Методична розробка уроку з української літератури 6 клас за темою В.Винниченко
-114300254635Методична розробка уроку з української мови в 6 класі за темою: В.К.Винниченко. Оповідання «Федько – халамид ник». Щедрий на добро внутрішній світ Федька.
Федько як особистість
00Методична розробка уроку з української мови в 6 класі за темою: В.К.Винниченко. Оповідання «Федько – халамид ник». Щедрий на добро внутрішній світ Федька.
Федько як особистість
Тема: В.К.Винниченко. Оповідання «Федько - халамидник». Щедрий на добро внутрішній світ Федька. Федько як особистість.
Цілі:
Практичні:
удосконалення навичок щодо аналізу оповідання «Федько – халамид ник»;
повторення питань теорії літератури;
формування мотиваційної компетентності учнів;
розвивати соціальну та комунікативну компетентність.
Освітні:
розвивати творчий потенціал учнів;
активне сприйняття матеріалу.
Розвивальні:
розвивати вміння дітей формувати основну думку твору;
висловлювати своє ставлення до зображуваного;
розвивати логічне мислення, культуру зв’язного мовлення
Виховні:
виховання пошани до мистецтва слова;
виховувати чуйність, доброту, порядність, уміння співпрацювати;
виховувати інтерес до творчості В.Винниченка, популяризація творів письменника.
Обладнання:
портрет В.Винниченка, виставка творів письменника, підручник, магнітофон, запис «Місячна соната» Л.Бетховена.
На дошці епіграф:
Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати,
За добро добром спіши воздати, -
Мудрість завше доброю була.
(М.Луків)
Хід уроку:
Організація класу.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
- Чи варто сьогодні говорити про добро і зло? Чесність і порядність?
- Запишіть, які ваші очікування від уроку на окремих папірцях.
Актуалізація опорних знань учнів
Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
Літературна вікторина.
- Під впливом якого письменника В.Винниченко пробує власні сили у красному письменстві? (Т.Шевченка)
- Перше дитяче оповідання письменника мало назву …? («Кумедія з Костем»)
- Жанр твору «Федько – халамидник» (соціально – побутове оповідання)
- Чому оповідання вважається автобіографічним? (Героєві автор надав чимало власних рис)
- Чим закінчується твір? (Смертю Федька й отримання задоволення Толею)
- Яке у вас ставлення до головного героя? Чому? (Позитивне і негативне)
2. Слово вчителя про достовірне, майстерне зображення маленьких героїв. Кредо митця: життєва правда .
3. «Мікрофон»
- Які почуття охоплювали вас під час читання твору? (Першим говорить учитель в уявний мікрофон, передає дітям, слухає відповіді учнів, дякує за відвертість у кінці виступів).
Учитель підсумовує відповіді учнів.
Вивчення нового матеріалу.
Робота в групах. (Дві групи учнів обдумують і відшукують у творі якомога більше епізодів, у яких характеризується Федько).
Виступи груп. Підтвердження виступів цитатами з оповідання. Доповнення членів груп.
У зошитах учнів – записи про добрі і недобрі вчинки Федька.
«Займи позицію» До дошки виходять діти, щоб переконати клас, що Федько – чесна, благородна людина. Називають його риси характеру. Намагаються довести, що Федько – особистість.
Індивідуальне опитування» «Розкажіть про благородний вчинок хлопчика».
Звучить «Місячна соната» Л.Бетховена. Розповідь учителя про те, що В.Винниченко писав цей твір під музику геніального композитора.
Виступи учнів про роль пейзажів, порівнянь, метафор. (Діти готувалися вдома)
Бесіда про значення образу Федька і твору для сучасників.
Закріплення. Бесіда «Як ви розумієте зміст епіграфа уроку?»
Підсумок уроку.
Чим збагатив вас сьогоднішній урок?
Чи справдилися ваші надії на уроці? (Учитель і двоє учнів зачитують учнівські тексти – очікування)
Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
Домашнє завдання. Написати твір – мініатюру: «Моє ставлення до Федька і Толі».
Література
Українське слово: Хрестоматія української літератури та літературної критики ХХ ст..: у 4 книгах. Упорядник В.Яременко. Київ « Дніпро», 1993 – 1995р.
Журнал «Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях», №1, 2000р
«Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури». Упорядник В.І.Щербина. Харків. «Основа», 2005р.