Урок літературного читання за темою В світі казок 3 клас
Тема: «В світі казок»
Мета:закріпити знання про назви відомих казок; вчити школярів на прикладах героїв казок оцінювати вчинки, знаходити правильне рішення; розвивати емоціональну вольову сферу, зв’язне мовлення, мислення, увагу; виховувати бажання слухати казки та розповідати їх.Виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання поповнювати свої знання.
Тип уроку: урок - подорож
Обладнання:мачки, деформований текст, скоромовки, таблиці, кросворд, сигнальні картки, макет поїзда, ілюстрації казок та казкових героїв.
ХІД УРОКУ
1.Організація класу до уроку.
На сьогоднішній урок до нас завітало багато гостей. Поверніться до них обличчям, привітайтеся і усміхніться.
Вчитель:
Всім дзвінок нам дав наказ:
- Працювати уже час.
2.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель:
- Діти,сьогодні на уроці ми пригадаємо багато українських народних казок, ознайомимося із новими для того, щоб бути добрішими, мудрішими. Народні казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною. Отже, автором народної казки – є народ. І люблять казки як дорослі так і малі. А оскільки всі ми любимо подорожувати тож запрошую всіх зручно у поїзд сідати та в далеку дорогу вирушати.
2.1. Мовленнєва розминка.
Перша станція «Скоромовна».
Вчитель:
- А щоб краще розмовляти скоромовки потрібно знати та швиденько їх читати.
1 група. Тишком – нишком вийшла мишка із нори,
В шкряботушки ніс і вушка догори.
2 група.
Сидів горобець на сосні,- Заснув - і упав уві сні. Якби не упав уві сні. Сидів би він ще на сосні.
3 група.
У лузі журавликЩипав собі щавлик.Купіть йому горщик - Він зварить вам борщик.
4 група.
Бубоніла діду баба:- Ой не дмухай на кульбабу,Бо з кульбаби полетятьСто малих кульбабенят.
2.2. Кросворд.
А щоб казки та героїв пригадати, швидше на станцію «Кросвордну» потрібно вирушати.
Кросворд. (діти прикріплюють на кожну відповідь ілюстрацію).
Що побачив півник, підмітаючи подвір’я? (Колосок.)
Житлом для тварин стала загублена дідом(Рукавичка.)
Хто не повірив вовчим хитрощам і не впустив його в хатину? (Козенята.)
Ведмедя – велета порятував з біди маленький(Павучок.)
Вона в казках хитра, улеслива та підступна. (Лисичка.)
- Гарно з кросвордом працювали, всі знання демонстрували, час в дорогу вирушати, але й про здоров’я потрібно пам’ятати.
2.3. Фізкультхвилинка.
Станція «Найкмітливіші» чекає малят своєю літературною вікториною.
2.4. Літературна вікторина.
Спробуйте впізнати героя.
«Призволяйся, не погордуй. Сама варила» (Лисичка)
«Вибачай, любонько, чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає» (Журавель)
З якої казки ці герої? («Лисиця і Журавель»).
«Відчиніться, відмікніться! Ваша мати прийшла, молока принесла». (грубим голосом). (Вовк).
«-Чуємо, чуємо, - не материн це голосок. Наша матінка співає тонесеньким голоском та й приказує не так» (Козенята).
З якої казки ці герої ( «Вовк і семеро козенят»).
–Гей, Круть, гей, Верть, глядіть, скільки зерна я намолотив!» (Півник)
З якої казки? («Колосок»).
«Покликала бабця онучку:
онучка за бабцю,
бабця за дідуся,
дідусь за ріпку –
тягнуть – потягнуть, витягти не можуть!» («Ріпка»).
7) « А хто-хто тут живе?
- Мишка – шкряботушка, жабка – скрекотушка та зайчик – побігайчик. А ти хто?
- А я лисичка – сестричка. Пустіть і мене.
- Та йди.» («Рукавичка»)
3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання Казки про липку та зажерливу бабу.
3.1. Читання казки вчителем .
а) Націлення на первинне сприймання казки.
-Будьте уважними, після того як ви прослухаєте казку, ви повинні дати відповідь на запитання:
- Чому казка має таку назву?
- Назвати головних героїв твору.
б) Читання казки учнями.
в) Словникова робота.
розгнівається - розізлиться
лаяла - сварила
батрак – найманий працівник для роботи в сільському господарстві.
Вчитель:
- Чіткі відповіді давайте і про руку не забувайте!
г) Бесіда за змістом казки
Якою мовою заговорила липка? (Людською).
Кому розповів дід про пригоду в лісі? (Бабі).
Яке було перше прохання баби? (Конячка з возом).
Чи виконала липка друге бажання баби? (Так).
Знайдіть у тексті останнє бажання баби. (Щоб усі люди в селі були їхніми батраками)
д) Ланцюжкове читання
є) Вибіркове читання
- Прочитайте зачин казки
- Прочитайте кінцівку.
Добре всі ми працювали
4. Фізхвилинка(офтальмологічний тренажер).
Вчитель:
- Гарно діти працювали і на «Гральну» станцію завітали.
Зустріч з казкою – це свято,
Не було б її у нас,
Ми б не знали так багато,
Про новий і давній час.
4.1. Гра «Знайди казку за ілюстрацією та маячком».
( У кожної групи на парті розкладені ілюстрації, потрібно знайди назви казок, які вказані на маячках).
4.2. Гра «Клубок казок».
(у кожної групи сигнальні картки, якими діти повідомлятимуть про допущені помилки)
- Які казки переплуталися?
«Була собі коза. У неї було троє поросят. Вирішили вони піти в гості до бабусі та залишити козу одну вдома. У цей час прийшла лисиця. Вона запросила козу до себе на день народження. Вона частувала її кашею з молоком. З того часу лисиця та коза стали приятелювати».
Вчитель:
Швиденько дітки до потягу сідайте, на останню зупинку завітайте.
Зупинка «Творча майстерня».
Вчитель:
- У нашому класі діти – знавці і з останнім завданням справляться всі!
Зараз конверти ви розкривайте та швидко завдання групою розглядайте і предмети вміло розкладайте, про сюжет казки не забувайте своє панно казкове виготовляйте!
( З головних героїв казок «Ріпка» та «Колобок» виготовити казкове панно, презентація).
5.Підсумок уроку.
1учень. Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображено життя
народу, його мрії і сподівання на кращу долю, на перемогу добра і справедливості над злом, заздрістю, жадібністю і жорстокістю.
2 учень. Казка – народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події. Є три види казок: казки про тварин; чарівні; соціально-побутові. В другому класі вивчають казки про тварин, головними героями яких є тварини. (Учень демонструє таблицю).
Чи сподобався вам наш урок?
Чим саме?
А тим часом наша подорож закінчилась.
Мабуть, друзі, ви втомились.
А тепер – відпочивать
Та казки – не забувать!
15