Конспект уроку з природознавства Різноманітність тварин у природі (1 клас)
Тема.Різноманітність тварин у природі
Мета: Формувати поняття «звірі», «птахи», «риби», «комахи»; розвивати вміння порівнювати, спостерігати; розкрити цінність тварин, зв'язок живої природи з довкіллям; виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин, брати участь у їх охороні.
Обладнання: малюнки тварин, картки для роботи в парах, презентація, конверт
Хід уроку
I .Організаційна частина
Вчитель: Урок природознавства СЛ.1
Розпочинаємо ми з вами
Гостей сьогодні маємо
Тож їх привітаємо.
Вчитель: Займемося сьогодні з вами
Серйозними ділами.
Розкриємо віконце СЛ.2
В чудовий світ природи.
То ж часу не витрачаємо
Зручнесенько сідаємо
І дружно до роботи.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Ігровий момент.
- Сьогодні до нас на урок завітала моя колега – вчителька з лісової школи мудра тітонька Сова.СЛ.3 Вона дуже хоче перевірити, чи багато ви вже знаєте. Тітонька Сова приготувала для вас багато цікавих завдань. Готові до виконання – показати свої знання? Тоді вперед.
2. Фронтальне опитування. СЛ.4
- Що таке природа? СЛ.4
- Яка буває природа? СЛ.4
- Що відноситься до живої природи? СЛ.4
- Дуже добре, молодці! Ось і справилися з першим завданням.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Мудра Сова приготувала наступне завдання. СЛ.5Якщо з поданих букв складемо слово, тоді дізнаємося, про що йтиме мова на уроці СЛ.5 ( ТВАРИНИ ).
- Отже мова у нас сьогодні йтиме про тварин.СЛ.6
- А що вам відомо про тварин?
(Тварини живі організми. Вони живуть скрізь на землі. Тварини живляться рослинами або іншими тваринами. Їм для життя потрібно тепло, світло, повітря, вода).
IV. Робота над новим матеріалом.
1. Розповідь вчителя.
Тварини – це частина живої природи. Вони живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для влаштування житла. На землі дуже багато різних тварин. Щоб назвати їх всіх, не вистачить цілого дня. Але хоча всі вони різні, проте багато з них мають щось спільне, подібне. Тому їх об’єднали у групи. А які саме ми зараз дізнаємося. СЛ.7
2. Групування тварин.
( У кожного учня на парті лежить картка із зображенням тварини одного з основних видів).
- Я запрошую до дошки учнів, у яких на картці тварини, які мають дві ноги.
(виходять діти, у яких на картках птахи).
Діти разом: Птахи!
1 дитина: Тіло птахів укрите пір’ям. У них є дзьоб і крила.
Група разом: А ви знаєте що?
2 дитина: На Землі живе понад 8600 видів птахів. В Україні зустрічається 360 видів.
3 дитина: Дятел – лісовий лікар. Він вміє розрізняти здорові дерева і трухляві.
4 дитина: Качки і гуси можуть витримати мороз у -110 градусів. Таких морозів на Землі не буває.
5 дитина: У лебедів найбільша кількість пір’їн серед птахів – 25 тисяч. Лебеді не вміють співати.
6 дитина: За добу синиця годує своїх пташенят тисячу разів.
7 дитина: Найдовший дзьоб серед птахів у лелеки – 19 сантиметрів.
8 дитина: Сови можуть жити до 65 років
9 дитина: Майже всі птахи сплять стоячи на лапках
- Я запрошую до дошки учнів у яких на картці тварини, які мають чотири ноги.
( виходять діти, у яких на картках звірі).
Діти разом: Звірі!
1 дитина: Тіло у звірів вкрите шерстю і складається з голови, шиї, тулуба і чотирьох кінцівок.
Група разом: А ви знаєте що?
2 дитина: Звірі народжують своїх малят і годують їх молоком.
3 дитина: В Україні живе 108 видів звірів.
4 дитина: Найбільший звір України – зубр. Його довжина 3 метри, а маса біля однієї тони.
5 дитина: Кажан за 15 хвилин полювання знищує біля 175 комарів.
6 дитина: Їжак може не їсти біля 200 днів, коли він у сплячці.
- Я запрошую до дошки учнів, у яких на картці тварини, які мають шість ніг.
(виходять діти, у яких на картках комахи).
Діти разом: Комахи!
1 дитина: Комахи мають шість ніг. Їх тіло поділено на ти частини: голова, груди, черевце.
Група разом: А ви знаєте що?
2 дитина: На голові у комах є очі, рот, вусики. За допомогою вусиків комахи відчувають запах.
У них дуже добрий нюх. Це допомагає їм шукати їжу.
3 дитина: Комахи живуть всюди: у лісі, на луках, у ґрунті, у водоймах.
4 дитина: В Україні налічують більше 20 тисяч видів комах.
5 дитина: Найбільший жук в Україні – рогач. Його довжина із щелепами більше 7 сантиметрів.
6 дитина: За одну хвилину бджола відвідує 30-40 квіток.
- Я запрошую до дошки учнів у яких на картках тварини зовсім не мають ніг.
( виходять діти, у яких на картках риби).
Діти разом: Риби.
1 дитина: Тіло у риб складається з голови, тулуба, хвоста. Воно вкрите лускою та слизом і сплюснуте з боків.
Група разом: А ви знаєте що?
2 дитина: Плавають риби за допомогою плавців і хвоста, а дихають зябрами.
3 дитина: Риби живуть в річках, озерах, ставках, морях і океанах. Тому вони є прісноводні і морські.
4 дитина: Найбільша річкова риба в Україні – сом. Його довжина може бути до 5 метрів, а маса до 400 кілограмів.
- Отже, робимо висновок: тварини – це комахи, звірі, птахи, риби.
3. Хвилинка релаксації. Робота в парах за картками. СЛ.8
- Наступне завдання від Сови. Поки буде звучати пташиний спів ваше завдання відшукати і розфарбувати тварину, назва якої записана у вас на картці.
( звучить спів пташок, діти виконують завдання).
- Давайте передамо ваші малюнки учням лісової школи. А для цього вам необхідно скласти їх у цей гарний конверт.
( діти по черзі складають малюнки в великий конверт).
V. Фізкультхвилинка «Тваринки» СЛ.9
VI. Закріплення набутих знань
Гра «Хто уважний?» СЛ.10 Завдання 5. СЛ .10
Наступне завдання мудрої Сови – гра «Хто уважний?»
2. Міжпредметні зв’язки СЛ.11
- Ми з вами багато разів зверталися до різних тварин. На математиці розв’язували задачі про них, на письмі – записували речення про них, на образотворчому мистецтві – малювали, на трудовому навчанні – ліпили, робили аплікації. А чи згадували ми про тварин на уроках читання? Тітонька сова просить вас діти, згадати віршики або скоромовки про тварин. (Діти розповідають 4-5 віршиків, скоромовок).
3. Виставка книжок
- Діти, як ви думаєте, де можна більше дізнатися про тварин і їхнє життя? СЛ.12
- Зверніть увагу на книги, у яких міститься багато цікавих відомостей про життя різних тварин. Це і наукова література, і художня, і довідкова. Всі ці книги ви можете взяти у бібліотеці вони допоможуть вам стати розумнішими, дізнатись про багато несподіваних речей.
VII. Рефлексія
- Наступне завдання від тітоньки Сови. СЛ.13 Спробуйте впізнати тваринку за описом.
Живе у лісі.
Має руду шубку, пухнастий хвостик.
Невеликого розміру.
Живе у дуплах дерев.
Стрибає з гілки на гілку.
Полюбляє горішки та грибочки СЛ.13 (Білка).
- Як живеться звірям взимку? (Холодно і голодно).
Я пропоную скласти правило поведінки в природі для всіх – всіх дітей і дорослих.СЛ.14
Слід усім запам’ятати СЛ.14
Тварин требаСЛ.14(захищати), СЛ.14
Їх оселі СЛ.14(не руйнуй), СЛ.14
Краще взимкуСЛ.14(підгодуй). СЛ.14
(Діти читають з дошки, доповнюють речення).
VIII. Підсумок
- Давайте пригостимо білочку горішками. СЛ.15 Чим більше ви згадаєте, що вивчали на уроці, тим більше буде горішків у білочки. (Відповіді дітей).СЛ.15 Молодці!
І ось тітонька Сова готова поставити вам оцінку за роботу на уроці СЛ.16
Додаток
Загадки для кросворда.
1. Заховалась у шпаринку
Хлібчика гризе шкоринку.
Довгий хвостик. Невеличка,
Як сіренька рукавичка.
Та боїться дуже кішку
Ця маленька сіра (мишка).
2. І ввечері, і зранку
Вартую я на ганку.
І кусаю, і гарчу, в дім чужих не пропущу (собака).
3. Він крилатий , гарний, гожий,
На красиву квітку схожий.
Має довгий хоботок,
П’є нектар із квіточок (метелик).
4. Цілу нічку без упину
«Пугу-пугу» лісом лине.
Сіра, грізна, люта птаха
Мишам навіває страху.
В неї сильні, дужі крила,
Окуляри начепила.
В неї мудра голова.
Це – учений птах (сова).
5. Взимку спить він у барлозі
І прокинутись не взмозі,
Смокче лапу уві сні.
Хто це? Підкажіть мені. (ведмідь).
6. В лісі тваринка є полохлива,
Добра, пухнаста та дуже ляклива.
Вушка вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її (заєць).
7. На дворі і на току
Скрізь луна: ку-ка-рі-ку!
Гордо птах цей походжає,
Дуже пишний хвостик має,
Шпори, гребінець чарівний.
Що за птах цей, дітки? (півень).
15