Конспект уроку, предмет: я у світі на тему Вчимося любити свою Батьківщину. (2 клас)
Предмет: я у світі
Тема уроку. Вчимося любити свою Батьківщину.
Мета: вдосконалити і розширити уявлення про Україну як державу;
з’ясувати сутність висловлювання «вчитися любити свою Батьківщину»; ознайомити з походженням деяких географічних назв населених пунктів;
продовжити формування навичок аналізу, розвивати увагу, пам'ять, мовлення, уяву, мислення;
виховувати значущі для українського народу цінності: патріотизм, почуття любові до своєї Батьківщини, людинолюбство, працелюбство, взаємоповагу, віру у свої сили, талант, здібності; бережне ставлення до природи.
Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань.
Методи і методичні прийоми: словесні (бесіда з елементами розповіді), наочні (ілюстрація), практичні (робота з підручником), прийом «Передбачення», «Мікрофон», «Ситуація успіху».
ФОПД: фронтальна, групова, в парах (статична пара).
Обладнання: підручник для 4 класу «Я у світі» (під редакцією Н.М. Бібік, видавнича група «Основа», 2015 рік), картки для створення асоціативного куща, мікрофон, фізична карта України, плакат «Дерево побажань», квіти з паперу.
Хід уроку
Організаційний етап
- привітання;
- визначення відсутніх;
- перевірка готовності учнів до уроку;
- перевірка готовності класного приміщення до уроку;
- організація уваги;
- створення емоційного настрою:
Любі діти! Рада вас вітати.
Щастя і добра
Всім вам побажати.
Посміхніться всім довкола:
Сонцю, небу, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День для всіх щасливим буде.
Сьогодні у нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чого,
Хай буде він для нас повчальний,
Ну що ж розпочнемо його?
II. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
- А над якою темою ми будемо працювати сьогодні на уроці, дізнаємося, прослухавши вірш під музичний супровід Л. Кириченко «Україно моя».
Різні в світі є країни,
різні люди є на світі.
Різні гори, полонини,
різні трави, різні квіти
Є з усіх одна країна
найрідніша нам усім.
То – прекрасна Україна,
нашого народу дім.
Там шумлять степи безкраї,
наче вміють говорити.
Там ясніше сонце сяє,
там солодше пахнуть квіти...
Різні в світі є країни,
гарні є, є і багаті,
та найкраще в Україні,
бо найкраще в рідній хаті.
- Про що цей вірш?
- Так про що піде мова на сьогоднішньому уроці? (Про Україну – нашу Батьківщину).
- А що таке Батьківщина? Які асоціації виникають у вас, почувши це слово?
(побудова асоціативного куща до слова «Батьківщина») .
III. Вивчення нового матеріалу
Оголошення теми «Вчимося любити свою Батьківщину».
- Давайте з’ясуємо, яке головне слово у вислові «любити Батьківщину»? (Любити)
- А що воно означає?
Любов найвище в світі почуття,Вона не має меж безкрая.З любові починається життя,Вона усе найкраще починає.
Любов – почуття глибокої сердечної прив’язаності до чого – небудь. Любов до країни своєї. (В разі потреби звернутися до словника).
(Звертаю особливу увагу дітей на вислів «вчимося любити» по темі уроку). (Проблемне питання)
Оголошення мети уроку.
Повернемося до асоціативного куща. Які з цих слів виражають вузьке поняття Батьківщини, а які - широке? Батьківщина – це земля, на якій ти народився, де народилися і твій дід, і твій батько, і всі ми.
Коли дивитися на карту, то можна побачити і гори Карпати, і Дніпро, і Чорне море, і Дністер. Це все - твоя Батьківщина. А крізь наше вікно видно лише шкільне подвір’я, дерева, вулицю, будинки нашого міста. Саме з таких невеличких куточків і складається Батьківщина.
То чим для нас є Енергодар? (Нашою малою батьківщиною.)
Свою любов ми проявляємо до Батьківщини з рідної домівки, дитячого садка, рідної школи, міста, в якому проживаємо.
Поступово будуть розширюватися, поглиблюватися наші знання про Батьківщину, а разом з ними зростатиме і ставатиме сильнішою любов до неї.
Хоч наше місто – невеликий куточок Батьківщини, але має велике значення для життя нашої країни.
Повідомлення.
Місто Енергодар – енергетична столиця нашої країни.
Біля Енергодара - велетні-стовпи.
На них, як струмки, висять проводи.
По проводах сила велика розливається,
Що електричною енергією називається.
Тут працюють теплова електростанція і одна з найпотужніших в світі атомна електростанція із шести енергоблоків, яка виробила 1 трильйон кіловат - год електроенергії.
В якій області розташоване наше місто?
Запорізька обл. – це наш рідний край, просторами якого ми неодноразово подорожували.
Давайте пригадаємо, які куточки рідного краю відвідали.
Повідомлення.
Кам’яна Могила – найдивовижніше природне утворення в степовій зоні. Треба сказати: видовище фантастичне. Серед широкої долини, на абсолютній рівнині, звідки не візьмись, велика гора каміння.
Вчені дослідили, що йому не менше 16 млн. років.
Люди, котрі перебувають поруч з горою, відчувають особливі почуття радості і щастя.
Кам'яна Могила, продовжує приховувати величезне число загадок, відповіді на які можуть бути не менш цікавими, ніж розкопки Трої . Кам'яна Могила – це грандіозний древній архів, прочитавши який, можна пролити світло на справжню історію цивілізацій.
- А який ще унікальний природний та історичний комплекс козацтва є в нашому краї, де ми з вами теж побували?
Повідомлення.
Національний заповідник Хортиця - це не просто найбільший острів на Дніпрі, але і унікальний природний та історичний комплекс. Унікальність цього місця широко визнана, в 2007 році Хортиця була названа одним із "Семи див України".
Природа острова вражає своєю красою. На порівняно невеликій його площі (довжина Хортиці становить 12 км, а ширина - в середньому 2,5 км) є свої степи, луки, дубові та хвойні ліси.
Але найбільш цікава Хортиця саме з історичної точки зору, адже її історія – це історія Запорозької Січі, вольниці українського козацтва.
Яку думу думаєш, Хмелю? – питали Богдана Хмельницького козаки.
Ту думаю, що й вам сказати хочу, - одповів гетьман. – Тяжкі випробу-
вання випали нам на долю. Так будьмо ж, лицарі славного козацтва, в битвах такими сильними і стійкими, як оцей дуб – богатир, такими нерозривними з нашою матір’ю – вітчизною, як його коріння з землею.
Будьмо! – кричали запорожці.
лунало у високих скелях Хортиці.
Наша мандрівка у "Запорозьку Січ" дозволила доторкнутися до
славного минулого України, залишила незабутні враження завдяки унікальній атмосфері та історичному духу козацтва.
Також побували в Малій Білозерці, Василівці, Мелітополі, Запоріжжі, а ще знайомилися не тільки з визначними місцями Запорізького краю, а й відвідали заповідник «Асканія-Нова» в Херсонській обл., плануємо екскурсію до Дніпропетровська.
А що для нас дали ці екскурсії, подорожі, мандрівки? (Ми пізнавали свій край, вивчали його історію, культуру. Вони вчили нас любити рідний край, нашу Україну).
Така ж тема і в нашому підручнику.
Робота з підручником - с. 86
Що найбільше зворушує нас в цьому тексті?(Сила любові птахів до рідної землі).
- В чому проявляється найвища ступінь любові до Батьківщини в людей? (Готовність стати на захист Батьківщини).
- Я знаю, що в нашому класі батько Вані був в зоні АТО. Таких людей називають справжніми патріотами Батьківщини. (Патріотизм – не тільки любов до Батьківщини, а й відповідальність за долю рідної землі та долю свого народу).
У 2015 році в нашому місті з’явився перший в Запорізькій області пам’ятний знак «Герої нашого часу», присвячений воїнам АТО, що знаходиться біля другої школи.
Діти, я хочу , щоб вам ніколи не прийшлося воювати. Бажаю, всім нам мирного неба.
Так в чому проявляється наша дитяча любов до Батьківщини?
(Любити Україну (дієво – значить діяти) – наполегливо вчитися, берегти природу та історичні і духовні пам’ятки нашого народу, бережно використовувати воду, газ, електроенергію, поважати свій народ, з пошаною ставитися до державних символів, примножувати багатства, вивчати історію рідного краю, традиції, культуру, бережно ставитися до свого здоров'я, здобувати знання, багато знати, вміти, щоб ваші душі були відкриті для добра і любові, бо ж вам будувати майбутнє нашої держави, старанно оволодівати знаннями рідної мови).
Фізкультхвилинка (Н. Бучинська «Мова єднання»).
IV . Первинна перевірка засвоєння знань та первинне закріплення знань
1) Ще більше розширимо наші знання про любов до Батьківщини, працюючи з підручником (с. 86) - читання тексту «Таємниці географічних назв».
- А що значить «Таємниці географічних назв»?( Прийом «Передбачення»).
Любов до Батьківщини передається не тільки в піснях, віршах, на полотнах, в усній народній творчості, а й тому, який зміст (значення) люди вкладають у географічні назви.
- У географічних назвах України виражена поетична душа нашого народу, його радощі і печалі. Кого залишать байдужим назви таких міст і сіл нашої країни: Щастя Луганської (названо так козаками-переселенцями, які втекли від іноземного гніту), Гуляйполе, Веселе Запорізької.
2) «В світі цікавого» - ознайомлення з наукою - топонімікою.
Географічні назви – це своєрідний архів нашої Землі, мова, якою спілкуються географи, літопис, який ми зможемо передати нашим наступним поколінням. Наука, яка вивчає географічні назви, тобто топоніми, їхнє походження, смислове значення, розвиток, написання та вимову, називається топонімікою.
3) Повідомлення учнів
Ми прочитали в підручнику легенду, а Влада розповість нам легенду про виникнення географічної назви села її бабусі – Білозірку.
4) Робота в групах
А зараз нам знадобляться знання, отримані на уроках природознавства, образотворчого мистецтва, літературного читання, української мови.
1 група
Зберіть прислів’я. Розтлумачте, яке прислів’я про малу батьківщину, а яке про велику Батьківщину.
Кожному мила своя сторона.
Без верби і калини нема України.
2 група
Зберіть прислів’я. Розтлумачте, яке прислів’я про малу батьківщину, а яке про велику Батьківщину.
Де не є добре, а вдома краще.
Україна - рідний край , про її добробут дбай.
3 група
Доберіть якомога більше прикметників до слова «Батьківщина» (люба, кохана, дорога, прекрасна, рідна, єдина і т.д.).
4 група.
Користуючись словами для довідки, вставити пропущені слова.
ВІРШ ПРО УКРАЇНУ
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у . (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і річки (глибокі.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня (весела.)
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна (чудова.).
Слова для довідок: весела, глибокі, світі, чудова, джерельця.
V. Підсумок уроку
1) Оцінювання, цінування:
- Я вашою роботою задоволена, а ви? (Підрахунки балів).
- Яку мету ми ставили на початку уроку? Чи досягли її?
2) Інтерактивний прийом „Мікрофон"
Прошу мікрофон узяти
І сміливо розказати,
Чи цікаво вам було
На уроці працювати,
Що дізналися нового,
Що запам’ятали з нього.
(Відповіді дітей, повернення до теми уроку.)
Вчитися любити (пізнавати, вивчати, примножувати, зберігати, захищати, розбудовувати, шанувати).
3) Дерево побажань для України.
Діти, ви – майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею,здобутками
підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.
А зараз прислухайтеся до свого серця і висловіть свою любов щирим побажанням Україні і тоді розквітне наше «Дерево побажань».
(Добра, радості, миру, безпеки, процвітання, щастя, мудрості, щирості, краси, гармонії, спокою, здобутків, перемоги, благополуччя, єдності,успіхів)
Діти. Щоб цвіла Україна моя,
Даємо обіцянку нині.
Вчитися так, щоб набуті знання
Знадобились моїй Батьківщині.
V I. Інформація про домашнє завдання
На вибір (реалізація права учнів на вибір – прийом «ситуація успіху»):
а) скласти розповідь «За що я люблю свою Батьківщину»;
б) підготувати інформацію про походження любої географічної назви рідного краю;
в) малюнок «Моя Батьківщина».
15