Розробка уроку на тему Україна — єдина країна

Тема. Україна – єдина країна.
Мета: розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави , розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави; виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни та формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів.
Обладнання: Конституція України, географічна карта, вислови, малюнок українки та українця, віночок, вишитий рушник, муз запис пісні, тризуб, прапор,перлина, пелюстки для квітів, мікрофон.

Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
(Учитель вітає дітей із початком нового навчального року, висловлює
побажання здоров’я, успіхів у навчанні, гарного настрою.)
Учні читають вірші:
Увага! Увага! Скінчилось літо!
А скільки пригод неймовірних прожито!
Поїздки до моря, веселі походи,
Ігри та сонце, дарунки природи!
Від серпня я пройшов місток,
У вересень ступив лиш тільки –
Сухий березовий листок
Спурхнув метеликом із гілки.
І другий крутиться млинком
А я біжу на шум і галас,
Де першим радісним дзвінком
До мене школа обізвалась!
Учитель. Пограймо в гру «Інтерв’ю» і дізнаємось, чи добре ви відпочили.
– Чи гарно ти відпочив улітку?
– Як ти допомагав своїм близьким?
– Як спілкувався з однокласниками протягом літа?
– Хто із задоволенням йшов сьогодні до школи?
– Хто скучив за товаришами?
– Про що думав по дорозі до школи?
Учитель. Давайте привітаємо один одного словами:
«Привіт, привіт, тобі, мій друже!
Я радий бачить тебе дуже.»
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Учитель.
Діти, тема нашого першого уроку «Україна – єдина країна»
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Материнський образ України встає з полинових степів і глибинної чорноземної скиби, як барва зоріє із зажури поліських озер, що чистими очима довірливо дивляться на світ, виростає недосяжно на повен зріст із карпатських верховин. Нема життя без України, бо Україна – це мати, яку не вибирають.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Людина насправді може бути доброю, сердечною,
милосердною тільки тоді, коли вона любить свою Батьківщину.
Учень
Моя Батьківщина – це вишеньки цвіт,
І верби над ставом, й калина.
Моя Батьківщина – це мрії політ,
Це рідна моя Україна.
Учень .
У моєї України – є і гори, і долини,
У Донецьку є вугілля,
Хлібом славиться Поділля.
У Карпатах є ліси дивовижної краси.
На Поліссі льон цвіте, мов нагадує про те,
Що в моєї України простір вільний,
Небо синє!

Вчитель: А зараз ми проведемо конкурс «Чи знаєте ви?»

Столиця України. (Київ)
Герб України (Тризуб)
Обрядовий хліб, який печуть на Великдень. (Пасха)
Найвища гора України. (Говерла)
Найвідоміший футболіст України сучасності. (Андрій Шевченко)
Грошова одиниця України. (Гривня)
Колір прапора України. (Блакитно – жовтий)
Розписані великодні яйця. (Писанки)
Найбільше озеро України. (Синевир)
Зібрані цього дня лікарські трави вважаються найцілющими. (Свято Івана Купала)
Скільки страв повинно бути на столі у Святий вечір? (Дванадцять)
Народна назва одного з найголовніших літніх свят, до якого православна церква приурочила свято Трійці. (Зелена, Клечальна неділя – «Зелені свята»)
Швидкий український танок. (Гопак)
Хто був гетьманом України? (Кирило Розумовський)
Хто з українських письменників узяв собі псевдонім – назву своєї національності. (Леся Українка)
ІV. Повторення вивченого матеріалу
Робота в групах. (У класі три ряди – три групи. Кожна група отримує окреме завдання, на виконання якого відводиться 3 хвилини.)
Учитель. Що потрібно для того, щоб виросла:
І група – отримує малюнок квітки;
ІІ група – отримує схематичний малюнок людини;
ІІІ група – отримує малюнок людини, що посміхається.
(Представник групи захищає колективну роботу групи і пояснює
зображення на малюнку.)
Під час перевірки застосовуються слайди:
І слайд: біля квітки з’являються слова: «сонце» як джерело світла і тепла,
«повітря», «вода», «ґрунт».
ІІ слайд: біля схематичного малюнка людини з’являються слова:
«сонце», «повітря», «вода», «їжа», «інші люди».
ІІІ слайд: біля малюнка усміхненої людини з’являються слова: «сонце»,
«повітря», «вода», «їжа», «інші люди», «доброта», «турбота», «розуміння»,
«співчуття», «Батьківщина»
Учитель. Як бачите, діти, що, для того щоб людина стала щасливою,
потрібно дуже багато чинників, які залежать від інших – наших рідних,
близьких, знайомих і всіх тих, хто нас оточує. Усі люди мають бути уважними один до одного, уміти помічати поганий настрій інших, співчувати і розуміти тих, хто знаходиться поруч. Не можна ображати інших. Але це також наука, якої варто навчатися. Саме цьому ми і будемо вчитися не лише на першому уроці сьогодні, а і впродовж всього шкільного життя.
V. Тренінги.
Гра «Чарівна перлина».
Учитель. Хочу вам запропонувати гру. Я тримаю в руках чарівну перлину. Вона чарівна тому, що завдяки їй говорити може здійснитися бажання . Що треба дитині для того, щоб відчути себе справжнім патріотом України, її громадянином? (учні знову висловлюють свої думки).
1 учень: Добре вчитись, щоб у майбутньому оволодіти спеціальністю і приносити користь.
2 учень: Брати активну участь у житті класу і школи, відчувати свою причетність до шкільного життя і до життя країни.
3 учень: Любити природу, берегти і примножувати її багатства: садити сади, ліси, квіти, розчищати джерельця, щоб не міліли річки. Турбуватись про майбутнє нашої держави.
1 учень: Берегти історичні і духовні пам’ятки нашого народу, не руйнувати, а вивчати і творити нову історію рідного краю.

Гра «Готуємо сюрприз». У квітчай свою країну
Клас об’єднується в групи: хлопці і дівчата. Кожна група отримує аркуш
формату А4 і пелюстки квітки за кількістю дітей у групі. За хвилину діти в групі повинні приклеїти пелюстки так, щоб вийшла квітка в подарунок іншій групі. (Аркуш паперу навмисне має бути невеликий, щоб діти вчилися співпрацювати, не ображаючи один одного. Ідеальний варіант, коли квітка вийшла і всі пелюстки видно, жоден не заклеєний іншими пелюстками.)
Після роботи вчитель прикріплює на дошці сюрпризи й аналізує, хто
краще вміє співпрацювати – хлопці чи дівчата, робота якої групи була більш спокійною та організованою.
VІ. Систематизація вивченого матеріалу
Учитель. Ми бачимо, наскільки несхожі результати отримали. Це
відбувається тому, що всі люди різні, усі працюють по-різному, але є особливі риси, що відрізняють одні народи від інших. Прослухайте вірш і скажіть, про які таланти в ньому йдеться.

Коли це все було – ніхто не знає,
Але легенда так розповідає:
Надумав Бог про всіх подбати,
Талантами людей обдарувати.
Французам дав красу та елегантність,
А німцям – дисципліну та педантність,
Любов до моря дарував англійцям,
Росії – владність,
А голландцям – квіти.
Ну, як таким дарункам не радіти!
Підвівся Бог зі свого трону,
Вдоволено поправив він корону.
І тут побачив дівчину в куточку,
Одягнену у вишиту сорочку.
– Чом плачеш ти?
– Як звуть тебе, дитино?
Вона відповіла: Я – Україна.
А плачу, Боже, бо не бачу меж
Від пролитої крові і пожеж.
Чому, скажи мені, така зла доля?
В своїй землі немає правди й волі!
– Та он яка історія твоя!
Та тільки всі роздав таланти я –
Скоріше треба було підійти
І тут дівчина вже хотіла йти,
Та Бог підняв правицю, зупинив.
І з дівчиною знов заговорив:
36
– Неоціненний скарб один я маю,
Уславить він тебе у світі, знаю.
Бери його та бережи.
Це – пісня.
Взяла дарунок, до грудей притисла,
І понесла ту пісню по межі:
«Нам, Боже, Україну збережи!».
(Відповіді дітей.)
Учитель. Наша країна на сучасному етапі переживає складні часи. Що
може допомогти українцям?
Звичайно, уміння розуміти один одного, допомагати один
одному, співпереживати почуття іншої людини. Українці мають славну історію і традиції. Щоб Україна стала сильною державою, нам усім треба вміти співпрацювати, чути і розуміти один одного. А в будь-які складні часи
переживати всі негаразди допомагала пісня. Одна з головних – Гімн України.
Давайте прослухаємо і пригадаємо правила поведінки людей під час його
виконання.
Звучить Гімн України.
Учитель. У нашого народу є багато прислів’їв про Батьківщину.
Пригадаймо їх.
* Люби і знай свій рідний край.
* За рідний край і життя віддай.
* Україна рідненька, як батько і ненька.
* Та земля мила, де мати народила.
Учитель. Ми з вами знаємо, як співпрацювати в групі, як жити в школі,
щоб усім було добре. А тепер я пропоную вам спробувати скласти правила для
громадян нашої держави, для українців та інших народів, що живуть на
території України. Складати правила будемо разом, поважаючи думку інших,
не перебиваючи, не повторюючись.
Правила для громадян України:
1. Поважати один одного.
2. Не ображати ні словом, ні ділом іншу людину, якої б національності
вона не була.
3. Ставитися із розумінням до інших людей.
4. Допомагати один одному.
5. Бути чуйним і уважним.
6. Сприймати людину такою, якою вона є.
VІІ. Підсумок уроку
– Про що йшла мова на уроці?
– Чого ми навчалися сьогодні?
– Що найбільше запам’яталося?
Піклуйтеся про свію країну і не дозволяйте їй зарости бур’янами,
наповнюйте її добром, гарними вчинками і сонячним світлом любові.





15