Казакстан халкы 3-сынып Бастауыш
Сабақтың тақырыбы:Қазақстан халқы
Сабақтың мақсаты:
а).Білімділігі.Қазақстан аумағында өмір суретін халықтар туралы түсінік беру.Отанды сүюге елімізде тұратын барлық ұлттарды сыйлай білуге қалыптастыру.
ә)Дамытушылық.Көп ұлтты Қазақстан,олардың достық пен татулықтың туын берік ұстауға туған жерге деген сүйіспеншілігін,қызығушылығын дамыту.Экономикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру,тиянақтылыққа,ойын арқылы оқушылардың дұрыс шешім таба білуге қабілеттерін дамыту.
б)Тәрбиелік мәні.Оқушы бойына ізгі қасиеттер қалыптастыру,имандылыққа достық пен адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:
Қызығушылықты ояту,ой қозғау,сұрақ жауап,ситуациялық талдау.
Сабақтың түрі:топпен жұмыс
Сабақтың көренкілігі:суреттер,сөздер,венн диаграммасы,ассоциация,кестелер,ақша т.б.
Сабақтың барысы:
I.Психологиялық көңіл күй.
(Қонақтармен амандасамыз,ұлдар колдарын кеудесіне қойып басын изейді.Қыздар иіледі)
Бүгінгі сабағымыз күнделікті сабақтан ерекше екі топқа бөлінеміз.
I т Ұраны:Достық-біздің тірегіміз.
II.Үй тапсырмасы
оп «Бірлік»
Ұраны: Бірлік болмай,
Тірлік болмас.
II топ «Достық»
1.Қазақстан Республикасының Ата заңы қашан қабылданды?
2.Тәуелсіздік күн қашан бекітілді?
3.Қазақстан Республикасының туы мен елтанбасы қай жылы қабылданды?
III.Жаңа сабақты меңгерту.
Ой қозғау
х х 2 4 5 7
4 9 35 2 з a н
15 8 18 4 н х л
5 қ а ы
Қазақстан көп ұлтты мемлекет.Қазақстан халқының саны өсіп бүгінде
16- 17миллионнан асты.Ел аумағында 120-130 дан астам ұлт өкілі өмір сүруде.Өзге ұлт
өкілдерінен орыс,украин,неміс,ұйғыр,татар,өзбек және тағы басқа да халықтар тұрады. Олар Қазақстанды өз Отаны деп санайды.
Біздің мемлекетіміз өз жерінде тұратын халықтың өркендеуіне барлық жағдай жасайды.Елімізде мемлекеттік тіл-қазақ тілі.Қазақ тілімен қатар орыс тілі-ұлтаралық тілі ретінде қолданылады.
Көпдеген қазақтар Ресей,Моңғолия,Қытай,Түркіменстан,Өзбекстан,Түркия сияқты басқа елдерде өмір сүреді.Қазіргі уақытта олардың көбі елімізге-өз атамекеніне оралуда.
Алматыда 1992 жылдың қыркүйек айында Дүниежүзі қазақтарының құрылтайы өтті.Оған 33мемлекет катысты.2002жылы Түркістанда 36 елден келген қазақтардың екінші құрылтайы өтті. 2005жылы 29қыркүйекте Астанада өтті.32жақын және алыс елден 300 ден астам өкіл қатысты.Бұндай басқосулар дүниежүзіндегі қазақтардың бірігуі үшін маңызы зор.Біздің халқымыз сарқылмас рухани байлыққа ие.Оның басты құндылығы-Отанына деген махаббатты,сүйіспеншілігі.Келісім,бейбітшілікті,тұрақтылықты ту еткен қазақ халқы ұлы Абайдың «Адамзаттың бәрін сүй бауырым деп» деген өсиетін ұстанатынын көрсетуде.
Сергіту сәті
Оқулықпен жұмыс
-Кітапты ашып оқып шығамыз.
(Оқып болсақ тапсырма беремін)
-Бірлік тобы ассоциация жасайды.
IIтоп Достық
Бес жол өлең жазу
1.Қазақстан
2.Көп ұлтты,тәуелсіз,тату-тәтті.
3.Халқын сүйеді,достасады,мақтан тұтады.
4.Қазақстан-бұл менің Отаным.
5.Мемлекет
Балалар кім айтады әр мемлекттін өз акшасы бар,калай атайды.
- Америкада-доллар
-Ресейде-рубль -Европада-евро -Ал біздің ұлттық валютамыз-теңге
-Теңге жайлы не білеміз? (1993жыл 15 қараша)
-Алғашқы нұсқасы қайда басылып шықты?
-Англияда.
-Теңгенің суретін салған кім?
-Жалпы нобайын жасағандар
Тимур Сүлейменов бастаған дизайыншылар одағы.
-Ал валютаның бетіне бабалар бейесін кескіндегендер:
Қайролла Ғабжамилов,Мендібай Амин.
-Ақша дегеніміз не?
-Ақша-айырбас құралы.Барлық тауарлардың құнын көрсетеді.
Ой қозғау.(ойын)
Сатушы ойныны ойнамас бұрын шарттармен танысайық.
Салық
Бақылау органы
Эканомикалық санитарлық орган
Келісім шарт,контракт
Жергілікті басқару органы
Сатушы
(Өндіруші делдалдар)
Ақша
тауар
Тұтынушы
(сатып алу делдалдар)
қаржы
банктер
Ақпарат
(теливизор,интернет,радио,баспа газеттер)
құқық
(Ойынымызды жалғастырамыз)
Экономика әмбебап
дүкені
(Екі дүкенші оқу құралдырымен т. б заттар сатады)
-Ақшаны ұқыпты пайдаланасыңдар ма?Байқайын!
-Екі топта екі оқушы дүкеннен зат алады.
-Таңдаған заттарынның бағасын,топтағы оқушылар есептеп бағасы шығарады.
-Барлығы қанша теңге жұмсадың?
-Неліктен осы заттарды таңдадың?
-Неліктен бір зат,бір заттан жақсы көрінеді?
-Таңдау неге байланысты болады екен?
(Таңдау ақшаның мөлшеріне қарай болады )
-Талғам неге байланысты болады?
(Талғам заттың сапасына немесе тиімділігіне байланысты болады)
Таңдау
Ақша мөлшері
Қажеттілік
Керектігі
құны
I топ Венн диаграммасын жасау
Талғам
Тиімділігі
Сапасы
Түр-түсі
Игілігі үшін
II топ Кестені толтыру
пайдасы зияны
Керекті заттар алуға,бизнес ашуға,үй алу,машина алау т.б өзгеріс,ұрыс,ұрлық,менсінбеушілік,пайдакүнемдік т.б
-Дәптерлеріне жазып алыңдар
-Экономиканың өз тілі бар.
Қаржыңа қарай -таңда
Қажетіне қарай -талғам.
Сабақты қорытындылау:
Қазақстанның тарихы мен мәдениеті,еліміздің жергілікті халқы-қазақтардың шығу тегі,ұлт болып қалыптасуы,мемлекеттілігінің негізгі қалануы және басқа өркенниеттермен өзара байлаысының дамуы туралы әліде танысамыз.Еліміздің мәдениеті мен экономикасы өркедеуіне қазақстандықтар аянбай еңбек етуде.Сендер де сапалы білім алып,алдағы уақытта Отанымыздың өркендеуіне үлестерінді қосатындарына сенемін.
- Қазақстанда қандай халықтар өмір сүреді?
4-оқушы
Россия Федерациясы Түрік Республикасы
Ұланымыз орыстың, Түркіменде елімнің,
Ұлы мекен қоныстың. Көңілі шат ерінің.
2-оқушы 5-оқушысы
Өзбек Республикасы Молдаван Республикасы
Өзбекстан мақталы, Өнерпаз ер Молдаван,
Одақтың бір мақтаны. Ел достығын қолдаған.
3-оқушы 6-оқушы
Грузия Республикасы Украина Республикасы
Ер Грузин халқымыз, Украина еліміз,
Еркін бірлік салтымыз. Досқа дайын төріміз.
-Біз Қазақстанда тұратын барлық ұлттарды сыйлаймыз.Олар біздің Отандастарымыз .
(Оқушылар барлығы бірге айтады)
Оқушылар қолдарына гүл ұстап,тілектерін айтады гүлдері қонақтарға ұсынады.
ән:Жас Қазақстан
Бағалау
Екі топты бағалаймын
Үйге тапсырма
Қазақстан халқы