Урок математики. Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиці множення числа 4. Складання задач.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ








Урок математики у 2 класі
«Засвоєння таблиці множення
числа 4. Творча робота над задачею»
з використанням інтерактивних технологій































м. Лисичанськ



Тема. Розв’язування вправ та задач на засвоєння таблиці множення числа 4. Складання задач.
Мета. Вправляти учнів у засвоєнні таблиці множення числа 4, формувати уміння складати і розв’язувати задачі; розвивати математичне мовлення, увагу, логічне мислення; виховувати уважність, зосередженість, уміння аналізувати і робити висновки.
Обладнання. Малюнки сови, дятла, синички; квіти з буквами і числами; картки для роботи в парах; картки для усної лічби; іграшковий мікрофон.

Хід уроку
I. Організаційний момент.
Учитель. Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він весняний і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей,
Усміхнімось і промовим: «Добрий день!»
Кому дозволимо сісти першим? (Дівчаткам).
Так, спочатку краса, потім сила. (Сідають).
Діти, давайте згадаємо девіз нашого уроку.
Міркуємо – (хором) швидко!
Відповідаємо – (хором) точно!
Лічимо – (хором) правильно!
Пишемо – (хором) гарно!
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Бесіда
– Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми будемо вчитися роз’язувати задачі і приклади на засвоєння таблиць множення числа 4. Вам треба бути уважними, слухняними, старанними; вміти швидко та правильно лічити, міркувати.
Рефлексія, очікування. Гра «Мікрофон»
– Чого ти очікуєш від уроку математики? (Відповіді).
Активізація знань
– Діти до нас на урок завітає гостя. Але з’явиться вона тоді, коли розкодуємо її ім’я (приклади і відповіді на квітках на дошці).

58 – 3
· 9 = 88 а
80 – 60 = 31 В
4
· 2 = 8 с
4
· 9 + 30 = 20 е
3
· 9 + 61 = 66 н

4. Слово вчителя
– Найкраще працюється і відповіщається на природі. Природа дарує нам чисте повітря, гарний настрій. І сьогодні, діти, ми з вами завітаємо до весняного лісу. Він наповнений найрізноманітнішими голосами. Чиїми? Відгадайте загадку.

5. Робота над загадкою
Без сокири і без рук, а дім собі будує. (Пташка).
– Так чиїми голосами наповнений ліс? (Пташиними).
III. Актуалізація опорних знань.
– Підемо до лісу, збираючи букет із весняних квітів.
1. Індивідуальна робота за картками
– Яких тварин зустрінуть наші діти по дорозі до лісу?





















2. Робота в парах, складання «кругових» прикладів:

4
· 8 9 : 3 8+13 12 : 3
24 – 12 32 – 16 21 : 3 15 : 3
16 : 2 5 + 4 3
· 8 7 + 8

– А я і всі інші діти підемо стежкою, порослою різноманітними прикладами.
3. Усна лічба
– Передаю кожній групі картку з прикладами (вибраний контролер перевіряє і оголошує результат: «Я вважаю, що зі своєю роботою 1(2,3) група справилась, і група може йти далі»).
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка
Молодці! Ми швиденько дісталися лісу, зупинилися на узліссі.
Які ви знаєте весняні місяці? (Березень, квітень, травень).
Якими цифрами позначаються весняні місяці за календарем? (3,4,5)
Утворіть із цих цифр двоцифрові числа. Запишіть їх. Запишіть сьогоднішнє число, «Класна робота».
2. Повідомлення про сову
– Ідемо лісовою стежкою далі, і перша пташка, яку ми зустріли, це – сова. (Малюнок)
Учень 1-й. Сови мають дуже гострий і тонкий слух. Їхні очі нагадують очі кішки.
Учень 2-й. Сови дуже корисні, тому що вони знищують гризунів. Кожна із сов зберігає 1 тонну зерна.
Учитель. Сова приготувала вам завдання: с. 134, №807 (з коментуванням) «ланцюжком» на місці.

4
· 9 3
· 8
3
· 9 4
· 7
4
· 8

3. Повідомлення про дятла
– Там, де багато шишок, ми можемо зустріти дятла (малюнок)
Учень 3-й. Влітку дятли живляться шкідливими комахами, ягодами, зерном. А взимку дятел обирає дерево, на якому влаштовує своєрідну їдальню – «кузню».
Учитель. Дятел також чекає на вас із завданням: с. 134, №808 (творча робота над задачею).
Яких тварин з якою масою ви бачите на малюнку? (Відповіді дітей).
Я спробую скласти задачу за цими даними, ви послухаєте і скажете, чи все в ній гаразд?
Маса гуски 4 кг, а маса поросяти 16 кг. (Не вистачає запитання).
Складіть запитання до задачі.
А тепер ви за малюнками і запитаннями складіть і розв’яжіть задачі.
4. Фізкультхвилинка
– Прохолодно в лісі, тому давайте трішечки погріємось.
5. Повідомлення про синичку
– Продовжуємо нашу подорож. А що це за пташка сидить на гілці? (Малюнок синички).
Учень 4-й. Яка пташка може зрівнятися з нею своїм костюмчиком?
Учень 5-й. Жовта, під чорну краватку сукня, темно-зелений жакет, чорна шапочка та розумні очі – намистинки.
Учитель. Синичка теж підготувала вам завдання: с. 135, №815 (робота над задачею: короткий запис на дошці.)

Відлили - ? кг, в 3 банки по 4 кг
на ? кг < залиш.
Залишилось – 8 кг

Вивчення умови.
Запис короткої форми в зошит.
Технологія «Асоціативний кущ» (креслення на дошці).

13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

Повний аналіз задачі, користуючись пам’яткою (на дошці):

Мені відомо
Мені треба знати
Пояснюю рішення
Рішаю
Відповідаю

4
· 3 = 12 (кг) – відлили
12 – 8 = 4 (кг) – на стільки < залишилось
Відповідь: на 4 кг <
6. Фізкультхвилинка
– Відпочинемо! Кінчиком носа «напишемо» в повітрі числа: 10, 8, 54, 83, 67.
7. Самостійна робота
– Наша мандрівка до весняного лісу наближається до кінця (самостійна робота): с. 135, №813.
32 8
4
· 8 – 7 = 25 24 : 3 + 17 = 25
9
27 : 3 + 16 = 25
8. Бліц-турнір.
а) На березі 7 гнізд було,
По двоє птахів у них жило.
Не полохайте ви їх,
А рахуйте, скільки всіх. (14) б) На дроті сиділо 5 ластівок. Третя ластівка полетіла. Скільки ластівок залишилось? в) Маса індика, який стоїть на 1 нозі, 6 кг. Якою буде його маса, якщо він стоятиме на двох ногах? (6 кг). г) Скільки ніг у 5 курей і 1 кроля? (14)
V. Підсумок уроку.
Зробимо останній крок, підсумуємо урок гра «Мікрофон»
Чи справдились ваші очікування від уроку? (Відповіді дітей). Оцінювання.
VI. Д/з с. 136, №817 (на дошці)
Ця задача проста чи складена? Її розв’яже 1 група (вчитель називає прізвища дітей).
2 група (всі інші) доповнять задачу так, щоб вона розв’язувалась двома діями.









13PAGE 15


13PAGE 14215



Картка № 2
48 + 30 =
2
· 7 =
70 - 6 =
3
· 8 =
18 : 3 =

Картка № 1
27 + 50 =
2
· 9 =
60 - 4 =
3
· 5 =
27 : 3 =

Картка № 3
54 + 40 =
2
· 8 =
50 - 5 =
3
· 6 =
24 : 3 =

3

?

?

8

?