Экономиканы ?йымдастыруды? типтері, д?ниеж?зілік шаруашылы?ты? басты орталы?тары ж?не аума?ты? айырмашылы?тары


Сабақ: №36Сынып: 10 Күні: Бекітемін: _______________ _______ Мектептің оқу ісінің меңгерушісі Күні
Тақырыбы: Экономиканы ұйымдастырудың типтері, дүниежүзілік шаруашылықтың басты орталықтары және аумақтық айырмашылықтары
Мақсаты: Дүниежүзілік шаруашылықтың басты орталықтары және аумақтық айырмашылықтары
Оқу құралдары: Оқулық, 10 сынып, д/ж саяси картасы, атлас
Сабақ түрі: Б.Б.Д.дамыту Оқыту әдістері: жұптық жұмыс, мәтінмен жұмыс, ой толғау, СТО стратег.Сабақ барысы:
УақытыБлум
Сабақты ұйымдастыру формасыМұғалімнің іс әрекетіОқушының іс әрекеті2 мин Ұйымдастыру кезеңіСыныппен амандасу
Оқушылардың көңіл-күйімен танысу Амандасады
7
мин Білу Ой қозғау Сұрақтар
Д/ж елдерін әлеуметтік-экономикалық даму деңгейлері жөнінен қалай жіктеледі?
Біздің еліміз дамуы жөнінен қандай елдер қатарына жатқызамыз?
Біздің елімізде шаруашылықтың негізін құрайды Оқушылар сұрақ төңірегінде әңгіме өрбітіп, жаңа сабақтың мақсатын айқындайды
6 мин Түсіну Мағынаны тану Оқулық мәтінімен жұмыс
Елдің даму деңгейін сипаттайтын негізгі көрсеткіштер
Шаруашылық құрылымының аумақтық айырмашылықтары Оқушылар жұп болып мәтінмен танысады
15 мин Қолдану Әңгіме -диспут Сұрақтар
Ел типін анықтауға қандай көрсеткіштерге сүйенеді?
Жалпы ішкі өнңм дегеніміз не?
Д/ж ЖІӨ көлемі жөнінен жетекші елдерді атау
ЖІӨ көлемі жоғары елдердің барлығын жоғары дамы,ан елдерге жатқызуға болады ма?
«Қоныс аударған капитализм елдері» дегенді қалай түсінесіңдер?
Бұл топтағы елдердің экономикалық дамуына, шаруашылық құрылымында қандай ерекшеліктер бар?
Дамушы елдердің қандай топшалары бар? Олардың басты ерекшеліктері қандай? Оқушылар сұрақтар төңірегінде әңгіме өрбітеді
7 мин Талдау Сен қалай ойлайсың? Кестемен жұмыс
ЖІӨ-нің жан басына шаққандағы көрсеткішіне қандай факторлар әсер етеді? 18-кестедегі мәліметтерін пайдаланып, нақтылау Ой бөліседі, өз ойларын жеткізе алуға жұмыстанады
6 мин Жинақтау Терминмен жұмыс ЖЖӨ-
ЖІӨ-
ЖҰӨ-
ЖІӨ-нің жан басына шаққанда –
Дамыған елдер –
Дамушы елдер –
Үлкен жетілік –
Қоныс аударған капитализм-
Өтпелі экономика – Терминдерге жауап беру
3 мин Рефлексия Бір-бірлерін бағалау «Мадақтау арқылы»
Стикер арқылы кері байланыс Оқушылар бір-бірлерін бағалайды, стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып қалдырады