Урок з українського читання для 3 класу. П’єса – казка. Бабусина пригода О. Олесь.
П’єса – казка. Бабусина пригода О. Олесь.
Мета: ознайомити учнів з поняттям п’єса – казка; удосконалювати вміння читати за особами з відтворенням міміки, жестів, рухів; розвивати уяву, пам'ять; виховувати бажання вчитися, захищати все живе.
Обладнання: портрет О. Олеся, картки для гри «Назви узагальнюючим словом», будинки з питаннями для гри «На вулиці казкарів», малюнки із зображенням квітів (троянди, незабудки, нарцису), фотографії із зображенням Донецького драматичного театру, таблиця словникової роботи, виставка книг О.Олеся, маски для інсценізації п’єси (Бабуся, ведмідь, песик, лис, каченята), малюнки із зображенням казкових героїв.
Література:
Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класів. К.: «Початкова школа». – 2006.
Максименко Н.М. Читання. 3 клас: Плани-конспекти уроків. – Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2005.
Доміна О.Д. Дидактичні та інтелектуальні ігри на уроках читання. 2-4 класи. Х.: Вид-во група «Основа», 2009.
Дівакова І.І. Інтерактивні технології навчання у початкових класах. Тернопіль: Вид-во «Мандрівець», 2011.
ХІД УРОКУ
1. Організація класу
1.1. Вітання гостей.
- Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
(Діти вітаються з гостями.)
1.2. Гасло уроку.
- А працювати будемо під гаслом:
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
2. Перевірка домашнього завдання.
2.1. Гра «Назви узагальнюючим словом».
- Зараз пригадаємо казки, які читали у цьому розділі.
- Нам допоможуть ці учні (учитель вибирає 3 учня.)
- Якщо вони правильно виконають завдання,то зможемо прочитати назву першої казки.
А інші діти читають слова на дошці (професії, шкідники, птахи)
1. Горихвістка, мухоловка, сорокопуд, сойка, садівник. (Птахи)
2. Птахолов, лісник, садівник, рибалка, тля. (Професії)
3. Гусінь, короїд, тля, шашіль, синиця. (Шкідники)
- Яке слово зайве?
- Назви узагальнюючим словом.
Діти називають узагальнюючи слова, якщо правильно сказали, то з’являється назва першої казки. («Закляття золота й вогню»)
- Як називається казка? («Закляття золота й вогню».)
- Хто є автором цієї казки? (Олександр Зима.)
- Правильно.
2.2. Гра «На вулиці Казкарів».
2057400144780
- Ми на вулиці Казкарів.
- Але це будиночки порожні. Їхні жителі залишили записки, в яких зазначають, де вони.
Діти по черзі виходять до дошки, беруть записку і читають вголос, а решта відгадує, герої з якої казки там живуть, хто її автор.
«Я дуже хочу з вами познайомитися, але соромлюсь своєї гидкої зовнішності» («Гидке каченя» Г.К.Андерсен)
«Терміново викликали лікувати звірів в Африку». («Айболит» К.І. Чуковський)
«Пішла до бабусі понесла їй пиріжки». («Червона Шапочка» Ш. Перро)
- «Побіг у школу, бо нічого не знаю». («Пригоди Незнайка та його друзів» М. Носов)
«Ми з Гердою у саду садимо троянди». («Снігова королева» Г.К.Андерсен)
«Пішла провідати семеро гномів». («Білосніжка і семеро гномів» Брати Грімм)
«Я в гостях у П’ятачка ». («Вінні-Пух» Алан Мілн)
- Як називається казка Всеволода Нестайко, в якій зустрічаються ці герої? («В палаці чарівних казок».)
2.3.Гра «Розшифруй слово».
- Будь ласка, розшифруйте слова.
1. с и р Н ц а (Нарцис)
457200135255
2. я н а Т д р о (Троянда)
457200117475
4572001898653. д и е з Н а б к у (Незабудки)
- Назвіть узагальнюючим словом? (Назва квіт)
- З назвою якої квітки ми зустрічалися у казці Ігора Калинеця? («Про що розповіли Незабудки».)
2.4.Підсумкова бесіда.
- Ми читали літературні казки.
- Чим вони відрізняються від народних казок? (У них є автор)
- Чому казки є чарівними? (В таких казках відбуваються події, яких насправді не існує)
2.5.Гімнастика для очей.
Заплющить очі, зараз ви чарівники.
Відплющить очі і слідкуйте за указкою.
(На дошці з’являються сніжинки, учитель указкою веде від однієї сніжинки до іншої, а діти очима слідкують.)
1714500151130
3657600609602743200175260
45720085090
3771900190501371600133350
274320043180
2. Мотивація навчальної діяльності.
2.1. Бесіда.
Учитель показує фотографії Донецького театру.
- Чи були ви коли-небудь в театрі?
- Що показують у театрі? (Виставу)
Щоб показати виставу, спочатку треба вибрати п’єсу.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, сьогодні ми починаємо вивчати розділ «П’єси-казки» і познайомимося з п’єсою-казкою поета Олександра Олеся «Бабусина пригода»
4. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Знайомство з поняттям п’єса.
- Що таке п’єса?
П’єса - драматичний твір, призначений для виставляння на сцені.
4.2. Знайомство з біографіє О. Олеся.
Перед тим як почнемо знайомитися з п’єсою-казкою, послухайте біографію О.Олеся
(Учитель розповідає біографію О.Олеся)
Олександр Іванович Кандиба народився у Білопіллі на Сумщині. Навчався в хліборобській школі, бо не було чим платити за гімназію. Рано почав давати приватні уроки. Інколи замість математики вчив своїх учнів складати вірші. У своїй літературній творчості Олександр використовував понад десять псевдонімів, серед яких був і псевдонім Олександр Олесь. З дитячою літературою найбільше поріднився тоді,коли з’явився на світ його первісток – син Олег. Батько в поетичній формі розказував йому про абетку, про математичні премудрості.
- Де народився О.Олесь?
4.3. Фізкультхвилинка (під музику).
Ми, малесенькі сніжинки,
Піднімаємось з-за парт
І сідаєм на стежинки
Запрошуючи сад.
А весна як завітає,
Вмить струмочками розтанемІ до неба позлітаєм,
Щоб дощем рясним скропить
Все, що дуже схоче пить4.4. Словникова робота.
Щоб стати артистом театру, потрібно скласти іспит: прочитати слова з тією інтонацією, якої вимагає розділовий знак над колонкою.
! ? .
Тікайте Ти хто така Вже вечір
гаразд медку час і спатки
гав – гав не пручайся такий звичай
лишенько напаслися ляжу задрімаю
клу|но|чок на лу|ку з гор|нят|ка ме|ду ску|біть пиль|нень|ко по|хап|ли|во їсть
Клунок - наповнена чим-небудь дорожня торба або мішок, пристосовані для носіння їх за плечима.
Скубіть – смикання за волосся, вухо.
Пильний - який робить щось або ставиться до чого-небудь з увагою
Горнятко - маленький горщик.
Похапливий - схильний до поспіху; який надто поспішає, роблячи щось.
4.5. Читання п’єси-казки учителем (с. 112-114)
Я буду читати , а ви поміркуйте, яку частину я читаю. (Зачин, основну частину, кінцівку)
4.6. Читання п’єси-казки за ролями.
Хто із дітей пройшов кастинг учитель роздає ролі.
Автор (учитель) Бабуся Песик Ведмідь
16002001136652971800113665
445770023495
4.7. Перевірка розуміння змісту прочитаного.
- Яку пораду дає бабуся каченятам?
- Що вирішила зробити бабуся?
- Хто порушив її сон?
5. Підсумок уроку.
5.1. Оцінювання учнів.
5.2. Бесіда
- Який розділ почали вивчати?
- Яку п’єсу-казку читали?
- Хто автор п’єси-казки?
- Яких дійових осіб ви можете назвати в цій п’єси-казки?
5.3. Вправа «Мікрофон».
(Учитель ставить запитання, учні передаючи мікрофон, висловлюють свою думку.)
- Яким був наш урок?
Цікавим,
навчальним,
казковим,
продуктивним,
веселим,
світлим,
загадковим.
- А ви на уроці якими були?
Дисциплінованими,
уважними,
зібраними,
активними,
вправними.
6. Домашнє завдання.
с. 111-114 підручника. Підготуватись до виразного читання п’єси.
Творче завдання (додаток)
Характеристика осіб.
Бабуся Ведмідь Песик
яка? який? який?