Методическая разработка урока по правоведению на тему Закон (9 класс)


-794385-63817500Тема: Закон
Мета: дати уявлення про поняття «закон», ознаки закону та процедуру прийняття закону; формувати вміння розрізняти ознаки закону, описувати процедуру прийняття законів, розрізняти закон і підзаконний акт; аналізувати ситуацію, що регулюється підзаконним актом, пояснюючи його; виховувати повагу до дотримання законів.
Очікувані результати. Після уроку учні зможуть:
1. Називати ознаки закону й описувати процедуру його прийняття;
2. Розрізняти закон і підзаконний акт;
3. Аналізувати ситуацію, що регулюється підзаконним актом, пояснюючи його застосування;
4. Висловлювати судження щодо необхідності й важливості дотримання приписів законів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: рольова гра.
Основні терміни та поняття (на партах у вигляді роздаткового матеріалу)
1.Закон — це нормативно-правовий акт, прийнятий законодавчим
органом державної влади (парламентом) або референдумом, що регламентує найважливіші сфери суспільних відносин і має вищу юридичну силу.
2.Підзаконний акт — це письмовий документ уповноваженого
суб’єкта, прийнятий на підставі та на виконання закону, у якому закріплені правила поведінки загального характеру, що забезпечуються державою.
3.Верховна Рада України — вищий орган законодавчої влади в Україні.
4.Законодавча ініціатива — право подавати законопроекти на розгляд Верховної Ради України. Згідно зі статтею 93конституції України право законодавчої ініціативи належить Президентові України, народним депутатам та кабінету Міністрів України.
5.Законодавчий процес — це встановлений порядок діяльності спеціально уповноважених державних органів з приводу створення,
зміни або скасування законів.
6.Кодекс — зведений закон, який об’єднує норми права, що стосуються певної сфери відносин у суспільстві.
ХІД УРОКУ
-803910-44767500І. Організаційний момент уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Заповнення таблиці «Що я знаю про закони?»
1.Чи знаєш ти, де можна ознайомитись зі змістом деяких законів?
Так. А саме… - Ні
2.Чи доводилось тобі стикатись із випадками, коли люди порушували закони?
Так - Ні - Не готовий відповісти
3.Чи вважаєш ти, що цю ситуацію можна змінити на краще?
Так – Ні - Не готовий відповісти як саме це можна зробити?
Аналіз отриманих результатів за таблицею.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Інструктаж щодо самооцінки діяльності учнів протягом уроку (готується як роздатковий матеріал).
1. Ви брали активну участь у роботі групи.
2. Ви вносили вдалі пропозиції, що їх врахувала група.
3. Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалась іншим.
4. Ви вдало узагальнювали думки інших.
5. Ви доповідали класу про результати роботи.
6.Додатковий бал від учителя.
Вправа «Асоціативний кущ». Учні добирають окремі слова або словосполучення до слова «закон». Їх записують на дошці і в разі необхідності супроводжуються коментарями.
У ч и т е л ь. Сьогодні ми матимемо можливість відчути себе справжніми законодавцями й усвідомити всю складність законотворчого процесу.
ІV. Засвоєння та осмислення нових знань та вмінь
У ч и т е л ь. Закони та підзаконні документи завжди регулюють суспільні відносини тоді, коли існує суперечність, конфлікт інтересів різних груп населення або групи людей і суспільства загалом.
Рольова гра «Творимо закон»
1-й етап
-937260-36195000Учні імітують пленарне засідання ВР України, де вони виконують ролі народних депутатів.
Вибір учнями шляхом голосування одного із запропонованих варіантів законопроектів, який вони розроблятимуть на уроці:
1. «Про обов’язковість дворічної військової служби з 18 років для всіх громадян незалежно від статі».
2. «Про надання грошової допомоги у розмірі прожиткового мінімуму всім громадянам, які не мають роботи».
3. «Про заміну паспортів громадян України пластиковими картками, що посвідчують особу».
Робота в групах
1-ша група — група, яка виступає із законодавчою ініціативою. Необхідно розробити назви 3–4 розділів законопроекту та обґрунтувати його необхідність. Від цієї групи на засіданні будуть виступати два представники.
2-га група — представники Президента України;
3-тя група — представники Кабінету Міністрів;
4-та група — народні депутати.
Групи 2–4 мають продумати запитання та пропозиції до запропонованого 1-ю групою законопроекту.
2-й етап
Відтворення групами процедури першого читання законопроекту за таким регламентом:
1. Внесення законопроекту (доповідь ініціативної групи щодо необхідності прийняття законопроекту).
2. Читання та пояснення законопроекту.
3. Обговорення у ВР (дебати — виступи депутатів та представників груп).
4. Внесення поправок до законопроекту.
5. Голосування.
Бесіда
1. Дайте визначення поняття «закон» і назвіть його ознаки.
2. Яку роль відіграють закони у нашому житті?
-822960-457200003. Хто наділений правом законодавчої ініціативи?
4. Що таке юридична сила закону?
5. Чи відповідають запропоновані документи визначенню поняття «закон»?
3-й етап. Рефлексія
1. Чи був законодавчий процес успішним?
2. Що сприяло чи перешкоджало прийняттю «закону»?
3. Чи сподобалось вам брати участь у процесі законотворчості?
4. Які думки і почуття викликала у вас ця процедура?
Вправа «Творимо підзаконній акт»
1-й етап
Учні виступають у ролі депутатів міської ради, яка розглядає питання щодо знищення зелених насаджень та незаконної забудови на «Трасі здоров’я» в приморській зоні відпочинку в місті Одеса і прийняття відповідного підзаконного акта для розв’язання цієї проблеми.
«У загальному колі»
1.Якою є мета прийняття цього підзаконного акта? (Метою постанови є поліпшення життя в місті, розв’язання питань екології та відпочинку мешканців міста).
2. Чому міська рада має приймати таку постанову? (Рух транспортних засобів, незаконне знищення зелених насаджень та незаконна забудова завдали шкоди зоні відпочинку. Цей документ створює підстави для захисту й збереження приморської зони від руйнування та забруднення.)
3. Чого хоче досягти цією постановою міська рада? (Вона ставить за мету припинити транспортний рух, руйнування та знищення «Траси здоров’я» і таким чином врятувати зону відпочинку).
Учитель наголошує, що зміст постанови має передбачати пояснення, навіщо було заборонено рух, кому не можна їздити парком, як належить вчинити в разі, коли певні транспортні засоби мають виключні права щодо дорожнього руху, наприклад «швидка допомога», чому заборонено вирубати зелені насадження та проводити забудову території.
2-й етап
-813435-48577500 Кожна група обирає «спікера» і «секретаря» (обов’язки кожного учасника групи готуються заздалегідь та роздаються на парти). Групи формулюють власний текст постанови «Про рух транспортних засобів, збереження зеленних насаджень та заборону забудови території у приморській зоні відпочинку, а саме «Траси здоров’я» м. Одеси».
3-й етап. Рефлексія
1. Як вам здається, чи не створює прийняття спільного рішення щодо тексту постанови більше проблем, ніж могло б виникнути без неї?
2. Як ви розумієте «наслідки застосування підзаконного документа»?
3. Як ви розумієте «проблеми застосування підзаконного документа»?
4. Чи змінилось ваше ставлення до цього рішення та до законів взагалі після сьогоднішнього уроку?
Проводиться самооцінка активності учнів на уроці.
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Творче завдання (за вибором учнів).
У будь - якій газеті знайти інформацію про закони та підзаконні акти та пояснити, хто і для чого їх приймав, кого вони стосуються.
-832485-46672500Додаток №1
Основні терміни та поняття уроку
1.Закон — це нормативно-правовий акт, прийнятий законодавчим
органом державної влади (парламентом) або референдумом, що регламентує найважливіші сфери суспільних відносин і має вищу юридичну силу.
2.Підзаконний акт — це письмовий документ уповноваженого
суб’єкта, прийнятий на підставі та на виконання закону, у якому закріплені правила поведінки загального характеру, що забезпечуються державою.
3.Верховна Рада України — вищий орган законодавчої влади в Україні.
4.Законодавча ініціатива — право подавати законопроекти на розгляд Верховної Ради України. Згідно зі статтею 93конституції України право законодавчої ініціативи належить Президентові України, народним депутатам та кабінету Міністрів України.
5.Законодавчий процес — це встановлений порядок діяльності спеціально уповноважених державних органів з приводу створення,
зміни або скасування законів.
6.Кодекс — зведений закон, який об’єднує норми права, що стосуються певної сфери відносин у суспільстві.
-842010-46672500Додаток №2
Самооцінка діяльності учнів протягом уроку:
1. Ви брали активну участь у роботі групи.
2. Ви вносили вдалі пропозиції, що їх врахувала група.
3. Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалась іншим.
4. Ви вдало узагальнювали думки інших.
5. Ви доповідали класу про результати роботи.
6. Додатковий бал від учителя.
-870585-46672500Додаток №3
Правила спілкування в групі
1.Швидко розподіліть ролі в групі. Визначтесь, хто буде головуючим, посередником, секретарем, доповідачем. Намагайтесь виконувати різні ролі.
Головуючий (спікер):
1.Зачитує завдання групи;
2.Організовує порядок виконання;
3.Пропонує учасникам групи висловитись по черзі;
4.Заохочує групу до роботи;
5.Підбиває підсумки роботи;
6.За згодою групи визначає доповідача.
Секретар:
1.Веде коротко і розбірливо записи результатів роботи своєї групи;
2.Як член групи має бути готовим висловити думку групи при підбитті підсумків або допомогти доповідачеві.
Посередник:
1.Стежить за часом;
2.Заохочує групу до роботи.
Доповідач:
1.Чітко висловлює думку, до якої дійшла група;
2.Доповідає про результати роботи групи.
2. Починайте висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі.
3. Дотримуйтесь правил активного слухання, головне — не перебивайте один одного.
4. Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які висловили цю ідею.
5. Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи.
6. Намагайтеся дійти спільної думки, хоча в деяких випадках у групі може бути особлива думка і вона має право на існування.