Конспект уроку Особливості літературної казки
Тема. Особливості літературної казки,
її відмінності від народної.
Мета: зясувати особливості літературної казки як жанру, викликати інтерес до читання літературних казок; розвивати навички самостійного читання, осмислення та роботи з текстом; виховувати любов до книги; запобігати погіршенню здоровя дітей.
Обладнання: тексти «Народна казка», «Літературна казка», порівняльна таблиця і табличка до вправи «Так - ні».
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь ( за технологією розвитку критичного мислення)
Хід уроку
І. Виклик
Повідомлення теми, мети уроку.
Прийом «Так - ні».
( Учитель зачитує твердження, які починаються словами «Чи правда, що».
Учні заповнюють табличку, ставлячи «+» чи «-» )
1
2
3
4
5
6
1) Чи правда, що літературна казка має одного автора – письменника?
2) Чи правда, що в літературних казках дійовими особами можуть виступати рослини?
3) Чи правда, що літературні казки незмінні?
4) Чи правда, що літературна казка завжди цілком оригінальна?
5) Чи правда, що літературна казка завжди зображує неймовірні пригоди вигаданих казкових героїв?
6) Чи правда, що літературна казка може бути у віршовій формі?
ІІ. Осмислення
Слово вчителя.
Ми з вами познайомилися з казками, які складав народ і передавав з уст в уста, від покоління до покоління протягом сотень років. Але коли виникло письмо, письменники теж зайнялися складанням казок. Звичайно, взірцем для них були фольклорні твори. Однак багато чого вони внесли й самі. Хто складав казки й чому, чим відрізняється літературна казка від народної – дізнаємося сьогодні на уроці.
Робота з текстами «Народна казка» і «Літературна казка». ( Учні працюють парами, перед ними 2 тексти, які треба порівняти. Однакове в обох текстах підкреслюють зеленою пастою, відмінне – синьою.)
Динамічна хвилинка.
Прийом «Порівняльна таблиця».
( Перед кожним учнем лежить таблиця «Казка». Клас обговорює, що треба записати в кожну з колонок, підтверджуючи відповіді цитатами з текстів )
ІІІ. Рефлексія. Оцінювання
Повернення до прийому «Так - ні».
( Учитель знову зачитує твердження. Учні заповнюють третій рядок таблиці «Так - ні». Взаємоперевірка робіт. Обговорення відповідей. Оцінювання учителем.)
Індивідуальна робота. Дати відповіді на питання:
У чому особливість літературної казки?
Які ваші найулюбленіші літературні казки? Чому саме такі ?
ІV. Домашня робота.
Прочитати за підручником біографію І.Франка,
прочитати та переказати одну з казок зі збірки «Коли ще звірі говорили»
( за бажанням ).
Додатки до уроку
Додаток 1
Текст «Народна казка»
Казки улюблена тема будь-якого школяра. Їх люблять як діти, так і дорослі. Чим же вони так привертають до себе увагу? Що в них особливого? Передусім те, що в них завжди перемагає добро, вони мають цікавий зміст, їхні герої часто наділені надлюдськими можливостями, а тварини, як люди, уміють розмовляти. У казках засуджується жадібність, жорстокість, висміюються ледачі люди, боягузи й дурні, а прославляється працьовитість, мужність і мудрість.
Казка один із найдавніших видів усної народної творчості.
Казка усне народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні. Вигадка в ній пов'язується з життям людини, з її мріями про кращу долю.
Дійовими особами (їх ще називають героями, або персонажами) в казках найчастіше бувають люди, тварини, рослини та явища природи.
Які ж іще особливості мають казки? У них часто є чудодійні предмети: скатерка – самобранка, шапка – невидимка, меч – младенець, чарівна паличка, жива та мертва вода, чоботи – самоходи тощо. Казкам властиві трикратні повтори: наприклад, у казці «Мудра дівчина» пан тричі дає Марусі непосильні завдання.
Казки за змістом поділяють на кілька груп:
Про звірів
побутові
фантастичні
Дійові особи – звірі, птахи, риби – розмовляють, поводять себе, як люди («Котик і Півник»)
Дійові особи – бідний селянин, кмітливий солдат, пан, вередлива жінка – показані в повсякденному житті («Мудра дівчина»)
Дійові особи наділені чудодійною силою, тут зображені незвичайні події в повсякденному житті («Летючий корабель»)
Казки мають просту будову: зачин, основна частина й кінцівка. До казки можуть входити невеликі пісні, загадки, прислів
·я, приказки.Додатки до уроку
Додаток 2
Текст «Літературна казка»
Окрім народних казок, є й такі, що складають письменники, їх називають літературними. Здебільшого їх створюють на основі народних казок. Такими є казки із збірки І. Франка «Коли ще звірі говорили», одну з яких («Фарбований Лис») ви обов'язково прочитаєте.
Як і в народних казках, дійовими особами в літературних казках є люди, тварини й рослини. Проте ці казки мають і свої особливості. Народні казки побутують в усній формі, а літературні у писемній, тому вони незмінні, не мають різних варіантів, як у фольклорі. Літературна казка може бути як прозовою, так і віршованою.
Літературна казка це авторський художній твір у прозовій чи віршованій формі, заснований на фольклорних джерелах, але може бути й цілком оригінальний. Це твір переважно фантастичний, у ньому зображуються неймовірні пригоди вигаданих або традиційних казкових героїв.
У початкових класах ви вже читали казки літературного походження Наталі Забіли, Марійки Підгірянки, Олександра Пушкіна та Петра Єршова.
До визнаних майстрів казок, окрім Івана Франка, належать Леся Українка, Василь Симоненко, Всеволод Нестайко, Ганс Крістіан Андерсен, Шарль Перро, брати Грімм, Олександр Пушкін та ін.
Ви, напевно, читали всесвітньо відомі казки «Буратіно», «Казку про рибалку та рибку», «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Дюймовочка», «Снігова королева», «Гидке каченя», «Хлопчик-Мізинчик», «Білосніжка й семеро гномів». За мотивами цих казок знято багато кіно- і мультфільмів.
Ми пропонуємо вам прочитати літературні казки українських авторів. Вони по-своєму чарівні й захопливі. То ж читайте й насолоджуйтеся!
Додатки до уроку
Додаток 3
Порівняльна таблиця «Казка»
Народна казка
Літературна казка
Визначення
Визначення
Автор
Автор
Дійові особи
Дійові особи
Форма існування
Форма існування
Різновиди казок
Різновиди казок
Будова
Будова
Приклади казок
Приклади казок
15