Конспект урока по английскому языку 5 класс автор : Шполтакова Наталья Викторовна, учитель МБОУ СОШ№1 г. Онеги

Разработка урока
Автор: Шполтакова Наталья Викторовна, учитель английского языка МБОУ СОШ №1 г. Архангельской области
Урок английского языка в 5 классе.
Тема: «Learning more about each other»
Тип урока: Урок изучения и первичного закрепления новых знаний.
Цель: создать условия для активизации изученного лексико-грамматического материала, создать условия для формирования навыков употребления прилагательных с отрицательными приставками.
Задачи:
Образовательные:
- активизировать употребление лексики по теме «Личностные качества человека»;
- тренировать в употреблении прилагательных с отрицательными приставками;
Развивающие:
- развивать внимание и память;
- развивать умения осуществлять рефлексивную деятельность
- способствовать формированию коммуникативной компетенции обучающихся на уроке;
Воспитательные:
- способствовать повышению интереса к изучению иностранного языка;
- воспитывать культуру общения, умение работать в команде.
Технологии: информационно-коммуникативная, здоровье сберегающая технология
Оборудование: аудиодиск, учебник, тетрадь, индивидуальные карточки с заданиями, мультимедийный проектор, магнитофон.



Ход урока
1)Оргмомент
Good morning, boys and girls! I am glad to see you!
Sit down, please!
Let’s begin our lesson.

2) Речевая зарядка
Now w
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Формулирование цели и задач урока.
What are we going to do today? Look at the screen. (слайд 1). This is Mike. And this is his family. Tell me, please, what will we do at the lesson today?
Yes, you are right. We are going to talk about Mike’s family.


4)Работа в группах
But at first, I want you to work in groups.
Take a piece of paper. Match the words.


Polite атлетический
athletic дружелюбный
stupid любящий
friendly капризный
curious умный
smart тактичный
naughty любопытный
kind серьезный
hospitable вежливый
obedient разговорчивый
talkative мудрый
intelligent жестокий
tactful добрый
serious сообразительный
cruel гостеприимный
sociable глупый
wise послушный
loving общительный

Let’s check up. Read the words in English and their translation.
Well done.

5) Работа в группах с небольшими текстами.
And now we are going to describe Mike’s family.
I want you to work in a small group again. Now take a piece of paper, complete the text.

Mike’s mo
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
strong, computer programmer, eyes, is, playing, athletic, black, travelling


3. Kate is Mike’s ____. She is ____ years old. She is curious and _____. Usually she is obedient, but sometimes she is a little _____.She likes everything that is ____ and _____.
____________________________________________________________
five, sister, pink, naughty, purple, talkative

4. Mike ___ 6 years old. He is ____ and intelligent. He has dark ___ and brown ___. Mike likes ____ tennis and ______ a bike.

eyes, hair, playing, is, friendly, riding

Have you done the task? Check up. Read your texts, please.

6) Физкультминутка. (под песенку)
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes,
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes,
And eyes, and ears, and mouth, and nose,
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes.
7) Введение отрицательных приставок
Look at the screen and listen to me.
She is happy. She is unhappy. (слайды 2,3)
He is athletic. They are non-athletic. (слайды 4,5)
They are polite. He is impolite. (слайды 6,7)
Have you guessed what is the meaning of the prefixes -un, im, in, non?
Can you translate the sentences?
(Ученики переводят): Она счастливая. Она не счастливая. (слайды 2,3) Он атлетический. Они не атлетические. (слайды 4,5) Они вежливые. Он не вежливый. (слайды 6,7)
8) Работа с учебником.
Open your textbook at page 149. We will do the exercise 30. Listen to the CD and repeat. Guess the meaning of -un, im, in,non.
Friendly-unfriendly
ueal-unreal
usual-unusual
happy-unhappy
pleasant-unpleasant
athletic-non-athletic
correct-incorrect
possible-impossible
lucky-unlucky
polite-impolite

9) Актуализация полученных знаний.
Open your workbook at page 91.
Make up the words with opposite meaning. Use un-, im-, in-, non-
Usual- polite-
pleasant- correct-
possible-
Complete the sentences with the new words.
It’s_____ to see snow in April. But it snowed yesterday.
Look! It’s raining again. The weather is really _______. Let’s stay at home.
Think again, please. Your answer is ____.
It’s _____ to sit when old people are standing.
I can’t do this task in time. It is _____.

10) Подведение итогов. Рефлексия.
Did you like the English lesson today?
Was it interesting?
Take a piece of paper and show me:
Red – I liked it!
Yellow – It was difficult.
Green – It was boring.
I am afraid but it’s time to finish now.
See you again tomorrow afternoon.








13PAGE \* MERGEFORMAT14115




15