Конспект уроку з української мови на тему Усне і писемне мовлення. (2 клас)


23.11.2015
Українська мова
Тема. Усне і писемне мовлення.
Мета: дати учням уявлення про усне і писемне мовлення, вдосконалювати вміння дотримуватися правил усного і писемного мовлення;
продовжити формування мовної здогадки та мовленнєвої реакції учнів; розвивати писемне мовлення, самостійність, словниковий запас учнів;
виховувати в учнів увагу і інтерес до власного мовлення та мовлення навколишніх, старанність, наполегливість; сприяти згуртованості учнів, вихованню емоцій задоволення від розумової праці.
Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань
Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (картки), практичні (вправи).
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: індивідуально-відокремлена, фронтальна, колективна.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Нумо, дітки, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
Сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітайте їх у нашому класі.
А тепер часу не гаймо
І урок наш починаймо.
Контроль знань учнів.
2.1 Який розділ ми почали вивчати на минулому уроці? (усні відповіді)
( На дошці таблиця)
Які мови ви знаєте? (відповіді дітей)
Хвилинка каліграфії.
Запишіть правильно з’єднання букв вець, олі.
Яке слово можна скласти із цих з’єднань? Запишіть його.
Чи можна сказати, що слово олівець у з'єднаннях букв було записане по складах?
Запишіть слова олівець, качка, зозуля, поділивши для переносу.
Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація).
Діти, а за допомогою якого мовлення ви виконали завдання? А яким мовленням користувалися відповідаючи на мої запитання?
На уроці ми дізнаємося, яке значення в житті людини має усне і писемне мовлення.
Вивчення нового матеріалу.
Погляньте на екран, що роблять діти? (слайд 1,2).
Яким словом можна назвати їхні дії? В українській мові ми спілкування називаємо терміном мовлення, тож спробуємо скласти правило.

Робота з підручником. (с. 72-74)
Діти, відкрийте підручник на сторінці 72, прочитайте правило.
Тож яким мовленням ми користуємося для спілкування?
Попрацюємо над вправою 192. Розгляньте малюнок і розкажіть, де заховалися лісові тварини. Хто взимку засинає, а хто – одягає теплу шубку?
Назвіть тварин, назви яких відповідають позначеним звуковим моделям. (їжак, лисиця, білка)
Яким мовленням ви користувалися під час виконання вправи?
Робота в зошиті.
Відгадайте загадки, а відгадки запишіть у рядочок, через кому.
Що за дивна непосида
На стежину шишки кида?
(Білка)
Б’ється, стука молоток,
поправляє наш садок. (Дятел)
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кудлатий,
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою в лігві спати. (Ведмідь)
Сам вусатий, і у нього, довгі вуха, довгі ноги.
Дім його завжди на волі: під кущем, у лісі в полі.
Хто лякливого вгадає?(Заєць)
Котиться клубочок, зовсім без ниточок.
Замість ниточок триста голочок. (Їжак)
Запис в зошиті. (Білка, дятел, ведмідь, заєць, їжак).
Фізхвилинка.
Первинна перевірка засвоєння знань.
Робота з підручником. (с. 73 впр. 193)
Учні читають і виконують завдання.
Бесіда.
- Яким мовленням ви користувалися при виконанні вправи?
Які основні вимоги до писемного мовлення?
Первинне закріплення знань.
Робота в зошиті (вправа 195, 1 завдання)
Контроль та самоперевірка знань.
Робота з підручником. (с. 74 впр. 196)
До якої казки малюнок?
Чому дід з бабою плачуть?
Підпишіть малюнок словами з казки.
Підведення підсумків, рефлексія.
Що цікавого ви дізналися на уроці?
Чи корисно нам з вами це знати?
То яким є мовлення?
Інформація про домашнє завдання
Сьогодні ви були надзвичайні і домашнє завдання я приготувала для вас також не звичайне.
На вибір: ст. 74 впр.197 ( 1 або 2 завдання)