Конспект з математики на тему:Порівняння способів усного віднімання круглих трицифрових чисел. Перевірка віднімання додаванням. Розв’язування задач на три дії.


Космічна математична подорож
Тема: Порівняння способів усного віднімання круглих трицифрових чисел. Перевірка віднімання додаванням. Розв’язування задач на три дії.
Мета: узагальнити знання учнів про різні способи віднімання круглих трицифрових чисел; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати мислення, самостійність під час роботи; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: презентація, картки для усного обчислення, роздатковий матеріал, ілюстрації планет.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
- Доброго дня, шановні космічні мандрівники. Сьогодні ми здійснимо подорож Сонячною системою, виконуючи різні цікаві математичні завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Але погляньте, у нас виникла непередбачувана проблема. Наша космічна ракета не зможе стартувати, адже у неї немає усіх деталей. Та ми можемо допомогти! Потрібно для цього виконати деякі завдання. Отож, 1 завдання:
Перевірка домашнього завдання
Яке слово ви розшифрували у завданні 525? (Покрова)
Що ви дізналися про це свято? (свято Покрови відзначають 14 жовтня. Вперше його почали святкувати в Греції. Воно пов’язане з легендою про облогу Константинополя ворогами і допомогою Божої матері. Мешканці міста зібралися в церкві і молилися. Після чого перед ними з’явилося видіння Божої матері, яка підняла над головами людей вишите церковне покривало. Звідси і пішла назва Свята-Покрова)
Скільки грошей в класі стало на кінець дня у задачі №526? (670 грн)
Молодці, з 1 завданням впорались, тому отримуйте першу деталь. Отже, черга другого завдання. Це обчислювальні картки у вигляді зірочок. Кожна група отримує свою зірочку і ланцюжком обчислюєте, отриманий результат записуєте вкінці ланцюжка.
4453890184150002529840184785710565184785
420+120-400+250-90+300=600
200+180-150+320-500+50=100
310+150-60+280-400+20=300
Молодці перед нами з’явилося зоряне небо. Яке красиве! Отримуйте наступну деталь та прикріплюйте її до нашої ракети. І останнє завдання – це усне обчислення № 527.
Чудово! Ви впорались із завданням і отримуєте останню деталь. Наша ракета готова. Але, щоб стартувати , необхідно виконати завдання математичного космодрому (презентація “Математичний космодром”- усний рахунок)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вчитись віднімати трицифрові числа різними способами та розв’язувати задачі на три дії, а завдання нам підготували планети, які ми будемо відвідувати під час подорожі.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу.
Погляньте, скільки планет ми сьогодні відвідаємо. Наша ракета вже стартувала і перша зупинка – це планета Марс. Погляньмо, яке завдання ми маємо на цій червоній планеті. (позаду планети написане на дошці м. д.) Отож, це математичний диктант. Розгорніть зошити і запишіть число, класна робота та математичний диктант.
1 рядок: Запишіть цифрами числа: п’ятсот дев’яносто шість; дев’ятсот; сімсот п’ять; чотириста сорок; вісімдесят вісім.
2 рядок: Запишіть “сусідів” чисел: 700; 499; 340.
3 рядок: Запишіть у сантиметрах: 7 м; 3 м 07 см; 2 м 70 см.
( 1 ряд математичного диктанту зачитає 1-ша група, 2 рядок – 2 група і 3 рядок – 3 група)
Що ж, можна подорожувати далі і наступна зупинка Юпітер. Отже, завдання цієї планети знаходиться у підручнику на с. 83 №526 ( прочитаймо задачу )
Про що запитується у задачі? ( скільки кілограмів крохмалю можна одержати із 30 кг картоплі )
Чи можемо одразу про це дізнатися? (ні) Чому? ( бо невідомо, скільки кг картоплі потрібно,
Чи можна дізнатись, скільки кг картоплі потрібно, для виготовлення 1 кг крохмалю? ( можемо, бо відомо, що з 48 кг картоплі одержали 8 кг крохмалю )
Коли дізнаємось, скільки кг картоплі потрібно для виготовлення 1 кг крохмалю, то зможемо дізнатись, скільки кг крохмалю можна одержати з 30 кг картоплі? (так)
(робота біля дошки та в зошитах)
Хто бажає розв’язати задачу біля дошки?
Складемо обернену задачу. (із 48 кг картоплі одержали 8 кг крохмалю. Скільки кг картоплі потрібно, щоб одержати 5 кг крохмалю?)
Ми виконали завдання найбільшої планети Сонячної системи.
Наступна надзвичайно цікава планета Сатурн підготувала нам завдання №530 на с. 84.
Розгляньте таблиці. Число 860 відняти 250 можна трьома способами.
1 спосіб: від сотень зменшуваного відняти сотні від’ємника, після того від десятків зменшуваного відняти десятки від’ємника, тоді до сотень додати десятки й отримуємо результат.
2 спосіб: від зменшуваного відняти спочатку сотні, а потім десятки від’ємника.
3 спосіб: визначаємо кількість десятків у зменшуваному і від’ємнику, і віднімають, як двоцифрові числа.
Первинне закріплення
Обчисліть з коментуванням (усно)
Обчисліть вирази №531 та виконайте перевірку додаванням.
Ми наблизились до наступної планети Уран, і там у нас фізкультхвилинка, тому встаємо і відпочиваємо.
ФізкультхвилинкаV. Розвиток математичних знань
- Ну що ж, наша космічна ракета приземлилась на планеті Нептун. І у Нептуна таке завдання № 528 с. 83. Прочитаймо задачу.
- Яка схема, на вашу думку, підходить до розв’язання цієї задачі? (1-ша)
- Чому не підходить 2-га схема?
- Яке слово потрібно замінити, щоб задача розв’язувалася за 2-гою схемою? (на 60 менше, замінити на 60 більше)
- Про що довідаємося, коли від 110 віднімемо 60? (скільки ялинок лісник позначив на зруб)
- Про що дізнаємося, коли до числа 110 додамо результат першої дії? (ск. ялинок і сосен лісник позначив на зруб)
- Про що довідаємося, коли від 980 віднімемо результат другої дії? (ск. дерев залишилося на ділянці). А тепер запишіть розв’язання задачі у свої зошити самостійно.
- Наступна зупинка – це Меркурій. № 529
- Прочитайте задачу.
- Які овочі завезли в їдальню? (картоплю, буряк, моркву)
- Скільки завезли буряків? (420 кг)
- А моркви? (80 кг)
- Чи знаємо ми скільки завезли картоплі? (ні)
- Що ще відомо з задачі? (що всього овочів було 990 кг)
- Прочитайте головне питання задачі. ( під час відповідей з’являється скорочений запис на дошці)
- Чи можемо ми відразу дати відповідь на питання? (ні)
- Яких даних нам бракує? ( ск. важить картопля)
- Чи можемо ми взнати вагу картоплі? (ні)
- Як знайти вагу буряка і моркви? (додаванням)
- Що треба зробити, щоб дізнатися вагу картоплі?
- А якою дією дамо відповідь на головне питання задачі? (відніманням) Один з учнів розв’язує задачу біля дошки, а решта у зошитах.
- Погляньте, лише одна планета залишилася на нашому шляху і це Венера. Найгарячіша планета підготувала для нас і відповідне гаряче і непросте завдання з * №532 с. 84
Прочитайте умову задачі. (таблиця з-заду дошки)
Швидкість Час Відстань
? 2 год10 км
?, на 1 км/год 3 год ?
Розгляньте таблицю.
Чи можемо ми знайти швидкість, з якою йшов пішохід спочатку? (10:2)
Що треба зробити, щоб дізнатися, з якою швидкістю пішохід став проходити наступні 3 години? ( -1 )
Якою дією дамо відповідь на питання задачі? (*)
VII. Підсумок уроку
Ми прилетіли додому, які випадки віднімання круглих трицифрових чисел ми сьогодні розглянули? (порозрядне віднімання, послідовне віднімання, заміна трицифрових круглих чисел )
VIII. Домашнє завдання
Для нас домашнє завдання підготувала для нас наша рідна блакитна Земля. №533,534