?аза?стан тарихы п?нінен ?аза? ж?здеріні? шы?уы, этникалы? ??рамы атты 10-сынып?а арнал?ан ?МЖ


Қысқа мерзімді сабақ жоспары:
Сынып: 10
Күні:
Тақырыбы: Қазақ жүздерінің шығуы, этникалық құрамы
Мақсаты: Оқушылар қазақ жүздерінің мәнін, олардың құрылуы жөніндегі пікірлерімен танысады. Ұлы, Орта және Кіші жүз тайпалар құрамымен танысады, аумағын біледі.
Нәтижесі: Оқушылар, кескін картамен жұмыс жасап, тайпалардың орналасу аумағын белгілей алады. Бір-бірімен ықпалдастықта жұмыс істей отырып, негізгі – мәнді ақпаратты бөліп алуға үйренеді.
Әдістер мен технологиялар: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалогтік оқыту, АКТ, өздік жұмыс, миға шабуыл, ой қозғау технологиялары, эссе, кластер, сұрақ-жауап
Ресурстар мен құрал-жабдықтар: Оқулық, дидактикалық ақпарат, карта, таратпа ақпарат, карточкалар, бағалау парақтары.
Сабақ барысы:
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті: Тапсырма: Бағалау:
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
Сыныптағы псих/лық ахуалды қалыптастыру. Сәлемдесу;
Өз-өздерін реттейді;
Назарларын сабаққа аударады. Сәлемдесу түрлерін орындайды.
................................................................................... ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіру үшін тапсырма береді Оқушылар қолдарын көтеріп, өткен тақырыпты мазмұндайды, бір-біріне сұрақтар қояды. Тақырыпты бекітеді. Өтілген тақырып бойынша кім не айта алады?
мұғалімнің бағалауы
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру:
Білім:
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды.
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды, өз міндеттерін белгілеп, тапсырманы орындайды.
Бірін-бірі түзете отырып, үйретеді. Кестенің бос бағанасын толтырады.
Оқулық мәтінің пайдалана отырып, қазақ жүздерінің мәнін анықтаңдар.
Олардың құрылуы туралы пікірлерді тізіп жазып алыңдар (185-186 бет):
Тұлғалар Пікірлер
Ш. Уәлиханов
Н. А. Аристов
В. В. Бартольд
М. П. Вяткин
С. Аманжолов
Т. Сұлтанов
М. С. Мұқанов Өзін-өзі бағалау
Түсіну:
Оқушылардың өз-өздерін бағалай алуына жағдай жасайды.
Оқушыоар тапсырманы жеке дара орындайды. Әр сұрақтың жауабын тауып, бір-біріне айтады. Қойылған сұрақтарға жюауап береді. 186-188 беттерді оқып, тақырыпшалардың атауын ойлап табыңдар.
Оқылған тақырыпшаларды бөліп алып, бір-біріне өз сөзімен баяндаңдар. мадақтау
СЕРГІТУ СӘТІ
Қолдану: Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағдар береді. Оқушылар жұппен жұмс жасайды. Оқулық мәтінің пайдаланады, бңрлесіп кестені толтырады. Оқулық мәтінің жетекшілікке алып, дәптерлеріне мына кестені толтырыңдар, кескін картамен жұмыс:
жүз аумағы тайпалардың құрамы
Өзін-өзі бағалау
Талдау:
Тапсырманы орындау ретін түсіндіреді, қызметтерін бақылайды Оқушылар өздерінше ойланып, ой қорытады. нақты жауапты тапқаннан кейін алгоритм құрастырады. Оқылған тақырыптың ішінен ең маңызды фактілердің тізімін жазыңдар. Өз жауаптарынды дәлелдеңдер. мадақтау
Жинақтау (синтез):
Оқушыларға тапсырманы түсіндіреді. Оқушылар өз ойларын жинақтап, тақырып бойынша тапсырманы орындайды, өз ойларымен бөліседі. Сендер қалай ойлайсыңдар, қазақ халқы Ұлы, Орта және Кіші жүздерге неліктен бөлінген? Жауаптарыңды тұжырымдандар. вербальды
мадақтау
Бағалау: Сұрақ қоямын Өз ойларын талқылап, жауап береді. Қазақтың руға бөліну дәстүрінің жағымды-жағымсыз жақтарын саралап айтыңдар. өзін-өзі бағалау
IV. Рефлексия: Оқушыларға бағалау парақтарын таратады Сабақ қорытындысын шығарады. Кері байланыс. Сауалнама.
Бүгінгі сабақта маған қиындық туғызған сұрақтар мен тапсырмалар;
Бүгінгі сабақта маған жеңіл болған срақтар мен тапсырмалар;
Мені қызықтырғаны....... кері байланыс
V.Үй тапсырмасы: Оқушыларға үй тапсырмасын түсіндіреді Жазып алады Тақырыпты оқып, мазмұндауға дайындалу