Г.МаликНезвичайні пригоди Алі в країні Недоладії. План-конспект підсумкового уроку


Тема:Повість - казка Г.Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”. Символіка країни Недоладії та її мешканців. Морально-етичні проблеми у казці.
Мета:дослідити композиційну будову, жанрові ознаки повісті-казки, визначити реальне й фантастичне у творі, узагальнити знання учнів перед контрольною роботою; розвивати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв; формувати розважливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати працелюбність, організованість, наполегливість у досягненні поставленої мети, прагнення допомагати людям.
Цілі.
Учні знатимуть: у чому полягає символіка країни та її мешканців, які проблеми порушує письменниця у казці, яке значення мають образи-персонажі для вираження основної думки твору.
Учні вмітимуть:  розкрити символіку образів; характеризувати героя, який найбільше сподобався, визначати тему та мету твору.
Тип уроку. Комбінований урок.
Обладнання: комп’ютерна презентація, виставка учнівських ілюстрацій, підручник.
Методи, прийоми, види, форми роботи: робота в групах, у парах.
Хід уроку:
1.Організація класу. Повідомлення теми та мети уроку, його місця в системі уроків.
На сьогоднішньому уроці ми ще раз повернемось до країни Недоладії, Востаннє зустрінемося з її жителями, дізнаємося про усі їх таємниці, з’ясуємо, чого хотіла нас навчити Галина Малик та її герої. Щоб кожен із вас зрозумів, добре чи не досить добре вивчив казку, сьогодні за свої відповіді ви будете отримувати ось такі недобали, які в кінці уроку можна буде обміняти на бали, якщо, звичайно, їх буде достатня кількість.
2.Емоційний заряд. Давайте пригадаємо, хто може потрапити до Недоладії? Чи може туди потрапити той, хто неуважно прочитав цю казку або прочитав її не до кінця? Подивимося, чи нема таких серед вас?
Гра «Лови помилку». Прочитайте цитати з повісті-казки, знайдіть та виправте помилки.  «…Знаєш, що це за країна? Звичайно, не знаєш! – поспіхом сам собі відповів Недоладько. Тут живуть усі доведені до ладу справи!» (не доведені).«…А ти знаєш, чому я боюся свого Першого Недорадника? Бо він зазіхає на мою корону! – плаксиво сказав Недороль Десятий. – Мене рятує тільки те, що у нього немає рук» (голови).«…- Цікаво, чи всі бажання тут виконуються? – голосно промовила Аля. Їй дуже захотілося сметани» (морозива)«… Інструкція № 12. Як перенестися до країни Недоладії. Рівно о 16 годині, коли хвилинна стрілка затулить годинну, стати перед годинником…» (12 годині) 3.Актуалізація знань про твір.     
   1.                    Робота в парах. Розташувати події твору у правильній послідовності (Зліва – записи на окремих картках для учнів, справа – матеріал для вчителя)
Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика;
Недороль Десятий підписує наказ про страту Алі;
дівчинка вперше доводить справу до кінця (пришиває бабці крильце);
годинникар лагодить годинник;
Аля повертається додому;
дівчинка в підземеллі;
перша зустріч Алі з королем;
Аля потрапляє в країну Недоладію; недоладяни відмовляються залишити країну;
Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика;
Недопопелюшка звільняє подругу; дівчинка читає чарівну книгу. Аля потрапляє в країну Недоладію; дівчинка вперше доводить справу до кінця (пришиває бабці крильце);
перша зустріч Алі з королем;
Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика;
дівчинка читає чарівну книгу; Недороль Десятий підписує наказ про страту Алі;
дівчинка в підземеллі; Недопопелюшка звільняє подругу; годинникар лагодить годинник;
недоладяни відмовляються залишити країну; Аля повертається додому.
4.Засвоєння нових знань     
Послухайте уважно пісеньки, які співають персонажі казки, визначте , якого персонажа слід характеризувати вам, допоможуть вам картинки, які ви отримали при вході у клас.
І група:
Я нізащо не признаюся нікому,
Що мені у замку страшно так самому!
Тільки місяць загляда у вікна чорні…
Ех, немає в мене друзів – є придворні! (Король Недороль Десятий).
ІІ група:
Порожня голова – не диво.
І з нею можна жить щасливо.
Думки до неї не приходять,
І мрії з розуму не зводять.
На плечах дуже легко
Щодня її носить!
А головне – вона ніколи
Ні від чого не болить! (Перший Недорадник).
ІІІ група:
Бувають чудеса
Справжнісінькі на світі!
Виходить, ти і я
За все-усе в одвіті?
Що тут не доробив –
Отам вилазить боком!
Буває, що добро
З одним виходить оком!..
От і виходить – перше
Гарненько поміркуй,
А потім вже – не допиши
Або не домалюй! (Аля)
ІV група:
Недо-роби!
Недо-пиши!
Недо-почни!
Недо-лиши!
І недо-їж!
І недо-ший!
І в НедоладіюМерщій! (Карлик Недочеревик)
        Робота в групах. Завдання для груп:
1.      Визначити, кому із героїв твору належить пісенька.
2.      Знайти у тексті й виразно прочитати його портрет.
3.      Охарактеризувати персонажа, висловити власне ставлення до нього.
Як ви здогадалися, що вам слід характеризувати саме цього героя. Так вам допомогли малюнки. Для вас вони символізували вашого героя. Пригадаємо, що таке символ.
Си́мвол (з грец. знак) — умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища. В українських піснях наявні традиційні уснопоетичні народні символи: сонце, місяць, зіроньки, човен, терен, верба, весна та ін.
Що символізує кожен з героїв казки?
Символ Символічне значення
Недочеревик справедливість, колекціонування недороблених справ
Недороль Десятий бездіяльність і боягузтво
Перший Недорадник жорстокість і лють
Фізкульт хвилинка. Уявіть, що ми пробираємося до темниці, щоб урятувати Алю. По дорозі ми зустрічаємо тих, хто хоче нам допомогти або зашкодити. Якщо цей персонаж нам допоможе, то ми махаємо рукою, а якщо хоче нам зашкодити, то ми присідаємо і ховаємось. Недоладько, Недопопелюшка, Недочеревик, Недовус, Недоштанько, Недождень, Недорадник, Недоборода, Недороль.
Учитель:
-А тепер, діти, скажіть, якого персонажа казки ми ще не згадали?
-Правильно, Алю.
-Але, щоб сказати, що символізує образ Алі, треба обов’язково вам визначити, якою була Аля спочатку і як вона змінилась.
Вдома ви складали сенкан про Алю. Хто з вас склав сенкан про те, якою Аля була на початку?
Прочитайте свої сенкани.
1.                Аля.
2.                Неохайна, лінива.
3.                Недороблює, не слухає, не виконує.
4.                Аля недороблює свої справи.
5.                Нечупара.
 
А тепер послухаємо, якою Аля стала після подорожі.
1.                Аля.
2.                Охайна, відповідальна.
3.                Працює, виконує, встигає.
4.                Аля відповідає за свої вчинки.
5.                Відповідальна дівчинка.
Що символізує Аля?
Аля-звичайнак людина, що має вади і переваги і може змінитися на краще.
Що , на вашу думку, символізує країна Недоладія?
Перед вами два герби, який із них міг би бути гербом Недоладії? Чому?
Як би ви назвали країну після того, як усі справи були дороблені?
Чи можна назвати герб символом країни.? Які ще символи, крім герба, бувають у держави? Яка пісенька могла б бути гімном Недоладії до візиту Алі? А після нього?

-   Чому казкова країна називається Недоладією, її столиця – Недоградом, а імена всіх мешканців починаються на Недо-?
-   На вашу думку, чи є серед жителів казкової країни відіслані туди вами?
-   Чому на початку твору всі недоладяни мріяли втекти з країни, а в кінці відмовилися залишати її? Про що це свідчить? Як ви ставитеся до їхнього рішення?
-   Як би ви назвали казкову країну після того, як щез злий Недорадник, короля усунено, а всі справи нарешті доведено до ладу?
-   Як потрібно жити, щоб ніколи не потрапити до Недоладії?
-   Чого навчає нас повість?
Визначте, яке з прислів’їв найточніше визначає основну думку казки:
1.Людина віддзеркалюється у вчинках. (Ф.Шіллер).
2.Не золотом цінується людина, а розумом і серцем доброчинним. (Ш.Перро)
3.Тільки пить та гулять, а до діла руки болять.
4.Була б охота – буде гарна робота.
5.Друг-боягуз гірший за лютого ворога.
У якій ситуації казки доречно було б ужити інші прислів’я?

5. Підсумок уроку.
Добігає кінця наша подорож до Недоладії. Під час подорожі ви набрали певну кількість недобалів, зараз ви можете їх порахувати і обміняти на бали по курсу – 2 недобали = 1 бал.
Якщо вас не задовольнить ваша оцінка, ви можете не обмінювати свою валюту сьогодні, а доробити недороблені справи з теми: намалювати малюнок, скласти характеристику персонажа.
Домашнє завдання: Написати розповідь про себе «Що я роблю, щоб не потрапити у Недоладію»
А зараз настав час повертатися додому. Повторимо всі разом чарівні слова:
І до-роби!
І до-пиши!
І роз-почни!
І не лиши!
І до-їдай!
І до-пивай!
Із Недо-ладії
ТІКАЙ!
Дякую всім за урок і сподіваюся, що ніхто з нас більше ніколи не потрапить до країни Недоладії.