Урок английского языка на тему Клуб путешественников. ( 10 класс)

Класс: 5
Предмет: английский язык
УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 5-6 классов общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2008.
Тема урока: « Интересные места Лондона».
Тип урока: комбинированный
План-конспект урока
Цель урока: Формирование знаний страноведческого материала обучающихся по теме.

Задачи: Обучающие
Способствовать:
1. Активизации лексики по теме «Достопримечательности Лондона».
2.Формированию лексико-грамматических навыков по теме.
3. Формированию навыков устной речи, навыков аудирования.
Развивающие
Способствовать:

1. Развитию памяти, мышления.
2. Развитию мотивации к изучаемой теме.
Воспитательные
Способствовать:
1.Воспитанию интереса и уважения к культуре англоязычной страны.

Режим работы: фронтальный, индивидуальный, парный, групповой.
Оснащение урока: CD, компьютер, карточки с ,
Ход урока
1.Организационный момент
Good morning, dear pupils! ( ) I’m glad to see you too! How are you? ( ) I’m very glad to hear it!
Today we’re going to go on talking about interesting places of London. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson. Let’s start.

2. Фонетическая зарядка. Формирование лексико-грамматических знаний.Работа в парах.
-Complete the sentences.
1) Trafalgar Square is in .(London)
2) Kazan is the capital of .( Tatarstan)
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Формирование навыков аудирования, говорения.
Listen to the text twice. Try to retell this text.

Last week we went to London. London is the capital of Great Britain. We visited many interesting places: Trafalgar Square, Big Ben, Westminster Abbey, The hous
·es of Parliament, The Bloody Tower, Buckingham Palace, The Tower of London, The Thames and Oxford Street. We bought a lot of suveniers in Oxford Street. I liked Buckingham Palace best of all. The Queen of Great Britain lives in it. It is a wonderful building with a monument in front of it. There are many pleasant parks, green squares, beautiful streets and museums in the capital of Great Britain. We liked London very much.
-Answer the questions.
Where did they go?
What interesting places did they visit?
They bought a lot of suveniers, didn’t they?
Did he like Buckingham Palace or Trafalgar Square?
Are there many parks, squares, museums in London?

-Now, let’s listen to some pupils. Retell the text. ( )


4. Физкультминутка. Формирование навыков исполнения песни на английском языке.
1)Let’s have a rest and sing a song “London bridge”.

2)Формирование страноведческих знаний.Работа по цепочке.
-Complete the name:
Trafalgar (Square)
Buckingham (Palace)
Westminster (Abbey)
The Houses of (Parliament)
Hyde (Park)
Kensington (Gardens)
Big (Ben)
Royal (Park)
The Tower of (London)
The Bloody (Tower)

Формирование навыков диалогической речи.
-Act out the dialogue “How to get to”. Ex.28, p.69.
-Excuse me, could you tell me how to get to the Houses of Parliament?
-Oh, it is very easy. Can you see that wide street over there?
-Yes, I can.
-Good. Go along that street and it will lead you to the Houses of Parliament.
Thank you very much.
-You are welcome. Have a nice day.
6. Формирование навыков письменной речи.
Let’s do ex.15, p.75. Translate into English.
-Let’s check up. ( )
7.Рефлексия.

8. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение итога урока.
What was interesting for you? ( ). Marks are .Home task: to learn the interesting places of London. Our lesson is over. Good-bye.