Конспект урока английского языка на тему Школьное образование, школьная жизнь, изучаемые предметы и отношение к ним (8 класс)
Урок английского языка 8 класс
Учитель: Дегальцева Марина Васильевна
Дата: 30.10.2015
Тема: Школьное образование, школьная жизнь, изучаемые предметы и отношение к ним.
Тема урока: Развитие умений письма и чтения.
Тип урока: урок применения знаний
Цель: Развитие умений письма и чтения. Развитие лексических навыков говорения.
Задачи: - активизация навыков чтения стихотворений;
- активизация лексических навыков;
- развитие умений и навыков слушания и чтения текстов;
-развитие умений письма.Этап урока Методическая задача/Содержание урока Деятельность обучающихсяПримечание
1.Организационный момент Good morning boys and girls. (Good morning.) It’s time to say “Hello” (Hello) and start our lesson. I’m very glad to seе you! Sit down, please!
Приветствуют учителя 2. Речевая разминка What date is it today? (И другие вопросы).
Отвечают на вопросы 3. Фонетическая зарядка
Where there is a will, there is a way.
Повторяют звуки и предложения 4.Активизация навыков чтения стихотворений
Open your books on page 49, Ex 1
Let’s read the task
Read the poem. So let’s start to translate it.
We’ll try to answer this question at the end of the lesson.
Читают, переводят, отвечают на вопросы 5. Активизация лексических навыков
Look at the blackboard, please! You can see the words and the translations. You will have to match them.
But before, let’s read the words aloud. Say after me: an ability, cultivated, to improve, to influence, to inquire, inquiring, to reflect, reflective, a will.
Now, rise your hands and answer.
Please, write down these words in your exercise books.
Работают с лексикой: соотносят русский и английский вариант слова, записывают в тетрадь 6. Развитие умений чтения и слушания
And look at the blackboard, please. There are questions to the text:
1.Do you think that Mr Higgins can teach Liza perfect English? Why?
2.Does Liza need only correct English to work in a flower shop?
3.Should Liza also learn good manners?
4.What else does Liza need to look like a lady?
5.Does Mr Higgins behave like a gentleman? Why?
We should read, translate and answer these questions after reading the text.
I’ll give you some minutes to look through the text.
OK. Let’s start listening.
Who can answer the question : “Why does the flower girl come to Mr Higgins?”
Let’s start reading the text.
Работа с текстом: знакомятся с вопросами к тексту, читают, переводят биографию автора, слушают текст, отвечают на вопросы 7. Развитие умений говорения на основе текста
OK. Look at the blackboard, please. We will answer the questions and try to understand the text.
Who can answer the first question?
Good for you! Thank you!
And now, let’s return to the beginning of our lesson and try to answer the question: “Why study? “ with the help of this text.
Читают вопросы, отвечают на них 8. Подведение итогов, домашнее задание
Today’s lesson is the last in the first term. That is why the home task won’t be compulsory. You can learn the poem in Ex 1. p.49 by heart. Marks for the lesson.
How do you think what information was the most interesting and useful at our lesson?
Do you agree with people who consider that education is very important?
Thank you for your answers.
I wish you good luck in your study.
The lesson is over. Good bye!
Прощаются, записывают домашнее задание (по желанию)