Ашы? саба? Мені? отбасым
Менің отбасым Мектеп:
Күні: Оқытушының аты-жөні:
СЫНЫП: 1 сынып Қатысушылар саны: А
Ә Б В Қатыспағандар:А
Ә Б В
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) 1.1.2.1Ұлттық және әлем мәдениетінің әр түрлі өнер туындыларына көңіл бөлу
Сабақтың мақсаттары Тарих, мәдениет және салт-дәстүрді білу және түсіну
Тілдік мақсат Оқушылар орындай білуі тиіс:
• негізгі түстерді араластыру барысында алынған түстерге сипаттама беру.
Пәндік лексика және терминология
Мыналарды қамтиды:
ақшыл, ақшылдау, күңгүрт, аса күңгірт;
• солғын, өте солғын, ашық, өте ашық;
• контраст (қарама-қарсы), ұқсас;
• бояу, қылқалам;
• езу, араластыру, біріктіру;
• негізгі және қосымша түстердің атаулары, реңк/көлеңке, пропорция
Талқылауға арналған сұрақтар:
• Түс ашық бола бастайды ма, әлде күңгірттенеді ме ?
• Түстер арасындағы айырмашылық қандай?
• Бұл түс қалай пайда болды?
• Қандай түстерді араластырдыңдар?
• Бұл түс неге ұқсайды?
• Сендер алған түсті сипаттап бере аласыңдар ма?
• Бұл түс сендерге несімен ұнайды?
Алдыңғы оқу Алдыңғы бөлімдердің тапсырмаларында оқушылар таңба салу, сурет, бояу техникаларымен танысып, сызықтар мен пішіндер жасау барысында дыбысқа немесе музыкалық үзіндіге сәйкес түстерді таңдауды үйренді. Олар мектептегі заттарды зерделеу барысында бақылау дағдыларын қалыптастыра отырып, қайталанушы өрнектерді, бедерлерде қарапайым таңба салу арқылы өз идеяларын жеткізуге үйренді.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
минут
Ортасы
минут
Менің отбасым
(С, Қ) Оқушыларға әр түрлі асылық портреттерді көрсетіңіз, мысалы, фотосуреттер мен картиналар (оқушылардың өздерінің отбасылық портреттерін, қазақстандық суретшілер мен фотосуретшілер жұмыстарын қоса алғанда).
Портретте бейнеленген адамдар туралы сұрақтар қойыңыз. Мысалы,
«Отбасы мүшелерінің қайсысы бейнеленген: анасы ма, әкесі ме? Кім ең үлкені? Кім ең кішісі?» және т.б. Олар туралы не білетінін сұраңыз. Оқушыларға ойлау қабілеттеріне байланысты қолдау көрсетіңіз.
(С, К) Оқушыларға ойын арқылы отбасы мүшелерінің рөлдерін, түр-сипаттарын, тұрыстарын қалай білдіруге болатынын көрсетіңіз. Оқушылар шағын топпен бір-біріне тұрыстарын қайталап көрсетеді. «Мен бақытты екенімді қалай көрсетемін?», «Көңілсіз екенімді қалай көрсетемін?», «Кәрі адамды көрсету үшін, маған не істеу керек?» деген сұрақтар қоюға болады.
Отбасылық портреттер: фотосурет, өздерінің салған суреттері, мұғалімге қазақстандық фотосуретшілер мен суретшілердің жұмыстары
Цифрлік
фотоаппараттар.
Альбомдар, қарындаш, көмір қарындаш, түсті қарындаш, бояулар материалдар
Аяқталуы
минут
С) Альбомға қарындаш немесе көмір қарындаш материалдарын қолданып сурет салғанда, түр-сипатын қалай келтіруге болатынын көрсетіңіз. Жұмысты жұппен жасауға болады. Адам мінезін, сезімін және эмоциясын көрсетуде материалдарды қалай қолдануға болатынын көрсетіңіз (мысалы, смайликтер).
(Қ) Критериалды бағалау.
№ Критерий Дискриптр
1 Идея -идея ұсынады;
-түстерді ажыратады;
2 Орындау техникасы -техника қауіпсіздік ережесін сақтайды;
-түрлі формалар жасай алады;
- реттілікті сақтай отырып жұмысты орындайды;
3 Тақырыптың ашылуы - формалар мен түстердің үйлесімді қолданады;
-идеяны шығармашылықпен жеткізе алады.
Ж, Т) Оқушылар жұптаса отырып, альбомдарына бір-бірінің нобайын салады.
Рефлексия:
- нені білдім, нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру қажет?
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Қосымша ақпарат
Саралау – Көбірек қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Анағұрлым қабілетті
оқушыларға
жаттығуларды
күрделендіруді қалай Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКT байланыстары
Құндылықтардағы
байланыс
Дифференциялды оқыту өз бетінше жаттығулар кезінде мұғалім қолдауының алмасуы, арқылы іске асады.
Жетістік критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап мақсатқа жетуіне байланысты жетті немесе талпынды деп бағаланады Дүниетану, музыкамен (музыкалық сүйемелдеу), ғылыммен (материалдарды зерттеу) пәндерімен пәнаралық байланыс бар. Таныстырылым қолданылады, Интерактивті тақтаны 20 - 25 минуттан артық қолдануға болмайды. Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесі сақталады.
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен? Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға
жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың
арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.
2.