Ашы? саба?: ?аза?станны? ?алалары
"Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің №16 орта мектебі" ММ
Ашық сабақ:
"Қазақстанның қалалары"
10 сынып
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі:
Дүйсембаева Г.Т.
Қостанай қаласы
2016 жыл
Сабақтың тақырыбы: «Астана қаласына саяхат».
Салалас құрмалас сөйлем.
Сабақтың мақсаты: а)Қазақстан Республикасының астаналарына саяхат жасау. Ел ордасы Астана қаласы туралы жан-жақты мағлұмат беру,білімдерін кеңейту,тапсырмалар арқылы бекіту,сұрақтарға жауап беру, тестпен жұмыс.Б)Ауызекі сөйлеу , әңгімелеу дағдыларын қалыптастыру,сөйлеу тілін дамыту.В)Отанын , халқын, жерін сүюге,елін құрметтеуге баулу,патриотизмге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ , экскурсия сабағы.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Баяндау,мәтінмен жұмыс, ойлау,іздену,сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс: тарих, геграфия.
Сабақтың көрнекіліктері: Астана қаласының көрінісі туралы бейне-слайд, карта , интерактивті тақта, кесте.флипчарт.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
А) амандасу
Ә) түгендеу
б. Үй тапсырмасын тексеру. Қазақстанның қалалары:
Қостанай қаласы туралы: Семей қаласы: Көкшетау қаласы:
Жақсы, балалар, енді маған үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңдер:
Сұрақтарға жауап беру:
1.Қостанайдың іргетасы қай жылы қаланған?
2.Қостанай өлкесі неге бай?
3.Қостанай несімен атақты
4.Семей қаласы еліміздің қай өңірінде орналасқан?
5.Семейде қандай ғұламалар дүниеге келген?
Семейде Абай Құнанбаев дүниеге келген.Оның өлеңдерін бәріміз жақсы білеміз.
Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң арқалан
Сенде бір кірпіш дүниеге,
Кетігін тап та ,бар қалан.
Ақырын жүріп ,анық бас,
Еңбегің кетпес далаға .
Ұстаздық қылған жалықпас,
Үйретуден балаға.
6. Семей қаласының алғашқы атауы қандай болған?
7.Көкшетау қаласы қай жылы қаланған?
8. Көкшетау жерін қалай деп атайды?
9.Көкшетау туралы қандай өлеңдер білесіңдер?
Арқаның кербез , сұлу Көкшетауы ,
Дамылсыз сұлу бетін жуған жауын.
Жан-жақтан ертелі-кеш бұлттар келіп,
Жүреді біліп кетіп есен-сауын.
Балалар бүгінгі жаңа сабағымыз жай сабақ емес. Бүгін біз Астана қаласына саяхат жасаймыз.
Сабағымыздың мақсатын айтып өту:
Балалар , тақтада қай қаланың бейнесі көрсетілген екен?
-Дұрыс, Тақтада берілген сөздерден Астана деген сөз пайда болған.
-Сонымен бүгінгі сабағымыз Қазақстанның жас қаласы Астана қаласы туралы болмақ.Біздің еліміздің жүрегі Астана қаласы. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың Астана қаласы туралы айтылған сөздеріне көңіл бөлейік.
Сөйлем оқытылады:
Астана өзі де әлемге танылды және елімізді де әлемге танытты
Кім осы берілген сөйлемді орыс тіліне аударады?:
Астана прославилась всему миру, а также прославила свой народ.
Қазір, балалар, біз сендермен Астана қаласына саяхат жасау ойынын жүргіземіз.
Бірінші топ ойыншылары: Білгіштер
Екінші топ ойыншылары: Ойшылдар
Әр топ берілген тапсырмаларға жауап беруі қажет
І- топтың 1 тапсырмасы: Астана туралы мәлімет беру.
ІІ- топ Астанадағы монументі туралы мәлімет беру.
І-топтың 2 тапсырмасы:
Қазақстанның Атамекен картасы жайында.
ІІ-топтың 2 тапсырмасы:
Қазақстанның астаналары туралы мәлімет беру.
Құрмалас сөйлемнің түрлерін қайталау.
Салалас құрмалас сөйлемнің түрлері.
І-топтың 3 тапсырмасы: Синтаксистік талдау.
ІІ-топ.3 тапсырма: Сөз құрамына талдау.
4-тапсырма: Мақал-мәтелдер сайысы:
Қосымша тапсырма:
Қазір балалар, қала жөнінде жалпы мәліметтерге тоқталып, жауап беру.
Диалог айту:
Астана сөзін естігенде сендерде қандай ассоциациялық сөздер туындайды:
Елдің мақтанышы, кең-байтақ жер, мәдени орталық, болашағы үлкен қала,.
Тестпен жұмыс жүргізу.
1.Салаластың түрін ажыратыңыз: Ән басылып қалды,бірақ гитара сазы тоқталған жоқ.. А)Ыңғайлас В)Кезектес С)Қарсылықты Д)Талғаулы Е)Түсіндірмелі
2. Жинақтық сан есімнің жұрнақтарын табыңыз.
А)тап,теп В)-лаған,-леген С)-ау,-еу Д)-дап,-деп Е)-ншы,-нші
3. Сын есім қандай сөйлем мүшесі екенің белгілеңіз:Еркін сабағын жақсы оқитын.
А)Бастауыш В)Баяндауыш С)Анықтауыш Д)Толықтауыш Е)Пысықтауыш
4. Мақалды аяқта:Оқы да біл,......
А)Ойна да күл В)Терең білген С)Ат жақты Д)Қызықты Е)Абат
5. Дыбыс үндестігінің неше түрі бар?
А)Түрі жоқ В)5С)4Д)3 Е)2
6.Тұйық етістікті көрсетіңіз.
А)Оқыды В)Салғыз С)Жалпандау Д)Оқыған Е)Бесеу
7. Фонетика нені зерттейді.
А)Сөз құрамын В)Тіл дыбыстарын С)Сөйлем мүшелерін Д)Сөз тіркістерін Е)Сөз таптарын
8. Ғалым Ғұбайдалла Айдаровтың зерттеген саласы.
А)Көне славян жазулар В)Көне түркі жазулар С)Неміс тілде жазылар
Д)Көне тарихты Е)Орыс тілін
9. Септеулік шылауды табыңыз.
А)Және,әрі В)Дейін,шейін С)Алайда,болмаса Д)Себебі,өйткені Е)Бәрі,мен
10. Дауыссыз дыбыстың түрін табыңыз.
А)Үнді В)Ашық С)Жіңішке Д)Еріндік Е)Езулік
11. Деректі зат есімді табыңыз.
А)Сана В)Жігер С)Жетеу Д)Сызғыш Е)Жайдары
12. Белгісіздік есімдікті табыңыз.
А)Баршамыз В)Біздің С)Өзіміздің Д)Анау Е)Қайсыбіреу
13. Сөйлем мүшелерін анықта:Кеше жаңбыр жауды. А)Пысықтауыш,бастауыш,баяндауышВ)Бастауыш,баяндауыш,анықтауыш С)Толықтауыш,бастауыш,баяндауыш Д)Пысықтауыш,баяндауыш,бастауыш Е)Бастауыш,анықтауыш,толықтауыш
14.Сын есімді табыңыз.
А)Былтыр В)Зерттеу С)Ұрпақ Д)Әдеби Е)Ешкім
15. Зат есім нені білдіретінін белгілеңіз.
А)Заттың мөлшерін В)Заттың санын С)Заттың қимыл-әрекетін Д)Заттың сапасын
16. Септік жалғауы жалғанған сөзді көрсетіңіз.
А)Көріксіз В)Қу С)Кітап Д)Қағазды Е)Қашты
17. Күшейтпелі шырайдағы сөзді табыңыз.
А)Аппақ В)Ақ С)Ағырақ Д)Ақшыл Е)Ақтау
18. Әкенің әкесі саған кім болады? А)Қарындас В)Нағашы С)Ата Д)Жиен Е)Балдыз
19. Шабғар деп қай қаланы атаған?
А)Отырар В)Тараз С)Түркістан Д)Қаялық Е)Созақ
20. Тура мағынада тұрған сөз тіркесті тап.
А)Терең ой В)Биік арман С)Үлкен үй Д)Асыл шөп Е)Жібек мінез
Е)Заттың атын
Сабақты қорытындылап бекіту.
Бағалау.
Рефлексия:
Үй тапсырмасы: Астана туралы шағын шығарма жазып келу.