Саба?ты? та?ырыбы: Етістік Саба?ты? ма?саты: Білімділігі: Етістік туралы ал?ан білімдерін пысы?тау, етістікті с?йлем ішінен тауып, о?ан д?рыс с?ра? ?оя білуге ?йрету Дамытушылы?ы: с?здік ?орларын, есте са?тау ?абілеттерін, шы?армашылы? ?абілетін дамыту.


Сабақтың тақырыбы: ЕтістікСабақтың мақсаты:Білімділігі: Етістік туралы алған білімдерін пысықтау, етістікті сөйлем ішінен тауып, оған дұрыс сұрақ қоя білуге үйретуДамытушылығы: сөздік қорларын, есте сақтау қабілеттерін, шығармашылық қабілетін дамыту.Тәрбиелігі: әр түрлі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдіс – тәсілі: Түсіндіру, сұрақ - жауап, жаттығулар орындау.Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.Әрбір адам?Туысым, досым, бауырым.Әрбір сабақ?Ұғу, үйрену, ұлағат.Әрбір ісің?Тірек, тірлік, адамдық.Әрбір сөзің?Шындық, бірлік, адалдық.Үй тапсырмасы.«Кубизм» әдісі бойынша сұрақ - жауап.1. Сөз таптарын дегеніміз не?2. Зат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?3. Жалқы есім және жалпы есім дегеніміз не?4. Зат есімнің жекеше және көпше түрі дегеніміз не?5. Зат есімнің көпше түріне қандай қосымшалардың жалғануы арқылы жасалады? Бұл қосымшаларды қалай атаймыз?6. Етістік дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді.СәйкестендіруОқулықпен жұмыс.Оқулығымыздың 133 бетіндегі 365 жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқып, көшіріп жаз. Етістіктерді тап.366 жаттығу.Не істеді? сұрағына жауап беретін сөздерді не істейді? сұрағына жауап беретіндей етіп өзгертіп жаз.Көрді - көреді, боздады - боздайды, баптады - баптайды, емдеді - емдейді, ойнады - ойнайды, жазды - жазады.Сергіту сәті.367 жаттығу Сурет бойынша сөйлемдер құрастыру.1 топ 2 топ 3топ"Тез тауып, бөгелмей айт" ойыны.(әртүрлі етістіктерді тіркеп, бөгелмей айту керек)Жел. Күн. Найзағай. Қой. Қоңырау. Марат. Жаңбыр. Әжем. Кино. Құстар.368 жаттығу.Жұмбақты оқып, шешуін тап. Сөйлемдерді етістіксіз айтып көр. Етістіктің не үшін керек екенін салыстыру арқылы түсіндір.Аққу.Қорытынды.«Ішінде, сыртында» ойыны.Оқушылар сыртындағы шеңберге зат есім сөздерді, ішіндегі шеңбергеетістік сөздерді, орналастыру.Ребусты шешу.ЕтістікТірек сызбамен жұмыс.Сонымен балалар етістік туралы қорытындылай келе, мынадай тірек сызбаға тоқталамыз.Тақтаға кесте ілінеді. Оқушылар етістікке қатысты мәліметтерге қосу белгісін қояды.