Разработка урока по световой литературе Подорож по сторінках роману Р.Л. Стівенсона Острів скарбів

Конспект уроку із світової літератури
6 клас







Тема. Подорож по сторінках роману
Р.Л. Стівенсона «Острів скарбів»





Радіонова Ірина Михайлівна,
вчитель української мови і літератури
та світової літератури,
І кваліфікаційна категорія













Тема. Подорож по сторінках роману Р.Л.Стівенсона «Острів скарбів»

Мета: допомогти учням зрозуміти зміст роману, поглиблювати навички аналізу художнього образу; розвивати навички усного малювання, переказу, виразного читання, акторські здібності, аналізу тексту, зв’язне мовлення, навички творчого сприйняття тексту; виховувати високі моральні якості учнів.
Тип уроку: урок закріплення знань.

Обладнання: тексти роману Р. Стівенсона «Острів скарбів», ілюстрації до твору, карта подорожі.

Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів
Організаційний момент.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо в далеку подорож по сторінках роману Стівенсона «Острів скарбів». На вас чекають серйозні випробування, вам доведеться подолати труднощі і перешкоди на своєму шляху , щоб дістатися острова і відшукати разом з героями твору його скарби. Наша подорож обіцяє бути цікавою, захоплюючою, незабутньою.

Робота над епіграфом: Доля сміливих любить
англійське прислів’я


На шляху нашої мандрівки нас чекають випробування у вигляді завдань, які вам доведеться розв’язати, щоб дістатися свого «острова скарбів». А допоможе нам в цьому англійське прислів’я: «Доля сміливих любить» ( учні зачитують прислів’я хором), є епіграфом до нашого уроку. Як ви розумієте це прислів’я ? Отже, вирушаємо в дорогу. А налаштуватись на серйозну творчу роботу нам допоможе аутотренінг, який ми не раз використовували на уроках.

Я – творча особистість.
Я думаю, отже існую.
Я аналізую, отже, існую.
Я аналізую. Висловлюю свої судження.
Я хочу все знати!!!

ІІ. Постановка проблемного питання.

Учитель. Острів скарбів – це не просто частина землі серед розбурханого океану, на якій заховано золото. Ця назва має ще символічне значення. Розкрити це значення ми зможемо тільки в кінці нашої подорожі. Після успішного виконання всіх завдань. Отже, в кінці уроку ви повинні дати відповідь на питання: у чому полягає символічність назви «Острів скарбів?» (проблемне питання записано на дошці)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Завдання 1. Літературний пошук. Історія створення роману «Острів скарбів».
Учень. Одного разу Стівенсів пасинок Ллойд Озборн попросив його написати щось цікаве. Граючись із хлопчиком, дивлячись, як він малює, письменник захопився і намалював карту уявного острова. Своїм контуром карта нагадувала товстого дракона, що трішки піднявся» . На ній були написані багаточисленні дивні назви: пагорб підземної труби, Острів Скелета, та інші. Так виникло бажання написати роман, який спочатку називався «Корабельний кухар».
Протягом дня Стівенсон писав по розділові, а ввечері читав його у колі сім’ї та друзів. Роман ще не було завершено, коли власник дитячого журналу ознайомився з першими розділами, то успіх був сумнівний, що засмутило автора.
Та коли роман під іншою назвою «Острів скарбів» був надрукований у 1883 році під справжнім прізвищем автора, успіх був величезний. Ним захоплювались всі: і дорослі, і діти. Цікавим він є і для сучасних читачів.

Завдання 2. Мозковий штурм (Дати швидко відповіді на питання)

1. Від якого пригодницького слова отримав свою назву пригодницький роман? ( авантюра)
2. Яка основна ознака пригодницького роману? ( таємниця)
3. Герої пригодницького роману – це ( мандрівники, дослідники, вчені)
4.Як звали папугу Сілвера? (капітан Флінт)
5.Як називалося судно? (Еспаньйола)
6.Як звали наймолодшого героя роману? (Джім)
7.Яку назву мала гора, на якій сховані були скарби? (Підзорна труба)
8. Коли виникла ідея подорожі? (Коли знайшли карту).
9. Хто дізнався про те , що команда складається з піратів? (Джім Гокінс)
10. Назвіть четвертого зайвого: Лівсі, Сілвер, Трелоні, Гокінс.
11. Яке прізвисько мав Сілвер? ( Довгий Джон)
12. Єдине, що хвилювало пиратів, - це (гроші)
13. Що таке піастри? (гроші)
14. Що зображено на прапорі піратів? (череп)
15. Хто перший зустрівся з Беном Ганом? ( Джім)
16.Скільки років прожив Бен Ган на острові? (три)
17. Якими були стосунки Джима з лікарем? (дружні)
18. Хто першим знайшов скарби на острові? (Бен Ган)
19. Як називався напій, який пили пірати? (ром)
20. Ким працював Сілвер на кораблі? ( кухарем)

Завдання 3. Карта капітана Флінта

Для виконання цього завдання діти поділяються на дві команди. Кожна команда складає карту капітана Флінта. Потім по одному представнику від команди виходять до дошки і пояснюють намальоване. Під час малювання карти звучить музика.

Завдання 4 Відгадай літературного героя

Це був високий, міцний, огрядний чоловік із темним, засмаглим обличчям. Засмальцьована косичка стирчала на коміром його брудної синьої куртки. (Старий моряк)
Веселий у сніжно – білій перуці, зі жвавими очима . (Лікар Лівсі)
І сам я теж вирушаю в море ! У море на шхуні з боцманом, що грає на ріжку, з моряками, що носять косички і співають своїх пісень! (Джим Гокінс)
Він був одягнений, як морський офіцер, в добротню синю форму. Всміхаючись ішов він на зустріч , щосили наслідуючи моряцьку ходу. (Сквайр Трілоні)
Дивне створіння перебігло від дерева до дерева зі швидкістю оленя. Воно рухалось на двох ногах, по – людськи, хоч дуже низько прихилялось до землі, ледве не згибаючись вдвоє. (Бен Ган)

Завдання 5 Діалог з літературним героєм

До дошки виходить старий моряк Біллі і починає розповідь про себе:
«Я старий моряк Біллі. Мене ще називають морським вовком. Багато років я був піратом і плавав на піратському судні. Скільки кораблів було потоплено мною. Але все це я робив заради грошей і багатства. А моя улюблена пісня така: «Двадцять чоловік на скриню мерця. Ого – го ! Ще й пляшечка рому»
Учні задають питання старому моряку:
Де ти взяв карту?
Де ти її ховав?
Кого і чого ти боявся весь час?
Чому тобі не подобався доктор Лівсі?
Де знаходивя ключ від скрині?

Завдання 6 Оживи малюнок

Завдання полягає у тому, що учні повинні підписати ілюстрацію до твору словами тексту.

Завдання 7 Презентація художніх робіт

Презентація учнями своїх художніх робіт, створених до епізодів роману «Острів скарбів».

Завдання 8 Рольова гра « Несподівана зустріч»

Тут розігрується сцена зустрічі Джима Гокінса з Беном Ганом.

Завдання 9 Гра «Мікрофон»

Учитель. Дорогі діти! Це завдання вимагає від вас стати на деякий час літературними критиками.
Учні передають мікрофон, називаючи позитивні, а потім негативні риси характеру героїв.

Завданння 10 Рольова гра « Зустріч Джона Сілвера з Джімом Гокінсом»


Завдання 11 Ситуація така

Учитель. Дорогі діти! Уявимо таку ситуацію: вам довелося потрапити на острів скарбів і відшукати золото, діаманти, гроші. Чи вважаєте ви себе найщасливішою людиною у світі, а скарб – найдорожчою в житті цінністю? Чи, може, є на світі скарби найдорожчі за золото та діаманти? Давайте поміркуємо над цими питаннями.

Діти відповідають, що найдорожче для людини – це життя, здоров’я, мирне небо над головою, а також любов, милосердя, доброта, дружба.

IV. Підсумок уроку. Розв’язування проблемного питання.

Учитель. Дайте відповідь на питання: чи можна назвати дружбу, любов, чесність, порядність, милосердя духовними скарбами? Отже, в душі кожної людини повинен бути острів, де знаходитимуться ці скарби. Джім Гокінс молодий. У нього попереду все життя. Але можна бути спокійними, духовні скарби він не розгубив. Вони не зникли навіть тоді, коло він був серед піратів, де панували зло і жорстокість.
Щодо вас, діти, то я бажаю вам накопичувати духовні скарби і не розгубити ці безцінні скарби протягом всього життя.

V. Оцінювання учнів.

VI. Домашнє завдання: написати твір – роздум на тему: «Які життєві уроки я виніс із подорожі по сторінках роману Роберта Стівенсона «Острів скарбів».