Урок з української мови Власні та загальні назви (6 клас)


Українська мова 6 клас
Автор: Шовкопляс О.В. - учитель української мови та літератури
Запорізької ЗШ № 65
Тема: Загальні і власні назви. (перший урок)
Мета: повторити вивчене про іменники, що означають назви істот і неістот, удосконалювати вміння їхнього розрізнення, розвивати логічне мислення, пам’ять;виховувати любов до природи .Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; вивчення нового матеріалу)Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа№1 Робота біля дошки.
Записати речення. Підкреслити члени речення, назвати частини мови. Визначити рід, число та відмінки іменників.
Листи із саду
Щодня через леваду,
Через кленовий міст
Шле яблунька із саду
Мені за листом лист.
Сьогодні на світанку
Дізнався я з листів,
Що яблунька-мерзлянка Боїться холодів. (Качан Анатолій)
2.Словниковий диктант .
Лук’ян,ім’я, свято, від’їзд, м’ята, звірячий, підйомник, п’єса, пір’я, торф’яний, В’ячеслав, дерев’яний,одягнешся, без’ядерний, солов’ї, слов’янський, осіннього, від’їжджати, мавпячий, скринька , вмиваєшся, тонший, корінці
Повторення  ключових питань теми.
Бесіда.
      Що означають іменники? Навести приклади.
      На які питання відповідають?
      Які іменники відповідають на питання хто? Які – на питання – що?
Які іменники називаються збірними ? В якому числі вони вживаються?
Гра «Передай слово» Іменники - назви істот та назви неістот записати в дві колонки , пояснюючи чому .
Земля, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, кіборг, натхнення, відкриття, личинка, жар-птиця, черевик, мікроб, інфузорія, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, Горбоконик, песиголовець, богатир, Котигорошко, переможець.
ІІІ. Активізація навчального матеріалу.
Запишіть реченнія. Я, / запишіть своє ім’я та прізвище/ навчаюся у 6 класі . Чому своє ім’я ви написали з великої букви?
Які ще слова ви напишете з великої букви?
ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання .
V.Сприйняття і засвоєння матеріалу.
1.Слово вчителя .
Власні назви дають окремим предметам чи особам ,щоб виділити їх серед інших однотипних.
Загальні назви дають багатьом однотипним предметам.
2.Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу ( стор 17).
Виконати вправу 29 (усно) ,вправу № 34 (письмово),№35 (усно)
Вправа 1 До загальних назв доберіть власні :
Місто –
Гори –
Гетьман –
Поет –
Річка –
Країна -
Вправа 2
До власних назв дібрати загальні
Київ –
Франція –
Конка –
Еверест –
Альпи
Мелітополь
VІ. Закріплення матеріалу
Вправа № 1 Прочитай і спиши текст. Підкресли слова, які означають  власні назви. Зверни увагу на те, з якої букви написані ці слова.Місто Канів стоїть на високому правому березі Дніпра. Тут похований великий український поет Тарас Григорович Шевченко. Раніше гору, на якій знаходяться могила і пам'ятник поета, називали Чернечою. А нині в народі її називають Тарасовою. Щодня йдуть на цю гору люди, щоб уклонитися Великому Кобзареві.
Усне опитування
Які назви називаються власними ? З якої букви ми їх пишемо?
Які назви називаються загальними ?
VІІ. Підсумки уроку. «Мікрофон».На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…
Що було легко? А складно?
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал стор 17, виконати вправу 45
Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.