Методична розробка уроку з українського читання на тему О. Донченко „Гроза”
Урок з українського читання. З клас.
Тема. Олесь Донченко. «Гроза»
Мета: познайомити дітей з оповіданням «Гроза», ознайомити з
автором О. Донченком і його творчістю.
Задачі: формувати навички читання, навчити учнів читати виразно,
поповнювати словниковий запас, вчити визначати головну
думку твору; розвивати зв’язне мовлення, уяву, увагу,
розвивати навички складання плану твору; виховувати
небайдужість та відповідальність.
Обладнання: портрет О. Донченко, репродукціі картин з
зображенням грози, бурі, плакат з висловлюванням.
Література: Хорошковська О. Н. Укр. мова, К.:»Промінь», 2004 р.
Перебіг уроку
Організація класу.
Евокація-передбачанняДіти, хто бачив маяк?
Для чого використовується цей прилад? (щоб освітлювати вночі шлях кораблям ).
Здавна люди встановлювали дуже високі башти з ліхтарями або іншими приладами для того, щоб кораблі могли безпечно пропливати вночі.
Оголошення теми і мети уроку
З оповіданням про ці подіі ми сьогодні і познайомимось. Воно називається «Гроза». Ми будемо вчитися виразно, свідомо, правильно читати.
Біографічна довідка, яку підготував учень.
Подивіться, на дошку. Це - Олесь Донченко. Він народився в 1902 р. В селі Великі Сорочинці в родині сільського вчителя. Згодом сім’я переіхала до Лубен, де й пройшли дитячі та юнацькі роки.
Навчаючись у чоловічій гімназіі, Олесь захоплюється літературою. Дуже любив природу рідного краю.
Опрацювання нового матеріалу
Словникова робота Бакен
Брили
Моторошний
Прожогом
Мить
Постать
Натомість
Мерщій
Вага
Втома
Проблемне питання На дошці написано:
«Біда... Ліхтар на бакені погас».
Діти, як ви гадаете, що може статися, якщо погасне ліхтар на бакені?
Читання вчителя, а також сильних учнів
Словникова робота індивідуальна.
Чи є такі слова, які вам незрозумілі? (пояснення).
Відповідь на проблемне питання
Отже, ви поміркували. Що ж може статися, якщо погасне ліхтар? (кораблі не зможуть дістатись потрібного місця).
Повторне читання за частинами і озаглавлення кожноі частини.
План
Страшна ніч.
Треба навідатись до бакена.
А буря реве й стогне на різні голоси - а може, то мати гукає на допомогу.
Це ж мати засвітила бакен!
Вибіркове читання з елементами театралізації
Як змальовано грозову ніч? (вирази з тексту).
Чому мати в грозу вирішила засвітити бакен?
Які риси характеру виявили мати та Василько?
Робота за текстом
Хто головні героі оповідання? (мама І Василько ).
Які риси характеру ім притаманні?
Яка головна ідея цього твору?
Переказ оповідання за частинами, а потім вцілому.
Закріплення вивченого
Зверніть увагу на рядок «А буря реве й стогне на різні голоси...». У творі якого видатного укр. поета такий самий рядок? (Т. Г. Шевченко, «Реве та стогне Дніпр широкий»).
Про яку річку йдеться? (про Дніпро).
Так автор нагадує нам про вірш Т. Г. Шевченка.
Підсумок уроку
З яким оповіданням познайомились? ( «Гроза»).
Хто його автор? (Олесь Донченко).
Хто головні героі оповідання?
Кого б ви хотіли наслідувати?
Дом.завдання: с. 147 - 150 читати, переказувати,
с.150 №5