостійно.
А тепер давайте подивимось на ці рядки з точки зору мови. Що ви можете сказати?

Слово вчителя: Діти, на сьогоднішньому уроці з мови, повторюючи та узагальнюючи тему, ми ще повернемося до віршованих рядків цього полум’яного поета-шістдесятника, нашого земляка. І це недаремно. Адже 13 грудня минає 49 років від дня його смерті. Тому ми таким чином згадаємо творчість поета і віддамо йому та його неперевершеній творчості свою вдячність і шану.

Оголошення теми, мети.
Узагальнення вивченого.

Завдання 1: “ Чумацький віз запитання вам привіз”

Яка відмінність між сполучниковим і безсполучниковим складним реченням?
Яке речення називається складносурядним?
За допомогою яких сполучників (назвати розряди) поєднуються частини у складносурядному реченні?
Чим відрізняються складносурядне і складнопідрядне речення?
Які бувають смислові відношення між частинами складносурядного речення?
Які розділові знаки ставляться між простими реченнями у складносурядному?
Коли в складносурядному реченні ставиться кома? Навести приклади.
У яких випадках між частинами складносурядного речення, з’єднаними сполучниками і, та (в значенні і), кома не ставиться? Навести приклади.
Коли в складносурядному реченні ставиться крапка з комою?
Який розділовий знак потрібно поставити в реченні: Защебетав соловейко пішла луна гаєм. Огрунтувати свій вибір.
Коли ставиться тире? Навести приклади.
Якими синонімічними конструкціями можна замінити складносурядне речення?

Завдання 2: (завдання на роздавальних картках.) Використовуючи різні сполучники сурядності, до поданих початків речень придумати інші предикативні частини. Записати утворені речення. Поставити відповідні розділові знаки. Усно пояснити їх. Найкращі речення записують на дошці.
Місяць, повний, липневий, стояв над степом ...
Чорне небо прорізали вогняні стріли ...
З-за гори несподівано війнуло вітром

Скоро уся долина і гори заблищали вогнями
До полудня стояла спека ...
Уночі була гроза

1. Другого дня зійшло сонце
2. Вересневий ранок такий був тихий
3. Колихнулося золоте море хлібів

Завдання 3: Слуховий диктант.
Вчитель парами зачитує речення. Учні уважно слухають. Завдання: визначити, під яким номером (1 чи 2) знаходилося складносурядне речення. Учні дають відповідь, піднімаючи сигнальну картку з відповідною цифрою.
1. Жоден вітер сонця не остудить,
Півень землю всю не розгребе!..
2. В хаті сонячний промінь косо
На долівку твою ляга з вікна,


А твої чорні шовкові коси
Припорошила вже сивина.


1. Біг Івасик, немов на свято,
І вибрикував, як лоша,
І, напевне, була у п’ятах
Пелюсткова його душа.
2. Мене ліси здоров’ям напували,
Коли бродив у їхній гущині


1. Бігла стежка в далеч і губилась,
А мені у безтурботні дні
Назавжди, навіки полюбились
Ніжні і замріяні пісні.
2. Тільки тим історя належить,
Хто сьогодні бореться й живе.

Воскресайте, камінні душі,
Розчиняйте серця і чоло,
Щоб не сказали про вас грядущі:
- Їх на землі не було

2. Вона прийшла непрохана й неждана,
І я її зустріти не зумів.

Завдання 4 (записане на дошці): знайти другу частину прислів’я (приказки). Записати лише ті, що будуть складносурядними реченнями (5-6), додавши доречний сполучник.

Перемагай труднощі розумом, небезпеку – досвідом.
До людей – по розум, до матері – по серце.
Золото добувають із землі, знання – з книжок.
Хліб наснажує тіло, книга – розум.
Книга - дзеркало життя.
Книга корисна, коли її читають.
Отець по батьківськи поб’є, по батьківськи й помилує.
Є у неї воли та корови, та немає з нею любої розмови.
Гарна дівка, як маківка.
Гарні гості, та не в пору.

Завдання 5: на екрані телевізора демонструються два прислів’я російською мовою. Завдання: перекласти на українську мову. Записати, накреслити схему. Усно охарактеризувати речення. (за потреби – зверніться до російсько-українського тлумачного словника)
Завдання 6: (роздруковане на картках для трьох рядів різні). Прочитайте текст. Які синтаксичні конструкції використано в ньому? Знайдіть складносурядне речення. Зробіть його синтаксичний розбір.

Одним із найтриваліших (після Великого) був Пилипівський (Різдвяний) піст, або просто Пилипівка, заговини на Пилипівку. Він завершувався напередодні Різдва. Свято Пилипа припадає на 27 листопада. Це був останній день напередодні посту. В кожній оселі готували чимало смачних страв: борщ, локшину, пиріжки, вареники, смажене м'ясо, переважно птицю. За давнім звичаєм, до батьків обов’язково мали прийти на вечерю дочки і зяті, а також запрошували кумів та одиноких односельчан. Залишки од вечері відносили бідним людям.

Ті родини, в яких не було щойно пошлюбованих дітей, збиралися в складчину. Кілька сусідських родин сходилися в одну з осель, приносячи з собою їжу та напої, щоб «статечно провести Пилипа». «Я добре пам’ятаю, - згадує Василь Скуратівський, - як батьки щороку відвідували дядька Андрія, в якого постійно справляли пилипівську складчину. Оскільки залишати мене одного вдома не зважувалися, то і я був учасником обіду. Щоправда, наші дитячі забави проходили переважно на печі, але ми не оминали нагоди стежити хоч краєм ока за дорослими». Між дорослими слово-по-слову зав’язувалася розмова про врожай, господарські статки, молоді літа, що поверталися в романтичних спогадах. Потім сідали за вечерю, співали пісень.

Окремо на заговини збиралися хлопці й дівчата. Для тих, хто не встиг заслати сватів і хто не дочекався, доводилося «продовжити канікули» парубкування та дівування. В таких випадках казали: «Пилип не до всіх прилип».
Відтак з наступного дня вже починав відлік Різдвяний піс, і в цей час люди спостерігали за погодою. «Яка ніч у Пилипівку – такий день у Петрівку, а «Якщо на Пилипівський піст лежить сніг, то він лежатиме до повені», себто зима буде сталою і холодною.
Жіноцтво використовувало цей час для прядіння, а чоловіки намагалися заготувати якомога більше дров. Бо з цього часу зима починала ошкірятися лютими морозами та заметілями, тому й жартували: «Якщо хочеш лози, то в Пилипівку вози».

Завдання 7 (записане на дошці): Скласти складносурядні речення за схемами.

І варіант:
А) [ ], і [ ], та [ ].
Б) [ ], проте [ ].
В) [ ] – і [ ].
ІІ варіант:
А) То [ ], то [ ], то [ ].
Б) [ ], і [ ], але [ ].
В) [ ] й [ ] та [ ].
Завдання 8: Тести.

І варіант
1. Складними називаються речення:
А) ускладнені різними синтаксичними конструкціями;
Б) утворені з двох чи кількох простих речень, об'єднаних у одне ціле за змістом
та інтонацією;
В) з кількома групами другорядних членів речення, залежних від складної
граматичної основи.

2. Яке з поданих речень є складним?
А) Налита сонцем і вітрами, хлюпоче веслами весна, і піднімає буйні трави земля, хмільна і запашна.
Б) І радощі, і болі, і спогади, і мрії для них давно вже стали спільними, як у дружній сім'ї.
В) Пісенна душа української жінки в подєнанні з її працелюбством та господарськими здібностями виливалися в чарівні вишивки та розписи, затишок білої хати з вишневим садком.

3. Складносурядним називається речення:
А) утворене з кількох простих, рівноправних, незалежних одне від одного речень;
Б) утворене з кількох простих, рівноправних, незалежних одне від одного речень, поєднаних сурядним зв'язком;
В) утворене з кількох простих, залежних одне від одного речень, поєднаних сурядним зв'язком, при цьому одне з речень несе в собі основний зміст, інше - додатковий.

4. Яке з поданих речень є складносурядним?
А) Ви, певне, помічали, що у нас, буває, і танцюють, наче діло роблять.
Б) То шумів зелений лист, то в вінку мінився золотом ряст, то золотим дощем лились пісні.
В) Рідна мати моя, ти ночей недоспала і водила мене у поля край села.

5. Визначте ряд, у якому правильно наведені сурядні сполучники:
А) і, та, але, хоч, то, бо, хай, мов, й;
Б) ні...ні, і, та, й, проте, зате, поки, аби;
В) або...або, то...то, хоч...хоч, не тільки...а й, не тільки...але й.

6. Укажіть речення, яке не належить до складносурядного:
А) При згоді й малі справи міцніють, а при незгоді й великі занепадають.
Б) І став улюбленцем донбасівського полку цей бистрий і меткий, і радісний хлопчак.
В) Не то осені води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля.

7. У якому варіанті тире вжито між частинами складносурядного речення?
А) Відберіть у народу все і він усе зможе повернути; але відберіть мову – і він ніколи більше не створить її.
Б) Найменший шерхіт, луск гіллячки, шум пташиного крила, цокання копит все резонувало тут надзвичайно лунко, чисто, повноголосо.
В) У великому творчому процесі народжується мова людини, а з нею і найміцніше природне єднання суспільство, народ.

8. У яких складносурядних реченнях не треба ставити кому перед сполучником?
А) Море було синє, аж чорне а небо сіре і на ньому проступили зорі.
Б) Посеред туману застережливо гукали кораблі й інколи лунав шаленіючий дзвін.
В) Від музики пробудився вітерець і пішов струшувати кульбаб’ячі голівки а хлопчак на велосипеді, проїхавши через той парашутикопад, набрав його повну голову.

9. У якому складносурядному реченні треба ставити тире?
А) Низенький чоловік махнув рукою і машина зупинилася, від’їхавши трохи
вперед.
Б) Всихає непокірне верховіття і літнє листя бронзою дзвенить.
В) Прийде година пристигне і калина.

10. Установи відповідність між реченням і його характеристикою:
А) В сонні верби кинувся туман, у прощанні айстри обнялися.
1. Просте, ускладнене поширеною відокремленою обставиною

Б) Ходять уперті чутки, що ворог уже зовсім близько від Полтави.
2. Складне, сполучникове, складносурядне.

В) Василько розчепірив руки і, падаючи грудьми на воду, звів їх докупи.
3. Складне, безсполучникове.

Г) А за вікном то хмарилось, то зрідка зблискував промівнь неяскравого сонця.
4. Складне, сполучникове, складнопідрядне.



11. Укажи речення, яке відповідає схемі: (розділові знаки пропущено)
А) Зацвіли пишно і духмяно запахли у Києві каштани але весна ще неповністю вступила у свої права.
1. [ ] і [ ], але [ ].

Б) По узліссі на галявині зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава але вранці у повітрі ще дихає морозець.
2. [ ] – і [ ].

В) Ще мить і сад загубить пишну вроду
3. [ ], і [ ].


4. [ ], і [ ], але [ ].




12. У якому реченні допущено пунктуаційну помилку?
А) Не загримів ні грім у хмарах, ні зловісні блискавки не розкраяли неба врочистим спалахом, ні бурі не повивертали з корінням могутніх столітніх дубів.
Б) Полтавську битву Мазепа програв, але своїм прикладом він ствердив потяг людства до свободи, а ідею державності України врятував від загибелі.
В) Хай процвітає Україна, і живе український народ, та звучить рідне слово!


ІІ варіант
Знайди складне речення:
А) Наступний день видається зранку туманно-морозним, небо заволочило хмарами.
Б) Шептало пурхнув у глибінь і поплив, оглушений плескотом, пінистим вітром.
В) Вузька польова дорога одразу за селом пірнає в ранковий розлив туману і зникає десь у гущавині трав та верболозів.

Укажи складносурядне речення, в якому частини поєднані між собою єднальним зв’язком.
А) Ще стояли сонячні дні, але роси довго не висипали.
Б) Згорнула тиша крила на зорі, і ранок вже перебирає струни.
В) Із гілочки зросла в пісках верба, а з пісні в світі виросло безсмертя.

3. Складними називаються речення:
А) ускладнені різними синтаксичними конструкціями;
Б) з кількома групами другорядних членів речення, залежних від складної
граматичної основи.
В) утворені з двох чи кількох простих речень, об'єднаних у одне ціле за змістом
та інтонацією.

4. Складносурядним називається речення:
А) утворене з кількох простих, рівноправних, незалежних одне від одного речень, поєднаних сурядним зв'язком;
Б) утворене з кількох простих, рівноправних, незалежних одне від одного речень;
В) утворене з кількох простих, залежних одне від одного речень, поєднаних сурядним зв'язком, при цьому одне з речень несе в собі основний зміст, інше - додатковий.

5. Яке з поданих речень є складносурядним?
А) Тут срібно жебонить синя-синя долинкова вода, я нахиляюся до неї,
п’ю її спів і прислухають до шелесту отави.
Б) Теплий погляд весни найперше зупинився на снігах – і осіли сніги.
В) Півень стояв на порозі у хліві, стріпував крильми, наче поривався
летіти понад мерехтливим сяйвом снігів.
6. Визначте ряд, у якому правильно наведені сурядні сполучники:
А) і, та, але, немов, хоч, то, бо, хай, тому що, й;
Б) ні...ні, і, які, та, й, проте, зате, поки, бо, аби;
В) або...або, то...то, хоч...хоч, не тільки...а й, та, але, проте.

7. Укажіть речення, яке не належить до складносурядного:
А) І став улюбленцем донбасівського полку цей бистрий і меткий, і радісний хлопчак.
Б) При згоді й малі справи міцніють, а при незгоді й великі занепадають.
В) Не то осені води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля.

8. У складносурядному реченні кома не ставиться?
А) якщо зміст наступного речення невіддільний від змісту попереднього;
Б) коли для обох простих речень є спільний другорядний член речення або неповнозначне слово.
В) ящо частини речення мають зіставно-протиставний смисловий зв'язок.

9. У якому варіанті тире вжито між частинами складносурядного речення?
А) У великому творчому процесі народжується мова людини, а з нею і найміцніше природне єднання суспільство, народ.
Б) Найменший шерхіт, луск гіллячки, шум пташиного крила, цокання копит все резонувало тут надзвичайно лунко, чисто, повноголосо.
В) ) Відберіть у народу все і він усе зможе повернути; але відберіть мову – і він ніколи більше не створить її.

10. Установи відповідність між реченням і його характеристикою:

А) Човен висувається з верболозу чорним клинцем, і на воду сповзає дядькова тінь.
1. Просте, ускладнене поширеним відокремленим означенням.

Б) Скроплений живлющою росою, пробився паросток на світ.
2. Складне, сполучникове, складносурядне.

В) Я дивлюся з-під вій, як цвіте під вікном далина.
3. Складне, безсполучникове.

Г) Ранок був безвітряний, тихо пролітала негуста пороша, садок ніби відпочивав у рухливих її тенетах.
4 Складне, сполучникове, складнопідрядне.


11. Укажи речення, яке відповідає схемі. (розділові знаки пропущено)

А) Перед наметом догоряла ватра і козаки сиділи на землі.
1. [ ], і [ ], але [ ].

Б) Хмари були світлі і усміхнене сонечко лоскотало волосся але за обрієм насувалась грозова хмара.
2. [ ] - і [ ].

В) Відчинила вікно і духмяна хвиля ранкової свіжості підхопила мене на крила спогадів.
3. [ ], і [ ].


4. [ ] і [ ].


12. У якому реченні допущено пунктуаційну помилку?
А) І на цих високих пам’ятниках спочивають не тільки запізнілі птахи, а
й, здається, в надвечірніх сутінках дрімають обважнілі хмари.
Б) Завтра сонце прокинеться, й зійдуть отави, та засміється веселково
літнє сонце.
В) Командир глянув на годинник, і льотчики, обмінявшись поглядами,
разом підвелись, стали дякувати господині.

Завдання 9: Творча робота. Використовуючи складносурядні речення, скласти зв’язний текст (4-6 речень) за поданою ілюстрацією, яка демонструється на екрані телевізора. Звучить музика лісу.


Підсумок уроку.
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання. (диференційоване)
Повторити §§ 6-12, виконати вправу 101, с.58 (запитання
для самоперевірки).
2. Із поезії В. Симоненка виписати 4 складносурядних речень.
3. Скласти твір-опис «Дощовий ранок», використовуючи
складносурядні речення.
4. Підготуватися до тематичної контрольної роботи (повтор.
§§6-12)


















БІБЛІОГРАФІЯ


Усі цитати до творів з української літератури 5-12 класи. Укладач Курганова Н.В.- Х.: ПП Торгінг плюс, 2006
Усі крилаті вислови, прислів’я, приказки, загадки. Укладач
Курганова Н.В.- Х.: ПП Торгінг плюс, 2006
Скуратівський В.Т. Дідух.- К.: Освіта, 1995. -237-238 с. – (У Пилипівку день до обіду)











































13PAGE 15


13PAGE 141115




Александрова З.В.