Відкритий урок позакласного читання за творчістю Галини Малик
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5
Казка Галини Малик «Вуйко Йой і Лишиня»
Урок позакласного читання у 5 класі
Підготувала
учитель української мови
та літератури
ЗОШ І-ІІІ ступенів №5
м. Сніжного
Каліманова О.О.,
Сніжне
2015
Мета: ознайомити учнів із казкою Галини Малик «Вуйко Йой і Лишиня»; розвивати навички аналізу художнього твору; прищеплювати вміння працювати в групах, виконувати випереджаючі завдання, працювати із щоденником читача, здійснювати порівняльний аналіз; виховувати повагу до звичаїв, традицій рідного народу.
Обладнання: художні тексти, щоденники читача; ілюстрації до твору.
Методи і прийоми:евристична бесіда; тестове опитування, слово вчителя; робота в групах; творчі роботи.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань.
1.Робота із щоденниками читача, які учні вели протягом літніх канікул (обмін враженнями щодо прочитаних на канікулах творів).
2.Бесіда.
-Які народні казки ви читали самостійно влітку або на уроках у початкових класах?
-Які авторські казки ви знаєте?
-Що їх об`єднує?
-Які казки сучасних українських та зарубіжних авторів ви знаєте?
III. Засвоєння нового матеріалу.
Слово вчителя.
Сьогодні ми попрацюємо із казкою сучасної української письменниці
Галини Малик. Щоб наша співпраця була плідною і цікавою, ви
об`єдналися в групи. Серед нас є біографи, народознавці, художники.
Роботи художників ви вже можете побачити на виставці – вони
проілюстрували казку «Вуйко Йой і Лишиня», з якою ми будемо
сьогодні працювати.
А зараз ми надамо слово біографам, які підготували повідомлення щодо
життєвого і творчого шляху Галини Малик.
Народилася Галина Миколаївна 12 серпня 1951 року у м.Бердянську Запорізької області. 1964 року сім’я переїхала в селище Середнє на Ужгородщині. Дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона гарно вчилася в школі, мала веселий характер, почуття гумору і не збиралась бути письменницею. Своє перше знайомство з книжкою Галина Миколаївна запам’ятала на все життя. Це сталося у день її народження, коли мама зробила малій Галинці диво-подарунок – збірку “Українські народні казки”, яка стала для неї “ і букварем, і розвагою, і цілим новим світом”.
Батько Галини Миколаївни за фахом був вченим агрономом, і його разом із сім'єю направили у Донецьку область працювати на дослідній виноградарній станції. Але Галину Миколаївну завжди тягнуло на Закарпаття, туди, де пройшло її дитинство. Закінчивши школу, вона вступила на філологічний факультет Ужгородського університету, працювала коректором у міській друкарні, потім у Закарпатській обласній науковій бібліотеці. У 1991 році Г. Малик займає посаду головного редактора видавництва «Закарпаття». З 1998 року вона видавець та редактор журналу для дітей «Віночок».Зараз працює головним редактором Закарпатської філії видавництва "Знання" (м. Київ).
Писати майбутня письменниця почала ще з шкільного віку. Потім кинула, та коли сама стала мамою, почала створювати віршики для своєї доньки. Галина Миколаївна дуже добре пам'ятає, як вона сприймала світ у дитинстві, усі свої дитячі відчуття. Тому її вірші для дітей легкі, з простими, інколи зовсім неочікуваними, сюжетами. Це також вірші-загадки, вірші-підказки, вірші, в яких ти знайдеш нові слова, а також такі, в яких ти часто-густо можеш впізнати себе і свої справи, які ти або доводиш до кінця, або не доробляєш, які ти любиш робити, а які ні.
Згодом Галина Малик почала писати казкові повісті для дітей, головні герої яких твої ровесники. З персонажами цих повістей весь час трапляються якісь пригоди, відбуваються небезпечні та радісні події: твої ровесники діти потрапляють у казкову країну, а то мешканці казкових країн потрапляють у наше реальне життя. А ще, коли читаєш повісті та п'єси письменниці, здається, що їх авторка знаходиться серед своїх героїв і разом з ними переживає все описане у книжках.
За повісті «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» у 1988 році Галині Малик було присуджено премію імені О. Копиленка. З незвичайними пригодами Алі, невгамовної героїні цих повістей, уже познайомились юні читачі Іспанії, Італії, Франції, Німеччини та інших країн. А за повість «Злочинці з паралельного світу», Гадині Малик було присуджено звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки 2003 року. Галина Малик член Національної спілки письменників України з 1991 року.
Вона є також автором книг: «Пантлик і Фузя», «Пантлик і Фузя сперечаються», «Пригоди Іванка і Беркутка», «Як ти народився» та збірки перекладів з російської мови Даниїла Хармса «Я тепер автомобіль».
У 2007 році Галина Миколаївна відзначена літературною премією ім. Ф. Потушняка за книги казок для дітей «Пригоди в зачарованому місті» (Тернопіль: Підручники і посібники, 2006) та «Сміятись заборонено» (Київ, 2005).
Cлово вчителя
Тест допоможе вам пригадати зміст казки і підготуватися до роботи із
текстом.
1.Хто такий Вуйко Йой?
А) хлопчик-школяр;
Б) домовик;*
В) тваринка.
2.Хто такий Лишиня?
А) горобець;
Б) коник;
В) цвіркун.*
3.Чим вимірював час та відстань Вуйко Йой?
А) годинами;
Б)метрами;
В) казками.*
4.Яка їжа найбільше смакувала Вуйкові Йойу?
А) каша;
Б) хліб;*
В) борщ.
5.Хто такі Куся і Кася?
А) жабенята;*
Б) мишенята;
В) кошенята.
6.Куди переїхав Вуйко Йой разом зі своєю хаткою?
А) у місто;
Б) у інший ліс;
В) у сканзен.*
7. Яку чарівну здатність мав Вуйко Йой?
А)літати;
Б)чаклувати;
В) ставати невидимим.*
8.Звідки прибув у сканзен Рукасель?
А) з Америки;
Б) з Німеччини;
В) з Данії.*
9.Що подарував Рукасель Вуйкові Йойу?
А) краватку;
Б) капелюх;
В) шкарпетки.*
10. Що побудували у сканзені на кошти, зібрані Вуйком і його друзями?
А) вітряк;
Б) залізницю;
В) карусель.*
11.Як розважав друзів Вуйко Йой?
А) розповідав казки;*
Б) грав на скрипці;
В) співав пісні.
12.Скільки монеток кинули Вуйко Йой та його друзі уставок?
А) чотири;
Б) шість;*
В) десять.
Слово вчителя.
Вуйко Йой- центральний персонаж казки. Що це за істота і що означає
слово «вуйко»?
-За етимологічним словником, вуйко- це дядько (вживається на Західній
Україні). На Гуцульщині вуйком ще називають ведмедя.
Але у книзі Галини Малик це слово набуває зовсім іншого значення. Тут
Вуйко –незвичайна і навіть чарівна істота. Хто ж він? Чи є в укра-
їнському фольклорі подібний персонаж?
Надамо слово народознавцям. Вони дослідили українську демоно-
логію і знайшли персонажа, що став прототипом Вуйка Йоя. Вони
стверджують, що Йой – домовичок.
Домовик це персонаж [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] істота, «хатнє божество», що опікується, допомагаючи й іноді шкодячи, життям усієї родини, яка живе в одній хаті.
Домовик уявлявся у вигляді маленького дідка у вивернутому кожусі, що живе під піччю, або як хлопчик з ногами цапа, у червоних штанях ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]), рогатій шапці та з [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] на довгому [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Раніше вірили, що домовик здатний обертатися на кота або іншу тварину чи навіть річ.
Деякі вірування про домовика і приписувані йому народною уявою властивості вказують на чіткий зв'язок цього образу з потойбічним світом і [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Зокрема, вважалось, що домовиком ставав найавторитетніший, найшанованіший член родини, який помирав. Це був позитивний образ, [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] символ добра і хатнього затишку. Український [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], який багато уваги приділяв вивченню й реконструкції давньоукраїнських вірувань, зазначає: «Після скасування язичництва [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] р. церква зробила домовика образом негативним». На це звертає увагу також [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], пишучи, що в давні часи домовик був богом хатнього вогню й печі і був, певно, добрим богом, а не [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. Літні сільські люди в Україні й зараз вірять у те, що домовики живуть на припічку і допомагають людям у веденні домашнього господарства. Є легенди, що багаті люди самі добувають собі домовиків: беруть малесеньке куряче яйце, кладуть собі під пахву і носять 9 днів; на десятий з нього вилуплюється домовик, який вірою і правдою служить своєму господареві (звідси походить прислів'я: багатому чорт дітей колише, в старій печі дідько топить).
Під впливом [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] образ домовика переосмислився і почав сприйматися як нечиста сила, що може завдавати шкоди в хаті. Він стає символом домашніх розладів, негараздів. Видатний дослідник української минувшини й громадський діяч [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] писав:
„Якоїсь особливої однієї назви для домового бога в нас не склалося, але одною з них була, здається, Чур чи Цур та Пек. Цур і Пек так само оберігали родину, і в разі небезпеки на ворога пускали свого Цура й Пека закляттям: «Цур тобі, Пек!» Звідси й старі наші вирази: «цуратися» відділитися, відійти від когось за межу Цура, «спекатися» позбутися неприємного при допомозі Пека. Може сюди й слово: безпека, небезпечний /без Пека/. Чур або Цур, ст.сл. Щур, це обоготворений предок, порівняйте пращур“"В Україні вважалося, що домовик міг бути і символом охорони домашнього вогнища, захистом сім'ї, і символом злого духу та насланого на сім'ю нещастя.
Слово вчителя.
-Чи згодні ви , що Вуйко Йой- домовичок?
Давайте складемо цитатний план характеристики цього персонажа і
визначимо, які риси запозичені з українського фольклору, а які є
плодом авторської фантазії.
Цитатний план характеристики Вуйка Йоя(орієнтовно)
1. Зовнішність «Там він побачив свої босі ноги,
які виглядали з-під довгої білої
сорочки, у якій він завжди ходив.»
«ноги у Вуйка Йоя були незвичайні.
Тобто Вуйкові ступні були дуже великі
Такі великі, що п`яти виглядали з-під
довгої полотняної сорочки ззаду, а
пальці- спереду. Такі ж великі були й
вуха та ніс.»
«Вуйко Йой навіть зняв капелюха –
стару крисаню – аби краще чути».
2. Незвичайне ім.`я «Його звали так тому, що він любив
йойкати»
3. Має добрий нюх «Носом він відчував, як пахне наймен-
ша фіалочка в лісі»
4. Має добрий слух «А вухами міг почути навіть писк
Маленьких пташенят на найвищому
дереві біля своєї галявини».
5. Добрий оповідач «А Вуйко Йой розповідав казку.
Мишеня, яке не хотіло вирости
великим, усе на світі віддало б за
казки, які розповідав Вуйко Йой»
6. Романтик «Вуйко Йой навіть бачив, якого
кольору ті пахощі.»
«Вуйко Йой, щоб ви знали, вимі-
рював усе на світі казками.»
7. Цінує хліб «Ні, нема нічого кращого, ніж
маленький шматочок свіжої запе-
ченої шкоринки хліба!»
8. Звик жити з людьми «На серці у нього стало спокійніше.
Отже, він тут сам не буде! Господарі
повернулися!»
«Спочатку він мешкав тут разом з
людьми.»
9. Неписьменний «Звичайно, Вуйко Йой не вчився
читати. Він не ходив до школи.»
10. Має чарівні властивості «вмів читати пальцями»
«він міцно заплющив очі й надув
щоки. Він завжди так робив, коли
хотів стати невидимим.»
11. Живе довше за людей «Та цій хатинці цілих сто п`ятдесят.
Принаймні, стільки живе у ній він,
Вуйко Йой»
12.Не знає ціни грошей «Це ж просто залізні кружальця»
13.Хазяйновитий «Вуйко Йой узяв віника і гарненько
змів усе у купку.
Поправив рушники на стінах.
Гарненько застелив колиску. Аку-
ратно склав одежу на вішаку»
«Вуйко Йой наглядав за господар-
ством»
14.Охайний «Вуйко Йой вирішив піти до стру-
мочка вмитися» .
15.Щедрий «Вуйко Йой поставив усе це перед
Рукаселем і видихнув: «Їж»»
16.Страхи Вуйка «понад усе на світі Вуйко Йой
боявся, аби до нього не доторкнувся
навіть мізинцем хтось із людей!»
Слово вчителя
Знайдемо спільні риси у Домовика і Вуйка Йоя
Спільне.
1.Живуть разом з людьми у хаті.
2.Допомагають господарям.
3.Чарівні істоти.
4.Мають вік, довший за людський.
5.Хазяйновиті
6.Люди їх не бачать.
Таким чином, робимо висновок, що образ Вуйка Йоя має фольклорне
коріння, хоча авторська фантазія зробила Йоя набагато привабливі-
шим, ніж його фольклорний прототип.
Евристична бесіда
Які ще персонажі діють у казці?
Хто з них вам сподобався найбільше?
У яких народних казках ви зустрічали подібних істот?
Який закордонний казкар згадується у творі?
Який персонаж казки Андерсена потрапив у сканзен?
З якої він казки?
Чим цікава композиція казки «Вуйко Йой і Лишиня»?
На це запитання нам дадуть відповідь учні з групи літературознавців.
Композиція твору цікава тим, що у розповідь про пригоди Вуйка Йоя
і його друзів органічно вливаються казки, які Вуйко розповідає слухачам. Це ніби «казки у казці». Вуйко Йой з персонажа перетворюється на оповідача. Сам твір складається з трьох частин: «У лісі», «У сканзені», «Гість дуже здалеку» і п`яти казок: «Довга казка про кошеня, якому не подобалося жити вдома», «Коротка казка про те, чому равлик ховається», «Довга казка про мурашку кашку»,
«Коротка казка про хмарку, яка хотіла, щоб її пам`ятали», «Коротка казка про те, чому пагупа не навчився розмовляти».
Ці казки незвичайні, їх можна назвати казками-притчами
При
·тча повчальна [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] оповідь, в якій хронологічно послідовне зображення подій і пригод у художньому творі підпорядковане моралізаційній частині твору.На відміну від багатозначності тлумачення [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], у притчі зосереджена певна [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] ідея.
Сюжет притчі будується в образній формі, на життєвих ситуаціях, на повсякденних спостереженнях суспільного життя. На перший погляд здається, що зміст притчі дещо прихований і мовлення притчі проводиться наздогад. Але це не так. Притчі мають надзвичайно великий зміст, колосальний задум, неабиякий замисел. Вони винятково дохідливо сприймаються.
Завдання.
Знайдіть у казках Вуйка Йоя ознаки притчі.
Слово вчителя.
Ви, мабуть, звернули увагу, що основні події казки розгортаються у
сканзені. Це запозичене, іншомовне слово. Що воно означає?
-Це музей під відкритим небом.
-Хто з вас був у подибному музеї?
Завдання. Спираючись на текст казки і власний досвід напишіть твір-
мініатюру про екскурсію у сканзен.
Слово вчителя.
Сподіваюсь казка «Вуйко Йой і Лишиня» вам сподобалась, а на уроці
ми з`ясували всі моменти, що,можливо, були незрозумілими під час
читання.
А зараз я попрошу кожного з вас написати відгук на казку «Вуйко Йой і
Лишиня».
Пам`ятайте:
Головне у відгуку- обґрунтування власної думки про книгу з посиланням на текст твору. У відгук можна включати і коротку розповідь про сюжет, обдумані висновки про те, чим збагатила прочитана книга, чим саме вона цікава, кому з товаришів можна її рекомендувати.
Наводимо приклад відгуку на книгу «Вуйко Йой і Лишиня», написаний учнем 5 класу.
Ви бували коли-небудь у сканзені? А крисаню приміряли чи, може, знаєте, хто такий Вуйко? Ні? Тоді вам обов`язково треба помандрувати сторінками повісті Галини Малик «Вуйко Йой і Лишиня.»
Це повість – казка, або повість – фентезі, що має глибоке фольклорне підґрунтя. Перш за все, українських казкових пращурів має сам Вуйко Йой. Він – домовичок, мудрий, добрий, щедрий, працелюбний і трохи кумедний водночас. Якщо ви потоваришуєте, Вуйко навчить вас виконувати будь- яку хатню роботу, цінувати хліб, бачити пахощі у кольорах і навіть виміряти відстань у казках. От тільки торкатися Йоя не можна, бо він не зможе більше ставати невидимим.
У першій частині повісті Вуйка можна зустріти в лісі, у другій – під час екскурсії у сканзені (музеї під відкритим небом), у третій – на каруселі разом із англійським гостем Рукаселем. Вуйко Йой познайомить вас із друзями – Мишеням, жабенятами Кусею і Касею, працьовитим і ощадливим Кротом і, головне, - з прекрасним музикантом, цвіркуном Лишинею. Рукасель (гість із казки Андерсена) залюбки покатає на чарівній каруселі. Ви почуєте незвичайні казки – притчі Вуйка Йоя, розважальні і повчальні водночас. Навчитеся тонко відчувати навколишній світ: почуєте сюрчання коників, шелест листя; зорі стануть ближчими, а світлячки – надзвичайно яскравими
А головне – ви зрозумієте, що ніяких скарбів не шкода для порятунку друга, що потрапив у біду.
Отже – вперед, сторінками казки! Вуйко Йой, цвіркун Лишиня, кумедний Рукасель, Кріт, Куся, Кася, Мишеня чекають на нових друзів!
IYОцінювання
Y Підбиття підсумків
YI Домашнє завдання
Виписати з тексту елементи інтер`єру української хати
Підготувати повідомлення щодо української оселі.
Дібрати казки, легенди, перекази, де згадується домовик(завдання 2, 3 виконуються за бажанням і оцінюються окремо).
15