Конспект уроку з української літератури Доля говорющої риби у світі (за казкою-притчею Емми Андієвської Говорюща риба)


Доля «говорющої риби» у світі
(за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба»)
Мета:
навчальна: навчити визначати основні ознаки притчевості; самостійно оцінювати вчинки і поведінку дійових осіб;
розвивальна: розвивати навички аналізу художнього тексту; вміння грамотно висловлювати свої думки, логічно мислити, наводити переконливі приклади;
виховна: виховувати доброту, толерантне ставлення до інших, уміння бачити й розуміти красу світу, прагнення до гармонійного співіснування.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, портрет письменниці, репродукції її картин, малюнки
дітей, відеопрезентація, костюми для інсценізації.
Методи, прийоми, форми роботи: гранування, Евристична бесіда, «Мозковий штурм», «Мікрофон», інсценізація.
Епіграф до уроку:
Якщо я чимось на тебе не схожий,
Я цим зовсім не ображаю тебе,
А навпаки – обдаровую.
Антуан де Сент-Екзюпері
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Психологічна настанова
- Доброго дня, діти!
Щодня ми бажаємо оточуючим доброго дня чи ранку. Зичимо людям добра. Адже це одна із важливих цінностей у нашому житті, тому я і хочу вам побажати: «Доброго дня! Доброго здоров’я вам і вашим рідним, доброго настрою сьогодні і щодня, добрих людей навколо, добрих слів і добрих справ!»
- Ви, напевно, звернули увагу, що у нас сьогодні гості. А привітатися з ними від імені нашого класу попрошу Юлію!(Гратиме на уроці роль говорющої риби.)
- «Дай Боже здоров’я!»
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Герою якого твору належить ця фраза?
- Цікаво, а яку роль у долі героїні зіграли ці слова?
Відповідь на це питання ми знайдемо протягом уроку.
- Діти, а чи не здивувало вас щось у назві прочитаного твору?
(Зазвичай риби мовчать, а героїня нашого твору вміє розмовляти.)
- А як ви розумієте вираз «мовчить як риба» або «німий як риба»?
Сьогодні на уроці ми спробуємо зрозуміти, чому саме образ риби Е. Андієвська наділяє здатністю говорити. Адже саме словосполучення «говорюща риба» є для нас незвичним.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Тема нашого уроку:
«Доля «говорющої риби» у світі»
(за казкою – притчею Емми Андієвської «Говорюща риба»)
- Які завдання ми маємо сьогодні виконати? (Учні визначають самостійно.)
1. Знайти ознаки притчі у даному творі.
2. Розкрити алегоричність образів.
3. Зрозуміти прихований зміст твору.
- Протягом уроку, ми маємо розв’язати проблемні питання.
Проблемні питання:
1. Від чого залежить доля людей, схожих на «говорющу рибу»?
2. Чи всім дано почути голос риби?
Допоможуть нам розкрити тему нашого уроку завдання з домашньої підготовки. Адже ви були поділені на групи: «Літературознавці», «Мистецтвознавці», «Художники», «Психологи», «Актори» і отримали випереджувальні завдання.
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Перш ніж перейти до опрацювання теми, давайте перевіримо, як добре ви запам’ятали зміст твору? (Вдома діти прочитали казку-притчу)
Літературна гра «Так чи ні»
На парті у вас лежать картки 2 кольорів: «зелені» «+» (Так), червоні «-» (Ні). Правильну відповідь позначаєте зеленим кольором, а ту, що не відповідає змісту твору червоним.
У шанованих риб’ячою громадою батьків народилася мовчазна риба. (Ні)
У водоймі всі хотіли поговорити із такою рибою. (Ні)
Батьки риби сподівалися, що балакучість їхньої дитини мине, як хвороба.(Так)
Риба добровільно покинула морські глибини. (Ні)
Рибалка спіймав говорющу рибу, бажаючи її вбити. (Ні)
Рибалка запросив рибу з собою у човен. (Так)
Рибалка запросив рибу в гості. (Так)
Дружина рибалки радо зустріла рибу. (Ні)
Діти рибалки не помітили рибу. (Ні)
Чоловік не міг зустріти свого приятеля, адже хотів купити ще більше наїдків. (Так)
Дружина приготувала рибу на обід. (Так)
Рибалка ходив по березі і шукав свого приятеля. (Так)
Давайте пригадаємо теорію літератури. Адже ці знання допоможуть вам довести, що це казка-притча і знайти її ознаки.
Гра «Акваріум теоретичних знань» Вирушимо на риболовлю.
Бажаючі підходять до дошки, обирають рибку, читають завдання. Якщо правильно - забираємо рибку, ні – відповідає інший.
18596-496751Мораль – повчання, стислий виклад головної думки, яку автор хочу донести до читача.
Казка – твір з фантастичними елементами, в основі якого захоплива розповідь про вигадані події
Притча – повчальна алегорична оповідь з яскраво вираженою мораллю
Алегорія – наділення таврин рисами людського характеру.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ ФАКТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ, ОСМИСЛЕННЯ ЗВ’ЯЗКІВ І ЗАЛЕЖНОСТЕЙ МАЖ ЕЛЕМЕНТАМИ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Діти, а до якого жанру можна віднести твір Емми Андієвської «Говорюща риба»?
«Літературознавці»
Визначте ознаки притчі.
(Динамічний сюжет, повчальний зміст, алегоричні образи, фантастичні елементи, мораль).
Слово вчителя
Ви уважно прочитали казку-притчу «Говорюща риба». Назвіть персонажів твору.
Одним із головних персонажів твору є риба.
До образу риби Емма Андієвська неодноразово зверталася у своїй літературі і живописній творчості. Надамо слово мистецтвознавцям, які досліджували творчість Емми Андієвської як художниці.
«Мистецтвознавці»
(Відеопрезентація картин Емми Андієвської, музичний супровід.)
Емма Андієвська знана в світі не лише як письменниця, а ще і як художниця, її малярська мейстерність є незвичайною та неповторною, адже вона працює в стилі сюрреалізму.


Словникова робота.
Сюрреалізм (фр. Surrealisme – надреалізм) – модерністський напрямок у мистецтві й
літературі ХХ століття, який характери-
зується використанням ілюзій та парадок-
сальних форм.

Дебют Емми Андієвської у якості художниці відбувся у 1956р. на виставці у Мюнхені. А з 1992р. вона виставляється і в Україні. Створила понад 9000 картин. Свої поетичні збірки оформляє репродукціями власних картин. До образу риби Емма Андієвська неодноразово зверталася у своїй творчості.
Подивіться, як виглядають її картини із зображенням риб.
А тепер давайте переглянемо, якою уявляють героїню твору наші «Художники».
Презентація виставки дитячих малюнків.
Бесіда.
Які кольори переважають у ваших роботах? (Сонячні, яскраві…)
Чому саме такі кольори обрали? (Бо ж риба у творі – казковий персонаж)
Який настрій ви хотіли передати? (Радісний, світлий…)
Діти, чи вдалося нашим художникам відтворити внутрішній стан і характер риби?
Складання асоціативного грона

балакуча незвичайна
набридлива Риба добра

беззахисна нав’язлива
Учитель. Чи відповідає ваше первинне враження тому внутрішньому стану і характеру, на який хотіла звернути увагу авторка?
Ми ще повернемось до цього питання.
Висновок: ви уявили рибу як … (незвичайну, балакучу, набридливу, беззахисну.)
-Яким же було ставлення батьків та інших мешканців до говорющої риби
-На це питання дадуть відповіді наші «Психологи».
Робота з текстом.
«Психологи»
Учні аналізують стосунки говорющої риби і батьків, інших мешканців і говорющої риби, зачитують цитати. Складають узагальнюючу схему.
сумують не визнавали
Батьки не розуміють риба Інші мешканці
соромляться не розуміли
- Яке рішення приймають риби?
- Чим вони керувалися, ухвалюючи жорстке рішення?
(Вона набридла, була балакучою.)
Висновок: говорюща риба була чужою в сім’ї, серед риб, тобто в своєму середовищі.
Тепер ми з вами готові до того, щоб розкрити алегоричність образу риби.
«Мозковий штурм»
Яку людину зображено в образі риби? (Яка відрізняється від інших чимось: поведінкою, характером, думками, одягом. Людина надзвичайна, обдарована, має те, чого не має більшість.)
Але не кожен може це помітити.
А як ми часто таких людей називаємо? (Біла ворона.)
Поясніть, як ви розумієте вислів «біла ворона»
Чи зустрічали ви в своєму житті «білих ворон» або людей, схожих на «говорющу рибу»?
(Якщо – ні, побажати уважніше приглядатися до тих, хто навколо вас, щоб не зробити їм боляче)
- Що ж може відчувати людина, яку не сприймають інші?
Нам легше допоможуть зрозуміти художні полотна сучасних митців. Адже музика і живопис разом із художнім словом найточніше передають внутрішній стан персонажа.
(Слайд-презентація картин сучасних художників про самотність. Музика.)
Евристична бесіда.
- Яке внутрішнє почуття людини об’єднує ці картини? (Самотність.)
- А що відчуває риба, опинившись на березі? (Її охопило почуття самотності.)
- Що ж є його причиною (Те, що ми не сприймаємо таких людей.)
- Якою ж є доля таких людей як «говорюща риба»?
Я хочу познайомити вас зі словами Екзюпері:
Якщо я чимось на тебе не схожий,
Я цим зовсім не ображаю тебе,
А навпаки – обдаровую.
Антуан де Сент-Екзюпері
- Чи могла б їх сказати риба? Як ви їх розумієте.
З цього етапу уроку нехай ці слова стануть нашим епіграфом.
- Чого не вистачало таким людям як мешканці водойм? (Терпіння, витримки.)
- Кого уособлюють ці персонажі? Розкрийте алегоричність цих образів.
- Доберіть аргументи, які б не дозволили прийняти таке жорстке рішення по відношенню до риби. (Учні дають відповіді.)
Словникова робота.
Учитель. Вміння приймати щось, не схвалюючи це. Здатність сприймати думки, які відрізняються від інших, в особливості поведінки зовнішнього вигляду, способу життя інших – називається толерантністю.
Давайте наголосимо ознаки толерантності.
Гра «Сачок»
Будемо ловити рибу: визначати риси толерантності людини.
Серед запропонованих характеристик оберіть ті, які характеризують толерантну людину.

Терпіння Злість
Повага Заздрість
Сприйняття Жадібність
Розуміння Егоїзм
Тактовність Співчуття Товариськість
- Чи зможуть люди, що відрізняються від інших людей, знайти собі друга?
- Нехай відповідь на це питання дасть твір.
«Актори»
Інсценізація уривку «Зустріч риби з рибалкою»

Автор: Та чи дозволить оточуючий світ зберегти цю дружбу?
- З якого слова починається взаємна приязнь риби і рибалки?
- «Дай боже здоров’я!»
Недаремно ми наш урок почали з цього побажання «Дай боже здоров’я!»
- Надамо слово «Психологам».
Робота з текстом.
«Психологи»
Риба розуміє Рибалка не розуміє Жінка

Учні аналізують стосунки говорющої риби і батьків, інших мешканців і говорющої риби, зачитують цитати. Складають узагальнюючу схему.
- Що зробив рибалка по відношенню до риби, чого не змогли зробити батьки, інші мешканці? (Він зміг проявити толерантність, терпимість…)
Висновок: він сприйняв її такою якою вона є, дав їй право бути собою.
- Чим закінчилася доля риби після того, як рибалка запросив її в гості?
- Яких людей уособлює собою дружина рибалки?
(Неуважна, бо не помітила рибу, заклопотана.)
- Вона почула рибу?
- Чи всім дано почути рибу?
- Тож які особливості образів і змісту твору випливають із жанру? Адже це притча.
«Літературознавці» – підводять підсумки, доводять, що це притча.
- Чи змінилося ваше враження про рибу після нашого обговорення?
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
«Мозковий штурм»
- Чому вас навчила казка-притча Емми Андієвської?
віри в дива умінню бути справжнім
другом
чуйностіКазка вчить
щирості
толерантності взаєморозумінню
VІI. ПІДСУМКИ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ.
Гра «Мікрофон»
На початку уроку ми поставили проблемне питання.
- Від чого залежить доля людей, схожих на «говорющу рибу»?
- Які висновки для себе ви зробили після уроку?
- Над чим змушує замислитись тема нашого уроку?
«Мозковий штурм»
- Чому вас навчила казка-притча Емми Андієвської?
віри в дива умінню бути справжнім
другом
чуйностіКазка вчить
щирості
толерантності взаєморозумінню
Слово вчителя.
Бажаю вам бути добрими до людей. Прийняття, толерантність, терпимість і розуміння оточуючих – ті уроки, що змінюють життя.
Для кожної людини важливо бути почутою і зрозумілою для інших.
Зараз, коли ми навчилися літати в повітрі,
як птахи, плавати під водою як риби, нам не
вистачає лише одного – навчитися жити на землі
як люди.
Б. Шоу
VIІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ.
Напишіть твір-роздум на тему:
«Від чого залежить доля людей, схожих на «говорющу рибу»?»