Разработка урока ”В.С.Стус. Основі мотиви поезії. Любов до рідного краю. Біль і туга за ним. Поетичні образи творів”.
Урок№2
Тема:”В.С.Стус. Основі мотиви поезії. Любов до рідного краю. Біль і туга за ним. Поетичні образи творів”.
Мета : поглибити знання учнів про тематику і мотиви творів В.Стуса розвивати вміння аналізувати твори, виховувати любов до рідного краю, його людей.
Наочність: портрет В. Стуса, його твори.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. II. Актуалізація знань учнів.
1.Бесіда:
- Що я дізнався про В.Стуса в 11 класі?
- Що відомо про роки навчання Стуса?
- Які роки для В.Стуса були часом поезії? Кого найбільше цінував із сучасників?
- Як розумієте: Життя В.Стуса – подвиг?
- Чого навчає В.Стус своїм життям?
2. Читання учнями напам’ять поезії В.Стуса ( за вибором).
III. Оголошення теми, мети уроку.
IV. Сприймання навчального матеріалу.
Лекція з елементами бесіди.
Учитель:
Страдницький шлях боротьби й поневірянь Василь Стус розпочав у середині 60-х років. Ми маємо пишатися людиною, котра пройшла гідно свій жертовний шлях. Василь Семенович свідомо поклав життя. Сподіваючись на пробудження правди в волі. Тіло його покоїться в рідній землі, ф з його творами глибше познайомимось сьогодні на уроці.
Літературний доробок поета великий, проте за життя В.Стуса в Україні не вийшло жодної збірки. В. Стуса у 1969 році записав: “ Поет повинен бути людиною. Такою, що, повна любові, долає природне почуття зненависті, звільняється од неї, як од скверни. Поет – це людина. Насамперед ”. Це він втратив надію побачити друком свою першу книжку поезій “Зимові дерева”. Отож тематика його творів-це роздуми про людину, її сутність, повагу до людини, любов до рідного краю.
Більшість його збірок було видано за кордоном, а збірка “птах душі” втрачена назавжди, бо знищена кадебістами. Збірка”Круговерть”складаеться лише з трьох віршів: ”кольоровий образок”, “То-пантофлі?”.
Другу збірку творів “ЗимовІ дерева” в.Стуса відсилає до видавництва ”Молодь”, а потім, від безнадії видати її там,- до видатництва ”Радянський письменник”. Та все ж надрукувати ъъ на Батькывщиніне вдалося. Побачила чвіт у 1970 році в Брюсселі. На сьогодні існує понад десятка варіантів цієї збірки. Характерні образи поезій. Автор звертається до космосу, до природи, бо відчуває себе їх частинкою.
“Зимові дерева” – то відображення духовного мороку кінця 60- х років. Часом Стус бракує сили, та згадка про рідний край не покидає його. У його уяві образ України, зрадженої й зрадливої, “ моєї й чужої мені”, “храму, зазнаного скверни”, “нестерпної рідної - України”.
Догоряють українські ватри,
Догоряє український весь край.
Моя дорога догоряє.
Спрагою жолобиться душа.
Україною він жив і марив на чужині. Любов до України – сенс життя Стуса. Саме їй поет присвячує багато віршів. Наприклад, вірш “На колимськім морозі калина”.Поет побачив на колимській морозі- калину- символ України. Це не марення- вона і справді там росте. Цвіт калини автор порівнює зі сльозами. Та щей рудими – припалений вогнем колір червоної калини викликає асоціацію з кривавими слізьми. Побачив герой калину і відразу згадалось йому Україна:
Неосяжна осонцева однинаІ собором дзвінким УкраїнаНаписалось на мурах тюрми.
1970-1971р.- це роки напруженої інтенсивної праці. Закінчена й видрукувана третя збірка поезій”Веселий цвинтар”(43 вірші)
Стус малює картину суспільного стада, що захоплено кублиться в болоті, насолоджуючись запашним духом розкладу.
Основну четвертої книги поезії “Палімпсести” закладено в стінах Київського КДБ, книги авторського упорядкування якої ніколи не було. Твори були написані на різноманітних зшитках паперу. Вони написані здебільшого за колючим дротом. Багато друзів поета відзначали, що Стус ніби не реагував зовнішньо на події. Що відбувалися навкруги. Та тільки пізніше, читаючи вірші поета, вони вгадували в них ті події, які здавалися, не стосувалися його.
Був зал, мов постріл, - довгий і глухий людських облич безмежні анфілади,безсильні вивільнитися з досади, і тьмяні риси тінили гілки жемарних слів. Глухоніма вода, вона своє зусилля залишала в однім мені, і близилась жада наближення. І ось на погляд мій пішли партери, бельетажі, гори балконів піднебесних. Рвалиштори глухі бажання. Доосліплих вій тулилося повітря. І межа страшил, ніби холодок ножа.
Ось так хід суду над поетом висвітлено за допомогою образної системи.
Одним із віршів В.Стуса “ За літописом Самовидця” створено на основі історичних записів одного з авторів українських козацьких литописів XVIIст. - Самовидця.
2..Читання учнем “За літописом Самовидця”.
3.Бесіда:
- Що ж відтворив поет у цьому вірші?
- Кого автор показав у творі?
- До чого призвели вчинки пращурів, які ворогували між собою?( прочитати рядки)
- Які художні засоби використовує?
4. Висновок: поет створив образ України - матері, яку роздирають чужинці і гнівно осуджає тих, хто заради своїх егоїстичних прагнень допускає національне поневолення.
В. Цей вірш Стус створив на засланні, тому в ньому так виразно відчувається туга за рідною землею.
Вірш “Не можу я без посмішки Івана ”, присвячений критику і поету, другу Івану Світличному , який був заарештований у вересні1965 року. Василь Стус виступив на захист товариша по перу, гостро переживає втрату друга, відчуває, що на нього є десь вилике досьє.
“В проваллях ночы, коли Киъв спить, а друга десь оббрыхують старанно, склепить очей не можу ні на мить ”.
Поет засуджує “ мужів хоробрих”, “правдолюбів”, що не мають сміливості виступити протии несправедливості. У цьому вірші - цілковите поясненея “ політичної” діяльності В.Стуса: не може чесна людина мовчати, коли її товариша кинуто за грати! Бо якщо люди перестануть реагувати на несправедливість, світ стане надто задушливим.
“ Ярій, душе. Ярій. А не ридай…”- це вірш – присвята Аллі Горській, яка була по-звірячому вбита 1970 року. Поет бачив, як гине Україна, обплутана системою управління, як гинемова, культура, як гинуть кращі українці.
Головною темою поезій ВюСтуса є тема рідної землі. Про повернення у дитячі таюнацькі роки говорить поет у вірші “ О земле втрачена, явися”. Стус згадує перше кохання, радість пізнання любові, бо здається тоді, що все існує навколо тільке для тебе, тільки для твого щастя.
Щире й віддане кохання ліричних героїв, пам΄ять про першу зустріч – основа думка вірша “Весняний вечір. Молоді тумани”. Поезія вабить особливою, трепетною повагою до жінки, щирим коханням ліричних героїв.
-Я так тебе любила, мій коханий,
- Прости мене – я так тебе любив.
І срібляться озерами долини
Шовковий шепіт пригашених калюж.
Василь Стус дуже дорожив своєю сім’єю любив дружину Валю і сина Дмитрика. Але любив він не менш І Країну, справедливість, чесність, людську гідність. Про це свідчать його записи “ З таборового зошита”.
5. Читання учнем “на Колимі запахло чебрецем”.
Вірш “ На Колимі запахло чебрецем” був написан у період заслання. Побачення, кудиприїхала дружина з сином, були нечастими і короткими. Поет бачив страждання в очах дружини, протее в його уяві булла не тільки родина, а й уся Україна. З приїздом коханої Колима навіть запахи свої знінює: пахне чебрицем, руто-м΄ятою і кропивою.
Серед творів В.Стуса важливе значення має вірш “Останій лист Довженка”.
6. Учень читає вірш “останій лист Довженка”.
7. Бесіда:
- Яку мрію Довженка передав поет у своєму вірші?
- Що відомо про О.П.Довженка?
- Які відомі вам твори О.Довженка?
Учитель:
Олександр Довжеко був людиною багатогранного таланту: режисер, прозаїк,драматург, публіцист, художник. Його фільми знають у всьому світі, він був нагороджений орденами, але він був в’язнем. Довженко був не в злагоді з владою від перших своїх кроків у мистецтві.
У 1932 році через старість і правдолюбство Довженкового батька вигнали з колгоспу. Тоді ж був створений фільм “Іван”, за який мало не ростріляли Олександра Петровича Довженка. Свої почуття митець міг довірити тільки щоденнику, де виражав свої думки, почуття, мрії про побачення з рідною землею, з Україною
“Пустіть мене до себе. Поможіть мені востаннє розтроюдить рану, побачити Дніпро, води востаннє у пригорщі з криниці зачерпнуть”.
У 1952 році на мить вирвався в Україну – зустріч з нею воскресила Довженка. У своєму “Щоденнику” він написав: “нічого дорожчого у світ немає для мене… річка моя, життє моє… чого так пізно прийшов до твого берега, теплого і чистого? ”
Затверджуючи аналіз творчості В.Стуса, необхідно відзначити, що сьогодні вже важко уявити українську поезію другої половини минулого століття без постаті В.Стуса, поета, літера знавця, правозахисника. Його вірші перекладані англійською, німецькою, російською мовами. Але при цьому В.Стуса залишаеться глибоко національним поетом, який правдиво розповів про трагічну долю України, її народу.
В.С.Стус- дбайливий батько. Хотілось б зачитати листа до сима Дмитра від 3 жовтня 1983 року. (кн… Дивосвіт “Веселки”, том 3, стр.324).
IV. Підсумок. Оцінки за урок.
Vi. Домашнє завдання
Підготувати усне повідомлення”Творчість В.Стуса”
Читати напам´ять ( за вибором) один з віршів.