«Мотив жіночої долі у творчості Т. Г. Шевченка. Поеми «Катерина», «Наймичка».
Тема: «Мотив жіночої долі у творчості Т. Г. Шевченка. Поеми «Катерина», «Наймичка».
Мета: дослідити особливості тематики жіночої долі у творчості Т.Г. Шевченка в кріпосній Україні;розкрити ідейно-художній зміст творів «Катерина» та «Наймичка»;охарактеризувати в порівнянні образи героїнь поем;
розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, вміння логічно і критично мислити; вміння ґрунтовно висловлювати свої думки;
робити виважені висновки; виховувати повагу до жінки, зневажливе ставлення до гноблення, підступництва, зради.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Шевченка, виставка його творів, ілюстрації, мультимедіа, тестові завдання, картинки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Емоційна готовність учнів до уроку.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Т.Г.Шевченко
(Запис епіграфа до зошита)
Слово вчителя. За день до народження Дитина сказала Богові:
Я не знаю, що повинна робити у цьому Світі.
А Бог відповів:
- Я подарую тобі Ангела. Він завжди буде поруч з тобою.
- Але я не розумію його мову.
- Ангел буде навчати тебе своєї мови. Він оберігатиме тебе від всіх бід.
- Як і коли я повинна повернутися до Тебе?
- Твій Ангел скаже тобі все.
- А як звати мого Ангела?
- Не важливо, як його звати. Ти будеш називати його – Мама.
Тому не випадково темою сьогоднішнього уроку буде доля двох жінок, Катрі та Ганни,які по-своєму розуміли щастя,відповідальність,материнство
(запис теми у зошити)
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.
Слово вчителя: Жіноча доля в Шевченкових творах завжди трагічна, бо такою вона була в жінок, яких поет зустрічав у житті. Це і рідна ненька, це його сестри Катря, Ярина та Марія, це його трепетна юнача любов Оксана Коваленко.
(Показ презентації про жінок)
І слайд: Першим сильним почуттям Тараса було його дитяче кохання до Оксани Коваленко. Вона стала Шевченковою Беатріче, а її особиста трагічна доля стала трагедією його серця.
У віршах, присвячених Оксані, ''Мені тринадцятий минало'', ''Ми вкупочці росли'', ''Не молилася за мене'', створених на засланні, доторкаємося до особисто пережитого Шевченком.
ІІ слайд: Шевченко їде в 1843 році в рідну Україну. І саме в ці роки 1843–1847 переживає він справжнє, своє єдине велике кохання. До цього він зовсім не думав про шлюб. Але після подорожі в Україну у поета з’являється те характерне для нього і вже незмінне упродовж усього життя бажання мати свою родину, свій дім, дружину, тихий і надійний захисток. Це бажання невдовзі переросло в гостру душевну потребу. Він намалював її портрет, присвятив вірш «Немає гірше як в неволі» та кілька віршів-спогадів про Україну(Ганна Закревська).
ІІІ слайд: Закохане серце Варвари Рєпніної, дочки російського державного діяча, відчуло великий поетичний талант Шевченка. Княжна першою назвала його генієм нехтуючи людськими забобонами, сміливо простягла руку через соціальну безодню між нею і поетом. Чи соціальна нерівність, чи відсутність справжнього почуття з боку Шевченка стали на шляху до поєднання його долі з долею В. Рєпніної? Ця таємниця назавжди схована в їхніх серцях. Але вже той факт, що Шевченко подарував їй свій автопортрет, присвятив поему російською мовою ''Тризна'', є свідченням глибокої симпатії до цієї неординарної жінки. Згодом вона стала близьким другом, сестрою і сумлінням поета.
ІV слайд: Зрозуміти і всім серцем підтримати Тараса Григоровича у далекому засланні змогла дружина коменданта Новопетровського укріплення Ускова Агата Омелянівна. В листі до Залеського (10 лютого 1855 р.) він писав: ''Я полюбил ее возвышенно, чисто, всем сердцем и всей благодарною моей душой. Не допускай, друже мой, и тени чего-либо порочного в непорочной любви моей''. На жаль, місцеві плітки порушили безпосередність цих взаємин, а але й у наступні роки вони підтримували дружні стосунки.
V слайд: У Нижньому Новгороді Шевченка застало чергова поетично-любовне захоплення: Катерина Піунова - молоденька 16-річна акторка.
VІ слайд: Останнім почуттям, що спалахнуло в серці Шевченка, була любов до Ликери Полусмакової, колишньої наймички, кріпачки.
27 липня 1860 року він посватався до неї,але не судилося стати Шевченковою долею і Ликерії Полусмаковій. Згодом вона виходить заміж за перукаря Яковлєва. А серце поета переповнюють біль, розпач, безнадія від усвідомлення страшної всеохопної самотності.
VІІ слайд: Такою жахливою була трагедія самотньої душі великого Поета Тараса Григоровича Шевченка...
Ще відомо,що у травні 1904 року до Канева приїздила Ликера Яковлєва,
яка зробила у книзі відгуків такий запис:“13 травня 1905 року приїхала твоя Ликера, твоя люба, мій друже. Подивись, подивись на мене, як я каюсь”
Вчитель: Дякую за вичерпну інформацію. А які твори про жіночу долю займають особливе місце у творчості Т.Г.Шевченка?
Учень: Серед творів, присвячених показові гіркої жіночої долі особливе місце посідає поема «Катерина», присвячена Жуковському в пам’ять дня викупу поета з кріпацтва (1838) та поема «Наймичка» (1860), висловлена в іншому емоційному ключі,де поет зробив еволюцію образу матері.
Слово вчителя. На сьогодні ви прочитали обидві поеми,робили вдома ідейно-художній аналіз творів. Перевіримо,що ви отримали.
1.Яка тема поеми «Катерина» та «Наймичка»?
(«Катерина» - зображення трагедії селянки-покритки,зумовлену тогочасним суспільним ладом,коли пани знущалися над людьми. «Наймичка»- зображення важкої долі жінки-кріпачки,яка вимушена була все своє життя страждати і приховувати своє материнство.)
2.Яка ідея творів?(засудження панства,самодержавства;висловлення співчуття до становища жінки-покритки у тогочасному суспільстві)
3.Яка основна думка поем?(мати – це найсвятіше,що є у кожної людини)
4. Яка проблематика творів?
Любов і страждання;
Батьки і діти;
Моральні закони тогочасного суспільства;
Честь і безвідповідальність;
Крах ілюзій.
5.Визначте жанр творів (реалістична ліро-епічна соціально-побутова поема)
6. Які сюжетні лінії поем?(коротко оповідь)
7.Яка композиція поеми «Катерина» та «Наймичка»?
«Катерина»
«Наймичка»
Композиція поеми «Катерина» складається з 5 розділів:
Звернення до дівчат-селянок.
народження позашлюбного сина.
Прощання з батьками.
Поневіряння Катерини на чужині.
Зустріч зі спокусником-офіцером і смерть Катерини.
Епілог – зустріч Івася-байстря з його «батьком.»
Пролог і 8 частин.
Розповідь про молоду наймичку.
знайомство зі старими заможними хуторянами – дідом та бабою.
Син Марко.
Маркова сім’я.
Признання перед смертю.
Робота в парах. Охарактеризуйте образ Катерини та Ганни,наводячи цитати з твору.
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 141513 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Слово вчителя: Отже, обидві жінки народили позашлюбних дітей. Катерина покинула свою дитину напризволяще,а сама загинула,а Ганна знайшла в собі сили,щоб знайти інший шлях вирішення проблеми і залишилася вірно,люблячою матір
·ю.
ІV. Закріплення нового матеріалу.
1. Цитатний диктант.
1) Про кого поет пише:
Не журиться -
Вмиється сльозою,
Возьме відра, опівночі
Піде за водою,
Щоб вороги не бачили;
Прийде до криниці,
Стане собі під калину,
Заспіває Гриця. Катерина
2) Про кого думає Катерина?
«Отут з муштри виглядала,
Отут розмовляла,
А там а там сину, сину!
Та й не доказала. Москаль
3) Іде шляхом молодиця,
Мусить бути, з прощі.
Чого ж смутна, невесела,
Заплакані очі?
У латаній свистиночці,
На плечах торбина,
В руці ціпок, а на другій
Заснула дитина.
- Куди йде Катерина? Московщина
4) «Нехай, кажуть, - гине ледача дитина,
Коли не зуміла себе шанувать»
Хто так говорить за Катерину? Люди
5) «Дура, отяжися!
Возьмите прочь безумную!»
Кому належать ці слова? Іван
6) Чорнобрива Катерина
Найшла, що шукала.
Дунув вітер понад ставом –
І сліду не стало.
- Що зробила Катерина після зустрічі з москалем Іваном? Втопилася
7) А пан глянув одвернувся
Пізнав, препоганий,
Пізнав тії карі очі,
Чорні бровенята
Кого впізнав пан? Свого сина Івана
8) У неділю вранці-рано
Поле вкрилося туманом;
У тумані, на могилі,
Як тополя, похилилась
Молодиця молодая, -
так розпочинає Шевченко
Про кого пише Т. Шевченко? Про наймичку Ганну
9) Ще змалечку удвох ягнята пасли,
А потім побралися,
Худоби діждалися,
Придбали хутір, став і млин,
Садок у гаї розвели,
І пасіку чималу –
Всього надбали. Трохим та Настя
10) Хто так доглядав за Марком?
А коло дитини
Так і пада, ніби мати;
В будень і в неділю
Головоньку йому змиє,
Й сорочечку білу
Що день божий надіває. Ганна
11) Скрізь порання: печуть, варять,
Вимітають, миють
Та все чужі. Де ж наймичка?
Куди відправилася Ганна перед весіллям Марка? На прощу у Київ
12) Занедужала небога.
Уже й пригощали,
Й маслосвятіє служили, -
Ні, не помагало.
Про кого йде мова в цих рядках? Про Ганну
Взаємоперевірка
V. Рефлексія
Показ презентації про матір та сина. На її фоні декламування вірша про матір Напраснікової А.Г.
Мамо,голубко,спасибі за щирість,
Спасибі за щастя,любов і тепло.
За усмішку ніжну, тремтливу і грішну,
За ночі безсоння,майбутнє крізь скло.
Без тебе,кохана,сумною є днина,
Сумує Дніпро, соловей у гаю.
Сумує тополя,до хати стежина,
У кожнім струмочку тебе впізнаю.
Радій ,моя люба,з тобою молитва,
З тобою думки ,барвінковий квіт.
Не плач,не сумуй,позаду гонитва,
А поряд любов і веселковий світ.
VІ .Підсумки
Метод «Мікрофон»
1.Чи засуджуєте ви Ганну за приховання від Марка, що вона є його мати? Чому?
2.Чи могла Катерина вчинити по-іншому?
Вона могла б випроситись у батьків
Підкинути дитину заможнім людям
Піти в найми при монастирі
позитивне
негативне
позитивне
негативне
позитивне
Негативне
Н-д, Зберегла б життя, була б поряд з дитиною
Н-д,
Все життя потерпала б знущань від людей
Н-д,
Дитина жила б в достатку
Н-д,Вона не бачила б дитини, Івась був би позбавлений материнської любові
Н-д, Забезпечила б дитину харчами, любов’ю
Н-д, Покриткою все одно б залишилась
VІІ. Домашнє завдання. Прочитати поему «Марія», вірш «Сон», написати твір-мініатюру «Майбутнє Івася».
VІІІ. Оцінювання з коментарем.
Цитатний диктант.
1) Про кого поет пише:
Не журиться -
Вмиється сльозою,
Возьме відра, опівночі
Піде за водою,
Щоб вороги не бачили;
Прийде до криниці,
Стане собі під калину,
Заспіває Гриця.
2) Про кого думає Катерина?
«Отут з муштри виглядала,
Отут розмовляла,
А там а там сину, сину!
Та й не доказала.
3) Іде шляхом молодиця,
Мусить бути, з прощі.
Чого ж смутна, невесела,
Заплакані очі?
У латаній свистиночці,
На плечах торбина,
В руці ціпок, а на другій
Заснула дитина.
- Куди йде Катерина?
4) «Нехай, кажуть, - гине ледача дитина,
Коли не зуміла себе шанувать»
Хто так говорить за Катерину?
5) «Дура, отяжися!
Возьмите прочь безумную!»
Кому належать ці слова?
6) Чорнобрива Катерина
Найшла, що шукала.
Дунув вітер понад ставом –
І сліду не стало.
- Що зробила Катерина після зустрічі з москалем Іваном?
7) А пан глянув одвернувся
Пізнав, препоганий,
Пізнав тії карі очі,
Чорні бровенята
Кого впізнав пан?
8) У неділю вранці-рано
Поле вкрилося туманом;
У тумані, на могилі,
Як тополя, похилилась
Молодиця молодая, -
так розпочинає Шевченко
Про кого пише Т. Шевченко?
9) Ще змалечку удвох ягнята пасли,
А потім побралися,
Худоби діждалися,
Придбали хутір, став і млин,
Садок у гаї розвели,
І пасіку чималу –
Всього надбали.
10) Хто так доглядав за Марком?
А коло дитини
Так і пада, ніби мати;
В будень і в неділю
Головоньку йому змиє,
Й сорочечку білу
Що день божий надіває.
11) Скрізь порання: печуть, варять,
Вимітають, миють
Та все чужі. Де ж наймичка?
Куди відправилася Ганна перед весіллям Марка?
12) Занедужала небога.
Уже й пригощали,
Й маслосвятіє служили, -
Ні, не помагало.
Про кого йде мова в цих рядках?
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Жертва тогочасного суспільства
Безталанна
ніжна
Здатна до великих страждань
Набожна, терпляча
Працьови-
та і щедра
Щира, проста, відверта
Любляча мати
Ганна
Відверта і довірлива.
Щира і проста, чесна і благородна
Рішуча, безжалісна
Здатна на великі страждання
Покритка
«чорні брови»,
«карі очі»,
біле личко
Катерина
Жертва тогочасного суспільства
Безтала-нна
ніжна
Здатна до великих страждань
Набожна, терпляча
Працьови-
та і щедра
Щира, проста, відверта
Любляча мати
Ганна
Відверта і довірлива.
Щира і проста, чесна і благородна
Рішуча, безжалісна
Здатна на великі страждання
Покритка
«чорні брови»,
«карі очі»,
біле личко
Катерина
15