Конспект уроку з обслуговуючої праці Лялька-мотанка — саморобна дитяча народна іграшка

УРОК
ТЕМА: Лялька - мотанка – саморобна дитяча народна іграшка.


МЕТА:
навчити конкретним трудовим навичкам при роботі з тканиною, нитками, на прикладі виготовлення ляльки – мотанки;
познайомити з|із| історією появи народної ляльки, з|із| обрядами і традиціями, пов'язаними з виготовленням ляльок;
прищепити інтерес до культури своєї Батьківщини, до витоків|джерел| народної творчості;
розвивати образне мислення, творчі здібності.
УСТАТКУВАННЯ:
зразки виробів, ілюстрації; фотографії національних костюмів, інструкції з виготовлення ляльки.
ІНСТРУМЕНТИ І МАТЕРІАЛИ:
клапті тканини, нитки різного кольору, мереживо, тасьма, бісер для прикраси, ножиці.
ТИП ЗАНЯТТЯ: комбінований

ХІД УРОКУ:
Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до заняття.
Актуалізація опорних знань:
Як ви думаєте, що означає слово «лялька»?
Як ви розумієте його значення?
Який образ виникає у вас в свідомості при слові «лялька»?
Відповідають учні.
Вивчення нового матеріалу
Все, що відбувалося|походило| навколо|навкруг| первісної людини, було незрозумілим, страшним і лякаючим для неї. З неба|піднебіння| лилася вода, стрілами падав вогонь (дощ і блискавка). Вода змивала і відносила житла, людей, посіви. Блискавки вбивали людей і худобу, підпалювали будинки|вдома|. Сонце теж не завжди було ласкавим до людини і землі|грунту|. Були часи, коли воно спалювало все засіяне, позбавляючи людей урожаю. Вітер виривав з|із| корінням дерева, руйнував житла. І людина задавалася питанням: "А хто|КТО| все це робить|чинить|"? І знайшла для себе відповідь: "Звичайно, це були вищі і могутніші|усемогутні| істоти - боги". І ось|от| люди подумали, а що коли створити зображення богів і дати їм імена? Тоді можна буде знати, у кого|КТО| просити|прохати| допомоги і захисту, кому|КТО| поклонятися. Так з'явилися|появлялися| боги: Сварог (вогонь), Дажьбог (сонце), Макошь (вода, земля|грунт|, сімейного|родинного| вогнища|осередку| і рукоділля), Перун (грім і блискавки), Стрибог (вітер) та інші. Найчастіше зображали|змальовували| богів у вигляді людських фігур.
Напевно, це і були найперші ляльки в історії людства! Люди вірили їм, поклонялися, сподівалися|надіялися| на їх захист. Так перші ляльки полегшили життя стародавніх|древніх| людей.
Коли люди просили|прохали| про щось богів, то вони обов'язково приносили їм жертву. В давнину це були людські жертвопринесення. Але|та| одного разу|одного дня| комусь прийшла в голову думка|гадка| запропонувати в жертву замість живої|жвавої| людини - ляльку. Узяли поліно, обрядили його в хустку|платок| і сарафан і принесли в жертву богам. Боги жертву прийняли. Так лялька-поліно врятувала життя людини.
Поступово обряди жертвопринесення перетворилися на справжні|теперішні| свята. Різним богам почали|стали| приносити в жертву різних ляльок-чучел|опудал|, у|біля| яких були свої імена: Кострома, Моренна|морена|, Купало, Ярило. Наряджених ляльок з|із| піснями носили на руках, водили хороводи навколо|навкруг| них, затівали ігри, а потім "віддавали" богам - топили в річці|ріці|, спалювали на вогнищі|багатті|, розкидали на полях. А замість| них просили|прохали| здоров'я, урожаю, любові|кохання|.
Із|із| глибини віків|віків| прийшли до нас традиції виготовлення ляльок із клаптиків | клаптиків тканини. Іграшці надавалося магічне значення. Саморобні ганчіркові ляльки робили|чинили| безликими: обличчя замінював візерунок|візерунок| у вигляді хреста, ромба, квадрата. За старовинним повір’ям|, лялька з обличчям якби дивилася в душу і могла нашкодити|зашкодити| дитині|дитяті|, наврочити їй|зурочити|.
Тому, безлика лялька була|з'являлася| одночасно і оберігом|.
Ганчіркових ляльок починали|розпочинали| «вертіти» з п'яти років. Такі ляльки були в будь-якій селянській сім'ї, в деяких будинках|домах| їх налічували|нараховувала| до сотні. Ляльку робили|чинили| з|із| великим старанням, оскільки|тому що| по ній судили про смак і майстерність господині|хазяйки|. Лялька-оберіг зображала|змальовувала| людину, вона була|з'являлася| партнером у грі, учила|вчила| розуміти внутрішній світ людини.
На виготовлення цих ляльок йшли в основному підручні матеріали.
А які?
Відповіді учнів.
Вчитель: Цілком вірно.
Для костюма ляльки понад усе підходять|пасують| бавовняні і льняні тканини. Бажано використовувати ситець, льон|лен-стланець|, сатин дрібних|мілких| забарвлень. Ці тканини зручні в розкроі, не тягнуться, легко склеюються і зшиваються.
Показ зразків|взірців| тканин
Сучасній людині, особливо міській, складно уявити |побут і традиції українського села. З одного боку, він був заповнений важкою|тяжкою| фізичною працею, а з іншого - загальновідомі веселі сільські свята, які були приурочені до церковних дат. У народній свідомості уживалися християнські свята, а також стародавні|древні| язичницькі|язичеські| прикмети і обряди. Сільські свята були різноманітні|всілякі| і численні|багаточисельні|, вони супроводжувалися|супроводжувалися| різноманітною|всілякою| символікою і ритуальними предметами. Не останнє місце|місце-милю| серед них займала|позичала| і лялька. Вона була найзрозумілішим і доступнішим посередником між людиною і невідомими силами природи. Вважалося|лічило|, що чим стародавніший|древній| спосіб виготовлення ляльки, тим вагоміша | її роль в здійсненні обряду.
За визначенням В. Даля « Лялька - зроблена з|із| ганчір'я, шкіри, битого паперу, дерева і ін. подібність|подоба| людини, а іноді|інколи| і тварини».
Лялька не народжується сама: створює її чоловік. Будучи|з'являтися| частиною|часткою| культури, лялька зберігає в своєму образі|зображенні| риси|межі| народу, що створює її.
Шили лялькові плаття|сукні| не просто так, а з|із| сенсом|змістом|. Тобто,|цебто| наряд|вбрання| ляльки мав не тільки|не лише| естетичне, декоративне значення, але і глибоке духовне коріння. Саме у ляльковому платті|сукні| простежуються|просліджують| стародавні|древні| форми українського одягу. Весь одяг жінка споконвіку|споконвіків| робила|чинила| сама.
Показ ілюстрацій.
У наряді|вбранні| будь-якої ляльки був завжди присутній червоний колір|цвіт| і вишивка. А як ви думаєте|вважаєте| чому?
Відповіді учнів.
Це колір|цвіт| сонця, тепла, здоров'я, радості. За старих часів вважали|лічили|, що вони оберігають від пристріту і травм. Узор|візерунок| вишивки теж|також| був не випадковий, кожен малюнок вишивки мав своє значення.
Показ ілюстрацій.
Обов'язковою приналежністю будь-якого костюма був пояс. Він був|з'являвся| і оберігом| і мав практичне призначення. Пояс був|з'являвся| межею, що оберігала тіло людини від злих сил. Так само пояс підв'язував фартух, за нього підтягали|підтягували| сорочки, під нього підтикали плахту, він підтримував шаравари|, до поясу кріпилися|зміцнювали| ключі|джерела|, гаманці і так далі
Показ ілюстрації.
Практична робота
Найулюбленішою|любою| і пам'ятнішою|пам'ятною| завжди була і буде тільки|лише| та лялька, яка зроблена своїми руками, в яку ви вклали частинку своєї душі. У ній є щось таке, від чого стає теплішим на серці. Як ви думаєте|вважаєте|, чи відрізняється сучасна лялька від рукотворної? Якщо "так|та|", то чим?
Відповіді учнів
Вчитель: В Україні, ще на початку 20 сторіччя дівчата, готуючи скриню з весільним приданим, разом з рушниками і сорочками, клали туди своїх ляльок. Кожна дівчина робила мотану ляльку, яку забирала з собою в нову сім'ю. Причому в сім'ї чоловіка дозволялося молодій дружині, поки вона не має діток, гратися лялькою, і чим більше, вважалося, вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і тим здоровішими будуть діти. А коли народжувалася дитина, то молода мати клала своїх ляльок до дитячої колиски, щоб оберігали дитя від хвороб і поганих очей, а коли дитина підростала, то ляльки віддавалися їй для гри.
З давніх часів в українських сім'ях молода мати, що чекала дитину|дитяти|, робила|чинила| ляльку-мотанку|, «Пеленашку» яка втілювала|уособлювала| собою майбутнє дитя. Перш ніж покласти в колиску новонароджену дитину|дитяти|, туди клали цю ляльку, і вона ставала оберігом| дитини|дитяти|, її захисницею, символом зв'язку дитини|дитяти| зі|із| своїм родом, і цей зв'язок захищав людину, де б вона не була.
Сьогодні ми зробимо з|із| вами ляльку «Пеленашку».
Після|потім| повторення Т.Б. при роботі з|із| інструментами і тканинами, вчитель|учитель| показує етапи виконання ляльки.

Закріплення нових знань
З чим| пов’язано| виготовлення| ляльок|?
Чому так почитали|шанували| ляльку і берегли|зберігали|?
Чому народна лялька була безликою?
Як називається лялька-оберіг|, яку ви виготовили на цьому уроці?
Чим вона вам сподобалася?
VI. Підсумки уроку
VIІ|. Демонстрація кращих| робіт|.
VIІ. Домашнє завдання.

Технологічна картка|
виготовлення| ляльки – мотанки|
«Пеленашка»


п\п
Послідовність операцій
Зображення


Беремо полотно розміром| 25х25 см. Всередину кладемо|, скручений| в кружельце| поролон, вату чи| шмат тканини|. Обмотуємо знизу|, роблячи| «голову».






Беремо полотно розміром| 15х15 см. Згинаємо один кут|. Робимо хустку|.






Одягаємо хустку| на голівку|, обмотуємо| знизу|.







Підгортаємо залишки| тканини|, міцно| обмотуємо|, утворюємо| постать|.






Загортаємо ляльку в клапоть - простирадло|. Перев’язуємо її стрічечкою|.






Лялька готова. Зовнішнім виглядом| нагадує| немовля|. Від цього| і назва| «Пеленашка»







Рисунок 5F:\Лариса мотанка\SDC10753.JPGРисунок 7F:\Лариса мотанка\SDC10759.JPG15