среднесрочный план по математике 6 класс


Абишева Төлеутай Калиевна
«Қатынастар және пропорциялар» тарауына 6-сыныптағы математика пәні сабақтарының орта мерзімді жоспары.
2013-2014 оқу жылы№ Сабақтың тақырыбы, мақсаты және күтілетін нәтижелер. Белсенді жұмыс түрлері
(ӨЖ, ЖЖ, ТЖ)
АКТ-ларды қолдану арқылы оқу үдерісін жақсарта аласыз ба? ОүБ-ды қалай пайдаланасыз? Сіз сабақтағы барлық оқушыларды қалай қамтисыз.
(талантты және дарынды) Пәнді оқытуда тілдік кедергілерді қалай жеңесіз? Сіз жоспарыңыз бойынша, оқушылардың күтілген нәтижеге жеткенін қалай анықтайсыз?
Негізгі мақсаттары: Оқушыларды тақырып бойынша топпен, жұппен, жеке жұмыс істеуге, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмалар орындауға бағыттау, әділ бағалауға үйрету, сыни ойлау тұрғысында тапсырмаларды орындай білуге, сұрақ – жауапқа, топ мүшелерінің бірін-бірі сыйлауы, тыңдауы, ынтымақтастықта бірігіп жұмыс істеуі.Өз бетімен қорытынды шығарып, ойлау қабілеттерін дамыту, есте сақтау, тапқырлық қабілеттерін дамыту.
1 сабақ Тақырыбы:
1.1. Қатынастар
Мақсаты және күтілетін нәтиже:
Қатынас ұғымын өз білімдеріне сүйене отырып жалпы түсінік қалыптастыру,есеп шығаруда қатынасты қолдана білуге үйрету.
Оқушыларға өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық айту және ойлау қабілеттерін дамыту, есте сақтау, байқағыштық, тапқырлық қабілеттерін дамыту. Өзінің құнды пікірін айтуға, барлық пікірдің құнды екенін үйренеді. Қатынастың негізгі қасиетін меңгеру;Екі санның қатынасын процент түрінде көрсетуге болады;Бөлшек сандарды натурал сандардың қатынасы түрінде жазуға болады;Алған теориялық білімдерін есеп қолдана білуге дағдыландыру; пікір алмасуға үйренеді . Жұппен,топпен жұмыс жасай отырып, балалар сыни ойлауға қалыптасады. Оқушылар сабақ кезінде мынадай тапсырмалар орындайы.
1. 5 сыныпта өткенді қайталау сұрақтары. (Білу)
2. Жеке, жұппен жұмыс. /Практикалық /Түрлі-түсті кесінділер дайындау. Екі санның қатынасын процент арқылы өрнектеу.Бөлшек сандардың қатынасын натурал сандардың қатынасы түрінде жазу (Түсіну)
ІІ: 3.Топтық жұмыс. Қатынасқа постер жасау. (Қолдану)
4. Кітаптан оқу,сұрақтарға жауап беру. (Талдау)
5. Топтық тапсырмалар орындау.Әр түрлі тапсырмалар. Оқушылар есептерді шығарып, шешуін түсіндіреді
ІІІ: 6. «Кім жылдам» есептерін шығару. (Талдау)
7. Кітаппен жұмыс. Топтық тапсырмалар. 1)1,2 2) 3,4 3) 5,6 8. Логикалық есеп.
9. Математикалық диктант (Жинақтау)
10.Тақырып бойынша сұраққа жауап беру
11.Үйге тапсырма
12.Бағалау. Рефлексия(Бағалау)
13.Сабақты қорытындылау.
Сабақтың әрбір элементін тұсаукесер түрінде АКТ пайдаланып көрсетемін.
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін стикерлерді дайындаймын.
Постерлерді
жұлдызшамен бағалау, формативті бағалау
«Кубтың қырлары» бойынша бағалаймын.
Шығу парағын кубтың қырларына жапсырады, ондағы молекулалар топтасқан.
Сабақ барысында барлық оқушыларды сабаққа қатыстыру үшін, деңгейлік тапсырмалар таратып беремін. Оқушыларға барлық тапсырмаларды жеке парақта жазбаша түрде беремін, топпен жұмыс істей отырып, олар тапсырманы орындап болған соң бір-бірлерін тексеріп, бір-бірлерімен кеңеседі. -Практикалық тапсырмалардың жауаптарын тексеру арқылы.
-Өз жұмыстарының нәтижесін сынып алдында қорғауын бақылау арқылы.
-Тапсырмаларды орындау , математикалық диктант барысындағы оқушылардың іс-әрекетін бақылау арқылы.
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексивті есебі арқылы.
2 сабақ Тақырыбы:
1.2.Берілген қатынаста бөлуге есептер
Мақсаты және күтілетін нәтиже:
Берілген қатынаста бөлуге есеп шығара білеуге дағдыларын қалыптастыру.
Есеп шығаруда қатынасты қолдана білуге үйрету.
Оқушыларға өз бетімен есептер құрастырып, ойлау қабілетін дамытуға ықпал ету.
-Өзінің құнды пікірін айтуға, барлық пікірдің құнды екенін үйренеді.
– пікір алмасуға үйренеді .
-топпен жұмыс жасай отырып, балалар сыни ойлауға қалыптасады.
-алгоритм бойынша жұмыс істейді
1. Оқушыларға сөйлемді аяқтау ұсынылады. (Білу)
ІІ.2. Қызықты есептер шығару (Түсіну)
ІІІ: 3.Топтық тапсырмалар. Алгоритм бойынша есептер шығару(Қолдану)
4. Кітаппен топтық жұмыс /тақтада орындау/(Талдау)
5.Сөзжұмбақ шешу. Топтық жұмыс.(Жинақтау)
6.Таратпа материалдар бойынша кестені толтыру. ӨЖ
7. БББ кестесін толтыру
8.Үйге тапсырма
9.Бағалау. Рефлексия(Бағалау)
10.Сабақты қорытындылау.
Сабақтың әрбір элементін тұсаукесер түрінде АКТ пайдаланып көрсетемін. Бағдаршаммен бағалау.
Бұл сабақта өзін-өзі бағалауды қолданамын. Ол үшін әр тапсырманың бағалау критерийлерін дайындаймын. Оқушылар осы критерийлер бойынша бір-бірлерін бағалайды, топ басшы жазып отырады. Өзіндік жұмыстарды орындау үшін, әрбір оқушыға кеспе карта түріндегі тапсырмаларды таратып беремін және әрбір оқушының жауабы бағаланады.
Талантты және дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беремін. Егер де оқушылар арасында түсініксіз терминдер, ұғымдар пайда болса, онда оқушы-оқушы,оқушы – мұғалім арасында диалог құрып, ұғымдардың математикалық мағынасын талқылаймыз.
Мысалы, алгоритм. - олардың орындаған тапсырмаларының, өздік жұмыстарының нәтижесін тексеру;
- сабақ кезінде оқушылардың іс-қимылын бақылау;
- оқушылардың сабақ барысында жинаған ұпайларын талдау.
-БББ кестесі арқылы
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексивті есебі арқылы.
3 сабақ Тақырыбы:
1.3 Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті.
Мақсаты және күтілетін нәтиже: Пропорция түсінігін қалыптастыру;
Есеп шығаруда пропорцияны қолдана білуге үйрету.
Оқушыларға өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық айту және ойлау қабілеттерін дамыту, есте сақтау, байқағыштық, тапқырлық қабілеттерін дамыту.
Пропорция ұғымын күнделікті өмірмен байланыстыра отырып, түсіну;
Пропорцияның ортаңғы және шеткі мүшелері туралы пікір қалыптастыру;
Пропорцияның негізгі қасиетін мысалдар арқылы түсіну.
Алған теориялық білімдерін есеп қолдана білуге дағдыландыру;
– пікір алмасуға үйренеді .
-топпен жұмыс жасай отырып, балалар сыни ойлауға қалыптасады. 1. Қайталау сұрақтары (Білу).
ІІ.2. Тақырып бойынша класстер құрастыру. Топтық жұмыс (Түсіну)
ІІІ: 3.Ауызша есептер шығару(Қолдану)
4. Кітаппен жұмыс, топтарға есептер беру.
5. Кесте толтыру.Жұптық жұмыс(Талдау)
6.Өздік жұмыс(Жинақтау)
7. Индия есебі.
8.Ауызша есептер
9.Үйге тапсырма
10.Бағалау. Рефлексия(Бағалау)
11.Сабақты қорытындылау.
Сабақтың әрбір элементін тұсаукесер түрінде АКТ пайдаланып көрсетемін.
Электрондық оқулықты пайдаланамын. Оқушыларды бағалау үшін «екі жұлдыз, бір тілекті» қолданамын.
Әр тапсырманың соңында бағалау критерийлері бойынша оқушыларға жұлдызшалар таратамын.
Тақырыпқа сай стикерлермен бағалау. Тапсырмаларды үш түрлі деңгейде дайындаймын1-топтарға жоғары жеңгей, 2-топқа орта деңгей, 3-топтарға төменгі деңгей.
Егер топтағы оқушылар қандай да бір тапсырмалардан қиналса, оларды басқа топқа ауыстыруым мүмкін. Әр топты бағалау кезінде пайда болған түсініксіз сұрақтарды талқылаймыз.
Түсініксіз терминдер, ұғымдар пайда болса, онда оқушы-оқушы,оқушы – мұғалім арасында диалог құрып, ұғымдардың математикалық мағынасын талқылаймыз.
Мысалы, аналогия
- бесінші тапсырмада оқушылардың толтырған кестелерін тексеру арқылы.
- алтыншы тапсырмада оқушылардың орындаған өздік жұмыстары арқылы.
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексивті есебі арқылы.
4 сабақ Тақырыбы:
Қатынастар пен пропорция тақырыптарына есептер шығару
Мақсаты және күтілетін нәтиже:
Ойлау арқылы, топпен жұмыс істей отырып, әділ бағалау.
Қатынасқа, берілген қатынаста бөлуге және пропорцияға есептер шығаруды қалыптастыру.
Қатынасқа, берілген қатынаста бөлуге және пропорцияға есептер шығаруды топпен, жұппен,тестік тапсырма арқылы жұмыс жасау барысында талқылап, шығарып оқушылардың білімдері толыға түседі
Оқушыларды топтарға бөлу үшін, пазл таратып беремін.
І:Өткенді қайталау сұрақтары.
1. Пазл бойынша бөлінуге байланысты топтар сұрақтарға жауап береді және есептер шығарады. (Білу)
2Жұмбақ шешу(Түсіну)
ІІ: 3.Жұптық тапсырма(Қолдану)
ІІІ:4. Логикалық есептер (Талдау)
5. Тестік тапсырма орындау(Жиақтау)
6. Топқа тапсырма.
Венн диаграммасында ой түйіндеу.
7. Үйге тапсырма
8.Боно: «Ойлаудың 6 қалпағы» бойынша бағалау.
9.Эссе. Рефлексия. Не білдім? Не үйрендім? (Бағалау)
10.Қорытындылау.
Сабақтың әрбір элементін тұсаукесер түрінде АКТ пайдаланып көрсетемін.
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін стикерлерді дайындаймын.
Оқушылардың орындаған тапсырмаларын критерийлер бойынша бағалаймын.
Бірін-бірі бағалайды.
Э.Бононың
«Ақылдың алты қалпағы» бойынша бағалауын пайдаланамын.
Жетістік терін анықтау мақсатында жиынтық бағалау.
Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдердің көмегімен барлық оқушы жұмысқа жұмылдыры-лады, топтық өзіндік жұмыс барысында жоғарғы деңгейдегі оқушылар өз қабілеттерін көрсетеді.
Дарынды оқушының «Алтын қима» туралы шығармашылық жұмысын тыңдау Сыныптастарымен ашық түрдегі әңгімелесуді қолдану арқылы оқушылардың тілдік және ойлау қабілеттерін дамыту. Егер де оқушылар арасында түсініксіз терминдер, ұғымдар пайда болса, онда оқушы-оқушы,оқушы – мұғалім арасында диалог құрып, ұғымдардың математикалық мағынасын талқылаймыз.
Мысалы, «Алтын қималар» - Берілген тапсырмаларды орындау нітижелерін тексеру.
- Оқушылардың тапсырманы қалай орындап жатқанын, олардың белсенділігін бақылау.
- Өзін-өзі бағалау парағын қалай толтырғанына байланысты.
- оқушылардың «ақылдың алты қалпағы» бойынша бағалауы.
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексивті есебі арқылы.
17 13 Қатынастар. 1 16.09 Түсіндіру сабағы Сұрақ-жауап, көрнекіліктерді қолдану Бөлінді. Жай бөлшек.
14 Берілген қатынаста бөлуге есептер 1 17.09
Практикалық сабақ Жаттығу жұмыстары Қатынас. Қатынастың негізгі қасиеті.
15-16 Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті 2 18.09
19.09 Кіріктірілген сабақ көрнекіліктерді қолдану, ішінара ізденушілік Қатынас. Теңдеуді шешу.