Написання слів іншомовного походження
Урок 66 5 –А клас 13.02.2014 р.
Тема : Написання слів іншомовного походження
Мета: - навчальна: навчити правопису слів іншомовного походження,досягти засвоєння орфограми « И,І в словах іншомовного походження»;
- розвивальна: розвивати пам'ять, увагу, пошукові здібності,уміння аналізувати мовні явища,порівнювати,спостерігати лексичний матеріал;
- виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення. З метою вирішення проблеми відторгну тості у класі Фролової Марії надати їй завдання в парі з Смирновою К. у соціально-комунікативному виді діяльності на уроці.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфоепія, лексикологія, мова і мовлення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник,дошка,таблиці у підручнику,опорні схеми на дошці.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Духовно-естетичний
Тема ця хоч непроста, та для нас цікава.Будуть в ній прості слова, буде і забава.І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,Скарбів мовних пребагато ми з вами зберемо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Установчо-емоційний
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ВИ ВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
У лексичному складі сучасної української мови приблизно 10% запозичених слів. Слова, запозичені з інших мов, відповідно пристосувалися і продовжують пристосовуватись до законів української фонетики, орфографії.Частина іншомовних слів потрапила в лексичний склад української мови дуже давно, і вони настільки призвичаїлися в ньому, що практично не відрізняються від власне українських.Запозичення слів властиве усім мовам світу і є ознакою життєздатності певної мови. Різноманітні зв’язки українського народу з різними народами Сходу і Заходу, потреба називати нові поняття, що є в інших народів, загальний розвиток науки і культури зумовлюють появу слів з інших мов.Найдавнішими є слова, запозичені з грецької мови — назви предметів (парус, баня, миска), назви рослин і тварин (лавр, мак, м’ята, кит, крокодил), власні імена (Андрій, Василь, Олександр, Софія, Олена). Але основна частина — це слова-терміни: історія, математика, фізика, аналіз, ідея, клімат, грам, метр, фонетика, театр, сцена, мелодія.Слова латинського походження, за винятком деяких найдавніших запозичень (коляда, фортуна) і власних імен (Марко, Павло, Юлія), найчастіше пов’язані з наукою і технікою (аргумент, мотор), медициною (апендицит, туберкульоз), навчанням (конспект, лекція, студент).Давніми запозиченнями здебільшого є слова, засвоєні з тюркських та інших східних мов: амбар, балик, кавун, лапша, сарай, халва, халат, чабан.Українська мова засвоїла також певну кількість слів з німецької мови: шайба, солдат, фартух, танець.З середини XVIII ст. починається помітний вплив французької мови. Це назви, пов’язані з мистецтвом, технікою, військовою справою, побутом: політика, сюжет, шосе, пальто, пудра, шик.Англійські запозичення з’являються з XIX_ст. Вони стосуються техніки, політики, спорту, мореплавства: тунель, бокс, футбол, ром.Музична та деяка інша термінологія запозичена з італійської мови: акорд, дует, нетто, аварія, бензин.
Змістовно-пошуковий
Самостійна робота з таблицею
► Проаналізуйте таблицю. З'ясуйте, що покладено в основу правопису и чи і в словах іншомовного походження.
Правопис слів іншомовного походженняУ словах іншомовного походження И пишемо за «правилом дев'ятки» — після д, т, з, с, ц, ч, ш, ж, р (де ти з'їси цю чашу жиру)
Адаптивно-перетворюючий
1.Виконання впр.№ 267 .
2. З-поміж слів виберіть слова іншомовного походження. Обґрунтуйте свій вибір( на дошці).Дієта, комісія, школа, будинок, місто, журі, дезінфекція, мозаїка, ін’єкція, ательє.Оцінювально-смисловий
3. Завдання біля дошки в парі :
До слів іншомовного походження дібрати українські слова-синоніми. Аванс, автономія, авторитет, історія, ілюстрація, ілюзія, фантазер, фізкультура.Довідка: завдаток, самоврядування, вплив, минуле, малюнок, омана, мрійник, зарядка.
ФізкультхвилинкаV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Коментоване письмо
Офіцер, дезінфекція, раціоналізація, теніс, екіпаж, Париж, Рим, Америка, Антарктида, Балтика, Британія, ідеал, колібрі, Ніцца, героїзм, лоджія, біолог, дивізіон, фізика, міфічний.
Розподільна робота( у зошитах три колонки!)
Запишіть слова, розподіливши їх на три колонки: 1) у яких пишемо букву и; 2) у яких пишемо букву і; 3) у яких пишемо букву ї.
Ауд..єнц..я, бенеф..с, Т..бет, Гаїт.., р..тор..ка, л..брето, вест..бюль, бадм..нтон, Чил.., грац..озний, к..парис, пенальт.., коеф..ц..єнт, его.. ст, єп-.скоп, моза..ка, ф..н..ш, жур..
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Системно-узагальнюючий (на дошці запис):
► Укажіть рядок, у якому в усіх словах на місці пропусків пишемо букву и.
1) Д..алект..ка, тр..умф, п..ан..с..мо, Сев..лья, Корс.ка.2) К..пр, Т..бет, ауд..єнція, ст..мул, тр..умф, попур.., ..нст..тут.
3) Ц..стерна, ж..рандоль, реж..м, ц..фра, ш..рма, з..гзаг.
4) Кр..т, Австр..я, С..р..я, Л..сабон, Сан-Франц..ско, Д..зель.
5) Алж..р, Сард..н..я, С..ц..л..я, с.лует, ав..ац..я.
Дослідження-аналіз► Поясніть, чому в словах іншомовного походження динаміт і діаграма в одному слові після д пишемо и, а в іншому — і.
Резерв: Завдання на перевірку ерудиції та кмітливості.
Замініть кожен вислів словом іншомовного походження.1) Офіційний документ про закінчення вищого чи середнього спеціального навчального закладу.2) Дитячий лікар.3) Суворе дотримання та збереження таємниці.4) Змагання з чого-небудь, конкурс.5) Грошова допомога.6) Найменші птахи на землі.7) Група експертів-спеціалістів, яка розподіляє місця і вручає нагороди в конкурсах, змаганнях.Слова для довідок: диплом, педіатр, конспірація, олімпіада, субсидія, колібрі, журіVII. Підсумки уроку.
Контрольно-рефлексивний:
Яку орфограму ми вивчили сьогодні?
Продовжи речення:1.И в словах іншомовного походження пишемо….
2. І в словах іншомовного походження пишемо…
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Виконайте вправу з підручника №268,вивч. параграф 32.