Орыс класына арнал?ан саба? жоспары


Қазақ тілі орыс класында 4 «Б» кл.
Сабақтың тақырыбы: Уақыт. Сағат неше?Сабақтың мақсаты: Оқушыларға уақытты қазақша дұрыс айта білуге үйрету.
Білімділік: Грамматикалық тақырыпты лексикалық тақырыппен ұштастыру, сауатты жазуға, уақытты сауатты айтуға меңгерту.
Тәрбиелік: Уақытты дұрыс пайдалануға, уақытты тиімді пайдалануға, тілді құрметтеуге тәрбиелеу.Дамытушылық: Оқушылардың тіл байлығын, ойлау қабілетін дамыту.Сабақтың түрі: аралас сабақСабақтың түрі: білімді меңгертуОқыту әдістері: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, жазбаша жұмысКөрнекілігі: жұмбақ, сағат, кесте, суреттер,
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.ІІ.Үй тапсырмасын тексеруІІІ. Негізгі бөлім.
Сұрақтарға жауап беру арқылы алғашқы әріптерінен бүгінгі сабақтың тақырыбын шығару (Қызығушылығын ояту).
Жұмадан кейін.... (сенбі)
Жеті күнді басқаша қалай айтуға болады?(апта)
100 жыл... (ғасыр)
Шілде ..... ыстық (айы)
Бір күн ол ..... (тәулік)
(Сағаттың суреті көрсетіледі)Сұрақ-жауап әдісі  ой қозғау.-          Бір жылда неше күн бар?-          Бір жылда неше ай бар?-          Бір жылда неше жыл мезгілі бар?-          Бір аптада неше күн бар?-          Бір тәулікте неше сағат бар?-          Бір сағатта неше минут бар?-          Бір минутта неше секунд бар?
Сөздік жұмысы.-  мұғалім сөздерді оқиды, түсіндіреді;- оқушылар мұғалімнен кейін жаңа сөздерді қайталап айтады;- оқушылар жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрайды;- оқушылар оқып шығады;- сөздік дәптерге түсіреді;
Сағат – часы                                                     Таңертең – утромҚол сағат –наручные часы                              Түсте – в полдень Қабырға сағат – настенные часы                  Кешке – вечеромҚалта сағат – карманные часы                     Ертең – завтраСағат неше? – Который час?                        Бүгін – сегодняКеше – вчераУақыт қанша, айтыңызшы? – скажите, пожалуйста, который час?Қазір уақыт қанша? – Сколько сейчас времени?Көрсетеді – показывает (о времени)
1. Қанша? Неше? Нешінші? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың санын білдіреді. Оларды сан есімдер деп атайды. Мыс: бір, екі, он бес, алпыс, төртінші т.с.с. При указании времени (даты) на вопрос қашан? (когда? ) к числительным прибавляются окончания – да, -де, -та, -те. Мыс. алтыда, екіде, бесте.
2. Ойын «Кім жылдам?»Берілген уақыттарды сағатпен ата1) Таңертең –2) Түс –3) Кеш –4) Түн -
2.Суретпен жұмыс. (Оқушыларды ежелден келе жатқан сағат түрлерімен таныстыру) Тақтадағы сағаттың суретімен танысып , сағатпен жұмыс істеу.
Сағат неше? Сұраққа жауап беруге үйрету. Әр оқушы көршісімен сұрақ қою арқылы сағатты дұрыс айтуға дағдыланады.
3. Дәптермен жұмыс.Сағат, уақыт  сөздеріне сөйлем құрастыру, жазу.
Сергіту сәті
4.Тілдесім.Қазақ тілі сабағы нешеде басталды?
Әр сабақ арасы қанша уақыт?
Сабақ неше минут болады?Қазір сағат қанша?Қазақ тілі сабағы нешеде аяқталады? Сағат нешеде үйге қайтасың?
5. Ой қозғау.Дүйсенбіден кейін –Жаздан кейін –Жексенбіден кейін –Қаңтардан кейін –Бүгіннен кейін –Төртінші сыныптан кейін –
Сабақты қорытындылау.Сұрақтар беру
Үйге тапсырма беру. Бағалау