Узагальнення й систематизація знань з теми «Основні класи неорганічних сполук».
Урок для учнів 8 класу.
Тема. Узагальнення й систематизація знань з теми: «Основні класи неорганічних
сполук».
Мета: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Основні
класи неорганічних сполук»; з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і
навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів, основ, кислот
та солей, їх фізичних і хімічних властивостей, способи одержання, рівень
розуміння основних понять; показати уміння й навички роботи з опорним
конспектом; розв’язування різнорівневих розрахункових та експеримен-
тальних задач; уміння працювати в парах за опитувальником, у групах;
вміння працювати з додатковою літературою з теми; працювати творчо,
активно, розумом та показати уміння використовувати знання на практиці.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Форма роботи: урок-мандрівка, урок-гра.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця
розчинності, ряд активності металів, картки-завдання; на дошці
висловлення «Екологія- сходження до розуму»(А.Конан Дойл).
Хід уроку
Організація класу
Учні об’єднуються в чотири команди з умовними назвами «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі», та вибирають капітана. Завдання передбачені як групові (для всієї команди), так і індивідуальні (для кожного члена команди). За кожну вірну відповідь учень та команда отримує по фішці. Наприкінці уроку підраховується банк кожного учня й переводиться в оцінку.
Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок.
«Бліц-турнір»
Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя. Якщо відповідь неправильна,право відповіді переходить до іншої команди. Асистент веде залік відповідей гравців.
Закінчить фразу.
Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й.(Основні).
Складана речовина, що складається з атомів металу й кислотного залишку-це(Сіль).
Кислотні оксиди не взаємодіють з(Кислотами).
Реакція взаємодії між кислотами й основами називається(Нейтралізація).
За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на (Одно-, дво-, триосновні).
Індикатором на кислоти є(Лакмус).
У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору(Малинового).
Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називаються.(Оксидами).
У результаті взаємодії основного й кислотного оксиду утворюється .(Сіль).
10)Розчинні у воді основи називаються(Лугами).
11) Основні оксиди не взаємодіють з (Основами).
12) За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й (Оксигеновмісні).
13) Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються .(Основами).
14) Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється .(Кислота).
15) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на..(Оксиди й воду).
16) Метиловий оранжевий набуває червоного кольору в середовищі(Кислому).
17) Унаслідок розчинення основних оксидів у воді утворюється(Основа).
18) Гідроксиди,що взаємодіють і з кислотами, і з основами, називаються(Амфотерними).
19) Хімічні реакції, з допомогою яких можна визначити речовини, називаються (Якісними реакціями).
20) Складні речовини, що складаються з атомів Гідрогену та кислотних залишків, називаються ..(Кислотами).
«Сем бед - один ответ»
Кожна команда одержує картку із завданням. За 5 хвилин гравці записують на аркуші відповіді. Кожна правильна відповідь – 1 фішка.
З хімічних елементів К, S, O, H, C, P, Al, Zn,Cl,Ca складіть усі можливі формули речовин і назвіть їх.
Команда «Оксиди» складає формули основ.
Команда «Основи» складає формули кислот.
Команда «Кислоти» складає формули солей.
Команда «Солі» складає формули оксидів.
«Поле чудес»
Кожна команда одержує картки з формулами речовин.
З’єднайте стрілочками із центральною речовиною тільки ті речовини, що можуть із нею взаємодіяти, запишіть рівняння хімічних реакцій.
Картка 1.
P2 O5 Na2 O
HCl CaO H2 SO4
NaOH CuCO3
Картка 2.
Zn(OH)2 SO3
HCl NaOH Li2 O
Ca(OH)2 AlCl3
Картка 3.
P2 O5 H2 SiO3
NaOH H2 SO4 K2 O
Cu(OH)2 CuCO3
Картка 4.
SO3 Na2 SO4
NaOH CuSO4 Fe
BaCL2 H2 SO4
«Один за всіх»
Кожен учень одержує картку – завдання і працює індивідуально.
Здійснити перетворення.
Na>Na2 O>NaOH>NaCl>Na2 SO4
Ba>BaO>Ba(OH) 2 >BaCL2 >BaSO4
Ca>CaO>Ca(OH)2 >CaF2 >Ca(NO3 )2
Zn>ZnO>Zn(NO3 )2>Zn(OH)2>ZnO
Al>AlCl3 >Al(OH)3>Al2 O3>Al(NO3)3
Розв’язування розрахункових задач
Обчисліть кількість речовини водню, необхідного для відновлення 12г свинцю з його оксиду.
Який об’єм (н.у.) газу кисню потрібно витратити на зрідження 2,3 г натрію.
Який об’єм кисню витратиться на спалювання 6,4г міді, якщо утвориться купрум ( ) оксид.
Обчисліть масу оксиду, який утворюється при взаємодії 6,5 г натрію з киснем.
Обчисліть масу барію, що вступить у реакцію з 2,5 л кисню (н.у.).
Інтелектуальний конкурс «Оксиди, кислоти, основи, солі +екологія
+медицина = життя»
Висловлення на дошці:
«Медик без належного пізнання хімії досконалим бути не може»
(М.В.Ломоносов).
«Екологія – сходження до розуму» (А.Конан Дойл).
цинк оксид-основа зубних цементів;
хлоридна кислота-в разі зниженої кислотності шлунка;
нітратна кислота-використовується для виробництва ліків (нітрогліцерину);
-борна кислота-антисептик;
калій гідроксид-у хірургії для припікання;
кальцій гідроксид-проти опіків, протиотрута в разі отруєння сульфатною кислотою;
амоній гідроксид-нашатирний спирт;
утворення кислотних дощів;
наркотично впливає на людину, подразнює шкіру, спричинює підвищення адреналіну та зменшення амінокислот;
карбон(II) оксид, або чадний газ- сполучається з білком крові гемоглобіном у 200-300 разів швидше, ніж кисень, спричиняючи анемію, голодування клітин, смерть;
кислоти-їдкі, кислі-спричиняють опіки, роз’їдають тканини, папір; пари кислот дуже отруйні;
луги-їдкі; треба берегти шкіру й очі від потрапляння лугу.
Підсумок .Учитель підбиває підсумок всього уроку та окремих видів навчальної діяльності.
Посміхніться собі, одне одному, вчителю. Якщо ви задоволені собою, підніміть дві руки; якщо задоволені роботою на уроці – лясніть один раз, якщо задоволені роботою класу – лясніть двічі, уроком – тричі. «Радості та успіхів вам!»
15