Конспект уроку з української мови для 7 класу на тему: Творення дієслів наказового способу. Буква ь у дієсловах наказового способу
Тема: Творення дієслів наказового способу. Буква ь у дієсловах наказового способу
Мета: поглибити знання учнів про наказовий спосіб творення й особливості правопису дієслів; удосконалювати вміння й навички визначати спосіб дієслова у тексті; удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; розвивати творчі вміння, логічне мислення, спостереження; виховувати інтерес до уроку української мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, лексикологія, морфологія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: мова, література.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, критерії оцінювання, таблиця “Способи дієслів”, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Перевірка присутніх
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Поетична хвилинка
Уважно послухайте поезію і скажіть про йдеться в ній. Чи могла б існувати мова без дієслова? Чому?
Я мудрий віконт Дієслово.
В моїм графстві діє слово,
Бо всі у нас працюють,
Косять, орють, сіють,
Врожаї збирають,
Печуть духмяні короваї.
На святі в нас музики грають,
Всі танцюють, весело співають.
Як згасне день, себе там
Кожен запитає:– Що я робив? Що я зробив?
Для отчого свойого краю.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бліц-опитуванняЯкий розділ науки про мову ми зараз вивчаємо?
Що вивчає морфологія?
Скільки частин мови ви знаєте?
На які групи вони поділяються?
Яку частину мови ми зараз вивчаємо?
Що таке дієслово?
Які морфологічні ознаки має дієслово?
Яка синтаксична роль дієслова в реченні?
Скільки форм має дієслово?
Які види має дієслово?
Назвіть правила правопису не з дієсловами.
Назвіть часи дієслів.
Скільки дієвідмін має дієслово?
Назвіть способи дієслів.
Перевірка домашнього завдання
Випишіть дієслова умовного способу
Без людської праці вся земля від краю до краю заросла б бур’янами (О. Довженко). Коли б я навчився працювати, як бджола, скільки міг би правди назбирати у життя! (П. Воронько). Здається, гори перевертав би і не чув би втоми (М. Коцюбинський). За чорні натруджені руки ми двічі умерти могли б (М. Бажан). Та де б не був, де б не шукав дороги, я не забуду вчителя старого (М. Малишко).
ВІДПОВІДЬ: заросла б, навчився працювати б, міг би назбирати, перевертав би, не чув би, умерти могли б, де б не був, де б не шукав.
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Сьогодні на уроці ми детально розглянемо особливості творення наказового способу дієслів та його правопис, навчимося визначати його в тексті.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
В українській мові є три форми наказового способу: 2-га особа однини (учи), 1-ша і 2-га особи множини (учімо, учіть).
Нерідко наказ або заклик виражається також іншими формами дієслів: 1. Підняти прапори! (Підняти – неозначена форма дієслова). 2. Вночі ви підете в похід! (Підете – 2-га особа множини майбутнього часу). 3. Хай живе мир! Нехай квітне наша мова! ( Заклики виражені за допомогою частки хай (нехай) та дієслів живе і квітне).
У значенні наказового способу можуть уживатися дієслова інших способів:
а) умовного (коли наказ має відтінок запрошення чи побажання): Сходив би ти, сину, в магазин;
б) дійсного (зі значенням прохання, вираженого у формі запитання): Чи не скажете, котра зараз година?
Дієслова наказового способу закінчуються в 2-й особі однини на -и (роби, скажи), на -й (читай, виконуй) і на будь-який твердий чи м’який приголосний (вір, клич, стань).
У множині дієслова наказового способу закінчуються так: робімо, скажімо (1-ша особа); робіть, скажіть (2-га особа); читаймо, вірмо, кличмо, станьмо (1-ша особа); читайте, вірте, кличте, станьте (2-га особа).
Дієслова наказового способу вживаються також і з часткою -ся (-сь): змагайся, змагаймось, змагайтеся.
Знак м’якшення в дієсловах наказового способу ставиться на письмі лише тоді, коли приголосний у вимові звучить виразно, м’яко: сядь – сядьмо – сядьте; стань – станьмо – станьте; злазь – злазьмо – злазьте.
Після букв п, в, ч та р в українській мові знак м’якшення не пишеться: сип – сипмо – сипте; став – ставмо – ставте; клич – кличмо – кличте; удар – удармо – ударте.
А тепер, діти, перейдемо до практичної частини. Спробуємо закріпити отримані знання.
VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної діяльності
Пошукова робота
Перепишіть, виділяючи дієслова наказового способу, визначте їх особу, число і поясніть написання.
1. Друга шукай, а знайдеш – тримай (Нар. творчість). 2. Ну, прокидайтеся, діти: ранок – до книжки пора! (П. Грабовський). 3. Книжку читай, розуму набувай (Нар. творчість). 4. Настусю, іди-но до нас, поговоримо (Марко Вовчок). 5. Будьте ж, сини мої, сміливими і хоробрими, бо ви для всього народу здобуваєте щастя (А. Шиян). 6. Земле рідна! Жила, живеш, довіку будеш жити, безсмертна у віках! (М. Рильський).
ВІДПОВІДЬ: шукай (2-га особа, однина); тримай (2-га особа, однина); прокидайтеся (2-га особа, множина); читай (2-га особа, однина); набувай (2-га особа, однина); іди-но (2-га особа, однина); Будьте (2-га особа, множина); будеш жити (2-га особа, однина).
Дослідження-відтворення
Утворіть за зразком від поданих дієслів форми наказового способу, підкресліть у них закінчення.
ЗРАЗОК: ходити – ходи, ходіть.
Летіти, готуватися, стежити, класти, міряти, глянути, казати, їсти, запитати.
ВІДПОВІДЬ: летіти – лети, летіть; готуватися – готуйся, готуйтеся; стежити – стеж, стежте; класти – клади, кладіть; міряти – мір, мірте; глянути – глянь, гляньте; казати – кажи, кажіть; їсти – їж, їжте; запитати – запитай, запитайте.
Трансформація
Перепишіть, вставляючи дієслова, що в дужках, в потрібній особі наказового способу.
1. Твоєму кожному почину розкрито двері (йти, творити, прославити – 2-ї ос. одн.) Батьківщину (П. Тичина). 2. Як у бою гвинтівку, (берегти – 2-ї ос. одн.) у світі мир (О. Підсуха). 3. (Зробити – 2-ї ос. мн.) добро людині і (забути – 2-ї ос. мн.).
ВІДПОВІДЬ: 1. Твоєму кожному почину розкрито двері – йди, твори, прослав Батьківщину (П. Тичина). 2. Як у бою гвинтівку, бережи у світі мир (О. Підсуха). 3. Зробіть добро людині і забудьте.
VІІ. Систематизація й узагальнення знань із теми
Бесіда
Яку тему ми сьогодні розглядали?
Як утворюються дієслова наказового способу? Наведіть приклади.
VІІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Чи сподобалася вам робота на уроці?
Що було найбільш цікавим?
У чому виникали труднощі?
Оцінювання учнів
ІХ. Домашнє завдання
§ ; вправа
Вивчити теоретичний матеріал.