Урок:«Ізопроцесси»,«Властивості рідини»,10 клас-інформаціїно-технологічний профіль 
«Ізопроцесси»,«Властивості рідини»
Мета: активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні теми за рахунок включення в дослідницьку роботу з використанням ПК.
Освітня: повторити залежність між двома змінними термодинамічними параметрами при незмінному третьому, показати застосування газових законів за допомогою експерименту. Ознайомити з особливостями будови рідини.
Виховна: продовжити виховання особистісних якостей: самостійності, відповідальності, толерантності, формування взаємодопомоги, доброзичливого ставлення один до одного, розвивати культуру спілкування і культуру відповіді на запитання; вміння вислухати інших при роботі в класі, в групах; формувати навички безпечної роботи.
 Розвиваюча: розвивати прийоми дослідницької роботи, вміння аналізувати, робити виводи; вирабативать вміння пояснювати газові закони на основі положень МКТ; описувати стан і ізопроцесси ідеального газу, давати і пояснювати графічне зображення процесів.Метод: групова (парна) дослідницька діяльність із застосуванням ПК
Обладнання:лабораторне обладнання , ПК, телевізор.План уроку.      1.Організаційниймомент.
Постановка проблеми; тема уроку. 3-4 хв.
 Вступне слово вчителя.
     
 2. Актуалізація знань по темі "ізопроцесси". 22 хв.
 Виконання завдань у робочому зошиті, фронтальне опитування. Захист проектів учнями.     3. Закріплення вивченого матеріалу. 8 хв. 
Виконання тестів.    4. Підведення підсумків. 2 хв.
 Слово вчителя.    5. Вивчення нового матеріалу.Екологічний проект «Вода» 8 хв .
Бесіда вчителя. Захист проекту  учнями.    6. Рефлексія. Домашнє завдання. 2хв.
 Виділення головного.Хід уроку.1. Організаційний момент.Постановка проблеми теми уроку. Тема на екрані телевізора.
2. Актуалізація знань з теми «ізопроцесси».  А) Виконання завдань № 38,39,40 в робочому зошиті.«Установіть відповідність». Взаімоперевірка.
.
Б) Фронтальне опитування.1) Питання: Згадаймо, що називають газовими законами?Відповідь: Кількісні залежності між двома параметрами газу при фіксованому значенні третього параметра називають - газовими законами.2) Питання: Що розуміють під ізопроцесами?
Відповідь: Процеси, що протікають при незмінному значенні одного з параметрів, називають ізопроцесами.3) Питання: Між якими параметрами встановлюється залежність в газових законах?Відповідь: У газових законах встановлюється залежність між об'ємом, тиском і температурою при постійному значенні одного з цих параметрів.   Сьогодні ви захищаєте свої проекти, в яких повинні були висвітлити один з ізопроцесів, що протікають в ідеальному газі показати його практичне застосування.Групи готові. Почнемо.   Виступає 1 група , яка готувала проект по ізотермічному процесу."Мистецтво експериментатора полягає в тому, щоб уміти задавати природі питання і розуміти її відповіді". Майкл Фарадей.   а)Ізотермічний процес- це процес, що відбувається в системі при постійній температурі. 
Математична залежність між параметрами цього процесу була встановлена двома вченими Робертом Бойл і Едмом Маріотто і отримала назву закону Бойля-Маріотта. Закон Бойля-Маріотта- при незмінній температурі множення об’ему даної маси газу на його тиск є величиною постійною.
pV=const при T=const  Побудуємо графічну залежність ізотермічного процесу в координатних осях:P (V); p(T); V (T).
Щоб проілюструвати цей процес подивимося досвід "Картезіанський водолаз". 
 Обладнання:
 пластмасова пляшка1,5л, заповнена водою з кришкою; медична піпетка, заповнена підфарбованою водою.Досвід:
 Пляшка наповнена водою в середині якої плаває піпетка. Закриємо щільно  пляшку кришкою і візьмемо пляшку в руки –піпетка занурюється,  приберемо руки піпетка спливає поясніть дію піпетки.
Пояснення: коли ведучий бере м'яку пляшку в руки, він її здавлює. Це призводить до збільшення тиску в середині пляшки та зменшення обсягу бульбашки повітря в піпетці, тобто за законом Бойля-Маріотта збільшення тиску на газ (повітря в піпетці) призводить до зменшення обсягу цього повітря (стиску). При цьому зменшується сила Архімеда і піпетка тоне. Змінюючи тиск на пляшку, ведучий має можливість змінювати цю силу і управляти глибиною занурення піпетки. Для цього принципово важливо, щоб пляшка була герметично закрита. \s
   Виступає 2група, яка готувала проект по Ізобаричному процесу.б)Ізобаричний процес- це процес, що відбувається в системі при постійному  тиску. 
   Математична залежність між параметрами цього процесу була встановлена вченим Жозефом Луї Гей-Люссаком і отримала назву закону Гей-Люссака. 
   Закон Гей- Люссака: при незмінному тиску відношення об’ему даної маси газу до його температурі є величиною постійною .v/т=Const   при   p=const.Побудуємо графічну залежність ізобарного процесу в координатних осях: p(V); p(T); V (T).
Щоб проілюструвати цей процес подивимося досвід 
"Шар в банке".Обладнання:
скляна банка на 2л, повітряна кулька, гаряча вода, порожній судину.  Досвід: в порожню скляну банку наливаємо гарячої води і тримаємо там 1-2хв, потім виливаємо її в порожню посудину. Банку накриваємо надутим повітряною кулькою і спостерігаємо як кулька втягується в банку.   Пояснення: при нагріванні повітря в банке розширився, і його частина вийшла з банки. При охолодженні повітря в банку стискається,і кулька заповнює порожнє місце в банке під дією атмосферного тиску яке протягом всього досвіду не змінювалося.
\s
Виступає 3група,яка готувала проект по Ізохоричному процесу.в)Ізохоричний процес – це процес, що відбувається в системі при постійному об’емі.Математична залежність між параметрами цього процесу була встановлена вченим Шарлем , Жак Олександром Сезаром і отримала назву закону Шарля.
Закон Шарля - при незмінному об’емі відношення тиску даної маси газу до його температурі є величиною постійною. 
р/т= Const , при V = constІз закону Шарля випливає, що при постійному об’емі газу його тиск прямо пропорційно температурі. 
\s 
  Щоб проілюструвати цей процес подивимося досвід "Руйнування банки".  Обладнання: 
пластмасова або металева банка з кришкою, що закручується, дуже гаряча вода, посуд з холодною водою.   Досвід:
 налити гарячу воду в банку потримати там 2 хв. і вилити, швидко закривши отвір. Потім відразу облити її холодною водою. Банку сплющило.   Пояснення: Під час нагрівання вода розширюється, перетворюючись на газ - пар. Коли ми закрили банку кришкою, повітря всередині залишився під таким же тиском, як навколишнє атмосфера. Охолоджуючи ємність ззовні, ми змусили пар перетворюватися назад у воду. Його тиск знизився, дозволяючи більшому тиску повітря зовнішньої атмосфери розчавити банку.    г) Відпрацювання знань за темою "ізопроцеси". 
Кожна група відмінно впоралася з підготовкою та захистом проектів, а тепер ми застосуємо отримані знання для рішення графічних задач.
 3. Закріплення вивченого матеріалу.Виконання тестових завдань №32-37рабочего зошита. На дошці індивідуально вирішується задача №247 (графічна задача підвищеної складності). 4. Підведення підсумків вивчення першої частини основ МКТ.Слово вчителя.5.Знайомство з новим матеріалом:«Властивості рідини». 
А) Основи МКТ. Проговорюємо хором.Б) порівняльна характеристика рідини і газу.В) екологічний проект «вода».Г) опрацювання теорії використовуючи ОК-39-а, стр.51.6. Домашнє завдання. Використовуючи $50,51скласти розповідь поОК-39-а, б.Виконати тестові завдання для повторення теми стр.42-44 робочого зошита.
\s